Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

1. liga východ - 2. kolo

Po dvou týdnech se o své slovo opět přihlásila 1. liga východ a i tentokrát jsme se mohli těšit na několik zajímavých soubojů. Mnou označený černý kůň soutěže z Karviné přivítal exligový Tatran Litovel, minule podlehnuvší Slavoji Poruba. Staré Město si už několik let vždy vylosuje Jihlavu venku a vždy v první polovině soutěže. Nejinak je tomu i letos, připomeňme jen, že "gordický" uzel se staroměstským na Vysočině už několik let nedaří rozetnout. Slavia Orlová hrála podruhé za sebou doma a byli jsme zvědavi, jak se jí pověde po šťastném vítězství nad svou jmenovkyní z Kroměříže a jak si též povedou sestry Olšarovy. Dnes přivítala bydelníky ze Zakřan. Duras po kanonádě v Rychnově zavítal do Kroměříže a v souboji neúspěšných si to rozdali Mittal s Rychnovem. Posledním zápasem do výčtu je souboj brněnské Lokomotivy proti velkým vítězům z minulého kola, Slavoji Poruba. A jak to všechno dopadlo?

Slavia Kroměříž si chtěla spravit reputaci po neúspěšném úvodním vystoupení v Orlové. Pomoci jí k tomu měla mnohem silnější sestava, než ta v Orlové. Ani Duras však nezahálel, první start si připsali IM Roman Chytilek a mladá slovenská naděje Peter Michalík. Zápas probíhal dlouho vyrovnaně a favorizovanému Durasu se dlouho nedařilo prosadit se především bílými figuurami. Po úvodní remíze v partii Mlýnek - Brázdil si Duras připsal další remízu bílými, tentokrát šťastnou v partii  Vyskočil - Karlík, kde vůdce bílých stačil po svém posledním tahu nabídnout remízu a černý, zřejmě nedoceniv závěrečnou vyhrávající kombinaci, s povinností 12 chybějících tahů do kontroly a rychle ubíhajícím časem nabídku přijal. Poté už se misky vah začaly naklánět na stranu Brňanů a to především v partiích hraných černými figurami. Zpočátku nedobře stojící Bronislav Vymazal proti Jindřichu Pavelkovi lépe zvládl složitosti střední hry a posunul Duras do vedení. O chvíli později už to bylo 1:3, když na první Karel Malinovský doplatil na horší čas a několika nepřesnostmi umožnil IM Romanu Chytilkovi zaknihovat celý bod. Velmi nadějně stál na šestce Jakub Lahner proti Jiřímu Mazochovi, ani on však nevyužil výhody bílých figur a nakonec byl rád alespoň za věčný šach. Vyrovnaný duel Sojka - Ševčík skončil v koncovce nerozhodně, černý jezdec byl sice o něco silnější bílého střelce, remíza však byla očividná. Vítězství Durasu pojistil Miroslav Jurka, který proti Josefu Mudrákovi zřejmě prošel ve věžové koncovce kolem výhry, remízovým výsledkem však upravil stav zápasu na 1,5 : 4,5 ve prospěch Durasu. A když si ve slovenském derby poučně poradil v koncovce věží a nestejnobarevných střelců Peter Michalík proti IM Aloisi Lančovi, zvítězil Duras opět bez jediné porážky, tentokrát v poměru 2,5 : 5,5.

Lokomotiva Brno se v domácím prostředí postavila Slavoji Poruba, nadopovanému vítězstvím nad Litovlí. Favorit z Ostravy nezaváhal a vysokým vítězstvím 2 : 6 potvrdil dobrou formu z předchozího duelu. Lokomotivě se podařilo alespoň jedno dílčí vítězství, jehož autorem byl Martin Šklíba proti Jakubu Krejčímu. Cennou remízu s velmistrem pak uhrál na první šachovnici Zdeněk Ramík proti GM Robertu Cvekovi.

A nyní již k proklamovanému střetnutí Gordic Jihlava - Staré Město. Staré Město oslabilo před sezónou odchody Pavla Zpěváka do Zakřan, Josefa Mudráka do Kroměříže a Jana Hudečka. Přesto je to však stále silný tým, který by měl hrát ve vyšších patrech této soutěže. Na Vysočině se mu však tradičně nedaří a onen "gordický" uzel se jim nepodařilo rozetnout ani tentokrát. V domácím dresu se po povinnostech v Evropském poháru klubů představil GM Petr Hába a společně s Vlastimilem Pízou, jenž je velkou domácí oporou na zadních šachovnicích, rychle získali vedení 2:0. Naplno bodoval i další domácí mohykán Oldřich Sedláček a když na druhé šachovnici černými hrající Eva Kulovaná trochu ošidila IM Jana Sosnu, nevadily borcům z Vysočiny ani dva dílčí neúspěchy na 6. a 7. šachovnici. Gordic Jihlava - Staré Město tedy 5 : 3.

Soubojem základních sestav by se dal nazvat duel Slavia Orlová - Bydo Zakřany. Domácí mají písmenka na prvních čtyřech místech sestavy a proto ani tentokrát vzhledem k účasti tři Poláků nemohl nastoupit Martin Frolík. Ze sester Olšarových tentokrát nastoupila pouze starší Tereza a uhrála černými remízu proti zkušenému Stanislavu Věchetovi. Favoritem v utkání byli jednoznačně Jihomoravané a tuto roli podle očekávání naplnili. Na prvních šachovnicích naplno bodovali GM Radek Kalod a IM Jan Bernášek proti Marcinu Walachovi resp. Jacku Dawidowovi, třetí z Poláků Tadeusz Helis si však připsal pěkný úspěch vítězstvím nad GM Pavlem Blatným, který tak dlouho zkoušel, až přepjal tětivu. Bylo to však jediné dílčí vítězství domácích, Zakřany ještě po vítězstvích na 6 a 7 šachovnici zvítězily zaslouženě 2,5 : 5,5.

