Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Olympiáda Khanty-Mansiysk 2010 - 8. a 9. kolo

Dopoledne před osmým kolem trávíme spolu se spolubydlícím Bogdanem ve městě. Je čas ještě koupit nějaké dárečky – tentokrát hledám něco pro ženu, jelikož dceři jsem již během několika prvních dní sehnal dárek s nejvyšší prioritou – Matrjošku (bez ní se prý nemám vracet ). Mimochodem ještě, že jsem matrjošku sehnal hned na začátku - dnes již totiž měli všechny vyprodány. Musím se přiznat, že to byly nervy, protože ze začátku jsem nacházel tyto dřevěné hračky při prohlídce města velmi sporadicky a ještě mě trošku šokoval vzhled (jelikož se již nacházíme v asijské části, tak očička těchto panenek měly „mongoloidní charakter“). Nakonec díky našemu průvodci Aleksandrovi jsme se na začátku dostali do toho pravého obchůdku a dárek pro mou dceru je již zabalen a uskladněn v kufru.


Snad se bude doma líbit ...

V průběhu 8. kola a 9.kola se konají prezidentské volby do FIDE + ostatních kontinentálních výborů (ostatně jak to dopadlo jste si již mohli přečíst jinde) a tak někteří rozhodčí, jsou i zároveň delegáti – počet arbitrů se tak začíná limitně blížit nule. Z našeho sektoru na kongres míří i sektorová rozhodčí Carol Jarecki a na její místo usedá Franca Dapiran (já od Carol dostávám za úkol pomáhat France a tím automaticky získávám dohled nad utkáním nevidomých šachistů). Jistě jste si již povšimli, že  ve startovní listině se vyskytují zkratky jako IBCA (International Braille Chess Association - Mezinárodní federace nevidomých šachistů) nebo IPCA (nternational Physical-Disabled Chess Assocation – Mezinárodní federace tělesně postižených šachistů). Nevidomí a zrakově postižení mají v Pravidlech šachu FIDE vlastní přílohu a předpisy, kterými by se měla hra mezí vidoucím a zrakově postiženým řídit (nebo mezi oběma zrakově postiženými hráči). Je zajímavé, že se zde na Olympiádě nepoužívá speciální notace – (např. turm gustav sechs – věž g6), ale nejednodušší je použití anglické notace (ale i ta dává některým hráčům zabrat). Samotní hráči, kteří tak hrají poprvé proti nevidomým, pak mají co dělat sami se sebou. V 8.kole se na 40 stole střetává IBCA – Mauricius. Ještě před začátkem hry musíte každému hráči zvlášť vysvětlit – ohlašování tahů, pravidlo dotknuto-hráno, kdy je tah proveden a samozřejmě i princip fungování digitálních hodin. Pro rozhodčího je utkání o to těžší, že musí stále aktuálně sledovat, zda-li je postavení na obou šachovnicích stejné (nevidomí používají vlastní speciálně zkonstruované šachovnice). V případě dvou rozdílných pozic musí rozhodčí pomocí zápisu dojít do poslední správné pozice, což se v průběhů utkání několikrát stane – hráč Mauriciusu dokonce po několik úvodních tazích táhne s pěšcem ze základního postavení o tři pole dopředu! Já bych se ještě rád zastavil u hodin – někteří hráči IBCA před utkáním vytahují německé digitální hodiny Silver a k těm připojují speciální převodník, který pomocí sluchátek dovoluje nevidomým získávat informace o vlastním čase a čase soupeře + informaci o tom, kdo je na tahu. Je to prý nový typ (dá se snad mluvit o prototypu, snad mě někdo opraví, kdyby to nebyla pravda) pro nevidomé šachisty (většinou se používají klasické ručičkové, které se dají „ohmatat a ošahat“ ), které se poprvé testují zde na Olympiádě v Rusku (musíme si uvědomit, že jsou to první digitální hodiny, kde se dá použít inkrement a samotný hráč může získat informace o čase na hodinách – nemusí ho na jeho žádost informovat asistent nebo rozhodčí). Musím smeknout před skupinkou lidí, kteří myslí i na takto handicapované šachisty!


Digitální šachovnice, hodiny Silver se speciálním převodníkem a šachovnice nevidomého hráče
(jeden hráč zapisuje klasicky, druhý hráč používá Braillovo písmo)


Jako bonus ještě samozřejmě nášup v podobě druhého utkání – JAR vs. NZL. Kapitán Nového Zélandu popisuje, jak se na dnešek těší, že duel „věčných ragbyových soupeřů“ má nádech velkého derby a skvělého zápasu (asi jako u nás derby pražských S). Jeho slova se naplňují a chlapci se řežou hlava nehlava až do samotného konce. Nakonec se radují oba týmy z jednoho bodu do tabulky – konečný stav 2:2.

