Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Loko B a Poštorná ven z ligy, osud Hodonína nejistý

Mládežnický ústup ze slávy na všech frontách, tak lze bohužel označit závěr ligových soutěží mládeže, přesněji řečeno mladšího dorostu. Po vypadnutí jediných dvou našich zástupců (Lokomotivy Brno a Brankovic) z vysoce prestižní extraligy dorostu, sestupují z 1. ligy i Lokomotiva Brno B a Tatran Poštorná. Navíc z jediného úspěšného celku soutěže ŠK Hodonín (7. místo) věkově odcházejí první 3 hráči a vzhledem k mimořádně úzkému kádru visí nad jeho dalším startem v příštím ročníku převeliký otazník. Kde jsou ty časy, kdy Poštorná bojovala o extraligu a společnost jí v 1. lize dělaly Brankovice B, Vinohrady nebo Jedovnice.

Kde je příčina? Už několik let jsme svědky rozevírání nůžek mezi úspěchy špičkových talentů typu bratří Kratochvílů, Lukáše Kuchynky nebo Aničky Bálkové (k nimž by se dalo přiřadit ještě pár jedinců spočitatelných na prstech jedné ruky) a širokou základnou dětí, které chválihodně plní tabulky mládežnických rapidů, ale v konkurenci nejlepších českých (i moravských) talentů jsou prakticky bez šancí.

Kde je rozdíl mezi našimi úspěšnými reprezentanty a ostatními? Základní rozdíly jsou asi tři.

1. Reprezentanti mají obrovskou podporu rodičů, kteří je nejen povzbuzují v jejich domácích šachových činnostech (řešení diagramů, nekonečný zápas s tatínkem - šachistou), ale není pro ně problémem udělat si kdykoliv rodinný výlet na důležitý turnaj a připlatit si za individuální tréninky se špičkovým trenérem.
U ostatních je rodičovská podpora spíše indiferentní, občas dokonce i negativní „S Josífkem nepočítejte, jedeme na víkend k babičce. Říkáte, že jde o nějaké mistrovství? Ale my už to máme domluvené, však si může zahrát na jiném turnaji…“. Tady holt platíme za malou prestiž šachu ve společnosti a nízkou schopnost prezentovat naši trenérskou činnost jako součást komplexního úsilí o rozvoj osobnosti dítěte.

2. Reprezentanti se pravidelně a od malička účastní soutěží nejlepších dětí i dospělých. Zeptáme-li se Lukáše Kuchynky nebo Aničky Bálkové, kolikrát hráli na Mistrovstvích Moravy, na otevřeném MČR družstev v Zaječicích, na Turnaji šachových nadějí, na OPENu v Pardubicích, nedopočítají se konce. Většina ostatních šikovných dětí si takový turnaj vyzkoušela jednou a nejspíše ani to ne. Přitom jde o otevřené soutěže pro všechny přihlášené. Kolik bude hrát letos našich družstev v Zaječicích? Opět jen dvě – Lokomotiva Brno a Tatran Poštorná? Nejspíše ano…

3. Reprezentanti spolupracují s individuálním trenérem z řad špičkových hráčů – v našem případě zejména s GM Tomášem Polákem a IM Petrem Piskem. Skamarádit se s mezinárodně titulovaným borcem, analyzovat s ním své partie, vidět ho při hře jako vítěze ve vysokých soutěžích, to je možná největší stimul pro každého začínajícího adepta královské hry.

Vraťme se však k 1. lize, přesněji ke skupině Východ, v níž startují všechna naše družstva. Jednoznačně a dlouhodobě jde o nejsilnější ze všech 4 skupin 1. ligy. Letošní ambice Tatranu Poštorná, ŠK Hodonín a Lokomotivy Brno B byly značně rozdílné. Tatran si po předloňském 2. místu a loňském ústupu ze slávy chtěl opět zkusit boj o extraligu, Hodonín se s týmem, který už zase delší dobu neposkládá, cítil na první polovinu tabulky a Lokomotiva s převážně mladšími žáky si nepřála nic více než udržet soutěž a nabrat zkušenosti pro příští léta.

Cíl tedy nesplnil nikdo, ale mladíci z Lokomotivy k němu mají skutečně blízko. Jako první náhradníci mezi 48 družstvy všech 4 skupin mají záchranu prakticky stoprocentní. Ještě nikdy se nestalo, že by se přihlásili všichni oprávnění. Z družstva vynikl především desetiletý Vašek Ondračka na 4. šachovnici. Hrál převážně s elisty a jeho 6,5/11 je obdivuhodný výsledek.

Blizoučko ke svému cíli byl i Hodonín, dokonce se o něm mluvilo i jako o kandidátovi na postup do extraligy. Bohužel trpěl uzoučkým kádrem a jako jediné družstvo nepoužil v celé soutěži ani jednoho jediného náhradníka. Poslední nedělní dvoukolo, kdy se tři hráči připravovali na přijímačky na hodonínské gymnázium, tak torzo družstva odehrálo jen ve třech. Skvělý výkon podal na 1. šachovnici Tomáš Vlčko (6,5/9) motorem družstva byl jako obyčejně Tomáš Prášek na pětce (8/11).

Nejhůře dopadl Tatran Poštorná. Na rozdíl od Hodonína odehrál většinu soutěže s náhradníky, kteří na ni bohužel nestačili. Klíčový zápas s Boršicemi hned ve 2. kole poštorenští prohráli vysoko 1,5:4,5, hned v následujícím zápase dostali krutou sprchu od papírového outsidera Kroměříže a od té doby už se nesešli. Anička Bálková dostala zelenou k hostování v extraligovém Starém Městě, ostatní klíčoví hráči měli tu hory, tu přijímačky, tu někdo onemocněl a výsledkem je sestup družstva, které v 1. lize startuje nepřetržitě od jejího založení v polovině 90. let. Málo platné byly výkony Martina Vrzala (7/8) a Josefa Otáhala (7,5/11).

Sestup Lokomotivy a Poštorné je špatnou zprávou především pro Duras Brno a DDM Vyškov. Jejich role v baráži o 1. ligu, kterou tato 4 družstva odehrají 27. a 28. května se podstatně ztížila.

Výsledky a statistiky soutěže přísně řízené Miroslavem Hurtou (pokuty si vysloužila polovina týmů v celkové hodnotě 2,600Kč) si můžete prohlédnout v příloze (včetně datového souboru Swiss-Managera). Partie si můžete stáhnout na webu ŠSČR.

Soubor ke stažení: [zip]

přidal David Ciprys dne 27.04.2006 | sekce: Soutěže mládeže


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009