Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Duras vítězí v Porubě a je blízko Extralize, prvním sestupujícím Lokomotiva Brno

Máme za sebou předposlední kolo, což je vždy znamením rozhodujících bojů, obyčejně na obou pólech tabulky. Nejinak tomu bylo i tentokrát. V Porubě se hrálo o extraligový mečbol, zatímco na druhém konci si to rozdávaly mezi sebou dvojice v přímých duelech. A jak to všechno dopadlo?

Šlágrem kola byl bezesporu souboj Slavoje Poruba s brněnským Durasem a byl to opravdu zápas se vším všudy. Domácím stačila k mečbolu remíza, Duras naopak musel vyhrát. Sestavy obou týmů byly silné, Durasu však přece jen chyběly opory GM Tomáš Polák s IM Peterem Michalíkem, oba hrající slovenskou Extraligu. Utkání začalo nečekanou remízou na první šachovnici, kde favorizovaný GM Robert Cvek nenašel účinnou zbraň na IM Romana Chytilka a krátce po přechodu do koncovky těžkých figur sám nabídnul remízu. Podobně jako v Litovli (IM Kravtsiv) se i zde Romanovi podařilo vzít rychle soupeři vítr z plachet a uhrát černými cenné remízy. Zajímavostí je jistě i fakt, že letos má Roman z 9 odehraných partií již 8x černé, o to více je třeba ocenit jeho současných +1. Po dalších remízách v partiích Neděla - Jurka (3), Kufa - Mlýnek (7) a Červený Petr - Velička (2), se Duras ujal vedení na 4. šachovnici zásluhou autora těchto řádků proti Jakubu Krejčímu, když v oboustranné časové tísni dvojice střelců s iniciativou nakonec převážila obětovaného pěšce. Domácí však šťastně vyrovnali na osmé šachovnici v partii Přidal - Bolacký, kde se bílými útočně hrající zástupce soudcovských stavů tak dlouho kochal a vybíral, až v soupeřově časové tísni přebral a umožnil mu přechod do vyhrané koncovky. O výsledku tak rozhodla především dramatická věžovka na páté šachovnici v partii Malík - Buchníček. Brněnský hráč maje o pěšce méně, spoléhal na pár spojených volných pěšců f3+g4. Soupeř s volnými pěšci na d5, h5, a4 a aktivnějším králem však nakonec musel kapitulovat a vedli jsme tak 3 : 4. Závěr obstarala partie Vymazal - Adámek, kde vůdce černých udržoval v koncovce V+S+4p - V+J+4p drobné plus, ale po přechodu do věžovky nalezl v pozici Kh5, Va7, ph4 - Kg8, Vg1, pg7, f5 bílý král utočiště na rozhraní patu a matu, z nichž se nakonec konal prvně jmenovaný. Po zjištění, že černý král nesmí na h7 kvůli Vxg7+!, vypochodoval z druhé strany, tam ho ovšem jako manželská stíhačka zastavila "šílená" bílá věž, díky čemuž byl vůdce bílých přejmenován z mistra šachu na mistra patu. Krátce po skončení zápasu nás už místní ředitelka DDM (alias uklízečka) hnala za asistence svého psíkostrážce ven, to nám však už tolik nevadilo. Slavoj Poruba - Duras Brno po 5,5 hodinách hry nakonec 3,5 : 4,5.

Gordic Jihlava si zajel do Kroměříže už bez starostí o udržení, zatímco domácí Slavia mohla při případném vítězství ještě pomýšlet na teoretickou záchranu. Musela se však obejít bez své jedničky Karla Malinovského, hrajícího slovenskou Extraligu za Hlohovec, kde letos zazářil a bez porážky první velmistrovskou normu splnil Dejf David Kaňovský. Jihlavě však zase chyběl GM Petr Hába, a tak utkání bylo podle očekávání vyrovnané. Misky vah na stranu domácích v důležité chvíli naklonil Roman Brázdil, který využil útočné nenasytnosti největší jihlavské opory Vlastimila Pízy (do dneška 6/7). Nevedlo se ani Evě Kulované proti zkušenému IM Aloisi Lančovi, stejně tak i kapitánovi Gordicu Viktoru Žigovi. K bodovému zisku borcům z Vysočiny nepomohly ani výborné výkony Vladimíra Šenkýře a další jihlavské opory Oldřicha Sedláčka, protože Pavel Švanda v závěrečné věžovce odmítl možnost hry na výhru a tak domácí dosáhli v závěru soutěže přece jen na vítězství, které může mnohé znamenat. Slavia Kroměříž - Gordic Jihlava 4,5 : 3,5.

