Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

1. liga východ - 10. kolo - Slavoj Poruba do Extraligy, sestupují Rychnov a Třinec B, vyvázne Duras?

Předposlední kolo 1. ligy východ bylo doslova nabité událostmi. Na pořadu byl souboj titánů v podobě "extraligového" zápasu Grygov B - Poruba a zbytek zápasů by se dal bez nadsázky označit jako existenční. Po dnešním odehrání tak možno konstatovat, že byly odhaleny celkem tři tajenky ze čtyř. Novým účastníkem české Extraligy se dnes stalo družstvo Slavoje Poruba, kterému srdečně gratuluji, již jistými dvěma sestupujícími jsou družstva Pandy Rychnov nad Kněžnou a TŽ Třince "B". Ve všech těchto případech vyšly i moje předsezónní tipy, jen poslední sestupový otazník (můj tip byl Mittal Ostrava), je i přes dnešní výhru vyhrazen "mému" Durasu. Situace před závěrečným dějstvím je ale mimořádně komplikovaná. Do sestupu je nyní na 5. - 10. místě vážně namočených hned 6 družstev (!), které jsou vtěsnány do jediného bodu. Tak velké číslo o pouhé jedno sestupové místo je opravdu nevídané. Bez zajímavosti jistě není i to, že oněch 6 namočených družstev se neutká mezi sebou, takže například Duras může i při výhře a 14 bodech sestoupit. To všechno jsou ale jen kdyby a lépe bude si na to všechno počkat...

Velké finále této soutěže se dnes odehrálo v Grygově, kam přijel dosavadní lídr Slavoj Poruba. Domácí měli přes jednobodové manko za povinnost v zápase zvítězit, i když ani remíza je ještě z 1. místa nevyřazovala. Tomu odpovídaly i prakticky nejsilnější sestavy obou družstev, kde se to jen hemžilo hráči zvučných jmen. Průběh zápasu byl velmi vyrovnaný a podle očekávání dlouho nebylo jasné, který z týmů si odnese palmu vítězství. Lépe začali domácí, když na 4. šachovnici porubský Josef Mudrák nezareagoval dobře na hurá útok IM Richarda Biolka st. a musel záhy kapitulovat - 1:0. Velmi důležitá partie se odehrála na 7. šachovnici, kde se hostům podařilo šťastně vyrovnat. Grygovský Josef Obšívač měl velmi nadějnou pozici s Jiřím Adámkem, hrubou chybou však ztratil figuru a místo reálných nadějí na celý bod a tím i dvougólového vedení, bylo rázem 1 : 1. Vyrovnaný stav udržela i ostře hraná partie na 1. šachovnici IM Kaňovský - IM Rašík, domácí se pak ale přece jen dočkali. To vedení strhnul na jejich stranu Jaroslav Bureš proti Jiřímu Bolackému, který odehrál partii příliš pasivně, a tak ani následná oběť figury nemohla vyjít - 2,5 : 1,5. Poté však za hosty kontroval na 2. šachovnici GM Robert Cvek proti IM Richardu Biolkovi ml. a bylo to 2,5 : 2,5. Grygovští se velmi snažili o strhnutí vedení na svou stranu, ale i přes srdnatou snahu se jim to nedařilo. Provokativní šachy IM Lukáše Klímy nepotrestal grygovský Karel Malinovský, který byl nakonec rád za remízu v koncovce a stav byl tak i nadále vyrovnaný - 3 : 3. O všem se prakticky rozhodlo na 8. šachovnici, kde nakonec triumfoval vždy útočně laděný Jan Malík nad Jakubem Fuksíkem a získal pro své družstvo klíčový bod - 3 : 4. O tom, že domácí už nevykřesají ani toeretickou extraligovou naději, se rozhodlo v divoké partii Caletka - IM Sluka, hrané na 6. šachovnici. Grygovský hráč na sebe vzal všechna možná rizika, aby nakonec jeho soupeř těžký psychologický útok přece jen odrazil a i přes místy vyhraná postavení nakonec s úlevou remizoval. Tím však zajistil svému Slavoji zápasové vítězství a současně i postup do příštího ročníku Extraligy. Závěrem tedy sečteno podtrženo - Grygov B - Slavoj Poruba 3,5 : 4,5. Zajímavý pohled na tento zápas pak nabízím ještě na tomto odkaze.

