Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

1. liga východ - 8. kolo - Gordic senzačně vyloupil Grygov, Poruba do čela, Duras veze bod z Karviné

Kolo plné těžkých bojů značí, že jde již do tuhého a tak není nouze o překvapivé výsledky. Nejvyšší výhra se zrodila podle očekávání v Grygově, jen s tím podstatným rozdílem, že vítězem nebyli domácí hráči, nýbrž hostující jihlavský Gordic! Ten tak rázně utnul až doposud bezchybnou grygovskou jízdu a dal tak šanci Porubě. Ta nabídnutou šanci využila a po těsném vítězství v Litovli jde do čela. Důležitý záchranářský zápas v Rychnově pro sebe rozhodli hosté z Orlové a druhým vítězstvím v řadě se tak výrazněji sunou nad sestupové pásmo. Z toho se snaží na poslední chvíli uniknout Mittal Ostrava, který trochu překvapivě vyhrál ve Zlíně a jeho šance tak ještě žijí. Zrodily se i dva nerozhodné výsledky, z nichž ten povzbudivější je asi pro brněnský Duras, který veze důležitý bod z Karviné, naproti tomu remíza ze zápasu Třinec B - Staré Město nevoní zřejmě ani jednomu z týmů.

Jäkl Karviná, kterému relativně už o nic nejde, nastoupil proti Durasu. Elovým favoritem byli domácí (7 : 1), no rozdíly nebyly nijak velké a zápas probíhal velmi vyrovnaně. Po remízách na prvních dvou šachovnicích misku vah na stranu  Karviné naklonil Vojtěch Zwardoň, jemuž se Tomáš Mudra vzdal v domnění, že ztrátou figury partie končí. Mohl ovšem ihned vytvořit harmoniku věží na 2. řadě, po čemž by nalezení výhry bílého nebylo vůbec jednoduché. Po remíze na šestce v partii Mlýnek - Gibiec skončily víceméně souběžně partie na 3. a 4. šachovnici. Za domácí zabodoval Jozef Michenka proti Broňovi Vymazalovi, Duras kontroval vítězstvím (již pátým v sezóně) Petra Skácelíka proti Jaroslavu Sobkovi. Poté se dohrávaly partie Olšar - Nepomucký a Kiša - Lys. Ve druhé zmíněné partii brněnský hráč ztratil pěšce a ani jeho lehčí iniciativa zřejmě nebyla úplně plnohodnotnou kompenzací. Domácí hráč ale chvíli poté ztratil kvalitu a realizace bývalého hráče druhdy mistrovské Univerzity Brno byla bezchybná. Poté již bez větších problémů dokormidloval partii do remízového přístavu Ondra Nepomucký, kterému bývalý mistr Evropy zrakově postižených dokonce vynutil pat v koncovce krále s pěšcem proti králi. Zápas tak skončil zřejmě spravedlivou remízou 4 : 4, spokojenější je však určitě Duras.

Své v minulém kole vzkříšené naděje se pokusila oživit Panda Rychnov nad Kněžnou. Do existenčního zápasu proti Slavii Orlová však nastoupila bez svého lídra IM Jakuba Zeberského, což pro tak důležitý zápas byla velká ztráta. I přes nadějné vyhlídky v partiích na 3, 5 a 6. šachovnici však postupně přebírali režii zápasu hosté z Orlové, kteří dle rychnovské reportáže z pera domácího bosse Jiřího Daniela nakonec zaslouženě zvítězili. Tím udělali další důležitý krok k záchraně, o kterou se však ještě budou muset tvrdě poprat. Rychnovu teď nezbývá než se pokusit o nápravu za dva týdny v Brně a současně doufat v co nejvíce nerozhodných výsledků svých konkurentů v boji o záchranu. Panda Rychnov nad Kněžnou - Slavia Orlová 2,5 : 5,5.

Dalším, kdo se pokusil vzkřísit své naděje, byl Mittal Ostrava. Ten se po šesti (!) porážkách v řadě (z nichž bolela zvláště ta poslední s Rychnovem) vydal do Zlína. Domácí si v této sezóně počínají velmi dobře a mladý tým hraje nebojácně proti kterémukoliv ze soupeřů. Dnes však měli obuvníci špatný den a místo vítězství a jistoty záchrany si svou situaci trochu komplikují. Podle reportáže ze zlínských stránek zápas hodně ovlivnila partie Koutný - Trapl, kde vůdce bílých jasně vyhranou partii "otočil" a když poté domácí nevyužili ani další nadějné pozice, skončil zápas vítězstvím Ostravských 3 : 5. Mittal Ostrava tak v oslabené sestavě nečekaně veze všechny body a má již na dostřel dvojici Třinec B, Duras. Zlín B bude mít za dva týdny možnost reparátu v Orlové, tak uvidíme...

Dalším dnešním zápasem byl souboj Litovel B - Slavoj Poruba. Domácí tým postavil opět něco zcela odlišného než předtím, a tak místo osvědčené dvojice Krejčí, Žilka nastoupila polská legie Luch, Stachowiak, Butkiewicz. Slavoj vyrukoval se silnou sestavou, jejichž jedinou slabinou byla osmá šachovnice. Tam si Hanáci také poradili, když Petr Mohapl zdolal černými Lukáše Albertoviče. Tento nezdar ovšem Ostravští plně odčinili vítězstvím na zbylých šachovnicích, kde hráli bílými (GM Cvek, FM Mudrák, Adámek). To nakonec stačilo na důležité vítězství 3,5 : 4,5, které pro Slavoj znamená posun na vysněnou první pozici, kterou se nyní budou snažit uhájit před Grygovem B. V Litovli jsou i přes porážku v pohodě a můžou tak sezónu v poklidu dohrát.