Lokomotiva Brno prožívá letos těžké časy. Po vyhazovu z Bobycentra musí 17 družstev dospělých a 5 družstev mládežnických dohrávat v náhradních prostorách, tu ve škole, tu v restauraci či u soupeřů a dobře se nevede ani prvnímu týmu. Její dnešní zápas v Orlové byl současně zápasem o bytí a nebytí, protože Brňanům nehraje do karet ani celkové skóre, které při bodové rovnosti hraje rozhodující roli (zatím jednoznačně nejhorší z ohrožených), ani těžký závěrečný zápas proti Zakřanům. Domácí Orlová vynechala svou jedničku IM Marcina Walacha, místo něj si druhý start v letošní sezóně připsal Martin Frolík, který odremizoval vítěze lednového pražského openu GM Milko Popčeva. Lokomotivě zase chyběli Lukáš Kuchynka a IM Ladislav Dobrovolský, což v současné situaci byly ztráty citelné. Zápas probíhal podobně, jako většina orlovských zápasů. Tedy přehršle remíz s tím, že někdo to už rozhodne. Tím někým jsou letos jednoznačně sestry Tereza a Karolína Olšarovy, které v klíčových a vítězných duelech proti Slavii Kroměříž, Mittalu Ostrava a Lokomotivě Brno zaznamenaly famózních 6/6 a jasně tak vyvedly Orlovské na prvoligové světlo, zatímco Lokomotivu poslaly do druholigového depa. Pro Brňany tak smutný vývoj posledních týdnů může mít i tragikomickou příchuť, neb podle vývoje v ostatních soutěžích jí zřejmě čeká účast družstev A-D ve druhé lize. Slavia Orlová - Lokomotiva Brno 5 : 3.

Exligový Tatran Litovel mohl ještě v dobré shodě okolností doufat v postup, to by ale nesměl do Zakřan přijet pouze na výlet. Hanákům chyběli první čtyři hráči sestavy a to nemohlo na silný "brněnský" výběr stačit. Ten rozhodl utkání na zadních šachovnicích, které vyhrál 3:0 a tak nevadila ani porážka GM Radka Kaloda proti IM Štěpánu Žilkovi na první, kde Radek promeškal zřejmě vyhranou pozici kolem 20. tahu. Poté z následující přestřelky vyšel lépe Štěpán, který své snažení úspěšně zakončil v koncovce dámy proti věži a pěšci a současně tím odvrátil i hrozící debakl. Trochu z formy nyní hrající David Holemář to dal se svým dlouholetým kamarádem Vláďou Bělunkem rychle za remis, což je změna proti chybně uvedenému výsledku Jaroslavem Kořínkem, který byl již vyzván k nápravě. Výborně hraje v poslední době obrozený Berny, který si z posledních pěti utkání připsal 4,5 bodu. Tentokrát si poradil černými s čerstvým držitelem titulu IM Janem Krejčím ml. Zajímavostí je ještě první letošní remíza GM Pavla Blatného, který prozatím střídal vítězství s porážkami. Bydo Zakřany - Tatran Litovel tedy po změně 6 : 2.

Staré Město si po vítězství na Durasu brousilo zuby i na Mittal Ostrava, který však mohl po předchozím důležitém vítězství nad Zakřany hrát relativně v klidu. Domácím však ostří otupila neúčast hned tří hráčů základní sestavy - GM Vlastimila Babuly, Petra Bažanta st. a Miroslava Juráska, čehož v základní sestavě hrající Ostravané dokonale využili k nečekaně hladkému vítězství 2,5 : 5,5. Zajistili si tak s předstihem účast v 1. lize i pro příští rok, což po velmi nevýrazném úvodu jistě kvitují s povděkem. Prozatímní šesté místo tak nakonec zhruba odpovídá předsezónním ambicím tohoto týmu. To staroměstští si závěr sezóny užívají, již dávno bez sestupového stresu mohli dokonce pošilhávat po postupových metách, nakonec však myslím bude tato sezóna hodnocena kladně.

Posledním chybějícím zápasem bylo utkání Jäkl Karviná - Panda Rychnov nad Kněžnou, které rovněž do značné míry určovalo běh sestupových událostí. Domácím k záchraně stačila na 90% remíza, naopak Rychnovští museli vyhrát. Podle toho se také zápas vyvíjel a byl dramatický až do samotného konce. V něm za stavu 3,5 : 2,5 pro domácí zůstávaly ve hře ještě dvojice Michenka - Zeberski na první a Jankovec - Ringel na sedmé šachovnici. V obou partiích měli navrch domácí hráči, ale s přibývajícím časem narůstala také nervozita Karvinských, kteří nakonec v závěru pokazili co mohli. Po hrubé chybě IM Jozefa Michenky ho následoval zkušený Ivan Jankovec, který na to však při svém věku má trochu právo. Jeho mnohem mladší sok Zbyněk Ringel ho nakonec doslova utahal a tak si Rychnovští odvážejí z jámy lvové veledůležité vítězství. Ohromné zklamání domácích, kteří to budou mít v posledním kole přetěžké na půdě Durasu, se naopak mísilo s velkou radostí hráčů Pandy. Jäkl Karviná - Panda Rychnov nad Kněžnou 3,5 . 4,5.