Po vítězství v Brně absolvoval svou další venkovní štaci Rychnov. O svou naději přijel bojovat do Karviné, tedy jednoho z nejsilnějších týmů v soutěži. Na týmu z Karviné je sympatické, že i přes jistotu záchrany a nemožnost postoupit, nastupuje standardně v silných sestavách a nikomu tak situaci neulehčuje. Dnešní zápas jasně potvrdil rozložení sil a Karviná i přes počáteční nepříznivý stav 0,5 : 1,5, kdy rychle zvítězila rychnovská pandice Martina Marečková nad Josefem Lysem, dominoval na ostatních šachovnicích a jasně zvítězil 6 : 2. Pro Pandu to znamená, že 1. ligu minimálně na rok opouští a nezbývá než popřát zase brzký návrat. Jäkl Karviná je nyní na 3. místě a celou soutěž na něm také zakončí, protože má 4-bodový odstup z obou stran. Pro doplnění uvádím ještě odkaz na krátké hodnocení zápasu z rychnovských stránek.

O mnoho šlo v dalším zápase. Brněnský Duras přijel po šokující porážce od Rychnova do Zlína, aby vybojoval alespoň naději pro záchranu. Obuvníci na tom byli lépe, neb měli na Duras náskok 3 bodů a výrazně lepší i celkové skóre. Poslední zápasy však Zlínu nevyšly, a tak se i zde dala předpokládat patřičná nervozita. Domácí nastoupili bez prvních dvou hráčů sestavy IM Petera Michalíka, který bude od zítřka reprezentovat Slovensko na ME ve Francii a IM Romana Chytilka. Durasu zase chyběli Petr Buchníček a Bronislav Vymazal, takže i když mírná elová převaha byla na straně Durasu, vyhlídky bylo možno považovat za vyrovnané. Zápas samotný byl velmi napínavý a chyby se střídaly na obou stranách. Mladá zlínská sestava ale přece jen tahala za kratší konec, no nahrazovala to velkou bojovností. Po remízách na prvních dvou šachovnicích, kde to zvláště v partii Ponížil - Rojíček vypadalo dobře pro Duras, přišla remíza i v partii Přidal - Rubal na 4. šachovnici. Zde měl navrch ale pro změnu domácí hráč, který získal vyhranou pozici s větším časovým náskokem. Naštěstí pro Duras však zahrál nedůrazně a po divokém průběhu vše skončilo výměnami a remízou v koncovce. Do vedení dostal Duras Petr Skácelík, který prolomil prokletí 3. šachovnice a zaznamenal již svou šestou (!) sezónní výhru, tentokrát černými nad Vladimírem Palou. Vyrovnání však přišlo vzápětí, kdy černými kontroval na osmičce domácí Michal Krčál proti Tomáši Mičánkovi. Misku vah na stranu Durasu poté překlopil Mirek Jurka proti Petru Kapustovi, jak jinak než černými - 2,5 : 3,5. I nadále však černé figury úřadovaly jako černá ruka. Zlínští v zápase podruhé vyrovnali, když v jednoduché remízové věžovce Ke1+Vb3 - Kd4+Va2+pe4 doslova posadil na koně hostující Petr Mlýnek domácího kapitána Martina Šenkýře. O všem se tak nakonec rozhodlo na 5. šachovnici v partii Koutný - Nepomucký. Domácí hráč nakonec neuhájil těžkou střelcovku a to znamená, že si Duras nakonec přece jen do Brna odváží důležitou výhru. Ani ta však neznamená nic víc, než naději. Vzhledem k ostatním výsledkům se totiž Duras neodlepil ze sestupového 10. místa a jistotu záchrany nebude mít ani po případné výhře nad Litovlí B. To Zlín B je na tom přece jen lépe, protože má osud ve svých rukách. Pokud totiž ševci vyhrají na závěr v Rychnově, zachrání se bez ohledu na ostatní výsledky. Takže si zrekapitulujme, že v zápase černých figur (celkem 6,5/8!) zvítězil Duras šťastně 3,5 : 4,5. Pro úplnost uvádím odkaz na pohled z druhé strany ve zlínské reportáži.

