Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

FIDE Open Staré Město podesáté

Deset ročníků nejsilnějšího a nejpočetnějšího openu na jižní Moravě - taková je vizitka pořadatelů ze Starého Města! Tomu letošnímu jubilejnímu nechybělo stočlenné startovní pole (122 hráčů) ani obvyklá čtveřice velmistrů, simultánka na náměstí ani posezení u grilu, desítka on-line přenosů ani počítače s internetem zdarma, doprovodný bleskový turnaj ani bohatá nabídka šachového materiálu z obchodu Miroslava Pálky. Přesto k úplné spokojenosti něco chybělo.

Výsledky najdete zde, stránky turnaje zde, stránky pořadatele zde a bohatou fotogalerii zde

Po rekordním ročníku 2009 s 228 hráči účast klesá, citelný je zejména nedostatek cizinců, který letos bolel hlavně útočníky na normu GM a IM Štěpána Žilku (foto nahoře) a Václava Svobodu. Určitě je cítit stále silnější konkurence Trade Fair Festivalu v Brně a letos i mistrovství Evropy mládeže v Praze, které odčerpalo více než desítku z loňských mládežnických reprezentantů našich i slovenských a ponechalo jen "dětský koutek" ve vedlejším sále.

Možná bude mít něco na svědomí i "únava materiálu" patrná z klesající frekvence aktualizací staroměstského webu a ze zmínky o obroušených kolečkách pořadatelského stroje. "Každý by chtěl chodit do práce a málokdo se turnaji naplno celý týden věnovat...", zaznělo také od pořadatelů. Pozoruhodností staroměstského openu je kromě sudého počtu 10 kol pokaždé jiný muž zahajující v obleku a s titulem ředitele turnaj. Letos padlo slovo na 26letého Ing. Josefa Trubačíka. Tak hlavně ať se někdo najde i příští rok, vzhůru do druhé desítky!

Zejména nejlepší hráči si musí Staré Město pochvalovat. V hlavním sále je i při venkovních vedrech příjemný chládek a 10 stolů s on-liny uspořádaných podél dlouhé "lavice", pod níž je schována veškerá kabeláž, dává hráčům mimořádný komfort a prostor. Takový velmistr Lechtýnský se svým obvyklým posedem by se někam do úzké řady těžko vměstnal...

O velmistrovském výkonu Štěpána Žilky jsme už mluvili. S velmistry uhrál 2,5/3 a při celkovém výkonu 2614 mu k normě chyběl jen předepsaný počet cizinců a čtvrtý velmistr. Druhý skončil po nekompromisním výkonu (jen 2 remízy) naturalizovaný Čech a stříbrný medalista z letošního mistrovství republiky GM Alexej Kislinský

a třetí IM Petr Neumann.

Podobnou smůlu jako Žilka s velmistrovskou normou měl Václav Svoboda s normou IM. Sehrál skvělý turnaj bez prohry s perfo 2406 a v posledním kole získal i skalp mezinárodního mistra - IM Lukáše Klímy.

Podle tamtamových zpráv rozhodl o výsledku partie mobil, ale i taková výhra se dnes počítá. Teprve půl bodu za Svobodou skončili favorité GM Jan Krejčí,

IM Jan Bernášek

a ukrajinský GM Michail Simancev.

K překvapením této sedmibodové skupiny patřil lídr druholigového Podlužanu Prušánky Andrej Gaša,

který se svým odpovědným přístupem prošel turnajem bez prohry. V posledním kole Gaša porazil a o ještě lepší umístění připravil zlínskou Barboru Kolomazníkovou.

S kvalitním výkonem a perfo 2170 by ve Zlíně po dlouhé době opět mohli mít mezinárodně titulovanou hráčku. Jelikož sálům, přísálím s všeličím zajímavým

i venkovnímu posezení jsme se v minulosti věnovali dost a dost, navažme na něco, co jsme ve druhé polovině loňského článku nakousli, ale tak úplně nedokončili. Vydali jsme se tehdá od palisády stojící u východu z hrací místnosti za dalšími svědky nepřetržité tisícileté historie Starého Města. Skončili jsme u kostela sv. Michaela, stojícího na základech velkomoravské rotundy, která se dostala i do městského znaku.