A co události 10. kola znamenají? V boji o postup jsou karty rozdány jasně - Slavoj Poruba musí porazit v ostravském derby Mittal a čekat na zaváhání Durasu, který má postup ve svých rukou a pokud porazí Karvinou, je tam. O něco složitější je to na opačném pólu tabulky. Jisté je zatím pouze to, že 100% zachráněný je ostravský Mittal a prvním sestupujícím Lokomotiva Brno. O dva černé Petry si to rozdá kvinteto Jihlava, Orlová, Karviná, Rychnov a Kroměříž. Dobré šance na záchranu má nečekaně Slavia Kroměříž, která tak může na poslední chvíli zachránit nešťastně probíhající sezónu. To vše v případě, pokud Karviná prohraje na Durasu a Hanáci vyhrají v Rychnově, kterému naopak k záchraně bude za stejného předpokladu stačit nerozhodný výsledek. Sestoupit ještě teoreticky můžou v Orlové a Jihlavě, kteří se spolu zrovna utkají. Sestup obou je však  nepravděpodobný. Orlová by musela prohrát v Jihlavě a současně by museli bodovat Karviná na Durasu a Rychnov s Kroměříží, v případě remízy by museli Karviná a Rychnov vyhrát. Jihlava by sestoupila pouze v případě, že by s Orlovou prohrála a současně by vyhrál Rychnov s Kroměříží a Karviná na Durasu. Pro úplnost udávám dvojice posledního kola:

Panda Rychnov nad Kněžnou - Slavia Kroměříž
Duras Brno - Jäkl Karviná
Mittal Ostrava - Slavoj Poruba
Tatran Litovel - Staré Město
Lokomotiva Brno - Bydo Zakřany
Gordic Jihlava - Slavia Orlová

Informace o zápasu Karviná - Rychnov mám od kapitána domácích Jaromíra Canibala, proto buďte trpěliví při doplnění chybějícího výsledku na stránkách ŠSČR nebo chess-results, Zpravodaj bude zřejmě zítra.

 

 


 

Soubor ke stažení: [doc]

přidal Neklan Vyskočil dne 16.03.2009 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
19.05.2009 Závěrečná zpráva 1. ligy východ ke stažení
31.03.2009 1. liga východ - partie 11. kola ke stažení
31.03.2009 1. liga východ - Duras po 27 letech do Extraligy, sestupují Lokomotiva Brno, Rychnov a Kroměříž ke stažení
24.03.2009 1. liga východ - partie 10. kola ke stažení
16.03.2009 Duras vítězí v Porubě a je blízko Extralize, prvním sestupujícím Lokomotiva Brno ke stažení
02.03.2009 1. liga východ - Brňané bez bodu, do čela před rozhodující bitvou Slavoj Poruba ke stažení
19.02.2009 1. liga východ - partie 8. kola ke stažení
15.02.2009 1. liga východ - Nahoře vše při starém, dole Lokomotiva míří k záchraně ke stažení
04.02.2009 1. liga východ - partie 7.kola ke stažení
01.02.2009 7. kolo 1. ligy východ v režii favoritů ke stažení
26.01.2009 1.liga východ - partie 6.kola ke stažení
18.01.2009 1. liga východ - Náhradníci sunou Duras do čela ke stažení
17.12.2008 1. liga východ - partie 5. kola ke stažení
14.12.2008 1. liga východ - Povstání ponížených ke stažení
05.12.2008 1. liga východ - partie 4. kola kompletní ke stažení
03.12.2008 1.liga východ - partie 4. kola ke stažení
01.12.2008 4. kolo 1. ligy východ - Duras vítězí v Litovli a je jediným stoprocentním týmem ke stažení
26.11.2008 1.liga východ - partie 3. kola ke stažení
16.11.2008 3. kolo 1. ligy východ - první kanár! ke stažení
04.11.2008 1. liga východ - partie 2. kola ke stažení
03.11.2008 1. liga východ - 2. kolo ke stažení
22.10.2008 1.liga východ - partie 1. kola ke stažení
19.10.2008 1. liga východ - 1. kolo ke stažení
07.10.2008 1. liga východ - úvod ke stažení
20.09.2008 1. liga východ 2008/2009 - úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009