Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Jm KP I. - Závěrečná zpráva

To jsou paradoxy, museli si říkat po každém kole účastníci letošního KP I. - zhruba od poloviny soutěže přestal existovat "klidný střed tabulky" a kromě posledních 2-3 týmů všichni bojovali současně o postup i záchranu! Třeba takové Prušánky - po devátém kole čtvrté s dvoubodovým odstupen za vedoucím tandemem, ale lepším skóre, prohrály v předposledním kole doma s Lokomotivou Brno D 3:5 a bylo po nadějích. A kdyby jen po nadějích na postup do ligy... Vzápětí se ukázalo, že pokud prohrají v posledním kole v Tetčicích, mají reálnou šanci sestoupit do KP II. To jsou paradoxy...

V příloze si můžete stáhnout Závěrečnou zprávu s oblíbenými statistikami, přehledy a žebříčky. U soutěže započítávané na Elo FIDE i české, kde značná část hráčů FIDE Elo nemá a někteří náhradníci nemají dokonce ani Elo české, lze snahu vytvořit podobné statistiky hezky okomentovat slovy apoštola Pavla Římanům, když jsou ty Velikonoce"Ať se jim ... stane léčkou a pastí, kamenem úrazu a odplatou,  ať se jim oči zatmějí..."  Bez sice jednoduchých, ale o to úmornějších přepočtů tato data nezískáte ze Swiss-Managera ani z někdejšího RSD. Naštěstí sv. Pavel pokračuje ve svém listu optimisticky, "Chci tedy snad říci, že klopýtli tak, aby nadobro padli? Naprosto ne!"

Tímto poněkud zdlouhavějším velikonočním úvodem budiž u čtenářů a účastníků soutěže vzbuzen dojem, že dvoutýdenní čekání na Závěrečnou zprávu je vlastně docela krátké  a můžeme se konečně podívat na hvězdy soutěže.

Prestižní 1. desku letos vyhráli Tomáš Mudra z Tetčic a Alexandr Tikovský z ŠK 64 Brno ziskem 6,5 bodu před IM Petrem Piskem z Prušánek se 6 body. Nezvykle nízkou úspěšnost lze vysvětlit narůstající konkurencí, průměr na 1. desce byl letos 2195F. Na stále ještě mimořádně silné 2. šachovnici (2131) podal famózní výkon Jiří Majer z Kuřimi (8,0), na 3. desce (2103) Martin Nový (8,5) z ŠK 64 Brno.

Celkově nejúspěšnějším hráčem se stal Luboš Kuchynka z Hustopečí, který svému vítěznému týmu přispěl 9 body. Tabulce uhraných výkonů vévodí IM Petr Pisk (2487) před Karlem Švihelem z Tetčic (2397). Nejvíce Elo bodů si "nahrabal" mládežník Martin Hošek z Lokomotivy (+66) před už zmiňovanými Jiřím Majerem (+52) a Karlem Švihelem (+51).

A jak bychom zhodnotili výkony jednotlivých družstev?

V ŠK HPM TEC Hustopeče mohou být maximálně spokojení. Kdo by to byl po 6. kole řekl, že průběžně páté družstvo tabulky se šestibodou ztrátou skončí nakonec první se suverénním tříbodovým náskokem! Vítězství Hustopečí je však zcela zasloužené - první čtyři slovenští studenti z jejich základní sestavy s ohromujícím průměrem první osmičky 2197 sice nastupovali jen občas (většinou v zápasech s přímými konkurenty, pokud se ovšem nehrála slovenská extraliga), ale plně je tentokrát dokázali zastoupit náhradníci - zejména už zmiňovaný absolutní vítěz soutěže Luboš Kuchynka (9,0).

ŠK 64 Brno spadla podobně jako Hustopeče ze 2. ligy a na rozdíl od vítěze těžila z naprosto disciplinované docházky základní sestavy. Kapitánovat takový tým musí být radostí. Zbrojováci prohrávali minimum partií, s trochou nadsázky by se dalo říct, že jejich soutěžní taktikou bylo vyhrát 2 partie (jediná výhra by byla trochu nejistá, tři výhry už je zbytečně moc ) a dovést zápas k bezpečné výhře 5 : 3 při zbylých remízách, hlavně neprohrát! Takto to fungovalo až 7. kola, kdy kosa narazila na kámen ve Znojmě. To by se ještě nic nedělo, kdyby vzápětí nepřišla další, tentokrát už nepochopitelná porážka doma s Tetčicemi. Nakonec se však na Zbrojováky usmála i spravedlivá šachová bohyně Caissa, když přes porážku v posledním kole v Hustopečích nechala prohrát resp. remízovat i jejich konkurenty, protože Brňané si letos postup skutečně zasloužili. Z jednotlivců vynikli Martin Nový (8,5) a Petr Sedláček (8,0).

