Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Extraliga v Brně zůstává, Nový Bor obhájil titul před Lysou a Pardubicemi, dolů Litovel a Lokomotiva

Šachová tht Extraliga zakončila své účinkování finálovým trojkolem na Stavební fakultě VUT v Brně, jenž o uplynulém víkendu 31. 3. - 2. 4. 2017 nabídlo skvělé souboje všech dvanácti týmů a především pak velké finále neporažených týmů z Nového Boru a Lysé nad Labem. Dramatické byly rovněž zápasy o bronz a záchranu, jejichž konečnou podobu stanovilo po přímých soubojích až poslední kolo. Organizace trojkola se ujal CHESS TEAM BRNO s Břeťou Eichlerem a mojí maličkostí, který mnohdy pracoval na hranici fyzických možností.

Kompletní výsledky najdete tradičně  ve svazové databázi, chess-results a na stránkách tht Extraligy, výsledky Bleskovek Zdeňka Páska zde, dále skvělou fotogalerii Vladimíra Jagra na Zoneramě, stejně jako fotogalerii Břeti Eichlera z extraligy 31.3. a Pásků, kompletní extraligové partie a za pozornost rozhodně stojí rozhovory s Michalem Vávrou, Antonínem Továrkem a Vlastíkem Chládkem.PÁTEK - Finálové trojkolo odstartovalo po týdnech náročných příprav v pátek 31. března 2017 zahajovacím ceremoniálem, jenž se odehrál v krásných prostorách auly ve 2. patře a kde se také po všechny tři dny hrály dva vybrané zápasy.Po přivítání účastníků se úvodního slova ujal radní města Brna pro oblast školství, mládeže a tělovýchovy Mgr. Jaroslav Suchý (mimochodem bývalý reprezentant a mistr republiky v krasobruslení), který popřál všem hráčům hodně správných tahů a prozradil, že si v přestávkách krasobruslařských závodů krátil chvíli hraním šachů se svými kamarády či soupeři.Poté dostal slovo proděkan stavební fakulty VUT doc. Ing. Jan Jandora, Ph.D., který šachy sice nehraje, ale ke sportu má blízko a jeho projevený zájem o tuto královskou hru rozhodně potěšil. Poté byl představen sympatický rozhodcovský kvartet Richard Kudla, Petr Buchníček, Katka Šmajzrová a hlavní rozhodčí Petr Záruba.Důležitou byla rovněž informace o online přenosu, který v posluchárně pro 120 lidí komentoval někdy "zmenšený" velmistr Marek Vokáč. Marek měl rovněž důležitou roli, kterou jsme mu přidělili díky speciálně vyrobeným tričkům (100 kusů ve všech velikostech) určených právě pro finále extraligy. Pomocí kvízových otázek tyto trička pak dostávali úspěšní řešitelé a mohli si tak odnést tento cenný suvenýr.


Aula ve 2. patře

Krátce po 16. hodině pak dlouho očekávané finále mohlo začít. Hrálo se ve dvou patrech a kromě již zmíněné auly ve 2. patře se hrálo rovněž v patře čtvrtém, které účastníci či diváci dobře znají díky mnohým zde proběhnuvším šachovým akcím.


Hrací místnost ve 4. patře

Na tomto místě se hrály čtyři zápasy včetně zápasů obou brněnských týmů Durasu a Lokomotivy, vyjma pátku, kdy se díky již dřívější "lysí" předhrávce hrály zápasy tři. Hned na úvod se střetly dvojičky proti sobě, což znamenalo také vzájemný souboj obou brněnských týmů. Vítězně z něj vyšel Duras, který měl celý zápas pod kontrolou a nakonec z toho bylo vysoké vítězství 6,5 : 1,5, jenž zvýšilo borcům z Králova Pole naději na záchranu. Tento zápas byl výjimečný pro Cyrdu Ponížila, který rychlou remízou s IM Jurajem Druskou splnil svou první velmistrovskou normu. K vidění bylo mnoho zajímavých partií a rovněž tak velké odhodlání a zarputilost mnohých hráčů.


GM Alexej Širov

Živým důkazem je výraz ve tváři bývalého finalisty mistrovství světa GM Alexeje Širova, kterého však v pohodě strčil do kapsy frýdeckomístecký IM Stanislav Jasný.


