Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

1. liga východ - Duras s vypětím všech sil uhájil 1. ligu, třetím sestupujícím Mittal Ostrava

Dramatické rozuzlení sestupové tajenky přineslo závěrečné kolo 1. ligy východ. Černého Petra si nechtělo vytáhnout ani jedno z plné šestice družstev, hrajících v posledním kole o záchranu. Nakonec se možná o osudu rozhodlo v Brně, kde Duras nakonec uhájil dvě horší koncovky a tím i těsné vítězství, které nakonec srazilo vaz ostravskému Mittalu. Vyplnila se tak moje předsezónní předpověď, stačilo však, aby jedna z těchto koncovek skončila ve prospěch hostí z Litovle a byl by to právě Duras, kdo by nakonec šel na nejhorší skóre dolů.

Staré Město bylo před posledním kolem velmi ohrožené a odhady nasvědčovaly tomu, že o třetím sestupujícím se rozhodne právě mezi nimi a Mittalem Ostrava. To se nakonec dokonale vyplnilo. Nervózní domácí tým přivítal Karvinou, které už o nic nešlo, neb se nemohla ze 3. místa posunout nahoru ani dolů. Do Starého Města tak přijela sestava nejslabší za posledních 6 let, sympaticky jen s vlastními hráči. I to ale nakonec stačilo k vítězství. Staroměstští podle očekávání vyhráli oba souboje na zadních šachovnicích, kde měli výraznou ratingovou převahu, na šachovnicích 1-6 však utrpěli debakl, když uhráli pouhé dvě remízy. Za stavu 3 : 2 dokázali Karvinští využít všech tří lepších pozic k plnému zisku, a tak zápas skončil jejich vítězstvím 3 : 5. Z hráčů Karviné odehráli skvělou sezónu Vojtěch Zwardoň (na zadních šachovnicích 9/11) a Sergej Vesselovsky (na předních šachovnicích 7,5/11). V družstvu Starého Města nad všemi ostatními ční výkon náhradníka Jaroslava Buráně, který uhrál 6/7. Nad 50% byli ještě lídr týmu Pavel Zpěvák (3/5), který do tohoto veledůležitého zápasu nezasáhl a Jakub Uříčář (5,5/10). Staré Město se však i přes porážku v soutěži udrželo, když jí k tomu pomohl již zmíněný zápas v Ostravě. Staré Město - Jäkl Karviná 3 : 5.

A právě tento zápas si nyní vezmu na paškál. Mittal Ostrava po skvělém předchozím hattricku potřeboval k jisté záchraně s Grygovem B vyhrát a k pravděpodobné remizovat. Ani porážka ale nemusela znamenat sestup, bylo však nutné prohrát méně než 2,5 : 5,5 a doufat, že Duras nevyhraje, nebo že Staré Město utrží s Karvinou debakl. Ostravští však i přes domácí prostředí k zápasu nastoupili bez IM Sergeje Berezjuka a WIM Joanny Worek, což významně snížilo jejich šance. Jejich soupeři z Grygova po minulé rozhodující porážce s Porubou už neměli o co hrát, a tak zde mohla chybět motivace. Přesto Grygov nastoupil ve velmi slušné sestavě, která vzhledem k uvedenému byla ratingovým favoritem. Zápas samotný však probíhal velmi zajímavě. Nejprve se v propočtu zmýlil IM David Kaňovský, který tak trochu nečekaně podlehl na jedničce FM Ivanu Břečkovi a domácí nadějně vedli. Po několika remízách však za stavu 3 : 2 pro Mittal přišel finiš Hanáků, nijak nepodobný tomu karvinskému. Jakub Fuksík, Petr Zatloukal a nakonec Richard Biolek st. postupně převážili misku vah na stranu hostů, a tak Ostravským nakonec zbyly jen oči pro pláč. V grygovském týmu stojí za zmínku famózní výkon Richarda Biolka st. (7,5/8!), který tak zastínil i další kvalitní výkony (Bureš 7,5/10, Malinovský 7/10, Sluka 4/5), v domácím týmu lze vyzdvihnout snad jen kapitána Ladislava Kopce (3/4) a Dalibora Trapla (6/9). Mittal Ostrava - Grygov B 3 : 5 a Mittal čekal na výsledek z Brna...

