Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

1. liga východ - Nahoře vše při starém, dole Lokomotiva míří k záchraně

Osmé pokračování 1. ligy východ mělo na pořadu několik zajímavých zápasů, které měly co říci do pořadí na obou pólech tabulky. Mimo tento výčet lze zmínit snad jen zápas Gordic Jihlava - Tatran Litovel, kde relativně o nic nešlo. I když Litovelští mohli ještě doufat v zaváhání Durasu i Poruby a případná jejich vzájemná remíza v 10. kole mohla šance Hanáků posunout dopředu. Po tomto kole se to však téměř jistě nestane, oba lídři totiž nezaváhali. To těší zejména Duras, který zvítězil na půdě lehce favorizovaných Zakřan. Slavoj Poruba posílili velmistři Cvek s Veličkou, hrající v současné době MČR v Děčíně. Určitě námět k diskusi, naproti tomu Duras se obešel bez své jedničky GM Tomáše Poláka. V ostatních zápasech se tuze bojovalo hlavně o záchranu a nutno říci, že situace na chvostu vyjma nešťastné Kroměříže, značně srovnala šance hned celé pětice týmů.

Soubojem o bytí a nebytí by se dal nazvat zápas ohrožených Slavia Kroměříž - Lokomotiva Brno. Domácí postavili silnou sestavu, ze které jim ale v druhé polovině vypadl Jindřich Pavelka. Brňanům zase chyběl nemocný GM Milko Popčev, nicméně druhý start v tomto ročníku si na osmičce připsal IM Ladislav Dobrovolský. Napínavý zápas nakonec skončil výsledkem, který pravidelného čtenáře těchto reportáží už nijak nepřekvapí. Slavia Kroměříž totiž i přes velkou bojovnost často prohrává tím nejhorším možným způsobem a nejinak tomu bylo i dnes. Potřetí v řadě a již popáté celkově v tomto ročníku Kroměřížští museli sklonit hlavy po nejtěsnější porážce 3,5 : 4,5, což jak se zdá pomalu ale jistě pečetí jejich odchod do 2. ligy. Jediné pozitivum tohoto zápasu tak může z pohledu domácích být výsledek jejich kapitána Miroslava Kašíka, který na osmičce černými zremizoval IM Dobrovolského. Naproti tomu Lokomotiva posílila své šance na záchranu a pokud se jí podaří dát dobré sestavy především pro dva následující zápasy s Jihlavou a Orlovou, neměl by to být neřešitelný problém.

Gordic Jihlava s GM Petrem Hábou, ale bez v Děčíně prozatím úspěšné WGM Evy Kulované, přivítal Tatran Litovel. V sestavě Litovle nechyběl IM Štěpán Žilka, který sice odřekl z důvodu nemoci start na MČR v Děčíně, ale pro zápas v Jihlavě už byl fit. Tatran, který stále ještě doufá v extraligový postup, postavil letos potřetí IM Martyna Kravtsiva a bylo to znát. Na prvních šachovnicích domácí bratři Hábové totiž podlehli hráčům z bývalého Sovětského svazu IM Kravtsivovi a GM Sergeevovi a protože ani ostatní místa litovelské sestavy příliš slabin nevykazují, papírové předpoklady se vyplnily. Gordic Jihlava tak ani přes lehkou elovou převahu v závěru sestav krok s Hanáky neudržel a prohrál hladce 2 : 6.

Další velmi důležitý záchranářský zápas se odehrál v Orlové. Domácí si dovolili vynechat svou jedničku IM Marcina Walacha, aby poprvé v této sezóně do bojů zasáhl Martin Frolík. Šanci v závěru sestavy dostaly také sestry Olšarovy. Hostům z ostravského Mittalu chyběl zase Vojtěch Rojíček, rovněž hrající v nyní často skloňovaném Děčíně. Mírným favoritem byli v tomto zápase hosté, ale to v takto důležitých zápasech nemusí hrát rozhodující roli. Ostravští dokázali papírové předpoklady naplnit pouze na 3. šachovnici, kde Ivan Břečka porazil černými Martina Frolíka. Orlováci si však letos pečlivě schovávají své trumfy na nejdůležitější zápasy. Po spršce obvyklých remíz již podruhé v této sezóně rozhodují sestry Olšarovy, což znamená, že po Kroměříži (1. kolo) dokázali Orlovští takto již podruhé připsat důležité body. Pro Mittal je nyní situace hodně složitá, protože v závěru je čeká ještě trojlístek Zakřany, Staré Město a Poruba. Orlová má nyní o bod více a čekají ji ještě relativně přijatelní Litovel, Lokomotiva Brno a Jihlava. No, uvidíme...