Ovšem kruhový velkomoravský kostel byl spíše výjimkou, většina byla pravoúhlých. Ale můžeme dnes vůbec nějaký vidět? Na "vykopávkách" nám ukáží jen základy, dokonce nejčastěji jen "negativ" základů, tj. odpadem zaházené jámy, odkud noví stavebníci vytěžili kámen už před mnoha staletími. K jednomu stojícímu kostelu se můžeme vypravit jen nějakých 5km za Staré Město. Před obcí Modrá nám hned padne do oka mohutná palisádová hradba s poutní velehradskou bazilikou a vrchem Buchlovem v pozadí.

Archeoskanzen v Modré je v souladu s dobovými stavebními technikami celý ze dřeva, přesněji ze dřeva a hlíny, která vyplňuje díry mezi proutím u chudších obydlí.

Jedinou kamennou stavbou celého hradiště je kostel na vyvýšeném místě.

Dveře jsou otevřené, mrkněme i dovnitř na trámový strop a prosté lavice i oltář.

Přijde vám kostel nějak moc zachovalý na svůj věk? Aby ne! Je to jen replika postavená před pár lety několik metrů od skutečně objevených základů velkomoravského chrámu. Hmm, takže definitivně žádnou původní velkomoravskou stavbu už nikdy neuvidíme? Nuž, to platilo možná ještě před 10 lety... Abychom se přesvědčili na vlastní oči, musíme se z Modré vrátit do Starého Města a okolo veselé betonárky (jednu podobnou jsme už viděli při putování za žákovským MČR a Napoleonem)

pokračovat na jih. U Sudoměřic nebo Hodonína přejedeme státní hranici se Slovenskem a po pár kilometrech dorazíme do Kopčan, mimochodem rodné obce Jozefa Maszárika, otce prvního československého prezidenta, který je pohřben v Hustopečích.

Kopčany jsou připomínány k roku 1392 a mělo se zato, že i kostelík sv. Margity v polích za vesnicí

bude zhruba stejného stáří. Podrobnější archeologický průzkum na přelomu tisíciletí však začal vršit jednu pochybnost za druhou až nakonec objevil vedle kostela několik hrobů s typickou velkomoravskou výbavou. Ovšem kde by se vzal v poli, kus cesty za zapadlou dědinou Kopčany velkomoravský kostel?

Inu pojďme polňačkou ještě kousek dále. Za slunečnicovým polem nám cestu přehradí zákrut řeky Moravy. A hádejte, co je za stromy na druhém břehu...?

Velkomoravské hradiště Valy u Mikulčic vzdálené od kostela sv. Margity sotva 2 kilometry! Takže je to jasné! Kostelík, který se zachoval z 80% v původním stavu,

a kde se ještě v roce 1994 příležitostně sloužily bohoslužby může být skutečně jediným dodnes stojícím památníkem Velké Moravy postaveným u cesty za mikulčickou východní branou. Není to ovšem jediný kandidát, o tuto čest soutěží s jedním kostelíkem u Nitry. Možná ani věkem nepředčí nejstarší dochovanou stavbu v Česku na Budči z konce 9. století, přesto je kontinuita tohoto místa trvající přes tisíc let fascinující. Z nejlépe dochované severní strany viděli kostel naši velkomoravští předkové stejně jako my dnes (kromě poněkud necitlivě zmodernizované střechy).

Archaická konstrukce kostela je vidět na první pohled. Zdi nejsou stavěny kolmo do výšky, ale ubíhají směrem do středu. Okna jsou zaklenuta primitivní valenou klenbou z plochých kamenů, které drží před zborcením trojúhelníkovitý klenák.

Tak až pojedete příště na 11. ročník Openu Staré Město, zkuste se někde na Velkou Moravu podívat!

Pro rychlejší návrat do současnosti pár dalších odkazů na dění v šachovém Starém Městě: Blog Martina MackaBlog Petra Krolopa, ŠK Veselí nad MoravouBŠS Frýdek-Místek, SK Boršice. Loňský, předloňský a předpředloňský turnaj si můžete připomenout zdezde a zde.

přidal David Ciprys dne 19.08.2012 | sekce: Turnaje


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009