Duras se i po předchozí těžce vydřené výhře ve Zlíně nacházel stále na sestupovém 10. místě a ani při výhře neměl svůj osud ve svých rukách. Teoreticky mohla k záchraně stačit i remíza, to by ale musel Mittal Ostrava, jak již bylo řečeno výše, prohrát s Grygovem B minimálně 2,5 : 5,5. Zápas proti Litovli B, které již také o nic nešlo, a která přivezla jen průměrnou sestavu, však probíhal jako již několik domácích zápasů Durasu v této sezóně. Nejprvě remizoval Mirek Jurka bílými s Janem Krejčím st., což vzhledem k ratingové převaze domácího hráče bylo nutno považovat za ztrátu. Poté se v divoké pozici zmýlil autor těchto řádků proti IM Štěpánu Žilkovi, když po hbitě odehrané přípravě (plných 15 tahů) nezareagoval přesně na agresívní plán bílého a místo udržení menší výhody ztratil malou kombinací dva pěšce a bylo po partii. Ještě horší to bylo vedle na jedničce u IM Vojty Rojíčka, který získal pěšce, za kterého neměl Jan Krejčí ml. úplně plnohodnotnou kompenzaci, stačil však jediný nepřesný tah a bílá pozice se začala hroutit. Za nepříznivého stavu 0,5 : 2,5 však zaveleli ke spásnému obratu Ondřej Přidal proti Pavlu Strašilovi a Vladimír Ševčík proti Jiřímu Švédovi. Oba domácí borci se prosadili nekompromisním útokem na krále a srovnali stav zápasu. Do vedení pak dostal Duras na trojce Petr Buchníček, který postupně zvyšoval tlak, který se IM Zdeňku Beilovi nepodařilo utlumit ani výměnami, až nakonec svého soka v koncovce doslova umačkal - 3,5 : 2,5. Poté však hráli horší koncovky Petr Skácelík proti Antonínu Neoralovi a Ondřej Nepomucký proti Petru Mohaplovi. Jako první z této dvojice dohrál Ondra Nepomucký, kterému pomohl ve střelcové koncovce redukovaný materiál a nakonec remízu poměrně bezpečně uhájil. O účasti Durasu v příštím ročníku 1. ligy pak rozhodoval lehce zdravotně indisponovaný Petr Skácelík na své oblíbené 4. šachovnici (do té doby 5/5!). I přes mnoho spletitých míst, kde bylo možno uklouznout, se dokázal přenést do koncovky jezdce proti střelci, kde se v zásadním okamžiku správně rozhodl pro oběť jezdce za dva pěšce a společně s aktivním králem, pěšci na opačné střelcové barvě, postouplým pěšcem na poli b2 a uvědoměním si  špatného střelcového rohu na královském křídle, nakonec uhájil remízu, když soupeřův král nemohl se svým střelcem černého nijak vytempovat. Duras tak nakonec s vypětím všech sil uhájil i druhé těsné vítězství v řadě, a to vzhledem k ostatním výsledkům nakonec znamená prvoligovou záchranu pro Brno i jižní Moravu. Z individuálních výsledků lze u Durasu vyzdvihnout Ondřeje Přidala (4,5/6), Petra Skácelíka (7/11) a Petra Buchníčka (3/4). V Litovli zářily především mladá esa IM Jan Krejčí ml. (7,5/9) a IM Štěpán Žilka (6/7). Duras Brno - Litovel B 4,5 : 3,5.

Nejtěžšího soupeře z ohrožených měl jihlavský Gordic, který jel do Ostravy k zápasu s již postupující Porubou, která jistě chtěla svůj postup oslavit vítězstvím. Gordic měl však nejlepší výchozí pozici, protože i přes případnou porážku by měl výrazně nejlepší skóre ze všech ohrožených a na sestupové 10. místo by museli vyhrát všechna tři 11-bodová družstva (stalo se) a alespoň remizovat Staré Město s Karvinou a Mittal Ostrava s Grygovem B. Tato pravděpodobnost byla malá a nakonec se v druhém uvedeném případě nenaplnila. Ale popořádku. Gordic na úvod využil velmi výrazné ratingové převahy na osmičce, kde zvítězil kapitán Viktor Žigo nad domácím Ivo Kašpárkem, jinak velmi dobrým rozhodčím. Po relativně rychlé remíze na jedničce mezi GM Robertem Cvekem s GM Petrem Hábou, domácí trochu nečekaně vyrovnali na sedmičce Lukášem Albertovičem, který porazil nadějného juniora Štěpána Seidla. Po časové kontrole ještě uhájila remízu Eva Kulovaná s IM Lukášem Klímou, poté se však už rozběhla domácí mašina a výsledkem bylo celkové skóre 5,5 : 2,5 pro domácí Slavoj. Poruba tak na závěr potvrdila svou kvalitu a v celé soutěži ztratila pouze jedinou (šťastně vybojovanou) remízu ze zápasu proti Zlínu B. Individuálně se ve Slavoji výrazně prosadilo více hráčů, např. GM Robert Cvek (5,5/7), Radomír Caletka (7,5/10), Jiří Adámek (7,5/9) a Jan Malík (8/11). V Gordicu stojí nejvýše výkon kapitána Viktora Žiga (9/11), za zmínku stojí ještě výsledky Lukáše Karáska (6/8) a Oldřicha Sedláčka (7/11). Gordic se nakonec po několika telefonátech dočkal příznivých zpráv ze zápasů Mittalu a Starého Města a zahraje si 1. ligu východ i příští sezónu. Slavoj Poruba - ŠK Gordic 5,5 : 2,5.     

Nakonec tu máme zápasy dvou již jistě sestupujících družstev s družstvy bojujícími o záchranu. V obou těchto zápasech byla společným jmenovatelem demotivace padajících týmů z Rychnova a Třince, kteří to Zlínu B resp. Slavii Orlové značně ulehčili. Ale pojďme popořádku.

