Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Školení rozhodčích II. a III. třídy už tento víkend

30 zájemců o vyšší rozhodcovskou třídu je počet téměř ideální. V sobotu 16. září od 14 hodin (po losování soutěží družstev) se zájemci o vyšší třídu RII seznámí s vybranými obtížnějšími místy Pravidel a Soutěžního řádu a povšechně vezmou na vědomí i ostatní šachové řády a směrnice. Z nich by jako novinka mohlo být zajímavé stručné sdělení o podmínkách zápočtu na FIDE ELO, možnostech plnění mezinárodních norem na běžných turnajích a požadavcích (kvalifikačních, finančních, jazykových atd.) na rozhodčí.

V neděli 17. září na společném sezení RII a RIII se systematičtěji proberou Pravidla a Soutěžní řád. Chybět nebudou ani „scénky“ dvou hádavých figurantů, které by měli adepti na rozhodčí na místě vyřešit. Mnohý rozhodčí rychle zjistí, že to, co se zdá na papíře jasné, může být v praxi setsakramentsky zamotané. Snad proto je dobrých rozhodčích tak málo. „Aktivně prosazovat požadavky Pravidel“ (slovy šéflektora Petra Buchníčka) a být přitom nenápadný, ale oohotový, rozhodný, ale nikoliv arogantní – to opravdu není pro každého.

Dostane se i na aktuální informace o stavu úprav programu Swiss-Manager (na rozdíl od loňska se však rozhodčí nebudou Swiss-Managera ani učit ani je z něho nebude nikdo zkoušet), na posouzení vhodnosti různých losovacích systémů a pomocných hodnocení pro jednotlivé soutěže. Kamenem úrazu občas bývá ruční sestavení Schurigových tabulek, ale Miroslav Hurta to umí vysvětlit tak, že alespoň do závěrečného testu si to většina účastníků pamatuje.

Důležitou součástí školení bude letos obsluha digitálních hodin, kterých bude dostatek pro důkladné procvičení. A to nejen jejich počátečního nastavení, ale i specialit typu přidání nebo ubrání času apod.

Uspět v závěrečném testu tradičně není jednoduché, ale otázky se vybírají výhradně ze souboru vzorových otázek, které přihlášení uchazeči obdrželi předem (ovšem bez správných odpovědí) a všechny nejasnosti je možno konzultovat na místě školení.

Program školení RII i RIII, propozice školení RII i RIII si můžete prohlédnout v rubrice Archív nebo kliknutím na předchozí zvýrazněné položky.

Případní opozdilí zájemci by se měli neprodleně přihlásit, protože uspět v testu bez předchozí přípravy (zejména projetí zkušebních otázek) je téměř nemožné.

Seznam doposud přihlášených naleznete na dvou excelovských listech v příloze.

Soubor ke stažení: [xls]

přidal David Ciprys dne 11.09.2006 | sekce: Informace komisí


Aktuální akce

» 
» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009