Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

1. liga východ - Duras po 27 letech do Extraligy, sestupují Lokomotiva Brno, Rychnov a Kroměříž

Na úvod omluva všem čtenářům, přes pozápasové oslavy a dnešní nabitý program jsem nebyl schopen napsat článek dříve. Nyní tedy již vesele pár komentáři k rozuzlení tajenek celé letošní 1. ligy východ, která na závěr přinesla několik doslova infarktových dramat. V Brně a Ostravě se rozhodovalo o postupujícím do Extraligy mezi na dálku soupeřícími Durasem Brno a Slavojem Poruba. V bojích o záchranu byla ve hře ještě celá pětice týmů, které neměly jistotu. Po nečekaných porážkách obou lídrů se tak nakonec přece jen raduje Duras, pro který to znamená extraligovou příslušnost po předlouhých 27 letech (kronika hovoří o poslední sezóně 1982/1983). Rozhodujícím se tak nakonec ukázal přímý souboj obou aspirantů v minulém kole, kde byl šťastnější brněnský tým. Porážka Brňanů od Jäklu Karviná tak pomohla k záchraně severomoravskému týmu a tak už marné bylo těsné vítězství mocně finišující Slavie Kroměříž v Rychnově, která musela spoléhat právě na vítězství Durasu. Tímto výsledkem tedy sestupují oba týmy, radovat se tak mohou v Jihlavě a Orlové, jejichž vypjatý souboj skončil nerozhodně.

Duras Brno měl svůj osud ve vlastních rukou a jakákoli výhra proti silnému týmu z Karviné mu zajišťovala postup do Extraligy. Na rozhodující zápas v celé sezóně se také dostavilo rekordní množství diváků, které bylo možno čítat na několik desítek, jenž se střídavě tísnili v prostorách Sportovní haly na Vodové. Zásluhu na tom měl i zápas Lokomotivy Brno s Bydem Zakřany, odehrávající se jen o 200 metrů dále v restauraci U Češků, a ze kterého se k nám jeho účastníci postupně přesouvali. Duras nastoupil sice bez IM Romana Chytilka, FM Petra Buchníčka a FM Jakuba Lahnera, ale jinak v silné sestavě, která byla proti té karvinské favoritem. Nepřijeli totiž oba Poláci, IM Marcin Tazbir a IM Dariusz Mikrut. Přesto se hráči Karviné dokázali vypnout k velkému výkonu, který jim nakonec po zásluze trochu nečekaně zachránil prvoligovou příslušnost i pro příští rok. Ve vlastním zápase nejprve remizoval černými na první IM Jozef Michenka s GM Tomášem Polákem v partii, kde Tomáš bohužel nedokázal zlomit svou nedobrou formu z posledních zápasů. Poté bez odporu prohrál Petr Červený s IM Sergejem Vesselovskym a když na 4. šachovnici prohrál i Mirek Jurka, bylo to senzačně 0,5 : 2,5 pro Karvinou. Po remíze na šestce, kde nevyužil dobrou možnost hry na výhru Broňa Vymazal proti Vojtěchu Zwardoňovi, to bylo 1 : 3 a extraligový sen se začal rozplývat. Jiskřička naděje zaplápolala po výhře Vladimíra Ševčíka nad Lubomírem Zimniokem, kde se v divoké královské indické děly takově věci, nad nimiž jsem v tom velkém zmatku na šachovnici raději zavíral oči. Po snížení na 2 : 3 však přišla zpráva od porubského šéfa Petra Dostála, který dorazil osobně do Sportovní haly a zhruba půl hodiny po svém příjezdu (ca 12.30) zahlásil šokující zprávu - Mittal - Poruba průběžně 4:2!!! Nikdo z nás nemohl v této chvíli uvěřit, že se něco takového může stát, no nervozita je velký nepřítel. Po rychlém ověření jsme si začali uvědomovat, že bez ohledu na výsledky zbylých tří partií jsme tam! Jak rychle se někdy dokážou změnit pocity a nálady z jediné informace a jak může pocit zodpovědnosti tolik svazovat. V dalším průběhu prohrál kapitán Durasu Petr Mlýnek (poprvé v sezóně), byť stál proti zkušenému Josefu Lysovi zpočátku slibně. Pak ale vzal partii za špatný konec a pád již nešlo zastavit. Svou vítěznou šňůru (3/3) přetrhnul v nejméně vhodou chvíli IM Peter Michalík, který je ve svých 18 letech velkou nadějí slovenského šachu. Jaroslav Olšar neměl v partii s ním sebemenší problémy, ba v závěru to možná místo zaknihování cenné remízy mohl i zkoušet. Na závěr už jen kosmeticky upravil stav autor těchto řádků vítězstvím proti Ernestu Gibiecovi. Duras Brno - Jäkl Karviná překvapivě, ale zaslouženě 3,5 : 4,5, oslavy však mohly začít!