IM Stanislav Jasný

Jeho kolegové "bratři v triku" IM Petr Pisk a IM Sergej Vesselovsky zase předvedli téměř dokonalou synchronizaci, která však proti Milanu Kratochvílovi a WGM Evě Kulované k úspěchu nevedla.Zleva IM Petr Pisk a IM Sergej Vesselovsky

SOBOTA - Hlavním dnem finálového trojkola byla aprílová sobota. Vše začalo již ráno o 9 hodině tradičním bleskovým turnajem Bleskovky Zdeňka Páska, který se hraje vždy první sobotu v měsíci. Bonusem byla účast a ceny od čerstvého oslavence významného životního jubilea Petra Skácelíka, asi nejvtipnějšího šachistu jakého znám. Mezi 26 účastníky nakonec zvítězil FM Josef Kratochvíl z Lokomotivy před Milanem Boháčkem (ŠK Svitavy) a Janou Zpěvákovou ze Starého Města. Po skončení akce si mnozí účastníci zašli na oběd a po návratu se z nich stali diváci nejočekávanějšího zápasu celé extraligy - 1. Novoborský ŠK - Výstaviště Lysá nad Labem.Před jeho začátkem promluvil tajemník Magistrátu města Brna Ing. Pavel Loutocký, který je sám velkým šachovým příznivcem a ve volných chvílích si přehrává zajímavé partie z knížek či médií. Zápas těchto dvou gigantů byl proto vítanou příležitostí k živému zhlédnutí předních světových a nejlepších českých hráčů, které ovšem díky pracovnímu zaneprázdnění využil pouze po dobu prvních třiceti minut.Na další fotografii vidíme druhého zleva Mgr. Ing. Antonína Továrka coby zástupce generálního partnera tht Extraligy společnosti Továrek, Horký a partneři, advokátní kancelář, s.r.o., dále již celého Marka Vokáče a s mikrofonem mého parťáka Břeťu Eichlera.


Na jedničce remizoval David Navara s bývalým mistrem světa Ruslanem Ponomarjovem

Oba týmy měly stoprocentní bilanci, no v mírné výhodě byli hráči Lysé, jenž mohl hřát 1,5-bodový náskok ve skóre. Případná remíza by pak znamenala dostihy posledního kola, což ale Novoboráci nechtěli připustit.Zápas samotný probíhal za účasti České televize a za mírné "lysí" převahy, když její hráči měli několik výhodných pozic. Jak už to ale v takto těžkých zápasech bývá, vyhrát jednotlivou partii je vzhledem k vysoké hráčské úrovni složité a rozhodovat tak mohou maličkosti. Přesně to se v tomto zápase také stalo a o osudu celé extraligy tak nakonec rozhodnul jediný resultativní výsledek, a to z 8. šachovnice. Vítězství GM Štěpána Žilky nad trenérem mužské reprezentace GM Vlastimilem Jansou rozhodlo o nejtěsnějším vítězství novoborských šampionů, kteří tímto zaznamenali již osmý extraligový triumf v řadě.

Trochu smutný byl pak pohled na hráče Durasu (prohráli 4,5 : 3,5 s BŠŠ Frýdek-Místek) a především Lokomotivy, kteří porážkou s Tatranem Litovel zpečetili svůj extraligový osud a sestupují do 1. ligy.Mnohem veselejší pohled byl však na Mgr. Michala Vávru ze společnosti Bulinský, Vávra & Partners, advokátní kancelář, s.r.o., jehož rozhovor s neméně usměvavou Katkou Šmajzrovou si můžete poslechnout v odkazu výše. Důležitou součástí sobotního programu pak bylo od 17.00 společenské setkání osobností, na němž nechyběl raut se zajímavou ochutnávkou gruzínských vín.Jejich představení a vlastní ochutnávku si vzal na starost Honza Sikora jr. (zcela vlevo), který zde zastupoval svého třineckého spoluhráče Akaki Sharashenidzeho (původem z Gruzie), který tato skvělá vína dováží dále do Evropy. Na fotografii dále zleva vidíme výjimečně "neviditelného" Břeťu Eichlera, moderátora setkání Antonína Továrka sr., generálního ředitel CCI Czech Republic s.r.o. Ing. Miroslava Beneše, GM Alexeje Širova, již výše zmíněného Mgr. Ing. Antonína Továrka jr., členku Rady Jihomoravského kraje pro oblast školství a sportu JUDr. Janu Pejchalovou, starostku MČ Brno - Jundrov Ivanu Fajnorovou, jednatele společnosti Technologická platfoma silniční doprava Ing. Václava Fencla, v jedné osobě předsedu Královéhradeckého krajského šachového svazu a šéfa rozhodčích v tomto kraji Ing. Jaroslava Šmída a zástupce brněnského klubu Jezdci Jundrov Jiřího Slezáka.


