Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Ve Vyškově rošovalo 62 dětí, nejlépe Strnad a Daněk

Šestý ročník Vyškovské rošády - tří turnajů pro děti a mládež do 8, 12 a 18 let přivedl v sobotu do vyškovského Domu dětí a mládeže 62 účastníků bojujících mj o body do seriálu krajského přeboru mládeže v rapid šachu.

Výsledky turnaje mladších žáků do 12 let najdete zde

Výsledky turnaje starších žáků do 18 let najdete zde

Špuntů do 8 se let se nakonec sešlo málo a tak pořadatelé po neúspěšném čekání na dalších pár přihlášených rozhodli spojit špunty s mladšími žáky do jednoho turnaje, což se samozřejmě neobešlo bez přepracování startovních listin a zdržení. To se však do konce turnaje hladce dohnalo i proto, že zkušený tým pořadatelů vyhnal přemýšlivé starší žáky do jejich místnosti v prvním patře

bez dlouhých zahajovacích řečí a v hlavním sále v přízemí už se věnoval jen mladším, kteří i přes pozdější zahájení předběhli starší kolegy bezmála o celé kolo.

Hlavními favority mladšího turnaje byli čtyři mládežničtí prvoligoví borci a všichni se nakonec sešli na prvních 4. místech, byť po zcela odlišných cestách. Nejlépe začal Ondřej Koukal z Durasu (foto nahoře, ten měl ve zmíněné 1. lize dokonce 10/11), který vyhrával partii za partií, dokud v 6. kole nepadla kosa na kámen s klubovým kolegou Danielem Daňkem. Dan rázně odmítl remízové nabídky soupeře a vítězstvím jej odsunul na druhé místo. Za touto celkem suverénní dvojicí přišli do cíle Vojtové Jurásek (Lokomotiva) a Straka (Vranovice), kteří ztracený terén doháněli až v závěru turnaje.

Dan Daněk (foto nahoře) vypadá u partie mimořádně soustředěně a nesmiřitelně a i tuto partii posledního kola s celkově pátým Matějem Ciprysem z Poštorné zahájil uřícený, jakoby vyběhl přímo ze sauny, sebevědomou konverzací. "Ty jsi Ciprys???" "Ano" "Zdááár Ciprysi, pamatuješ na naši minulou partii? To jsem ti sebral dámu! A taky's měl pěkného ježka...", máchl mu dlaní těsně nad hlavou . Leč sebevědomí bylo oprávněné, ve Vyškově neměl Dan konkurenci.

Na zadních šachovnicích takového turnaje je občas legrace ještě větší. Petr Glozar z Durasu tentokrát výjimečně nebyl nejmladším účastníkem, ale někteří soupeři mu přesto nevěřili, že o šachu něco ví... Tady se mu podařilo soupeře zmatit "klasicky" dámou na f2 a střelcem na c5, zastavil hodiny a způsobně podal soupeři ruku. Ten si ho nevšímal a přemýšlel... Péťa vydržel s nataženou pravicí soupeři pod nosem několik minut, než ho zmohla únava a opřel si alespoň loket o stůl (snímek nahoře). Kdyby se k partii nenatrefil jeden rodič, který zřejmě netušil, že mluvit do partie je přísně zakázáno, možná by tam takto seděli dodnes...

Ještě dále vzadu bavila diváky tato dvojice. "Šach!", dí bílý, kterému se po chvíli podařilo vysbírat holčičce téměř všechny figurky. "Ale já ti to vezmu..." "Já si tě vychutnávám...", dí opět chlapec, načež mu soupeřka bere celou nekrytou dámu. Partie skončila - jak myslíte? Remízou... Jó zklidnit se a koncentrovat se alespoň na chvíli je pro děti tohoto věku skutečně nejtěžší...

   

   

Turnaj starších žáků byl soubojem nejvýše nasazeného Adama Dvořáka z Lokomotivy (snímek dole) s Durasem Brno - v posledních pěti kolech měl Adam soupeřů z Durasu ... pět!

Nakonec doplatil na taktizování. Moc se nehrálo už s největším konkurentem a spolužákem z gymnázia Tadeášem Bočkem,

ale zato si kluci bod rozdělili skutečně a doslova půl na půl . Nejprve ke stolku rozhodčích přišel Adam, aby z výsledku ½ : ½ zapsal do výsledkového formuláře první polovinu, načež se způsobně dostavil i Tadeáš, aby dopsal polovinu druhou...

V posledním kole to však nevyšlo. Ondřej Strnad (nahoře vpravo) čte na stropních kresbách, jestli Adam přijme nabízenou remízu nebo ne. Ten poctivě obešel ostatní partie, ale patrně podcenil, že 4 jeho minulí soupeři hrají mezi sebou a tak mu můžou do buchholze přinést maximálně polovinu možných bodů. Remíza byla přijata, ovšem Adamovi soupeři nakonec prohráli 2,5 : 3,5, zatímco Ondrovi vyhráli 4 : 2 a tak se o půlku buchholze stal celkovým vítězem Ondřej Strnad.

Kromě už jmenovaných byli v čele nejvíce vidět Martin Kladňák (nahoře vlevo) a Nataša Richterová (dole).

Z dalších děvčat si na soupeře vyšlápla Daniela Dumková ze Zastávky,

zatímco domácí Kristýně Šperkové to moc nešlo (hlavně v časovkách).

Ovšem zcela viditelně se snažili všichni, i ti, kteří, kteří na přední umístění nedosáhli.

Nebyl by to Dům mládeže, aby dětem neopatřil i nějakou tu pohybovou aktivitu. Kromě běhání po okolním parčíku (většinou do přilehlého Kauflandu pro zmrzlinu nebo pizzu a zpět ) se děti vyřádily hlavně u stolního tenisu.

Těžko říct, koho ping-pong bavil více - jestli ty za stolem v prvním patře nebo ty v přízemí, kteří se prali o míčky a házeli je zpět. "Antigravitace funguje", komentovali ti nahoře okamžitý přísun ztracených balónků .

V jednu chvíli to na dřevěném schodišti zadunělo, jako když se blíží apokalyptická bouře a dolů se začalo snášet mohutnými skoky několik kyborgů.

Dlužno říci, že jim to šlo skvěle a když se rozeběhli na výlet (prý dnes 20km!?), těžko by jim i perfektně vytrénovaný turista stačil.

To už ale byl čas vyhlášení výsledků.

V samostatně vyhlášeném pořadí špuntů do 8 let vyhrál (zprava) Ondřej Švanda z Poličky před Arou Martirosianem z Durasu a Julií Richterovou ze Zastávky.

Vítězů do 12 let - Daniela Daňka, Ondřeje Koukala a Vojtěcha Juráska - už jsme si všimli,

stejně jako vítězů turnaje do 18 let Ondřeje Strnada, Adama Dvořáka a Nataši Richterové.

Na závěr si dovolme pěkný pohled na přísedící tři sudičky ze staršího turnaje

a reportáž zakončeme zamáváním nejúspěšnějšího trenéra sobotní Vyškovské rošády Zdeňka Vojáčka spěchajícího se svými Durasáky na vlak do Brna před narůstajícím a zlověstně hřmícím bouřkovým mrakem.

přidal David Ciprys dne 24.05.2011 | sekce: Soutěže mládeže


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009