Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

4. kolo 1. ligy východ - Duras vítězí v Litovli a je jediným stoprocentním týmem

Zatímco 1. liga západ své výsledky dávno zná, u její východní sestry je tomu přesně naopak. Vedoucí soutěže Jaroslav Kořínek ani přes můj osobní dopis s prosbou o větší aktuálnost nenaplňuje očekávání a tak se musíte spokojit se zpravodajstvím v době, kdy na svazový web přibyl poslední výsledek ze zápasu Kroměříž - Mittal teprve před třemi hodinami.

A nyní tedy už k průběhu soutěže. Souběžně s 1. ligou východ se hrály i německé soutěže a slovenská Extraliga, což mělo za následek celou řadu zajímavých výsledků i porážek favoritů. Udál se i jeden nečekaný debakl, který se odehrál v souboji dvou teoreticky vyrovnaných soupeřů - Lokomotivy Brno a rychnovské Pandy.

Slavii Kroměříž zatím chybělo trochu sportovního štěstí, které se od ní odvracelo i v dobře rozehraných zápasech se silnými protivníky. Tentokrát tomu však bylo přece jen jinak. V minulém kole od Durasu na nulu porobený  Mittal Ostrava přivezl do Kroměříže silnou sestavu, kterou možno označit za základní. Domácí však prokázali velkou bojovnost a proti soupeři, jenž byl v zápase lehkým favoritem, dokázali uhrát svůj letošní první ligový bod. Budiž jim toto odrazovým můstkem do příštích bojů, ve kterých by podle mého měl tento tým prokázat, že na boj o záchranu tu budou jiní. Slavia Kroměříž - Mittal Ostrava tedy 4 : 4.

Tatran Litovel má letos jako favorit soutěže hodně těžké vylosování. Hned na úvod Slavoj Poruba, kde po těžkém boji odevzdal všechny body, těsně zvládnutý zápas s černým koněm soutěže Jäklem Karviná, trochu nečekaný výpadek v podobě remízového výsledku v Rychnově nad Kněžnou a nyní do těchto chvil stoprocentní Duras Brno. Pro úplnost dodávám, že příštím soupeřem litovelských bude další silný ostravský tým Mittal. A jak probíhal včerejší zápas Litovel - Duras? Domácí sice postrádali GM Sergeeva a IM Antoniewského, poprvé v sezóně však nastoupila mladá ukrajinská hvězda Martyn Kravtsiv. A protože dál následovala očekávaná a silná sestava, doplněná v závěru zkušenými borci Antonínem Kubíčkem a IM Zdeňkem Beilem, byli Hanáci favoritem. Durasu přes kolizi se slovenskou Extraligou chyběli GM Tomáš Polák a Peter Michalík, avšak ani brněnská sestava nebyla špatná. Zápas byl důležitý především pro domácí, pro které to byla jedna z posledních šancí vrátit se reálně do bojů o extraligový návrat. Tomu odpovídal i průběh zápasu, kdy poslední dvě partie končily až po 6,5 hodinách hry, což v současném hracím tempu rozhodně není obvyklý jev. Po hodině hry nečekaně rychle černými pacifikoval na první šachovnici IM Roman Chytilek IM Martyna Kravtsiva. V ostré variantě francouzské Roman dobře využil svých korespondenčních znalostí a byl to ukrajinský borec, kdo remízu nabízel. Po korektní remíze v partii Petr Červený - Žůrek se dostal do vedení Duras zásluhou Bronislava Vymazala, který přehrál Vladimíra Bělunka. Potom domácí srovnali zásluhou Jana krejčího ml., který porazil autora těchto řádků a stav 2:2 trval bezmála další dvě hodiny, kdy brněnský Luboš Kiša precizně dotáhl k vítězství ostrou koncovku proti IM Beilovi. Tento moment znamenal zlom v zápase. Domácí měli sice ve zbývajích třech partiích Žilka - Jurka, Stratil - Buchníček a Kubíček - Ševčík vždy bílé figury, ale nervozita i velká vytrvalost Brňanů nakonec znamenaly, že dobré šance na vítězství ve všech třech zmíněných partiích kýžený úspěch nepřinesly. Naopak již v jasně remízové koncovce partie Kubíček - Ševčík domácí hráč příliš přirisknul vniknutím svého monarchy do týla černé pozice, což znamenalo průlom černých pěšců na dámském křídle a definitivní konec nadějí pro Litovel. Když potom ubránil Mirek Jurka proti Štěpánu Žilkovi více než stotahovou partii, skončil nakonec napínavý zápas ve  prospěch Durasu 3 : 5. Tento výledek znamená zřejmě konec postupových nadějí pro Tatran, pro Duras naopak důležitý krok k vysněnému cíli.

Doslova šokující výsledek přišel z Brna, kde domácí Lokomotiva přivítala Pandu Rychnov nad Kněžnou. Souboj na pohled vyrovnaných soupeřů skončil naprostým debaklem pro Brňany, kteří v zápase uhráli jedinou (!) remízu. Jejím autorem byl Stanislav Staněk proti Martině Marečkové. Vidno, že pandy litovelské pivní opojení nabudilo natolik, že nedovolily brněnské Lokomotivě se ani pořádně rozjet. Ta bude mít v příštím kole těžkou úlohu v brněnském derby na Durasu a je otázkou, kdy nabere tolik potřebné sebevědomí k bojům o udržení v soutěži. Lokomotiva Brno - Panda Rychnov nad Kněžnou neuvěřitelně 0,5 : 7,5.

