Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Mistryní ČR Karolína Olšarová, mistra budeme znát dnes

Mistrovství ČR mužů a žen v pardubickém hotelu Labe přineslo ve čtvrtek mistrovský titul v kategorii žen nejmladší z trojice sester Olšarových - teprve sedmnáctileté úřadující mistryni ČR juniorek Karolíně Olšarové z Orlové po jednoznačném finálovém vítězství nad Hanou Pirklovou z Rychnova nad Kněžnou 2 : 0 - ovšem juniorský věk vítězky není žádnou výjimkou, ženské zlato ve věku pod 20 let získaly v uplynulých šesti letech i Kateřina Němcová, Eva Kulovaná či Alena Kubíková.

Výsledky mužů najdete zde, finále žen o zlato zde, o bronz zde, on-line přenosy zde, stránky pořadatele zde. Nezapomeňte se podívat na zprávy z jednotlivých kol s komentáři IM Petra Piska a také na bohatou kometovanou fotogalerii.

Speciální dvacetiminutová vydání televizního pořadu V šachu věnovaná jen MČR najdete zde (z 16.5.)  a zde (z 18.5.).

Obě finálové soupeřky se sešly už v základní skupině, kde Karolína porazila Hanku trochu se štěstím, ale ve finále už jí nedala šanci a je určitě důstojnou mistryní. Za Hanou Pirklovou na snímku nahoře si všimněte Martiny Kořenové. Hádejte, co mají obě skvělé šachistky společného se třetí členkou kvalifikační skupiny B Martinou Folkovou?

Všechny pocházejí ze stejného klubu v Rychnově nad Kněžnou. A to ještě doma v Rychnově zůstala spoluhráčka Hany Pirklové z prvoligového áčka Rychnova Martina Marečková - obdivuhodná práce Pandy Rychnov a zejména Jiřího Daniela! Právě energická Martina Folková se stala jednou z iniciátorek petice za změnu hracího systému, ktera se dostala nejen do diskusních fór šachových serverů, ale dokonce až do televize  (viz odkaz na pořad V šachu z 18.5.).

Bronzová medailistka Kristýna Havlíková

Systém MČR žen je evergreenem funkcionářských i hráčských diskusí snad ještě větším než MČR mužů. Do roku 1989 se hrávaly přebory zásadně jako uzavřené turnaje, ale už tehdy bylo zřejmé, že v době prudce se rozšiřující nabídky světových turnajů není každoroční opakování domácího zavřeného přeboru ve stále stejné sestavě pro domácí špičky zrovna atraktivní. Proto se postupně vyvinulo střídání "normálních" a mezinárodních MČR, kam byli zváni špičkoví hosté ze "spřátelených", tj. socialistických šachových federací. Poslední ze zavřených šampionátů se konal v roce 1990 ve Vojenských stavbách v Brně. Mimochodem úspěch tohoto MČR s doprovodným otevřeným krajským přeborem prudce zvedl apetit jeho ředitele pana Řehůřka, z nešachového prostředí vzešlého typického manažera počátku 90. let - velmi schopného a energického, leč o to více kontroverzního a vedl k nevídanému byť krátkému boomu několikasetčlenných letních openů ve stále větších brněnských sálech a později na Výstavišti, které překonal až pardubický Czech Open.

"Bramborová" finalistka Alena Kubíková

V roce 1991 se už hrálo MČR mužů i žen jako Open turnaj, mimochodem o rok později se v Praze stal posledním mistrem jednotného Československa Vítězslav Rašík a v roce 1993 prvním mistrem Česka Vlastimil Babula - oba hrají na MČR i letos. Návrat k zavřenému přeboru mužů prosadil nově zvolený předseda ŠSČR Rostislav Svoboda v roce 1997 ve Zlíně. Ovšem jen pro muže, ženy hrály otevřené přebory až do roku 2006. Důvody hledejme hlavně ve financích, kterých šachový svaz neměl nikdy dost (např. zavřené MČR v Opavě 2000 bylo do značné míry v režii domácího klubu pro "své" extraligové borce), a v obavě, že "ženská špička je úzká a ty nejlepší nebudou nikdy v uzavřeném turnaji se druhou a třetí garniturou startovat".