Duras extraligový 2009/2010

O 200 mětrů dále se hrál již zmiňovaný souboj Lokomotivy Brno s Bydem Zakřany, který už o ničem nerozhodoval, měl však jistě náboj prestižního brněnského derby. Začátek zápasu doslova utekl samotnému kapitánovi zakřanského výběru Honzovi Uhmannovi, který z titulu své funkce paradoxně jako jediný nevzal v potaz změnu času na letní a i když přišel de facto včas, hodiny mu v době příchodu odměřovaly již 47 minut. I přes tento handicap však stihl ještě otočit prohranou partii do vyhrané, když svého slovenského soupeře Jozefa Janovského dokonce dostal do časové tísně. Honza tak po rychlé remíze v partii Hladík - Skácelík, porážce Davida Holemáře od Petry Blažkové a remíze v partii Věchet - Veselý Libor vyrovnával na 2 : 2, a protože zakřanská trojice Bernášek, Zpěvák, Smištík se čím dále více přibližovala výhře, nevadila ani porážka nestora brněnského šachu Dušana Pospíšila. Poté, co si poradili Berny se Zdeňkem Ramíkem a Pavel Zpěvák s Lukášem Kuchynkou, si už mohl Milan Smištík dovolit nevyhrát věžovku 4-3 a zápas tak skončil těsným vítězstvím zakřanských bydelníků. Lokomotiva Brno - Bydo Zakřany 3,5 : 4,5.

Gordic Jihlava ještě neměl záchranu jistou, i když měl z ohrožených nejlepší výchozí pozici (13 bodů) a pro jeho záchranu hovořila i vysoká pravděpodobnost. Jak vrtkavý a krutý však mohl být osud k Jihlavanům, bude vidět dále. Soupeřem Gordicu byl totiž o poznání více namočený tým z Orlové (11 bodů), který k jistotě záchrany musel vyhrát, pokud nechtěl spoléhat na společné zaváhání Rychnova a Durasu s Karvinou. Jihlavu mohla ze sedla vyhodit málo pravděpodobná kombinace vlastní porážky, výhry Rychnova s Kroměříží a výhry Karviné v Brně na Durasu. To všechno se ale nakonec mohlo stát! Vypjatý zápas v Jihlavě se lámal za stavu 2 : 2, kdy tři domácí hráči stáli hůře a lépe stál pouze Vlastimil Píza. Ten nakonec také vyhrál a protože z ohrožených prohrál pouze Lukáš Karásek s Tadeuszem Helisem, skončil zápas nakonec nerozhodně 4 : 4. Gordic si tedy mohl vydechnout, zatímco dobře informovaní Orlováci museli s napětím čekat na výsledek z Rychnova.

Do Rychnova totiž přijela mocně finišující Slavia Kroměříž a např. při nijak nereálné kombinaci vlastní výhry 5,5 : 2,5 a vítězství Durasu 6 : 2 nad Karvinou, by byla záchrana na světě. Hanáci však přijeli na zápas o 15 minut později, což způsobilo časové tísně u většiny kroměřížských borců. Tyto problémy však dokázali proti nervózním Rychnovákům překonat a nakonec dotáhli zápas k těsnému vítězství 3,5 : 4,5. Po tomto výsledku však bylo jasné, že Panda sestupuje jistě a Kroměříž velmi pravděpodobně. Tu mohl zachránit v soutěži jen zázračný výsledek z Brna, kde by Duras musel Karviné uštědřit porážku 7 : 1 a výš. To se však přes již výše uvedené nestalo a nakonec k jihomoravské lítosti sestupují oba týmy.