Zleva Ruslan Ponomarjov, Antonín Továrek a David Navara

Nechyběly ani další známé tváře. Z hráčů například bývalý mistr světa Ruslan Ponomarjov či naše jednička David Navara, dále předseda VV ŠSČR Viktor Novotný, majitel a ředitel Dopravních staveb Brno Ing. Vlastimil Chládek, jednatel TESPO Engineering s.r.o. a šéf mládeže Durasu Ing. Radek Strnad, Mgr. Pavel David, šachista s titulem mezinárodní mistr, přednášející trenér nadějné kuřimské mládeže a organizátor dřívějších významných brněnských turnajů a mnozí další.Na další fotografii pak vidíme dozvuky rozhodující partie zápasu GM Jansa - GM Žilka, druhý zprava přihlíží bývalý mistr světa GM Ruslan Ponomarjov z Ukrajiny.O hladký průběh sobotního společenského setkání či komentovaného online přenosu se staraly sličné hostesky Kateřina a Jana Zpěvákovy (zleva)a v posledním sobotním záběru vidíme šéfa Nového Boru Petra Boleslava, kterak právě poskytuje rozhovor České televizi.

NEDĚLE - jde o všechno a před posledním kolem je pouze jediná jistota - sestup Lokomotivy Brno. Stále není rozhodnuto o majitelích všech tří medailí, byť šance, že by Nový Bor po sobotním vítězství neporazil Lysou "B" se prakticky rovná nule. Bojuje se také v přímém souboji o bronz, kde ovšem musí Slavoj Poruba zvítězit nad Pardubicemi minimálně 6 : 2, což je rovněž málo pravděpodobná teorie. No a konečně duel pro Brňany vůbec nejdůležitější - Duras - Litovel. I zde se jedná o přímý souboj a jde o neméně důležitou věc- udržení se v extralize! Duras je mírným favoritem a stačí mu díky výrazně lepšímu skóre remíza. No jde pouze o jeden zápas a takové bývají ošidné.Nakonec však všechno skončí podle předpokladů. Nový Bor naloží Lysé "B" 7 : 1 a obhajuje titul,čemuž nezabrání ani nová česká ženská jednička a partnerka Zbyňka Hráčka v jedné osobě Joanna Worek. Slavoj se přes Pardubice k bronzu neprorubal (Pardubice zvítězily 4,5 : 3,5) a Duras v nervózním zápase nakonec poráží Tatran Litovel 5 : 3, byť autor těchto řádků ve výrazně lepší pozici podržel litovelské šance neuváženou obětí dámy. Jak se však říká - konec dobrý, všechno dobré", a tak všechny ty nedotažené zápasy v průběhu sezóny mohou být zapomenuty a Duras tak bude moci na své extraligové účinkování navázat již třetí sezónou v řadě.

V extralize byly rovněž splněny mezinárodní normy. Kromě již zmíněného IM Cyrila Ponížila z Durasu (první GM norma) své závěrečné třetí GM normy uhráli


IM Vojtěch Plát

IM Vojtěch Plát (Výstaviště Lysá nad Labem)


IM Vítězslav Rašík

a IM Vítězslav Rašík (Labortech Ostrava), přičemž oba mají splněnu i poslední ratingovou podmínku (min. Elo 2500, uhrané i kdykoli v minulosti).


Jakub Půlpán

Normu IM splnil Jakub Půlpán z Rapidu Pardubice.