Slavia Orlová přijela do Litovle, kde již mohla definitivně rozhodnout o své záchraně. K dispozici už měla obě sestry Olšarovy, naproti tomu "killera" GM Kislinského vystřídal "držák" Jacek Dawidów. Tatran opět vyměnil sestavu na postech 3-8, tentokrát mi to připadlo jako přezouvání nepotřebných zimních gum na letní, protože krom jiných bodoval naplno nováček Jiří Švéda proti orlovskému bossovi Jiřímu Novákovi. Když k tomu připočteme úderné mladé předvelmistrovské duo Krejčí - Žilka, bylo z toho nečekaně hladké vítězství 5,5 : 2,5 bez jediné porážky. Jistě k tomu přispěl i fakt, že se Hanákům podařilo v závěru sestavy udržet sestry Olšarovy. V Litovli tak zažívají sezónu plnou pohody, kde šanci dostalo už téměř všech 20 hráčů (nezasáhli pouze Michal Stýblo a Jan Suchomel). Naproti tomu v Orlové se budou tradičně třást až do konce, protože k téměř 100% jistotě záchrany vede jen výhra na již sestupujícím Třincem B.

Další dnešní zápas patří právě ocelářům z Třince a Mittalu Ostrava. Výhodou Třince byla skutečnost, že závěr dohrávají proti svým konkurentům, nevýhodou doslova katastrofální docházka předních hráčů. Nevím proč nenastupují obě Polky Karina Szczepkowska-Horowska a Katarzyna Toma a IM Milan Babula, no v každém případě je jejich neúčast v takto důležitých zápasech významným, ba přímo rozhodujícm faktorem. Proto nakonec nemůže stačit ani sympatická bojovnost, kdy se například v 6. a 7. kole urodily 4 body v zápasech s Gordicem a Starým Městem. V tomto zápase přejel plně zkoncentrovaný a minulými výhrami nabuzený ostravský Mittal domácí jako tank. Poprvé v sestavě s IM Sergejem Berezjukem výrazným vítězstvím 1,5 : 6,5 odsoudil Třnec k sestupu a sám si zároveň vybojoval dobrou pozici pro udržení. Tu ale bude muset ještě potvrdit v kole posledním, kde ovšem bude muset ke 100% jistotě navýšit svůj dosavadní hattrick o další výhru. Tím "obětním beránkem" však nebude nikdo menší, než poražený z dnešního souboje titánů Grygov B.