Slavoj Poruba měl před posledním kolem nevděčnou roli - povinnost porazit v ostravském derby silný Mittal a čekat na výsledek z Brna. V jejich sestavě překvapivě a citelně chyběl GM Petr Velička, bez jehož účasti tak favoritem zápasu byl rázem domácí Mittal. Ten mohl hrát bez jakýchkoli stresů, což se v celém zápase naplno projevilo a nakonec po kvalitním výkonu odešel z ostravského derby jako vítěz. Oba aspiranti na postup tedy prohráli téměř navlas stejným způsobem - hodně nervozity a zodpovědnosti, od začátku nepříznivě (a téměř shodně) se vyvíjející stav a nakonec těsné porážky. Jasně se tak ukázalo, jak obtížný bývá udělat ten poslední krok. V Porubě tak musí být velký smutek, když jsem totiž před dvěma týdny mluvil s jeho hráči, byla tam obrovská vůle si nejvyšší soutěž zahrát. O to více musí Slezany mrzet nečekaně nabídnutá a nakonec nevyužitá příležitost. Mittal Ostrava - Slavoj Poruba tedy 4,5 : 3,5.

Zápas o třetí místo se odehrával v Litovli, kam přijelo Staré Město. Sestavy obou družstev tomu však vůbec nenasvědčovaly a tak byl na Hané k vidění zápas nejslabších sestav obou týmů za celou sezónu. Úspěšnější v něm byl nakonec tým z Uherskohradišťska a po zásluze obsadil v letošním ročníku 1. ligy východ 3. místo. Oba týmy však jistě vyzbrojí své šiky pro příští ročník, kde určitě budou chtít výš. Tatran Litovel - Staré Město 3,5 : 4,5.

Závěrem tedy gratulace do vlastních řad s přáním důstojného působení v nejvyšší české soutěži a hodně štěstí trojici sestupujících v druholigovém snažení o návrat zpět. Výsledky všech zápasů a tabulka byly tentokrát vzorně a včas ve svazové databázi i na stránkách chess-results, Zpravodaj bude zanedlouho doplněn.

Soubor ke stažení: [doc]

přidal Neklan Vyskočil dne 31.03.2009 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
19.05.2009 Závěrečná zpráva 1. ligy východ ke stažení
31.03.2009 1. liga východ - partie 11. kola ke stažení
31.03.2009 1. liga východ - Duras po 27 letech do Extraligy, sestupují Lokomotiva Brno, Rychnov a Kroměříž ke stažení
24.03.2009 1. liga východ - partie 10. kola ke stažení
16.03.2009 Duras vítězí v Porubě a je blízko Extralize, prvním sestupujícím Lokomotiva Brno ke stažení
02.03.2009 1. liga východ - Brňané bez bodu, do čela před rozhodující bitvou Slavoj Poruba ke stažení
19.02.2009 1. liga východ - partie 8. kola ke stažení
15.02.2009 1. liga východ - Nahoře vše při starém, dole Lokomotiva míří k záchraně ke stažení
04.02.2009 1. liga východ - partie 7.kola ke stažení
01.02.2009 7. kolo 1. ligy východ v režii favoritů ke stažení
26.01.2009 1.liga východ - partie 6.kola ke stažení
18.01.2009 1. liga východ - Náhradníci sunou Duras do čela ke stažení
17.12.2008 1. liga východ - partie 5. kola ke stažení
14.12.2008 1. liga východ - Povstání ponížených ke stažení
05.12.2008 1. liga východ - partie 4. kola kompletní ke stažení
03.12.2008 1.liga východ - partie 4. kola ke stažení
01.12.2008 4. kolo 1. ligy východ - Duras vítězí v Litovli a je jediným stoprocentním týmem ke stažení
26.11.2008 1.liga východ - partie 3. kola ke stažení
16.11.2008 3. kolo 1. ligy východ - první kanár! ke stažení
04.11.2008 1. liga východ - partie 2. kola ke stažení
03.11.2008 1. liga východ - 2. kolo ke stažení
22.10.2008 1.liga východ - partie 1. kola ke stažení
19.10.2008 1. liga východ - 1. kolo ke stažení
07.10.2008 1. liga východ - úvod ke stažení
20.09.2008 1. liga východ 2008/2009 - úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009