1. Novoborský ŠK

Je tedy dobojováno a závěrečné fotky patří těm nejlepším. Vítězný Nový Bor, zleva: GM Štěpán Žilka, GM Zbyněk Hráček, GM Petr Hába, GM Nikita Vitiugov, GM Vlastimil Babula, IM Tadeáš Kriebel, GM David Navara, GM Ján Markoš, GM Krishnan Sasikiran, Petr Boleslav a GM Viktor Láznička.Stříbrný tým Výstaviště Lysá nad Labem musel vzhledem k odletům letadel oželet na výhlášení většinu týmu, a tak nám nezbývá než představit pouhé torzo, zleva: GM Jan Krejčí, IM Vojtěch Plát a GM Vlastimil Jansa.Bronzový Rapid Pardubice, zleva: GM Martin Petr, Roman Krmenčík, IM Michal Konopka, Jiří Petružálek, GM Miloš Jirovský, GM Sergej Movsesjan, GM Jan Votava a Jakub Půlpán.A nejlepší na konec - CHESS TEAM BRNO, zleva: Ing. Břetislav Eichler a Neklan VyskočilZa organizátory musím vyslovit velké poděkování všem, kteří se na akci přímo i nepřímo podíleli. Především pak stavební fakultě VUT v Brně, v jejichž krásných prostorách celá akce proběhla, dále generálnímu partneru tht Extraligy společnosti Továrek, Horký a partneři, advokátní kancelář, s.r.o., městu Brnu, Šachovému svazu ČR a společnostem Bulinský, Vávra & Partners, advokátní kancelář, s.r.o., Dopravní stavby Brno, s.r.o., DNA DESIGN s.r.o., TESPO Engineering s.r.o. a Centrum bydlení a designu Kaštanová. Zvláštní poděkování pak musím vyslovit Janu Blahynkovi a jeho firmě ADUET reklama, spol. s r.o. za skvělou práci (trička, partiáře, roll-upy, pozvánky, plakát atd.), často realizovanou v šibeničních termínech. Děkujeme rovněž všem, kteří se podíleli na organizaci, médiím a fanouškům, kterých se na české poměry zúčastnilo až rekordní množství.Tímto se tedy s vámi loučím a u extraligového zpravodajství opět za půl roku na shledanou!
Soubor ke stažení: []

přidal Neklan Vyskočil dne 05.04.2017 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
05.04.2017 Extraliga v Brně zůstává, Nový Bor obhájil titul před Lysou a Pardubicemi, dolů Litovel a Lokomotiva ke stažení
04.04.2017 tht Extraliga 2016/2017 - partie 1. - 11. kola ke stažení
28.03.2017 Stavební fakulta v Brně hostí finále tht Extraligy, součástí akce také Pásci! ke stažení
06.03.2017 Finálové trojkolo tht Extraligy akce
06.03.2017 Finálové trojkolo tht Extraligy akce
26.02.2017 tht Extraliga 2016/2017 - partie 1. - 8. kola ke stažení
23.02.2017 Extraliga v Brně již pozítří! ke stažení
14.02.2017 tht Extraliga v Brně akce
10.02.2017 Finálové trojkolo tht Extraligy akce
03.02.2017 tht Extraliga - Duras veze z Ostravy bod, Lokálka vyšla naprázdno - díl druhý ke stažení
03.02.2017 tht Extraliga - Duras veze z Ostravy bod, Lokálka vyšla naprázdno - díl první ke stažení
29.01.2017 tht Extraliga 2016/2017 - partie 1.-6. kola ke stažení
15.12.2016 tht Extraliga 2016/2017 - Duras veze z Lysé cenný bod, Lokomotiva kanára ke stažení
12.12.2016 tht Extraliga - partie 1. - 4. kola ke stažení
18.10.2016 tht Extraliga 2016/2017 - díl druhý - zlínské údery novoborskému titánovi, Lokomotiva má první bod ke stažení
13.10.2016 tht Extraliga 2016/2017 - díl první - bod pro Duras, Lokomotiva s kanárem ke stažení
09.10.2016 tht Extraliga 2016/2017 - partie 1.-2. kola ke stažení
30.09.2016 Velký šachový svátek v Brně - příští víkend extraliga s Novým Borem, Pásci následují! ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009