Soubojem kola bylo určitě utkání v Zakřanech, kam přijel vedoucí Duras. V "brněnském" derby byli mírným favoritem domácí, kteří nastoupili v základní sestavě a stále ještě s ambicemi na příčky nejvyšší. Duras se musel obejít bez v Děčíně hrajícího GM Tomáše Poláka a čerstvého IM Petera Michalíka, plnícího si své povinnosti ve slovenské Extralize. Zakřany měly na prvních čtyřech šachovnicích v průměru o 100 bodů více, na ostatních to už bylo vzácně vyrovnané. Zakřanům se ale letos nedaří do zápasů dobře odstartovat a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Ostře se do Pavla Zpěváka pustil autor těchto řádků a obětí pěšce značně ztěžoval pohyb černých figur. Podobným způsobem si počínal i Vladimír Ševčík proti Petru Skácelíkovi známou obětí pěšce v královské indické. Pevnou, ale pasivní výstavbu zvolil na osmičce domácí Stanislav Věchet proti Petru Mlýnkovi, mírný vrch měl i Petr Buchníček s Davidem Holemářem. Naproti tomu když zakřanskému Janu Bernáškovi vyměnil Petr Červený v zahájení domovníka, tahal až do trpkého závěru za kratší konec. Po úvodní remíze Vymazal - Smištík k nástupu Durasu zavelel kapitán Petr Mlýnek, který nakonec využil prostorové převahy k zisku celého bodu. Poté připsal další bod autor těchto řádků, když nejprve odmítl efektní závěr, po následné chybě soupeře v časové tísni už ale zavěsil. Po bojovné, ale zasloužené remíze v partii Holemář - Buchníček, nezlomil střídání výsledků GM Pavel Blatný proti velmi dobře hrajícímu Miroslavu Jurkovi. Pavel začal sice sezónu výhrou, od té doby ale pravidelně střídá porážky s výhrami. Dnes to bohužel pro Zakřany byla porážka, schválně si ale tipněte za dva týdny:-). Tradiční finiš domácích přišel pozdě. Nejprve snížil na první GM Radek Kalod proti IM Romanu Chytilkovi, kterého nakonec přehrál v nejasnostech střední hry. Sluší se ovšem poznamenat, že Roman má v letošní sezóně již šestkrát černé ze 7 a lepší bilanci barev nemá ani v jiných soutěžích. Další bod domácím přidal na dvojce Honza Bernášek, ale to bylo vše. Poté už Vladimír Ševčík v poslední partii pohodlně dokormidloval koncovku do remízy a tím stanovil i konečný účet. Bydo Zakřany - Duras Brno 3,5 : 4,5.

Utkání Staré Město - Panda Rychnov nad Kněžnou se hrálo již 29.11.2008 a při pouze jediném remízovém výsledku v něm domácí zvítězili 4,5 : 3,5.  Akcie Rychnova dlouhodobě v této sezóně drží polský IM Jakub Zeberski, domácím zase opory IM Jan Sosna, Petr Bažant st. a Radek Sluka. Pandy po výsledcích 8. kola budou mít se záchranou ještě starosti, soupeři Poruba, Karviná a Kroměříž však nemusejí být nepřekonatelnou překážkou.

Utkání v Porubě mělo diplomatickou předehru, no nakonec podobně jako Vigen Mirumjan v 1. lize západ za Polabiny, tak i zde účastníci MČR v Děčíně velmistři Cvek a Velička, podpořili úsilí Slavoje a dopomohli mu k hladkému vítězství 6 : 2 nad Jäklem Karviná. Hosté nastoupili naopak značně oslabení, chyběli oba polští mezinárodní mistři Tazbir a Mikrut a na Slovensku za Kežmarok hrající IM Jozef Michenka. Karvinou v boji o udržení čekají ještě Kroměříž, Rychnov a Duras, zato Poruba už netrpělivě vyhlíží souboj 10. kola s Durasem, který zřejmě rozhodne o postupujícím do Extraligy.

Jak už bylo řečeno v úvodu, karty jsou jasně rozdány v boji o postup, kde si to rozdají Duras Brno se Slavojem Poruba, zato o záchranu bojuje ještě plná šestice týmů, jejichž nynější vyrovnanost připomíná detektivní zápletku. Výsledky a tabulku po tomto kole najdete na stránkách chess-results a ŠSČR, Zpravodaj pro úplnost zřejmě zítra.

Soubor ke stažení: [doc]

přidal Neklan Vyskočil dne 15.02.2009 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
19.05.2009 Závěrečná zpráva 1. ligy východ ke stažení
31.03.2009 1. liga východ - partie 11. kola ke stažení
31.03.2009 1. liga východ - Duras po 27 letech do Extraligy, sestupují Lokomotiva Brno, Rychnov a Kroměříž ke stažení
24.03.2009 1. liga východ - partie 10. kola ke stažení
16.03.2009 Duras vítězí v Porubě a je blízko Extralize, prvním sestupujícím Lokomotiva Brno ke stažení
02.03.2009 1. liga východ - Brňané bez bodu, do čela před rozhodující bitvou Slavoj Poruba ke stažení
19.02.2009 1. liga východ - partie 8. kola ke stažení
15.02.2009 1. liga východ - Nahoře vše při starém, dole Lokomotiva míří k záchraně ke stažení
04.02.2009 1. liga východ - partie 7.kola ke stažení
01.02.2009 7. kolo 1. ligy východ v režii favoritů ke stažení
26.01.2009 1.liga východ - partie 6.kola ke stažení
18.01.2009 1. liga východ - Náhradníci sunou Duras do čela ke stažení
17.12.2008 1. liga východ - partie 5. kola ke stažení
14.12.2008 1. liga východ - Povstání ponížených ke stažení
05.12.2008 1. liga východ - partie 4. kola kompletní ke stažení
03.12.2008 1.liga východ - partie 4. kola ke stažení
01.12.2008 4. kolo 1. ligy východ - Duras vítězí v Litovli a je jediným stoprocentním týmem ke stažení
26.11.2008 1.liga východ - partie 3. kola ke stažení
16.11.2008 3. kolo 1. ligy východ - první kanár! ke stažení
04.11.2008 1. liga východ - partie 2. kola ke stažení
03.11.2008 1. liga východ - 2. kolo ke stažení
22.10.2008 1.liga východ - partie 1. kola ke stažení
19.10.2008 1. liga východ - 1. kolo ke stažení
07.10.2008 1. liga východ - úvod ke stažení
20.09.2008 1. liga východ 2008/2009 - úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009