V souboji poražených se utkaly Mittal Ostrava proti Pandě Rychnov nad Kněžnou. Domácí výběr byl v utkání favoritem především na zadních šachovnicích. Této role se ale zhostil trochu překvapivě na prvních šachovnicích, kde měly být boje o mnoho vyrovnanější. Uspěli IM Lukáš Klíma proti polskému IM Jakubu Zeberskému, Stanislav Jasný proti Petru Kačírkovi a Vojtěch Rojíček proti Petru Čechurovi. Z kvarteta pandic vypadly pro tento zápas Martiny Kořenová a Folková a tak aspoň duo Hana Pirklová, Martina Marečková uhrálo dvě slušné remízy proti IM Petru Polochovi, resp. Otu Hladíkovi. Hosté zaznamenali čestný úspěch pouze na 6. šachovnici, kde Josef Novotný porazil Stanislava Šplíchala a tak konečný rezultát zní 5 : 3 ve prospěch Mittalu Ostrava.

Ostře sledovaný byl souboj silného nováčka z Karviné proti Tatranu Litovel, který tak neměl vůbec jednoduchou úlohu pro nápravu reputace z prvního neúspěšného kola. V napínavém utkání, kde se představilo hned 12 hráčů z Elem vyšším než 2300, byli nakonec šťastnější Hanáci, kteří sice dokázali vyhrát pouze jedinou partii na osmé šachovnici, protože však zbylé duely skončily nerozhodně, odvážejí si z Karviné důležité vítězství 3,5 : 4,5, které jim zachovává naděje do příštích bojů.

Nejen souboj Jäklu Karviná s Tatranem Litovel ukázal, že především boj o postup bude zřejmě velmi napínavou podívanou až do  samotného závěru. Soupeřit o tuto poctu bude podle papírových předpokladů zřejmě prvních pět družstev podle nasazení a především výsledky soupeření mezi těmito týmy (Litovel, Duras, Poruba, Karviná, Zakřany) bude těžké tipovat. Kartami můžou míchat také v Jihlavě a Starém Městě, naproti tomu v předchozích sezónách úspěšný Mittal Ostrava bude mít letos asi mnohem těžší sezónu. No nechme se překvapit, co nám přinesou příští boje. Pro přehled udávám pořad následujícího kola, které se hraje 16.11.2008.

Bydo Zakřany - Slavia Kroměříž, Staré Město - Slavia Orlová, Slavoj Poruba - Gordic Jihlava, Jäkl Karviná - Lokomotiva Brno, Panda Rychnov nad Kněžnou - Tatran Litovel, Duras Brno - Mittal Ostrava.

Na Zpravodaj z tohoto kola si opět musíme nějakou dobu počkat, vedoucí soutěže Jaroslav Kořínek zadal výsledky alespoň do soutěžní databáze na svazových stránkách, i když ještě včera ve 23.30, kdy mě již přemohl spánek, výsledky ze zápasů Mittal Ostrava - Panda Rychnov nad Kněžnou a Jäkl Karviná - Tatran Litovel k dispozici nebyly.

 

 

 


 

Soubor ke stažení: [doc]

přidal Neklan Vyskočil dne 03.11.2008 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
19.05.2009 Závěrečná zpráva 1. ligy východ ke stažení
31.03.2009 1. liga východ - partie 11. kola ke stažení
31.03.2009 1. liga východ - Duras po 27 letech do Extraligy, sestupují Lokomotiva Brno, Rychnov a Kroměříž ke stažení
24.03.2009 1. liga východ - partie 10. kola ke stažení
16.03.2009 Duras vítězí v Porubě a je blízko Extralize, prvním sestupujícím Lokomotiva Brno ke stažení
02.03.2009 1. liga východ - Brňané bez bodu, do čela před rozhodující bitvou Slavoj Poruba ke stažení
19.02.2009 1. liga východ - partie 8. kola ke stažení
15.02.2009 1. liga východ - Nahoře vše při starém, dole Lokomotiva míří k záchraně ke stažení
04.02.2009 1. liga východ - partie 7.kola ke stažení
01.02.2009 7. kolo 1. ligy východ v režii favoritů ke stažení
26.01.2009 1.liga východ - partie 6.kola ke stažení
18.01.2009 1. liga východ - Náhradníci sunou Duras do čela ke stažení
17.12.2008 1. liga východ - partie 5. kola ke stažení
14.12.2008 1. liga východ - Povstání ponížených ke stažení
05.12.2008 1. liga východ - partie 4. kola kompletní ke stažení
03.12.2008 1.liga východ - partie 4. kola ke stažení
01.12.2008 4. kolo 1. ligy východ - Duras vítězí v Litovli a je jediným stoprocentním týmem ke stažení
26.11.2008 1.liga východ - partie 3. kola ke stažení
16.11.2008 3. kolo 1. ligy východ - první kanár! ke stažení
04.11.2008 1. liga východ - partie 2. kola ke stažení
03.11.2008 1. liga východ - 2. kolo ke stažení
22.10.2008 1.liga východ - partie 1. kola ke stažení
19.10.2008 1. liga východ - 1. kolo ke stažení
07.10.2008 1. liga východ - úvod ke stažení
20.09.2008 1. liga východ 2008/2009 - úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009