Slavia Orlová hrála doma a jejím soupeřem byl Třinec B. Třinečtí z 1. ligy sestupovali již po minulém kole a stejný osud nejspíš potká i jejich první tým v Extralize. Do Orlové, která nastoupila v poměrně silné sestavě, však dorazilo pouze 6 hráčů, z nichž bylo plných 5 náhradníků! Utkání tak skončilo jednoznačně 7 : 1 a domácí Slavia tak snadno mohla slavit záchranu v soutěži, již bez ohledu na ostatní výsledky. V dresu Orlové stojí za pozornost výsledek GM Alexeje Kislinského (7/8) a Marcina Krzyzanowského (4,5/6). U ocelářů je percentuálně jako výsledek z jiného světa výkon Akaki Sharashenidzeho (4,5/5), který však svému týmu nepomohl ve více zápasech. Přes 50% se pak dostal ještě Karel Kocián (4,5/8). Orlová tak znovu osvědčila záchranářské schopnosti, v Třinci příští sezónu zřejmě postaví jeden silný mančaft, který by mohl oprášit zašlou slávu. Slavia Orlová - TŽ Třinec B 7 : 1.

Posledním dnešním zápasem je utkání Panda Rychnov nad Kněžnou - Zlín B. I zde zafungoval demotivační faktor a Rychnov nastoupil k utkání pouze v 7 hráčích a ani zde to zdaleka nepřípomínalo prvoligovou sestavu. Obuvníkům tak nemusela nijak vadit neúčast jejich lídra IM Petera Michalíka, který mimochodem po skvělém výkonu na ME ve Francii (7/11), uhrál velmistrovskou normu. I bez něj však toto utkání připomínalo hru kočky s myší a hosté si odvezli snadnou a vysokou výhru v poměru 2 : 6, což rovněž znamenalo záchranu v soutěži bez ohledu na ostatní výsledky. Ve zlínském dresu zahrál výborně především Cyril Ponížil, který převážně na jedničce uhrál 7/10 bez jediné porážky! V rychnovském týmu snese přísné měřítko výkon lídra týmu IM Jakuba Zeberského (4,5/7) a také náhradnice Martiny Marečkové (rovněž 4,5/7). Rychnovská Panda tak soutěž minimálně na rok opouští, u mladého zlínského týmu se v příštích sezónách můžeme dočkat zajímavých výsledků. Panda Rychnov nad Kněžnou - Zlín B 2 : 6.

Závěrem tedy ještě jednou gratulují Slavoji Poruba k postupu do Extraligy a týmům Pandy Rychnov nad Kněžnou, Třince B a Mittalu Ostrava přeji brzký návrat do 1. ligy. Jak to bude s jejich nástupci není ještě zcela jasné. Z druholigových skupin má jistý postup pouze Labortech Ostrava B ve skupině F (100% za 10/10!), dále si to však v přímých soubojích rozdají Caissa Třebíč s Polabinami B ve skupině D a ve skupině E Slavia Kroměříž s SPgŠ Znojmo. Tabulku a všechny výsledky si pak můžete tradičně prohlédnout ze svazové databáze a stránek chess-results.

Tolik tedy z letošní 1. ligy východ, ze které vyjde od vedoucího soutěže Jaroslava Benáka ještě závěrečná zpráva a příští sezónu tedy opět na shledanou!

 

 

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal Neklan Vyskočil dne 03.04.2011 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
03.04.2011 1. liga východ - Duras s vypětím všech sil uhájil 1. ligu, třetím sestupujícím Mittal Ostrava ke stažení
20.03.2011 1. liga východ - 10. kolo - Slavoj Poruba do Extraligy, sestupují Rychnov a Třinec B, vyvázne Duras? ke stažení
27.02.2011 1. liga východ - před rozhodující bitvou vítězí Poruba i Grygov, smutek v Brně, na konci tlačenice ke stažení
13.02.2011 1. liga východ - 8. kolo - Gordic senzačně vyloupil Grygov, Poruba do čela, Duras veze bod z Karviné ke stažení
30.01.2011 1. liga východ - 7. kolo - Grygov B již samostatně v čele, povstání ponížených odnesl i Duras ke stažení
16.01.2011 1. liga východ - 6. kolo - Grygov B s Porubou stále šlapou naplno, Duras poráží Mittal Ostrava ke stažení
12.12.2010 1. liga východ - 5. kolo - Grygov B a Slavoj Poruba stále neotřesitelní, na druhém konci tlačenice ke stažení
28.11.2010 1. liga východ - 4. kolo - Na čele i na chvostu beze změny, Duras remizoval se Starým Městem ke stažení
14.11.2010 1. liga východ - 3. kolo - Grygov B a Poruba stále stoprocentní, Duras konečně zabral ke stažení
24.10.2010 1. liga východ - 2. kolo - V souboji těžkých vah vítězí Poruba, Duras zatím bez bodu ke stažení
10.10.2010 1. liga východ - 1. kolo ke stažení
21.09.2010 1. liga východ 2010/2011 - úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009