Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

FIDE open Podluží pro IM Kirejeva

2. ročník sedmikolového FIDE openu Podluží hraného od 8. do 14. července v Prušánkách vyhrál suverénně ruský IM Alexej Kirejev před dalším Rusem GM Michailem Ivanovem a Němcem Andreasem Teuberem.

Výsledky najdete zde, partie z on-linů si můžete přehrát zde. Každodenní fotoreportáže si prohlédněte na blogu Petra Krolopa, pravidelné zprávy včetně závěrečného hodnocení všech hráčů si přečtěte na webu Jiskry Strážnice.

Po loňském úvodním ročníku hraném v areálu TJ Tatran Poštorná rozhodl hlavní organizátor a rozhodčí v jedné osobě Miroslav Slavík o přestěhování do Prušánek s vidinou mnohem většího turnaje hraného v místním Kulturním domě. Jedno ani druhé tak úplně nevyšlo, ale přesto se turnaj posunul zase o kousek dál. Příjemné, světlé a vzdušné útočiště našel v hostinci místního šachisty Františka Schottla přímo v centru Prušánek u hlavní křižovatky.

Kdo nehrál v salónku, mohl posedět nebo poklábosit ve vstupní hale s televizí a výčepem.

Vchod ozdobily panely sponzora akce, předního evropského výrobce produktů fosforečné chemie Fosfy Břeclav, propagujícího svou vlajkovou produktovou řadu čistících, pracích a mycích prostředků Feel Eco. Mimochodem jeden ze seniorů turnaje Jan Korcián z Poštorné, který po prvním kole odstoupil, aby po příjezdu dalších tří borců umožnil hrát v sudém počtu, býval kdysi vedoucím laboratoře této firmy. A šachový oddíl Tatran Poštorná se oficiálně jmenovával Tatran Fosfa Poštorná, kde jsou ty časy...

Na protějších dveřích visel panel jednoho z menších sponzorů.

Dva měsíce před začátkem turnaje se na prvním místě předběžné startovní listiny objevil ruský mezinárodní mistr Kirejev. Pořadatelům poslal mail s žádostí o ubytování pro sebe a svou maminku a s dotazem na "podmínky", tj. další benefity od pořadatelů, zejména výši startovného. Malý turnaj bez finančních sponzorů si lukrativní "podmínky" nemůže dovolit a tak byli někteří k účasti mezinárodně titulovaného borce skeptičtí. K jejich velkému překvapení se IM Kirejev nejen na startu objevil, ale dokonce byl až druhým nasazeným za velmistrem Michailem Ivanovem, kterého pořadatelům těsně před turnajem "přihrál" Petr Velička. GM Ivanov šel také brzy do vedení, když už ve druhém kole měl IM Kirejev plné ruce práce s nátlakovou hrou mladého Oskara Hájka a v podstatě to byl on, kdo v této partii děkoval za remízu. V souboji kdo z koho ve čtvrtém kole však Ivanov po dlouhém manévrovacím boji pravděpodobně přepjal s Kirejevem strunu a nakonec prohrál koncovku jezdce proti střelci. Tím bylo o vítězi rozhodnuto a GM Ivanov si mohl v posledním kole ve spěchu za další šachovou štací dovolit desetitahovou remízu s Oskarem Hájkem ještě před tím, než rozhodčí oběhl sál a pustil hodiny,

dokonce ještě dřív, než většina hráčů přišla do hrací místnosti.

To vítěz Kirejev nikam nespěchal a Filipa Dvořáčka si v posledním kole bílými pěkně podal.

V souboji o třetí místo mezi spoluhráči z místního druholigového Podlužanu Prušánky byl úspěšnější bílý Andy Teuber, Jiřího Marka odsunul až na 6. místo.

O bohatou a bleskurychlou fotodokumentaci turnaje se staral na svém blogu Petr Krolop. Souboj posledního kola o prací prášek Feel Eco s Jiřím Fantou však s černými figurami prohrál.

Stálým zástupcem Petra Krolopa a autorem vlastních postřehů na stránkách Jiskry Strážnice byl Pavel Solařík.

Nejmladším účastníkem byl osmiletý Adam Švanda z Poličky, nejstarším - o rovných sedmdesát let starším než Adam - Rudolf Kuřil z Poštorné. Někdejší poštorenský šachový boss ze 70. let minulého století hodně kazil, ale pochvaloval si, jakou má dobrou přípravu na srpnové MČR seniorů v Rychnově.

Prušánky nejsou tak ideální pro cyklovýlety jako loňská Břeclav, ale zato mají jinou pozoruhodnost. Pokud se vydáte asi kilometr za Prušánky cestou necestou, polem nepolem, vykoukne na vás za řádky vinohradu vesnička, kterou byste na mapách nebo v seznamu sídel marně hledali.

Jmenuje se Nechory

a hned první ulička napoví, že se tady nebydlí, že se tady sváží, lisuje, kvasí, čiří, filtruje, stáčí a koštuje...

Dnes se tu i hodně prodává (samozřejmě víno) a ubytovává (kam byste chodili, když vás nohy neunesou). Nad architekturou a výbavou některých sklepů se až tají dech.

Naštěstí i zde ještě oko staromilce najde něco ze svého mládí - nízký a úzký sklípek s malovanými okny a žudrem nebo dokonce úplně neomítnutý, s trávou u vchodu vyrůstající z prašné cesty, s krásně stínícím starým ořechem, o němž se každoročně vedou diskuse, jestli se porazí letos nebo až za rok a s ruční pumpou na plácku před sklepy.

V Nechorech mají i nefalšovanou asfaltovou křižovatku

a dokonce i svůj "Václavák", plně dlážděnou "pěší zónu".

Open Podluží, ať už v Břeclavi nebo v Prušánkách, má určitě potenciál přilákat další zájemce místní i přespolní. Nakonec šachový život kypí hlavně tam, kde ho neustále něco přiživuje. A živou vodou jsou především turnaje. Jen doufejme, že pořadatelé najdou živou vodu i pro své peněženky. Letošní velkorysé propozice a poměrně malý počet hráčů jim je pořádně provětraly.

Díky za pěkný turnaj!

přidal David Ciprys dne 14.07.2013 | sekce: Turnaje


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009