Lokomotiva Brno DTJ Znojmo a Podlužan Prušánky byli černými koni soutěže, před kterými si nemohli být jisti ani největší favorité. Všichni se také vystřídali v čele tabulky - Lokomotiva po 2. kole, Prušánky po 4. kole a Znojmo dokonce ještě po 8. kole! K postupu všem chybělo trochu štěstí v rozhodujících zápasech. Neuvěřitelnou vyrovnanost Lokomotivy prokazuje nejlepší individuální výkon až 11. hráče soupisky Martina Hoška (6,5 bodu). Smutně družstvo poznamenalo zcela nečekané lednové úmrtí 3. hráče Miroslava Rychteckého. Obdobnou vyrovnanost prokazovalo i TJ Znojmo, v němž vynikl na 3. šachovnici (většinou ale hrál na dvojce) Zdeněk Kavan (7,0). Naopak jistou nevyrovnaností trpěl Podlužan Prušánky s velkými oporami IM Petrem Piskem (6/7) a Jiřím Markem (8,5).

Další trojka TJ ŠK Veselí nad Moravou, ŠK KME DDM Kuřim a ŠK Tetčice se nemohla rozhodnout, jestli patří k první či druhé polovině tabulky a za svou záchranu může děkovat jihomoravským zástupcům ve 2. lize, kteří v posledních dvou kolech nedopadli tak katastrofálně, jak se mnozí obávali. Veselí hraje podobným pevným a disciplinovaným stylem jako ŠK 64 Brno, oporou bylo duo otec & a syn Zdeněk a Jakub Uřičářové, kteří přinesli družstvu 6,5 a 7,0 bodu. Nováček Kuřim B byl v silné konkurenci příjemným překvapením, ale trochu osamocený skvělý výkon kapitána Jiřího Majera (8,0) nemohl nakonec stačit na více než balancování na hraně sestupu. Něco podobného lze říci o blízkých Tetčicích, které se opíraly o výkony Tomáše Mudry (6,5/10 na první desce) a Karla Švihela (7/8).

Černý Petr zbyl nakonec na kvarteto ŠK Garde Lipovec, ŠK Průkopník Petria Bystrc, ŠK YCNEGA Sokol Tišnov a ŠK Pila Ořechov B. Sestup favorizovaného a nedávno druholigového Lipovce je šok, ale pravdou je, že už několik sezón se tomuto korunnímu princi absolutně nedaří prodat svou nespornou hráčskou sílu. Letos k tomu přispělo rekordních 5 výsledků 4 : 4, což je samozřejmě při tříbodovém systému smrtelné. Sedm bodů nahráli Martin Handl a Vlastimil Chládek. Také Průkopníci z Bystrce dojeli na remízy - 4 : 4 hráli čtyřikrát. Navíc jim chyběly výrazné individuality. Nejvíce bodů - 5,5 nahrál Pavel Kopkan. Ještě méně se v tomto směru dařilo Sokolíkům z Tišnova, kde nejvíce - 4,5 bodu nasbírali Dušan Pospíšil a Jaromír Veselý. Zoufale se tentokrát trápili Orli z Ořechova, které z posledního místa nedostal ani jejich kapitán Pavel Kubíček (6,5).

Sestup druholigových Kuřimi A, Durasu Brno C a Tatranu Poštorná, tj. družstev spoléhajících na své vlastní síly patrně dále posílí vyrovnanost v čele soutěže, silní nováčci z Adamova, Zakřan a další Lokomotivy Brno určitě znejistí minimálně dosavadní družstva středu pole. Začátek soutěže je však ještě daleko a proslýchá se, že finanční krize a dlouhodobě klesající hráčská základna by mohly mít vliv na některé týmy z vyšších soutěží. Tak se nechejme překvapit a než se vše vystříbří, můžeme se začíst do přehledů v příloze.

Soubor ke stažení: [ZIP]

přidal David Ciprys dne 13.04.2009 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
05.07.2009 Vedoucím KPII B Jaroslav Benák, aktuální Rozpis ke stažení
07.05.2009 Postupy a sestupy v soutěžích družstev JmŠS ke stažení
15.04.2009 Jm KP I. - partie z 1.-11. kola ke stažení
13.04.2009 Jm KP I. - Závěrečná zpráva ke stažení
29.03.2009 Jm KP I. - do ligy Hustopeče a ŠK 64 Brno ke stažení
15.03.2009 Jm KP I. - Prušánky ze hry o ligu, Lipovec do KP II.? ke stažení
01.03.2009 Jm KP I. - všichni do ligy! ke stažení
15.02.2009 Jm KP I. - záhady v čele, vyjasňování na konci ke stažení
01.02.2009 Jm KP I. - na každého jednou dojde, i na ŠK 64 ke stažení
18.01.2009 Jm KP I. - Kuřimská senzace na úkor Hustopečí ke stažení
14.12.2008 Jm KP I. 2008/09 - Prušánky vyhořely ve Znojmě ke stažení
30.11.2008 Jm KP I. 2008/09 - Ve šlágru kola ŠK 64 poráží Lipovec ke stažení
16.11.2008 Jm KP I. 2008/09 - Průkopník průkopníkem! ke stažení
02.11.2008 Jm KP I. 2008/2009 - Hustopečský reparát na výbornou ke stažení
19.10.2008 Jm KP I. 2008/2009 - premiéra mezinárodního mistra ke stažení
18.10.2008 Jm KP I. 2008/2009 - Úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009