Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

3. kolo 1. ligy východ - první kanár!

Ani šachová olympiáda v Drážďanech nezastavila kolotoč 1. ligy východ, možná však i v jejím důsledku jsme zaregistrovali první neobsazené šachovnice. Celkem se jich v tomto kole nahromadilo pět (!), přičemž v zápase Duras Brno - Mittal Ostrava to dokonce znamenalo prvního soutěžního kanára. Druhým hříšníkem byl Gordic Jihlava, kterému se přes neúčast Petra Háby a Evy Kulované zřejmě chtělo do Poruby asi stejně tak, jako Mittalu Ostrava do Brna. Zde to však kanárem naštěstí neskončilo. Zajímavý výsledek přišel z Rychnova nad Kněžnou, kde si domácí připsali do tabulky první bod a hned proti jednomu z hlavních favoritů - Tatranu Litovel. Po tomto kole zůstávají bez ztráty body Poruba a Duras, jednu remízu už ztratil ambiciózní nováček ze Zakřan.

Slavia Kroměříž se letos schází v silné sestavě na silné a v oslabené vyráží na slabší. Výsledkem je ale celková nula. Možná chybí i kousek toho příslovečného štěstí, možná by to chtělo zmobilizovat síly především na boj s konkurenty o záchranu. Někdy si však bohužel nemožno vybírat a tak zatím musí sympatický nováček hrát s tím, co zrovna má. V zápase na půdě Zakřan chyběl Slavii FM Vladimír Karlík, nastoupil ale poprvé FM Tomáš Řezníček a tak se nedalo mluvit o velkém oslabení. Domácí hráli tradičně v téměř základní sestavě, jen na osmé vystřídal Stanislava Věcheta zakřanský kapitán Jan Uhmann. Favoritem tedy byli domácí, děly se však věci. V dobré formě nehraje Jan Bernášek, čehož tentokrát využil IM Alois Lanč, který dotáhl věžovku s dvěma pěšci více do vítězného konce. Domácím nehrály do karet ani další skutečnosti. Milan Smištík stál na prohru, Pavlu Blatnému odmítl sebevědomě remízu i s kvalitou míň FM Josef Mudrák a možná trochu zbytečně si naběhl Jan Uhmann proti Stanislavu Stáncovi. Pak však otočil svou partii Milan Smištík proti Jiřímu Mazochovi a když opět spolehlivě zabodoval  Petr Skácelík, vypadalo to s bydelníky už lépe. Když poté Pavel Blatný přehrál v nejasnostech Pepu Mudráka, mohl dát remízou na první Radek Kalod proti Karlu Malinovskému na vítězných 4,5 : 3,5. Zakřany tedy i přes nejistý herní projev sbírají bodíky dál a i když ne příliš přesvědčivě, přece jen plní roli jednoho z favoritů soutěže. V Kroměříži naopak musejí doufat, že když takový výkon zopakují proti slabším soupeřům, bude to konečně znamenat body.

Staré Město přivítalo Orlovou, která přijela v silné sestavě, když prvních sedm hráčů doplnil na osmé Pavel Baier. Staroměstským nezahrály černé figury, když prohráli Fera Vrána s Pavlem Zabystrzanem, kterého zdobí především remízové výsledky a překvapivě i Radek Sluka s Rostislavem Kubošem. Naštěstí domácím skvěle vyšly bílé figury, kde se urodilo 3,5/4, což byl také základ k celkovému vítězství v poměru 5:3.

Slavoj Poruba hrál doma proti Gordicu Jihlava. Už tento fakt a jistě i neúčast GM Petra Háby coby druhého trenéra žen a Evy Kulované na olympiádě, zapříčinily pokles morálky Jihlavských natolik, že se na dlouhou pouť vydali  nakonec v šesti. Jen velmi průměrná sestava tak neměla na rozjetou Porubu nárok a tak díky výhře Jana Brychty nad Janem Malíkem a remíze Pavla Švandy s Jiřím Adámkem to skončilo ještě relativně přijatelně - 6,5 : 1,5 pro domácí Slavoj. Věřme však, že tým kolem sympatického jihlavského bosse Viktora Žiga opět nabere vítr do plachet a bude stejně jako v minulosti prohánět favority.

Lokomotiva Brno nemá zrovna jednoduché vylosování. Po porážkách ve Starém Městě a doma s Porubou se tentokrát musela vydat na sever do Karviné, kde rozhodně nebyla favoritem. Brňané však povolali jednoho ze svých bulharských drugarů Bogomila Andonova, aby zvýšil jejich šance na první bodový zisk. S Karvinou to však letos budou mít složité asi všichni, tento bezesporu kvalitní tým může v soutěži pomýšlet hodně vysoko. Vítězství Karviné se však nerodilo lehce a rozhodnutí padlo, jak už to tak  v soutěžích družstev bývá, na zadních šachovnicích. Tam zabodovali domácí sponzor Radomír Gruštík a zkušený Ernest Gibiec proti Josefu Hladíkovi, resp. Liboru Veselému. V cizineckém souboji byl na první úspěšnější karvinský Dariusz Mikrut proti Bogomilu Andonovovi. Lokomotiva Brno si tak i přes sympatický výkon jednotlivců, kdy např. Petra Blažková porazila Jaroslava Olšara či remíza Lukáše Kuchynky s IM Sergejem Vesselovskym, odváží porážku. Jäkl Kravina - Lokomotiva Brno 5 : 3.

