Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

1. liga východ - Povstání ponížených

V 5. kole 1. ligy východ nebyla nouze o mnohá překvapení. Ztrácely vedoucí týmy, roli favorita splnili snad jen Litovelští v Ostravě s Mittalem. A tak zatímco v 1. lize západ vládnou bez ztráty kytičky Polabiny, zde už žádný tým 100% bilanci nemá, stejně tak jako už žádný tým není bez bodu. Tím se situace na obou pólech zamotává. Nikdo nemá s nikým nic jisté a to přidává soutěži na dramatičnosti, která zřejmě bude až do samotného konce.

Staré Město má na svém kontě kromě pěti odehraných kol ještě navíc dvě předehrávky z 6. a 8. kola (SM - Poruba 3,5 : 4,5, a SM - Rychnov 4,5 : 3,5) a tak se zatím za čtyři výhry a dvě porážky vyhřívalo v horních patrech prvoligové tabulky. V sousedském derby proti Slavii Kroměříž proto mohli hrát poměrně v klidu, zatímco hosté měli po nevydařeném úvodu nůž na krku, aby se aspoň trochu vyhrabali z prvoligových bažin. K tomu jim sice příliš nepomohl Mudrákovic Jožin, jenž podlehl Petru Bažantovi st., zato zbytek kroměřížské družiny předvedl srdnatý výkon a po některých nečekaných výsledcích, kdy například Jindřich Pavelka porazil Miroslava Juráska či Aleš Sojka Radka Sluku, mohli slavit první soutěžní vítězství, které před vánoční přestávkou tomuto sympatickému týmu jistě nalije do žil patřičné sebevědomí. Staré Město - Slavia Kroměříž tedy 3,5 : 4,5.  

V souboji titánů se utkali vedoucí Slavoj Poruba a Bydo Zakřany. V předchozích zápasech Zakřaňští, i přes velmi silné sestavy, jakoby stále nemohli roztočit svůj těžký převod. Je však jasné, že síla tohoto týmu se někdy projevit musí a okusit to dnes měla vedoucí Poruba. V těžkém zápase nezískal žádný tým výraznou převahu a tak je remízový výsledek nakonec asi spravedlivý. I když například Marián Kantorík, v současné době úspěšný snad na všech šachových frontách, asi ještě dlouho neusne z toho, že jeho soupeř, brněnský velmistr Pavel Blatný, občas u partie usínal. I přes místy zavřené oči však Pavel dokázal naplno zabodovat a i jeho zásluhou bylo na konci skóre vyrovnané. Slavoj Poruba - Bydo Zakřany 4 : 4.

Karvinské derby Karviná - Orlová mělo být jasnou záležitostí domácích, kteří měli na šachovnicích elovou převahu 7 : 1. Že však derby nevyhrává favorit, se pro toto kolo můžeme přesvědčit nejen v tomto zápase. Jindy ostražití Orlováci místo obvyklých 5-6 nerozhodných výsledků, tentokrát museli své umění prokázat v divoké severomoravské přestřelce, která nakonec neměla vítěze. Silný karvinský nováček si tak vylámal zuby na orlovské zkušenosti, ke které se pozvolna přidávají nadějné sestry Olšarovy. Jejich otec Jaroslav Olšar, hájící karvinské barvy, byl zrovna jedním z těch, co narazili. Soupeř Pavel Zabystrzan si letos vede velmi úspěšně a ke dvěma nerozhodným výsledkům přidal již druhé vítězství a je nejlepším hráčem Orlové. Jak vím z vlastní zkušenosti, hrát proti těmto plejerům není žádný med a kdo je chce porazit, musí krom šachového umu vynaložit i kus odvahy. Jäkl Karviná  - Slavia Orlová 4 : 4.

V souboji vyrovnaných týmů přivítala Panda Rychnov nad Kněžnou Gordic Jihlava. Domácím chyběli Martina Kořenová a Petr Kačírek, Gordicu zase týmová jednička GM Petr Hába. V letošní sezóně velká domácí opora IM Jakub Zeberski již počtvrté v sezóně vyhrál, tentokrát proti Evě Kulované, která si v poslední době na šachovou abstinenci rozhodně nemůže stěžovat. Čtyři výhry na kontě má po tomto kole i jihlavská opora zadních řad Vlastimil Píza, kterému na to stačily pouze čtyři pokusy a má tak zatím stoprocentní bilanci. Ve vyrovnaném zápase misky vah nakonec překlopil na jihlavskou stranu kapitán Viktor Žigo, který přehrál Hanu Pirklovou a posunul tak před Vánocemi svůj tým tradičně do horních pater tabulky. Panda Rychnov na Kněžnou - Gordic Jihlava 3,5 : 4,5.