Přijet do Jihlavy a uhrát zde nějaké body je už po pět let velmi tvrdým oříškem pro každého. Zvláště složité je to pro družstva ze šachově silného severomoravského regionu, pro které může být už samotná cesta na Vysočinu utrpením. Nejinak tomu bylo i pro Jäkl Karviná, který přivezl sestavu bez prvních tří hráčů - Poláků IM Tazbira, IM Mikruta a také IM Jozefa Michenky, který plnil své povinnosti ve slovenské Extralize. Gordicu zase chyběl GM Petr Hába, za tohoto stavu se tedy jednalo o vyrovnaný zápas. V něm byli nakonec šťastnější domácí, kteří tak přeskočili svého soupeře v tabulce na 5. místo. Gordic Jihlava - Jäkl Karvina 4,5 : 3,5.

Výše zmíněné termínové kolize zamíchaly sestavou vedoucího týmu soutěže Slavoje Poruba, která najednou v zápase na půdě Slavie Orlová nebyla favoritem. Domácí zkušení borci hrají především na jistotu a tak ani v tomto zápase nebyly remízové výsledky žádnou výjimkou. Vybočily pouze dvě partie, ve kterých trochu překvapivě porazil domácí Karel Trombík Daniela Hrivňáka, protože však v bafuňářském souboji zdolal Petr Dostál Jiřího Nováka, skončil zápas spravedlivou remízou 4 : 4. Sluší se podotknout, že pro sympatického porubského bosse to byla historicky první výhra v této soutěži.

Bydo Zakřany hrálo doma proti Starému Městu, které i po odchodu tří hráčů základní sestavy disponuje silným týmem. Favoritem ale byli domácí, kterým se však zápas vůbec nepovedl. Po zásluze prohráli oba velmistři Kalod a Blatný, navíc oba bílýma. Po remíze dvou loňských spoluhráčů Zpěváka a Vrány utrpěli domácí další šrám s bílými figurami, kdy o trochu lépe stojící David Holemář přenechal v časové tísni celý bod Miroslavu Juráskovi. A protože si staroměstský Radek Sluka bez problémů poradil s Milanem Smištíkem, bylo nečekaně rychle rozhodnuto. Stav 0,5 : 4,5 však domácí přece jen dokázali ještě korigovat. S jistotou v koncovce zabodoval domácí bijec Petr Skácelík proti Ladislavu Kňazovčíkovi. Chytil se konečně také Berny, který udolal černýma IM Jana Sosnu a když hosté nevyužili v podání Miroslava Plška nesčetněkrát vyhranou partii proti Standovi Věchetovi, přišlo zákonitě nedáš-dostaneš. Konečný stav byl tedy stanoven na ještě přijatelných 3,5 : 4,5 pro Staré Město.

Pro absenci Zpravodaje přikládám odkaz na výsledky 4. kola.

Soubor ke stažení: [doc]

přidal Neklan Vyskočil dne 01.12.2008 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
19.05.2009 Závěrečná zpráva 1. ligy východ ke stažení
31.03.2009 1. liga východ - partie 11. kola ke stažení
31.03.2009 1. liga východ - Duras po 27 letech do Extraligy, sestupují Lokomotiva Brno, Rychnov a Kroměříž ke stažení
24.03.2009 1. liga východ - partie 10. kola ke stažení
16.03.2009 Duras vítězí v Porubě a je blízko Extralize, prvním sestupujícím Lokomotiva Brno ke stažení
02.03.2009 1. liga východ - Brňané bez bodu, do čela před rozhodující bitvou Slavoj Poruba ke stažení
19.02.2009 1. liga východ - partie 8. kola ke stažení
15.02.2009 1. liga východ - Nahoře vše při starém, dole Lokomotiva míří k záchraně ke stažení
04.02.2009 1. liga východ - partie 7.kola ke stažení
01.02.2009 7. kolo 1. ligy východ v režii favoritů ke stažení
26.01.2009 1.liga východ - partie 6.kola ke stažení
18.01.2009 1. liga východ - Náhradníci sunou Duras do čela ke stažení
17.12.2008 1. liga východ - partie 5. kola ke stažení
14.12.2008 1. liga východ - Povstání ponížených ke stažení
05.12.2008 1. liga východ - partie 4. kola kompletní ke stažení
03.12.2008 1.liga východ - partie 4. kola ke stažení
01.12.2008 4. kolo 1. ligy východ - Duras vítězí v Litovli a je jediným stoprocentním týmem ke stažení
26.11.2008 1.liga východ - partie 3. kola ke stažení
16.11.2008 3. kolo 1. ligy východ - první kanár! ke stažení
04.11.2008 1. liga východ - partie 2. kola ke stažení
03.11.2008 1. liga východ - 2. kolo ke stažení
22.10.2008 1.liga východ - partie 1. kola ke stažení
19.10.2008 1. liga východ - 1. kolo ke stažení
07.10.2008 1. liga východ - úvod ke stažení
20.09.2008 1. liga východ 2008/2009 - úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009