Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

1. liga východ - Náhradníci sunou Duras do čela

Šesté kolo 1. ligy východ nepřineslo tentokrát žádné překvapivé výsledky, určitým překvapením tak může být snad jen výše výhry rychnovské Pandy na půdě Slavie Orlová. Že však přituhuje především v zadních patrech tabulky, je patrné již na první pohled. O záchranu bude do konce bojovat ještě minimálně šest týmů, zato v boji o postup už to vypadá jen na dvojici Duras Brno - Slavoj Poruba.

Slavia Kroměříž - Tatran Litovel 3,5 : 4,5. Co více říci k tomuto výsledku? Pro Slavii je to v letošní sezóně už třetí těsná porážka. V souboji s favoritem, kde hosté měli mít výraznou převahu hlavně na posledních čtyřech šachovnicích, však ještě přijatelný výsledek. Co to však platno, když body nepřibývají a Hanákům se tak začínají vracet chmury z před dvou let, kdy podobným způsobem tuto soutěž na rok opustili. Zbývá však ještě pět kol a v tříbodovém systému se ještě může leccos udát. Především pak v zápasech proti Lokomotivě a v posledním kole Pandě Rychnov nad Kněžnou, půjde zřejmě o víc, než 6 bodů. Litovelské podruhé v této sezóně posílil IM Martyn Kravtsiv a výhrou černými na FM Karlem Malinovským kompenzoval start Michaela Knajbla. O vítězství hostů rozhodl na třetí šachovnici IM Štěpán Žilka, před pár dny druhý na již zmiňovaném pražském openu.

Lokomotiva Brno přivítala v Bobycentru Mittal Ostrava. Tomu to, na rozdíl od několika předchozích výrazných sezón, nejde a nejde. Lokomotivě se po úvodních čtyřech porážkách podařilo v minulém kole "vyloupit" Duras, a tak hleděla s optimismem i k tomuto záchranářskému souboji. Pomoci měli opět bulharské posily, z kterých především vítěz nedávno skončeného openu Praha 2009, GM Milko Popčev, představuje velkou sílu. Tu také v tomto zápase potvrdil, když černými zdolal Stanislava Šplíchala. Ne tak ovšem IM Bogomil Andonov, který naopak podlehl bílými na první šachovnici trenéru naší ženské reprezentace IM Lukáši Klímovi. Domácí potom nezužitkovali výraznou elovou převahu na šachovnicích 6 a 7 a tak po porážce FM Zdeňka Ramíka s Ivanem Břečkou, musel remízu Lokomotivě zachránit do těchto chvil spolehlivý náhradník Stanislav Staněk, jenž zvítězil nad v současnosti v Brně žijící Věrou Medunovou. Konečná remíza 4 : 4 je spíše úspěchem hostů, kteří se museli obejít bez dvojice trenér - hráč, Jasný - Rojíček. V tříbodovém systému je však ztrátou pro oba o záchranu bojující týmy.

V utkání Gordic Jihlava - Duras Brno domácí postrádali své hlavní eso GM Petra Hábu, jinak ovšem sestava nebyla vůbec špatná, vč. doposud stoprocentně bodujícího Vlastimila Pízy (4/4). I Durasu chyběli dva přední hráči, GM Tomáš Polák a čerstvý IM Peter Michalík. Když k tomu navíc v předvečer zápasu nečekaně "vybouchl" Petr Buchníček, nebylo vůbec jasné, jestli Brňané přijedou v osmi hráčích. Po horečném shánění se mi nakonec v hodině dvanácté podařilo přesvědčit Edu Bakoše, aby s šachem ještě nekončil a pomohl. A jaká to byla pomoc! Po necelých dvou hodinách hry vybodoval Davida Brychtu a po úvodní remíze v partii Sedláček - Jurka, dostal Duras do vedení. Kromě vyrovnaných duelů autora těchto řádků s kapitánem domácích Viktorem Žigem a Bronislava Vymazala s Pavlem Švandou, byl zbytek velmi nejasný a rozhodnout se mělo tradičně až kolem časové kontroly. Tam se také začal zápas lámat a více chyb dělali domácí. Nejprve Pavel Švanda ztratil ve střední hře pěšce bez náhrady a tím v podstatě i celou partii, poté domácí mladík Lukáš Karásek přehlédl kvalitu proti Petru Červenému, což se také rovnalo kapitulaci. A když nevyšel ani poslední pokus o útok, bylo i zde rozhodnuto. Mně se podařilo oloupit Viktora o pěšce, ovšem koncovku V+S+3p (f+g+h) - V+J+2p (g+h) lze vyhrát jen velmi těžko. Náhradnický den ovšem podtrhnul svým výkonem Martin Tajovský, širší veřejnosti známý svým holanďanovským uměním, který se srdnatě bil černými proti Vlastimilu Pízovi. Z velmi nejasné pozice, kdy byl sice o kvalitu chudší, ale o pěšce silnější, nakonec vyšel se ctí a donutil domácího bijce k vrácení materiálu. To mělo za následek remízu, pro nás opravdu velmi velmi nečekanou. Po těchto výsledcích nevadila už ani jediná naše prohra v tomto zápase v partii Ševčík - Šenkýř, a nakonec ani neuplatnění pěšcové převahy v mé partii. A protože v další napínavé partii Kulovaná - Chytilek se body myslím spravedlivě dělily, skončil zápas vítězstvím Durasu v poměru 3 : 5. Na tomto vítězství mají, jak už bylo řečeno, mají velký podíl náhradníci. Když k tomu připočteme litovelskou výhru Luboše Kiši nad IM Zdeňkem Beilem, je to už třetí pěkný počin našich náhradníků. Snad mi tedy šťastná ruka vydrží i nadále:-).