Ráno vstávám docela brzo, rychle posnídám a mé kroky v deštivém ránu směřuji k hotelu Taray, kde mám sraz s Petrem Piskem. Cestou nadávám, že deštník by se hodil, ale „Tomáš Klus v mých uších“ rozhání depresivní náladu a v recepci hotelu si na několik minut sedáme s naším delegátem. Já mu vracím pas a Petr sice něco málo zachytil, ale se slovy: „Znáš mě, nejsem technický typ“ mi vrací fotoaparát. Krátce debatujeme o včerejších volbách FIDE a ECU, po kávičce si pak objednávám taxíka zpět do hotelu rozhodčích (70 rublů – super cena, mimochodem zhruba 25 rublů za 1 litr – chtěl bych tady mít svůj vlastní kohoutek ).


Takový výhled měl náš delegát Petr Pisk na kongresu FIDE
(právě v zuřivé debatě zachycen Garri Kasparov)A šéf SŠZ Martin Huba nespal (jako jeho kolega soused),
 celou dobu dával velmi dobrý pozor.....


V hracím sále opět chybí několik rozhodčích, který druhý den tráví na kongresu a tak mě čeká utkání Nový Zéland – Keňa a opět výpomoc při utkání nevidomých Peru – IBCA. Hned na začátku nevidomí šachisté vytahují opět svoje proprietky a nastavujeme hodiny. První a třetí deska není žádný problém, ale na druhé a čtvrté desce je nutné hodiny nastavit tak, aby byly hodiny po pravé straně černého – jinak by opět hodiny hlásily čas hráčům opačně (po zmačknutí černého tlačítka čas bílého a bílým čas černého, nemluvě o tom, že hodiny obráceně informují o tom, kdo je na tahu – tak jak se to stalo včera na začátku utkání). S kapitánem Ryszardem Bernardem (mimochodem polský šachista, rozhodčí a trenér – v posledních několika letech se trenérsky věnuje jen nevidomým šachistům) se shodujeme, že bude stačit jen na on-line deskách vyměnit bílé a černé figury.


Peru - IBCA (v roli asistenta Bernard Ryszard - kapitán)

Franca Dapiran však chce mít vše schválené od hlavního rozhodčího a tak přichází Sava Stoisavljevic a začíná diskuze o hodinách. Proč se používají tyto neschválené hodiny, oslovili oficiální cestou někoho z FIDE ohledně testování, on-line přenos bude bez hodin? – trošku tady těm otázkám nerozumím (nejsem tady ani od toho, abych něco takového posuzoval, ale logika mi našeptává, že tohle je určitě ve prospěch královské hře), vždyť to nejen rozhodčímu, ale hlavně hráčům usnadní život a hlavně v minulém kole si nových hodin deputy nebo chief arbiter ani nepovšimli (pět minut před začátkem kola je už trochu pozdě na tyto debaty)! Nakonec se kompromis rychle najde, hodiny zůstávají a mění se barvy kamenů na deskách a vše se nastaví tak, aby všechno bylo v pořádku a funkční. Osobně Vás zde nebudu nudit, co se opět přihodilo během utkání nevidomých, ale po zkušenosti se zrakově postiženými z rakouského Oberwartu to byla pro mne z rozhodcovského hlediska jedna z nejlepších příležitostí, jak načerpat nové informace a zkušenosti (např. debata s vývojářem hodin Silver + spojení nevidomí šachisté byla k nezaplacení).


Nový Zéland – Keňa

V utkání Nového Zélandu s Keňou se nic závratného neděje a tak zhruba po první časové kontrole „země dlouhého bílého oblaku“ vítězí nad africkým týmem 3.5 – 0.5 (to ještě 2x hlásím pád praporku hráčům Keni v 35. a 36.tahu – smutně se shodujeme, že i čas je součásti hry). Jelikož Franca Dapiran má již míň práce v sektoru a v utkání Peru – IBCA hraje pouze první šachovnice -  několikanásobný přeborník země a reprezentant Peru GM Granda Zuniga s aktuálním mistrem světa zrakově postižených IM Jurijem Meshkovem z Ruska – odcházím opět lovit úlovky do fotogalerie. A opět to stálo za to – rychle se mi před objektivem střídají Alexandra Kosteniuk, Taťána Kosintseva, Ivan Sokolov, Evgeny Tomashevsky, David Arutinian a řada dalších. Však mrkněte na ty žně ve fotogalerii… teda až ji zaktualizuji ....

P.S. Ovšem opět bodovali ruští rozhodčí – co s fantem, když jeden z hráčů má v partiáři zapsáno 39. tahů a druhý 40. tahů (hodiny se zapnutým počítadlem přidaly čas druhé periody) – opravdu neřešitelný problém (já jen dodám, že naštěstí zafungovalo pravidlo – když nevíš, tak raději se zeptej). Mimochodem na stránkách Ruské šachové federace proběhla zajímavá diskuze o nominacích ruských arbitrů pro Olympiádu - určitě si tedy můžete udělat obrázek, jak to tady vypadá. Taky mi začíná připadat, že nás je čím dál, tím méně….tím myslím rozhodčích ….

přidal Ladislav Palovský dne 02.10.2010 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009