Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Šípkův memoriál, primátorův šachový stolek a naše národní povaha

Podzimní paprsky krásného babího léta, které hřejí, ač by nemusely, zahnaly poslední zbytky deprese našeho zpravodaje Jana Kalendovského, který píše, ač by nemusel, jeden pěkný fejetonek za druhým.

Těžko říct, zda příjemná melancholie časného podzimu smiřující nás s nenávratně uplývajícím časem prostřednictvím hřejivého a každý den vzácnějšího slunečního svitu pozlacujícího z nižších úhlů stále ostřeji zlatorudou krásu umírajícího listí, může zasáhnout i člověka z velkoměsta nebo šlo jen o potřebu pochlubit se dobře načasovanou formou před soutěžemi družstev.

Druhé variantě by nasvědčoval výborný výsledek našeho zpravodaje na středečním svatováclavském Šípkově memoriálu, kde s nejsilnější pěticí svých soupeřů s průměrným ratingem 2211 uhrál aktivní výsledek 3/5 a v celkovém souhrnu pak 6/9, což ve velmi silné konkurenci s průměrem první desítky 2285 znamenalo skvělé 9. místo.

Možná pozitivně zafungoval i optimistický slogan v tramvaji, po němž by okamžitě mohli sáhnout náhončí hostů a cizinců do šachových soutěží družstev: "Čistá Práce, Čestná Parta, Čekejte Postup!" Povzbudivé 3x ČP (jde tedy o Českou Pojišťovnu, nikoliv o Spořitelnu uváděnou v příloze) by si však mnozí spíše přeložili jako Čekejte Padáka! 

Nebo že by Jana Kalendovského nabudil pohled na obří nápis The Best of... s portrétem primátora Brna Romana Onderky? Kupodivu nešlo o veřejnou pochvalu nejlepšímu primátorovi Brna, ale o pozvánku na stejnojmenou výstavu v Moravské galerii, na níž 10 milovníků umění nejrůznějších profesí (politik, servírka, fyzik, ajznboňák...) vybralo umělecké exponáty dle svého vlastního gusta. Pan primátor si chce zřejmě hodnocení The Best of udržet alespoň u šachistů, protože mezi své exponáty zařadil i vyřezávaný šachový stolek z 18. století doplněný citátem Benjamina Franklina, "Život je druh šachů..."

Zdroj: stránky Moravské galerie

Až si v příloze přečtěte o úspěšné cestě autora k 9. místu, na níž poprvé v životě skolil mistra Ladislava Urbance, nevynechejte ani pozoruhodný historický dovětek o šachových názorech jednoho ze zakladatelů české sociologie prof. Emanuela Chalupného.

Kromě poučení o severním gambitu nám pan profesor Chalupný může říct něco i o nás samých. Zabýval se totiž českou národní povahou, v níž zjistil např.

...schopnost započít skvěle nějaké dílo, dosáhnout při tom velkých úspěchů, načež se však pravidelně dostavuje ochabnutí a nakonec nezdar, který je někdy až v příkrém protikladu k počátečním úspěchům... počáteční úspěch jsme pokládali už za úspěch konečný. Vývojovou etapu, v níž se naše usilování pohybovalo ještě v oblasti možného, jsme pokládali za důkaz, že uskutečnitelný je celý náš program, a anticipovali jsme vítězství dávno před tím, než bylo skutečně vybojováno...

...nedostatek národní hrdosti... nedostatek pocitu, že za námi osobně stojí pevná a s našimi zájmy shodná státní moc... svornost byla často vyhlašována za jedinou záruku národního úspěchu - ve skutečnosti byla vždy nejvíce zdůrazňována dočasnými držiteli moci, kteří se tak chtěli líbivým způsobem zbavit kritiky a opozice, aby svou vnitřní nejistotu alespoň zdánlivě odstranili vnějším souhlasem...

...vnitřní nejistotu, jež se navenek projevuje často upadáním z krajnosti do krajnosti...zálibě v hodnostech a titulech... tendence stavět vzdušné zámky... vždycky jsme byli uzpůsobeni uvažovat a projektovat spíše v oblasti duchovní než hmotné. Byli jsme osnovateli a koncipovateli smělých programů revolučních a reformních, ale jen zřídkakdy se nám něco z toho opravdu podařilo uskutečnit. Omlouvali jsme to, anebo jsme se ještě spíše vymlouvali na nepřízeň osudu a okolností, aniž jsme si v samém začátku nějakého usilování položili otázku, zda náš program a projekt je vůbec za daných historických a společenských podmínek uskutečnitelný...

...Mlč a trp, i kdyby ti učitel nebo kdokoliv v úřadě křivdil, protože budeš-li své právo hájit, ještě si ho rozhněváš a bude se ti mstít... nemáme hlubokého přesvědčení v žádné věci, rozmar spravuje naše konání místo přesvědčení. Z toho vyplývá ´národní neomyláctví´, protože slaboch nesnese kritiky....

No, není to moc povzbudivé, co pan profesor vybádal, ale aspoň nemusí nikdo z nás trpět komplexem méněcennosti, že se v takovém bahně topí sám...

Otevřte si přílohu!

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 02.10.2011 | sekce: Turnaje


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009