Další derby se odehrálo v Brně, kde Duras přivítal Lokomotivu. Souboj druhého s posledním však již před začátkem utání vypadal, jako by se utkávaly družstva hrající o postup do Extraligy. Hosté totiž poprvé v sezóně nasadili to vůbec nejlepší, co jsou schopni dát dohromady. To znamenalo příchod (příjezd) slovanských (sofijských) věrozvěstů na Velkou Moravu, podpořený navíc účastí ostravského IM Ladislava Dobrovolského. Duras nastoupil bez GM Tomáše Poláka a Petera Michalíka a to stačilo k tomu, aby v zápase nebyl favoritem. V těžké bitvě měl spíše navrch hostující tým, kterému se postupně podařilo bez ztráty pokrýt všechny durasovské bílé figury. Mrzet to může především Broňu Vymazala, který v souboji proti Petře Blažkové stál dlouho hůře, s příchodem oboustranné časovky se však karta začínala obracet. Kritickým bodem partie a možná i zápasu byla situace po 30. tahu, kde Petra nabídla pěšce za hrozby bílému králi, které však byly liché. Zvolená hra na jistotu s nucenými výměnami a přechodem do koncovky však znamenala jen minimální výhodu, která se v pozdějším průběhu po zásluze zcela rozplynula. Další klíčovou partií byl duel Šklíba - Lahner, kde měl v ostré partii vůdce černých několik dobrých možností k lepší hře. Kuba však v poslední době nehraje v dobré formě a zlom bohužel nenastal ani v tomto zápase. Nakonec to byl bílý, kdo s útokem prorazil a mohl tak zaknihovat důležité vítězství. Když si pak na osmé šachovnici favorizovaný Ladislav Dobrovolský přece jen poradil s Lubošem Kišou, nebyla domácím naplat ani těžce vydřená remíza autora těchto řádků s bulharským rychlíkem, GM Milko Popčevem. Duras Brno - Lokomotiva Brno zaslouženě 3 : 5.

Tatran Litovel zamířil do Ostravy, kde už na něj čekala základní sestava borců z Mittalu. Nic to však nezměnilo na tom, že i přes nekompletní sestavu, vylepenou na páté šachovnici litovelským bossem Michaelem Knajblem, byl favoritem hostující Tatran. Roli favorita naplnil především ve hře bílými figurami, kde získal 3,5/4. A protože své si uhráli na první GM Vladimír Sergeev s Lukášem Klímou, na třetí IM Štěpán Žilka s Vojtěchem Rojíčkem a na osmé solidně hrající Jan Krejčí st. s Oto Hladíkem, zůstala tak očekávaná výhra IM Petra Polocha s Michaelem Knajblem domácí jedinou. Litovel tedy zaslouženě zvítězil v poměru 3 : 5 a v Ostravě tak mají před Vánocemi o čem přemýšlet.

Příští kolo se hraje až 18.1.2009, těšit se můžeme na tyto dvojice: Slavia Kroměříž - Tatran Litovel, Lokomotiva Brno - Mittal Ostrava, Gordic Jihlava - Duras Brno, Slavia Orlová - Panda Rychnov nad Kněžnou, Bydo Zakřany - Jäkl Karviná, Staré Město - Slavoj Poruba (předehráno 3,5 : 4,5). Výsledky, tabulku a ostatní informace o 1. lize východ nabízím ze stránek ŠSČR na tomto odkaze, či ze stránek chess-results. Zpravodaj bude dodán později.

Soubor ke stažení: [doc]

přidal Neklan Vyskočil dne 14.12.2008 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
19.05.2009 Závěrečná zpráva 1. ligy východ ke stažení
31.03.2009 1. liga východ - partie 11. kola ke stažení
31.03.2009 1. liga východ - Duras po 27 letech do Extraligy, sestupují Lokomotiva Brno, Rychnov a Kroměříž ke stažení
24.03.2009 1. liga východ - partie 10. kola ke stažení
16.03.2009 Duras vítězí v Porubě a je blízko Extralize, prvním sestupujícím Lokomotiva Brno ke stažení
02.03.2009 1. liga východ - Brňané bez bodu, do čela před rozhodující bitvou Slavoj Poruba ke stažení
19.02.2009 1. liga východ - partie 8. kola ke stažení
15.02.2009 1. liga východ - Nahoře vše při starém, dole Lokomotiva míří k záchraně ke stažení
04.02.2009 1. liga východ - partie 7.kola ke stažení
01.02.2009 7. kolo 1. ligy východ v režii favoritů ke stažení
26.01.2009 1.liga východ - partie 6.kola ke stažení
18.01.2009 1. liga východ - Náhradníci sunou Duras do čela ke stažení
17.12.2008 1. liga východ - partie 5. kola ke stažení
14.12.2008 1. liga východ - Povstání ponížených ke stažení
05.12.2008 1. liga východ - partie 4. kola kompletní ke stažení
03.12.2008 1.liga východ - partie 4. kola ke stažení
01.12.2008 4. kolo 1. ligy východ - Duras vítězí v Litovli a je jediným stoprocentním týmem ke stažení
26.11.2008 1.liga východ - partie 3. kola ke stažení
16.11.2008 3. kolo 1. ligy východ - první kanár! ke stažení
04.11.2008 1. liga východ - partie 2. kola ke stažení
03.11.2008 1. liga východ - 2. kolo ke stažení
22.10.2008 1.liga východ - partie 1. kola ke stažení
19.10.2008 1. liga východ - 1. kolo ke stažení
07.10.2008 1. liga východ - úvod ke stažení
20.09.2008 1. liga východ 2008/2009 - úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009