Pandě se v této sezóně daří v zápasech, ve kterých hraje o 6 bodů. Po drtivém vítězství 7,5 : 0,5 v Brně nad Lokomotivou, se výrazně prosadila i v dalším souboji vyrovnaných týmů. Na půdě Slavie Orlová rozhodli především zadní šachovnice v podání Zbyňka Ringela, Slawomira Machlowského a úspěšného seniora Rudolfa Mesiarika. Čtvrtou výhru hostů přidal nekompromisně hrající Petr Čechura, a protože domácí i přes prakticky nejsilnější sestavu nedokázali vyhrát ani jednu partii, skončil zápas překvapivě vysoko 2 : 6 ve prospěch rychnovských pand.

Bydelnici ze Zakřan (jinak ovšem bytové doplňky), přivítali zdatného nováčka z Karviné. Oběma týmům chyběly jedničky. Zakřanům GM Radek Kalod, hostům zase IM Marcin Tazbir, jenž v létě zvítězil v silném openu Karviná 2008. Karvinským však chyběl ovšem ještě IM Jozef Michenka, hájící barvy Kežmaroku ve slovenské Extralize. Z tohoto důvodu byli favoritem domácí, kteří ovšem opět katastrofálně odstartovali. V porovnání se zápasem proti Starému Městu, kde prohrávali již 0,5 : 4,5 a dokázali vyhrát zbylé tři partie, to tentokrát bylo "jen" 1 : 3. To nejdřívě prohráli GM Pavel Blatný s IM Sergejem Vesselovským a indisponovaný domácí kapitán Honza Uhmann s Lubomírem Zimniokem. Mezitím remizovali černými David Holemář s Jaroslavem Sobkem a Petr Skácelík s Ernestem Gibiecem. K velkému obratu však zavelel Stanislav Věchet, který zkušeně vybodoval nadějného Vojtěcha Zwardoně. Poté ovládl černá pole IM Pavel Zpěvák a nedal Jaroslavu Olšarovi šanci. Dokonání obratu potom zařídil na první šachovnici hrající Honza Bernášek, který "vytrikoval" a následně vysbíral polského IM Dariusze Mikruta. Za této situace pak už nemusel Milan Smištík pokoušet štěstí v nestejných střelcích a tak se domácím urodilo vydřené, ale zasloužené vítězství 4,5 : 3,5.

Zápas Staré Město - Poruba se předehrával již 1.11.2008 a cenné vítězství 3,5 : 4,5 si odvezli hosté, kteří rozhodli o svém úspěchu na prvních třech šachovnicích. Domácí měli sice poměrně velkou elovou převahu na šachovnicích 5-8, tu však vyjádřili pouze poměrem 3 : 1 a to bylo málo. Jak se zdá, především po odchodu IM Pavla Zpěváka do Zakřan to tomuto sympatickému a z poloviny ptačímu týmu, už tolik nezpívá:-).

A co výsledky udělaly s tabulkou? Duras využil "stávky" Poruby a Starého Města a dostal se o bod čela soutěže, klíčovým zdá se být zápas 10. kola na půdě ostravského týmu. O sestup bojuje reálně ještě plných šest týmů, ani momentálně sedmá Panda Rychnov nad Kněžnou nemá přes dvě důležitá vítězství nic jistého. V odkazech na výsledky a tabulku nabízím stránky chess-results a stránky ŠSČR, Zpravodaj bude v příloze dodán později.

 

Soubor ke stažení: [doc]

přidal Neklan Vyskočil dne 18.01.2009 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
19.05.2009 Závěrečná zpráva 1. ligy východ ke stažení
31.03.2009 1. liga východ - partie 11. kola ke stažení
31.03.2009 1. liga východ - Duras po 27 letech do Extraligy, sestupují Lokomotiva Brno, Rychnov a Kroměříž ke stažení
24.03.2009 1. liga východ - partie 10. kola ke stažení
16.03.2009 Duras vítězí v Porubě a je blízko Extralize, prvním sestupujícím Lokomotiva Brno ke stažení
02.03.2009 1. liga východ - Brňané bez bodu, do čela před rozhodující bitvou Slavoj Poruba ke stažení
19.02.2009 1. liga východ - partie 8. kola ke stažení
15.02.2009 1. liga východ - Nahoře vše při starém, dole Lokomotiva míří k záchraně ke stažení
04.02.2009 1. liga východ - partie 7.kola ke stažení
01.02.2009 7. kolo 1. ligy východ v režii favoritů ke stažení
26.01.2009 1.liga východ - partie 6.kola ke stažení
18.01.2009 1. liga východ - Náhradníci sunou Duras do čela ke stažení
17.12.2008 1. liga východ - partie 5. kola ke stažení
14.12.2008 1. liga východ - Povstání ponížených ke stažení
05.12.2008 1. liga východ - partie 4. kola kompletní ke stažení
03.12.2008 1.liga východ - partie 4. kola ke stažení
01.12.2008 4. kolo 1. ligy východ - Duras vítězí v Litovli a je jediným stoprocentním týmem ke stažení
26.11.2008 1.liga východ - partie 3. kola ke stažení
16.11.2008 3. kolo 1. ligy východ - první kanár! ke stažení
04.11.2008 1. liga východ - partie 2. kola ke stažení
03.11.2008 1. liga východ - 2. kolo ke stažení
22.10.2008 1.liga východ - partie 1. kola ke stažení
19.10.2008 1. liga východ - 1. kolo ke stažení
07.10.2008 1. liga východ - úvod ke stažení
20.09.2008 1. liga východ 2008/2009 - úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009