Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

MČR v Pardubicích - muži rozvážně, ženy kvapíkem

Na mistrovství ČR mužů a žen v pardubickém hotelu Labe čekal ženy na rozdíl od mužů hektický víkend - polovina z nich už v pondělí možná zase nastoupí do školy či zaměstnání, aniž by jejich spolupracovníci či spolužáci věděli, že si o víkendu "odskočily" do finále mistrovství republiky v královně všech her.

Výsledky mužů najdete zde, kvalifikační skupiny žen A zde, skupiny B zde, on-line přenosy zde, stránky pořadatele zde. Kromě možnosti přehrát partie se nezapomeňte podívat na zprávy z jednotlivých kol s komentáři IM Petra Piska.

Že se v Pardubicích sešel výkvět českého šachu se možná nedoví ani samotní obyvatelé, protože ač má mistrovství pěkný plakátek i logo (viděli je v předchozím článku), na početných pouličních poutačích v městě perníkových srdcí je bohužel nenajdeme .

Naštěstí při hledání hracího sálu nezabloudíme, hotel Labe v centru města vedle oranžového obchodního domu Tesco rozhodně nepřehlédneme.

Ve vnitřním labyrintu nás vedou cedulky po schodech k salónkům v 1. patře,

kde se můžeme občerstvit nebo si vyslechnout zasvěcené on-line komentáře vedené IM Petrem Piskem a občas doplněné i samotnými hráči a hráčkami. My zamíříme dlouhou chodbou podél salónků až do toho úplně posledního, kde nás v sobotu po poledni přivítala hlavní organizační dvojka Zdeněk Fiala (ředitel turnaje) a Petr Pisk (manažer a komentátor).

Užší organizační štáb doplňují ještě hlavní rozhodčí Jaroslav Benák a šéf STK Petr Záruba bezchybně zajišťující on-line přenosy. Před druhou odpolední se začínají scházet dámy a slečny ke slavnostnímu zahájení a losování.

Přesně ve 14:00 zaznívá z reproduktorů státní hymna.

Po přivítání a nezbytných krátkých proslovech vstávají všichni přítomní ještě jednou, aby uctili památku Soni Pertlové, která se na minutu přesně ve stejnou dobu vydala v třinecké obřadní síni na svou cestu poslední...

Po smutné vzpomínce na soupeřku a kamarádku se už všichni můžou soustředit na losování. Hlavní rozhodčí postupně vyvolává všechny účastnice, které přicházejí "na pódium" (jistě poznáte Karolínu Olšarovou)

vybírají si ze "své" čtveřice (obě skupiny byly ratingově nasazeny: skupina A - hráčky č. 1, 8, 4, 5, skupina B - hráčky č. 2, 7, 3, 6) skleničku s číslem (Alena Kubíková)

a po nahlášení vylosovaného čísla se s úsměvem dovídají, že sadu losovacích skleniček dostávají na památku (Petra Sochorová - Blažková).

Poté se sál na chvíli vyprázdní a teprve po půl třetí zahřmotí televizní technika kameramana České televize. Vzápětí se ozve zvučný a zvídavý  (viz níže) hlas redaktora, který zpovídá nejprve ředitele turnaje,

poté hlavního rozhodčího a už odchytává i prvního příchozího hráče, kterým je benjamínek Jan Krejčí.

Honza je dlouho jediným hráčem v sále a tak manažer Petr Pisk vybíhá do vyšších pater hotelu najít a přivést několik dalších obětí, o které projevil štáb zájem. "Vzbudil jsem Jansu...", vrací se obratem a všichni s potutelným úsměvem napjatě čekají, v jaké náladě se probuzený starý lev v sále zjeví.  

Mezitím se naštěstí začínaji trousit i šachistky a pan redaktor s chutí přepadne hned tu nejvýše nasazenou Kristýnu Havlíkovou. V poznámkovém bloku si přinesl řadu předem zjištěných informací a otázek "na tělo" (zejména proč nehrají Navara, Láznička a Hráček a zda se hráčům zamlouvá více otevřený nebo zavřený přebor), ale kupodivu mu chyběla jedna "nepodstatná" zvěst, že kromě mužů hrají v Pardubicích i ženy...

"Na turnaj jsem se kvůli škole moc nepřipravovala..." (úsměv), "...systém mi vyhovuje..." (ještě větší úsměv) "...když já fakt nevím, co mám říct", vyprskne nakonec Kristýna v záchvatu smíchu. "Jen žádnou trému Kristýnko, můžem si klidně popovídat i jinde ... třeba ve sprše...", pouští se pan redaktor odvážně na tenký led a hned začne rozvíjet téma "šachový přenos ze sprchy jako bomba sportovního zpravodajství". Odlehčení mělo úspěch, na druhý pokus už hlavní favoritka odpovídá plynně jako protřelá televizní hvězda.

Mezitím doráží očekávaný "pan plukovník" v nečekaně dobré náladě a když sdělí jako už třetí borec za sebou, "že se na přebor moc nepřipravoval" (že by přebor šachisté nebrali vážně nebo jen patří k bontónu nevystavovat na odiv své pracovní úsilí doma nad šachovnicí?), vyvolá další salvu smíchu.

To už je ovšem za minutu tři a je na čase nechat hráče soustředit před zahájením partie. Každý to dělá jinak. Někdo se koncentruje pohledem z okna,

jiný se noří svým vnitřním zrakem do vlastních myšlenek,

dalšího možná neodbytně přepadají myšlenky, proč tu dnes nemůže hrát někdo, kdo by si to rozhodně zasloužil...

Jelikož se mistrovství republiky budeme věnovat ještě v dalších článcích, nechme si něco také na příště a podívejme se v závěru na druhou sobotní pardubickou slávu vedle zahájení MČR žen . Dopoledne dorazila "až z Prahy" parní lokálka vezoucí mj. salónní kupé arcivévody Františka Ferdinanda d´Este na paměť 100. výročí průkopického letu prvního českého aviatika ing. Jana Kašpara z Pardubic do Prahy (13.5.1911).

Dveře jsou otevřeny, pojďte nakouknout do salónu, na prostornou toaletu, do ložnic arcivévodského páru i jejich dětí, prostor pro služebnictvo, kuchyni a parní kotelnu.

V červnu 1914 bylo kupé přistaveno k rodovému zámku v Chlumu u Třeboně pro inspekční cestu do Sarajeva, avšak zadřela se ložiska, vagón přijel v oblaku dýmu a bylo nutno přestoupit do jiného - smůla. Náhradnímu kupé vypověděla službu elektřina a nezbylo než rozsvítit svíčky - dvojnásobná smůla. "Připadám si jako v hrobce", odtušil v mžikavém svitu svící arcivévoda Ferdinand. Té cestě nebyl souzen šťastný konec...

přidal David Ciprys dne 15.05.2011 | sekce: Soutěže dospělých


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009