Důležitý zápas se hrál také v Třinci, kam přijelo Staré Město. Oceláři se ani v domácím prostředí nedočkali polských legionářek, nicméně místo nich nastoupili kvalitní náhradníci Kretek a Sharashenidze. Přesto byli hosté poměrně jasným elovým favoritem, tuto výhodu však nepřetavili na šachovnicích. Domácí bojovníci nakonec uhráli zápasovou remízu, k čemuž jim dopomohly hned 3 výhry černými (Sikora, Kocián, Sharashenidze) a udrželi tak kontakt s družstvy nad čarou. Nicméně tento výsledek zřejmě netěší ani jednoho ze soupeřů a tak se u obou bude bojovat o záchranu zřejmě až do konce. Třinec B - Staré Město 4 : 4.

Na závěr tu máme zápas Grygov B - ŠK Gordic. Hráči z Jihlavy nemají do konce soutěže vůbec snadný los a dnešní utkání toho mělo být dokladem. Papírové předpoklady však v tomto zápase vzaly naprosto za své a průběh zápasu vč. konečného výsledku doslova bere dech. Dosud stoprocetní rezerva extraligového Grygova postavila ve druhé polovině sestavy náhradníky, což byla voda na mlýn vyrovnané sestavě Gordicu. I bez GM Petra Háby se zápas vyvíjel od počátku v jejich prospěch a šli rychle do vedení 0 : 2. Poté uhrála na jedničce velmi cennou remízu Eva Kulovaná proti IM Davidu Kaňovskému, a když pěkně vyhrál Josef Kratochvíl s riskujícím Richardem Biolkem ml., bylo téměř vymalováno. Dílo zkázy Grygovských dokonal kapitán Gordicu Viktor Žigo, který zvýšil již na 0,5 : 4,5 (!), a tak ani nevadila porážka Zdeňka Háby s Karlem Malinovským. Po remíze v partii Sedláček - Bureš vyhráli hosté zásluhou Štěpána Seidla i poslední partii, čímž stanovili konečný rezultát na 2 : 6. Pro Grygov jistě hodně studená sprcha, no i takové věci se stávají. Objektivně však nutno přiznat, že přes absenci kvarteta klíčových hráčů (IM Biolek st., Obšívač, IM Sluka, Zvolánek) nebyli na rozdíl od jiných zápasů favoritem. Přesto je takto vysoká porážka hodně krutá. Ve výhodě je tak nyní Slavoj Poruba, uvidíme tedy, jak dopadne vzájemný souboj v 10. kole. Pro Gordic to samozřejmě znamená téměř jistotu záchrany a jen potvrzení toho, že v této soutěži není nikdy nic dopředu jasně dané.

Na závěr udávám tradiční servis v podobě výsledků ze svazových stránek a chess-results, nabízím také pohled na příští, již 9. kolo (27.2.2011):

ŠK Gordic - Jäkl Karviná
Staré Město - Grygov B
Slavoj Poruba - Třinec B
Mittal Ostrava - Litovel B
Slavia Orlová - Zlín B
Duras Brno - Panda Rychnov nad Kněžnou


 


Soubor ke stažení: [doc]

přidal Neklan Vyskočil dne 13.02.2011 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
03.04.2011 1. liga východ - Duras s vypětím všech sil uhájil 1. ligu, třetím sestupujícím Mittal Ostrava ke stažení
20.03.2011 1. liga východ - 10. kolo - Slavoj Poruba do Extraligy, sestupují Rychnov a Třinec B, vyvázne Duras? ke stažení
27.02.2011 1. liga východ - před rozhodující bitvou vítězí Poruba i Grygov, smutek v Brně, na konci tlačenice ke stažení
13.02.2011 1. liga východ - 8. kolo - Gordic senzačně vyloupil Grygov, Poruba do čela, Duras veze bod z Karviné ke stažení
30.01.2011 1. liga východ - 7. kolo - Grygov B již samostatně v čele, povstání ponížených odnesl i Duras ke stažení
16.01.2011 1. liga východ - 6. kolo - Grygov B s Porubou stále šlapou naplno, Duras poráží Mittal Ostrava ke stažení
12.12.2010 1. liga východ - 5. kolo - Grygov B a Slavoj Poruba stále neotřesitelní, na druhém konci tlačenice ke stažení
28.11.2010 1. liga východ - 4. kolo - Na čele i na chvostu beze změny, Duras remizoval se Starým Městem ke stažení
14.11.2010 1. liga východ - 3. kolo - Grygov B a Poruba stále stoprocentní, Duras konečně zabral ke stažení
24.10.2010 1. liga východ - 2. kolo - V souboji těžkých vah vítězí Poruba, Duras zatím bez bodu ke stažení
10.10.2010 1. liga východ - 1. kolo ke stažení
21.09.2010 1. liga východ 2010/2011 - úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009