Jihlavský Gordic přivítal v domácím prostředí svého ochočeného soupeře ze Starého Města. K optimismu domácích nahrávalo nejen mnohaleté marné úsilí Staroměstských, ale i tabulkové postavení. Ve Starém Městě to letos nejde jako v minulých letech, a tak pouhých 9 zápasových bodů při ne příliš dobrém skóre nedávalo příliš důvodů k úsměvu. To nevyzpytatelný Gordic měl bodů 12 a díky těsným prohrám i velmi dobré celkové skóre. A také tak trochu jánošíkovský styl (výhra s Grygovem, prohry s Třincem B, Durasem a Mittalem). V tomto zápase však byly nečekaně prolomeny všechny ledy a Staroměstští i bez lídra IM Pavla Zpěváka a svého nejlepšího náhradního Jaroslava Buráně (5/6), ve chvíli nejtěžší povstali jako dávní Psohlavci (nevím jaký ekvivalent zvolit u tohoto ptačího výběru). Podle slov z jihlavské strany šlo o naprosto nepovedený zápas, kde šli hosté rychle do vedení 0 : 2. Pak šťastně z prohrané pozice snížil domácí kapitán Viktor Žigo, ale na rozjeté hosty to nestačilo. Nevedlo se Josefu Kratochvílovi, který prohrál s Petrem Bažantem ml. a na 1 : 4 zvýšil na 1. šachovnici IM Jan Sosna, který svými silnějšími černými překonal komplex Evy Kulované, se kterou prohrál bílýma několik posledních utkání v řadě. Malou naději vykřesal domácím Zdeněk Hába, který černýma překonal Jana Hudečka, ovšem Staré Město si už vítězství nenechalo vzít. Po remíze v partii Štěpán Seidl - Radovan Studený byli domácí rádi, že neprohrál Oldřich Sedláček s Petrem Bažantem st., a tak utkání skončilo výsledkem 3 : 5 ve prospěch Starého Města. A co to znamená pro oba týmy? Staré Město se na Gordic bodově dotáhlo, ovšem skóre má o poznání horší. Na závěr má ale doma těžkého protivníka v podobě Jäklu Karviná, Gordic čeká možná ještě těžší mač v již extraligové Porubě. Pokud však Mittal Ostrava prohraje s Grygovem, zachrání se pravděpodobně oba týmy.

Závěrem nabízím ještě tradiční pohled na tabulku a výsledky ze svazové databáze a stránek chess-results. Tolik tedy komentář k dnešnímu 10. kolu, to závěrečné, jenž určí posledního sestupujícího, je na pořadu 3. dubna a utkají se v něm:

Staré Město - Jäkl Karviná
Slavoj Poruba - SK Gordic
Mittal Ostrava - Grygov B
Slavia Orlová - Třinec B
Duras Brno - Tatran Litovel B
Panda Rychnov nad Kněžnou - Zlín B

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal Neklan Vyskočil dne 20.03.2011 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
03.04.2011 1. liga východ - Duras s vypětím všech sil uhájil 1. ligu, třetím sestupujícím Mittal Ostrava ke stažení
20.03.2011 1. liga východ - 10. kolo - Slavoj Poruba do Extraligy, sestupují Rychnov a Třinec B, vyvázne Duras? ke stažení
27.02.2011 1. liga východ - před rozhodující bitvou vítězí Poruba i Grygov, smutek v Brně, na konci tlačenice ke stažení
13.02.2011 1. liga východ - 8. kolo - Gordic senzačně vyloupil Grygov, Poruba do čela, Duras veze bod z Karviné ke stažení
30.01.2011 1. liga východ - 7. kolo - Grygov B již samostatně v čele, povstání ponížených odnesl i Duras ke stažení
16.01.2011 1. liga východ - 6. kolo - Grygov B s Porubou stále šlapou naplno, Duras poráží Mittal Ostrava ke stažení
12.12.2010 1. liga východ - 5. kolo - Grygov B a Slavoj Poruba stále neotřesitelní, na druhém konci tlačenice ke stažení
28.11.2010 1. liga východ - 4. kolo - Na čele i na chvostu beze změny, Duras remizoval se Starým Městem ke stažení
14.11.2010 1. liga východ - 3. kolo - Grygov B a Poruba stále stoprocentní, Duras konečně zabral ke stažení
24.10.2010 1. liga východ - 2. kolo - V souboji těžkých vah vítězí Poruba, Duras zatím bez bodu ke stažení
10.10.2010 1. liga východ - 1. kolo ke stažení
21.09.2010 1. liga východ 2010/2011 - úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009