Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Přeborníky JmŠS Smištík, Mudra, Kuchynka a Bálková

Festival OPEN Duras BVK 2006 skočil v dnešním parném odpoledni předáním cen a zbývá už jen provést závěrečnou bilanci. Jaký byl? Početně o něco slabší než loni (83 hráčů v obou openech, 35 v zavřených turnajích), hráčskou úrovní zhruba stejný, cenovým fondem hodně nadprůměrný (v openech téměř 40,000Kč), hracím prostředím tradičně vynikající (až na tu nefunkční klimatizaci o víkendu). Nezbývá než poděkovat početnému organizačnímu týmu (zleva pánové Fuchs, Chmelíček, Lacko a Vojáček, chybí zejména Harasimovič, Pisk a Vyskočil) a popřát mu hlavně více účastníků, pro něž jsou prostory ke hře i popartiové relaxaci téměř ideální.

Poslední kola všech turnajů přinesla opět tuhé souboje. V zavřených turnajích, kde se začínalo v 9,00, se ještě ve 2 hodiny odpoledne urputně blicaly dvě koncovky, hráči popsali 2 partiáře a vzhledem ke 30 sekundovému bonusu na tah bylo ve hvězdách, jestli do večera vůbec skončí. Nakonec si manažer turnaje Petr Pisk dal říct, když po 100 tazích zjistil, že z věčného šachu neunikne a mohlo se začít vyhlašovat.

Ve velmistrovském turnaji Tespo engineering vsadil Jan Bernášek potřebující celý bod k velmistrovské normě vše na jednu kartu a v divoké Sicilce rozpoutal na šachovnici peklo. GM Mistovi se ovšem v Brně tradičně daří a i tentokrát vyšel ze souboje vítězně. Nešťastný Bernášek pak dlouho sám a sám kroutil hlavou, "Tady někde to muselo být..."

V mistrovském turnaji Reda Brno zůstali na prvních třech místech polský IM Marcin Szymansky (9,0), IM Pavel Čech (7,5) a Eva Kulovaná (6,5). Pro dvacetiletou Evu z Náměště nad Oslavou znamená tento vynikající výsledek nejen první normu WIM, ale i pořádný přírůstek ELA, který ji přiblíží na dohled k hranici 2200. Blahopřejeme.

WIM Evy Kulované zůstala nakonec jedinou splněnou normou celého festivalu. Ani jeden z dvojice Tamir Nabaty a Maciej Marszalek nedokázal ve druhém mistrovském turnaji DS Brno zvítězit a oba zůstali těsně před branami titulu IM. S velkým náskokem zvítězilo duo Krzysztof Jakubowski (9,0) a Jan Sosna (8,5).

Ve FIDE Openu, kde Milan Smištík vedl s 1,5 bodovým náskokem, by asi těžko někdo odhadoval, že jeho závěrečná partie s Ivanem Markovičem bude končit mezi posledními, zvláště, když po korektním průběhu záhy přešla do vyrovnané střelcové koncovky. Oba borci však potvrdili svou nekompromisní pověst, zdánlivě plochou pozici obrátili vzhůru nohama, chvíli diváci vsázeli na Smištíka a jeho postouplého pěšáka, pak zase na Markoviče s jeho několika pěšci za střelce, aby nakonec nad prázdnou šachovnicí s holými králi obdivně pokývali hlavou nad bojovností a technikou obou soupeřů.

Podobnou bojovnost předvedli v rodinném derby Lukáš a Luboš Kuchynkovi z Hustopečí. Luboš nasadil Marshallův gambit, investoval do útoku nejen pěšce, ale záhy i kvalitu, hrozil matem tu i onde, nakonec však ani zoufalým úsilím nevykouzlil věčný šach v dámské koncovce s několika pěšci míň. Vítězný Lukáš tak mohl převzít cenu pro jihomoravského přeborníka do 18 let.

Juniorským přeborníkem do 20 let se stal zaslouženě Tomáš Mudra (vpravo) z Durasu Brno po výhře s Martinem Šenkýřem ze Zlína.

K titulu seniorského šampióna to věkem i výkonem dotáhl Josef Spodný (sedí vlevo, vpravo jeho kolegové ze senior klubu František Blatný a Jan Kalendovský) z ŠK 64 Brno.

Jihomoravskou první dámou se tradičně stala Anna Bálková z Tatranu Poštorná, byť jí závěr turnaje tragicky nevyšel. Ovšem v dámském klubu (Valešová, Bálková, Kuchynková, Čuprová) jí to slušelo.

V národním Openu se nic nepředvídaného nedělo, po klidné závěrečné remíze vyhrál zaslouženě vždy usměvavý senior Jaromír Novák z Lokomotivy Brno před Stanislavem Staňkem ze Zakřan a Petrem Žitným z Vojenské akademie Brno. Velmi dobře se v turnaji držely slečinky věku sotva dvouciferného Lucie Kuchynková z Hustopečí, Hen Porat z Izraele, Karolína Zavadilová z Durasu. Absolutorium za výdrž však zaslouží teprve osmiletý Martin Blahynka z Lokomotivy Brno, jehož partie mnohdy připomínaly souboje Davida s Goliášem.

Výsledky a konečné pořadí lze nalézt na stránkách ŠK Duras.

přidal David Ciprys dne 09.07.2006 | sekce: Soutěže dospělých


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009