Pandy z Rychnova nad Kněžnou zřejmě přišly na chuť litovelskému pivu. Jak jinak si vysvětlit nečekaný počin domácích, kteří i přes velmi dobrou, v podstatě základní sestavu, měly být pro exligový Tatran Litovel jen chutným předkrmem. Ti přijeli ve velmi slušné sestavě, kterou ale musel přes silnou neúčast Hanáků "vyztužit" litovelský boss Michal Knajbl. I přes tuto okolnost byl ale favoritem hostující Tatran. Že však papírové předpoklady vždycky neplatí, se ukázalo v tomto zápase. Domácí pandy šly po pivním moku jako by to byly chutné bambusy a výsledkem bylo, že si rychnovská jednička IM Jakub Zeberski vyšlápl na GM Vladimira Sergeeva, Hana Pirklová naplno zabodovala černými proti Vladimíru Bělunkovi a Petr Čechura si připsal černými pěknou remízu s Janem Krejčím ml. Po očekávané výhře domácích v partii Hudziak - Knajbl měli hosté co dělat, aby neodjížděli s prázdnou. Výsledek 4 : 4 tedy znamená nečekaný první rychnovský bod, zatímco v Litovli si teď možná poopraví mínění o roztomilých medvídcích.

Podobný problém jako jihlavský Gordic měl i Mittal Ostrava. Jeho hráče bylo možno najít na nejrůznějších místech, jen ne v Brně. No zkusme jednoduše počítat: IM Lukáš Klíma v Drážďanech kapitánuje naše ženy, Stanislav Jasný jako trenér a Vojtěch Rojíček jako hráč na Polofinále MČR ve Vlachovicích, IM Petr Poloch na turnaji v Piešťanech, nedávno na podzim zemřelý Alois Antošík. Nijak proto nepřekvapí, že se např. Ivanu Břečkovi, ale i dalším do beznadějného souboje ve 180 km vzdáleném Brně prostě nechtělo. Výsledkem byla účast pouhé pětice statečných Ostravanů. Těm tak připadl nevděčný úděl výletníků, kteří si bohužel museli vypít kalich hořkosti až do dna. Duras totiž nastoupil v nejsilnější možné sestavě a tak šlo v podstatě jen o to, jestli Mittalu zazpívá kanár. To se nakonec vyplnilo, když jediný problém domácícm způsobil IM Roman Chytilek, který vědom si možnosti absolutního výsledku, přirisknul obětí dvou pěšců za to, že jeho soupeř Oto Hladík své figurky nerozmotá a nevypořádá se s vazbou v kombinaci se slabou první řadou. Zajímavá myšlenka však měla díru a soupeř po několika přesných obranných tazích vylezl do koncovky těžkých figur s pěšcem více. Chyběl mu však čas ztracený počítáním předchozích variant, a tak následovala hrubá chyba ztracením celé věže a bylo vymalováno. Duras Brno - Mittal Ostrava tedy 8 : 0!

V tabulce, na kterou se můžete podívat zde, se toho tedy mnoho nezměnilo. Vede Poruba, která má k dobru vítěznou předehrávku 6. kola ve Starém Městě, rovněž bez ztráty kytičky je brněnský Duras. Na záda těmto dvěma dýchají Zakřany, také Karviná jistě ještě promluví do bojů o špici a v tříbodovém systému nemožno odepisovat ani Litovel. K velkým třenicím na obou pólech dojde v následujícím 4. kole, kde se utkají: Slavia Kroměříž - Mittal Ostrava, Tatran Litovel - Duras Brno, Lokomotiva Brno - Panda Rychnov nad Kněžnou, Gordic Jihlava - Jäkl Karviná, Slavia Orlová - Slavoj Poruba a Bydo Zakřany - Staré Město. Zpravodaj od Jaroslava Kořínka bude dodán později, za 14 dní tedy znovu - na shledanou!

Soubor ke stažení: [doc]

přidal Neklan Vyskočil dne 16.11.2008 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
19.05.2009 Závěrečná zpráva 1. ligy východ ke stažení
31.03.2009 1. liga východ - partie 11. kola ke stažení
31.03.2009 1. liga východ - Duras po 27 letech do Extraligy, sestupují Lokomotiva Brno, Rychnov a Kroměříž ke stažení
24.03.2009 1. liga východ - partie 10. kola ke stažení
16.03.2009 Duras vítězí v Porubě a je blízko Extralize, prvním sestupujícím Lokomotiva Brno ke stažení
02.03.2009 1. liga východ - Brňané bez bodu, do čela před rozhodující bitvou Slavoj Poruba ke stažení
19.02.2009 1. liga východ - partie 8. kola ke stažení
15.02.2009 1. liga východ - Nahoře vše při starém, dole Lokomotiva míří k záchraně ke stažení
04.02.2009 1. liga východ - partie 7.kola ke stažení
01.02.2009 7. kolo 1. ligy východ v režii favoritů ke stažení
26.01.2009 1.liga východ - partie 6.kola ke stažení
18.01.2009 1. liga východ - Náhradníci sunou Duras do čela ke stažení
17.12.2008 1. liga východ - partie 5. kola ke stažení
14.12.2008 1. liga východ - Povstání ponížených ke stažení
05.12.2008 1. liga východ - partie 4. kola kompletní ke stažení
03.12.2008 1.liga východ - partie 4. kola ke stažení
01.12.2008 4. kolo 1. ligy východ - Duras vítězí v Litovli a je jediným stoprocentním týmem ke stažení
26.11.2008 1.liga východ - partie 3. kola ke stažení
16.11.2008 3. kolo 1. ligy východ - první kanár! ke stažení
04.11.2008 1. liga východ - partie 2. kola ke stažení
03.11.2008 1. liga východ - 2. kolo ke stažení
22.10.2008 1.liga východ - partie 1. kola ke stažení
19.10.2008 1. liga východ - 1. kolo ke stažení
07.10.2008 1. liga východ - úvod ke stažení
20.09.2008 1. liga východ 2008/2009 - úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009