Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Kterak znojemský učitel čest Kroměříže zachránil

"Jak znojemský učitel zachránil čest šachistů Kroměříže", zní plný titulek článku Jana Kalendovského o letním simultánkovém turné velmistra, kterého není třeba představovat.

Fenomenálního stratéga a koncovkáře Akibu Rubinsteina jste jistě poznali, dodejme jen, že své turné po vlastech českých (tedy přesněji moravských, slovenských a zakarpatsko-ukrajinských) podnikl v červnu a červenci 1925.

Informace čerpal autor ze šachové rubriky brněnského německého listu "Tagesbote", který, věren svému názvu, každodenně přinášel čtenářům čerstvé informace ze šachového dění. Oním hrdinným zachráncem Kroměříže před simultánkovým "kanárem" byl znojemský učitel, architekt a malíř původem z Hanáckých Athén František Přeček, který se posléze dostal i do Slovníku českých výtvarných umělců.

Jako doušku k nedávnému článku o šachu a nešachistech zaslal Jan Kalendovský odkaz na Brněnský deník, kde se v článku o reprezentativní brněnské kavárně Aida připomíná, že právě zde sídlil německý šachový spolek Deutscher Schachverein vedený všestranně nadaným Ignatzem Schützem, asistentem slavného fyzika Ludwiga Boltzmanna a autorem šachové rubriky v Tagesbote.

To je docela zajímavé zjištění, protože objekt dnešní Aidy zná určitě drtivá většina šachistů spíše jako někdejší sídlo mořem (nebo rybníkem?) vonící proslulé "Kozí jídelny" (tedy přesněji Rybí jídelny na Kozí ulici) než jako klubovnu významného šachového spolku. Těžko říct, zda za 100 let budou noviny podobným způsobem psát o "slavné baště brněnských šachistů v Bobycentru".

O 452 simultánkových partiích Akiby Rubinsteina čtěte v příloze.

Soubor ke stažení: [doc]

přidal David Ciprys dne 27.10.2007 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009