Jediná zástupkyně jižní Moravy - Petra Sochorová z Lokomotivy Brno skončila svou pouť v mistrovství už v základní skupině

Zpočátku početná a slušně obsazená otevřená ženská mistrovství však pomalu slábla. Podívejte se na počet hráček a jejich ratingy v tom posledním v roce 2006. Mnohem větší dámská konkurence hrála v souběžném polofinále MČR mužů. "Takto to dál nejde, hrát open už nemá cenu, ale zavřený turnaj musí být co nejkratší, protože ženy si raději vezmou týdenní dovolenou na silný turnaj s muži než na slabé MČR", uvažovala STK při zavedení současnému systému, kdy polovina z 8 hráček odehraje MČR během víkendu.

Exmistryně republiky Hana Kubíková hrála ve stejné kvalifikační skupině jako její dcera Alena - je to regulérní, ptali se někteří? A je regulérní, že ve druhé skupině hrály tři hráčky původem z Rychnova? A existuje vůbec nějaké "regulérní" rozdělení, aby respektovalo i sílu jednotlivých hráček?

Příště to tedy vypadá na standardní zavřený turnaj 8 žen každá s každou - uvidíme za jak dlouho se i tento systém přejí. Možná, že změna je život a střídání různých systémů je v dnešní dynamické době nezbytností. Mimochodem, už jste slyšeli, že se diskutuje o K.O. systému v MČR mužů?

Zlatou Karolínou Olšarovou  se rozlučme s MČR žen a podívejme se krátce na MČR mužů, ke kterému se ještě vrátíme v závěrečném článku.

Jiří Štoček hraje v Pardubicích v pohodě, což je na první pohled zřejmé z jeho výrazu i předvedených partií. Bez prohry a s jednobodovým náskokem kráčí neochvějně ke svému prvnímu titulu mistra ČR. V posledním kole mu s domácím pardubickým Viguenem Mirumjanem dělícím 2.-5. místo stačí remis, ale nikdo nepochybuje, že se i v této partii bude (alespoň ze začátku) hrát naplno.

Největší ambice na stříbro má Tomáš Polák hrající v posledním kole se seniorem Vlastimilem Jansou, kterému to v Pardubicích nejde a nejde a nejde...

Hlavním konkurentem Tomáše Poláka bude Vlastimil Babula

hrající v posledním kole černými se svým klubovým extraligovým kolegou z A64 Grygov a předloňským českým šampiónem Pavlem Šimáčkem. A taky pozor na v závěru pěkně rozjetého Honzu Krejčího! Nepochybně se černými ostře kombinačně podle svého zvyku obuje do Vítězslava Rašíka, protože kromě šance na medaili by mu případná výhra přinesla i další velmistrovskou normu (5,5/9)!

Vše se dozvíme už dnes odpoledne, on-line přenos posledního kola začíná už v 10:00, slavnostní vyhlášení je na programu v 16:00. Nepochybně u toho bude i televize, která nám výsledky předvede ve třetím speciálu V šachu v neděli. Dosavadní dva díly byly vynikající díky početným rozhovorům s hráči a hráčkami i perfektním výkonům komentátorů Martina Petra a Michala Konopky. Televizní štáb je při tomto turnaji v jednom kole

a tak se na speciály V šachu rozhodně podívejte a nejlépe televizi i pochvalte v diskusi na stránkách pořadu nebo v rubrice Napište nám, ať vidí, že má pořad odezvu a nachystá nám něco podobného i příště!

přidal David Ciprys dne 20.05.2011 | sekce: Soutěže dospělých


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009