Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Brankovice pod sněhem, ale ve stejném počtu jako loni.

Čerstvá sněhová nadílka a silnice na hranici sjízdnosti ubraly malé obci mezi kopci Brankovicím pár účastníků jejich tradičního mládežnického turnaje O brankovického krále, ovšem koulování přerůstající místy až v regulérní sněhové bitvy s koulemi svištícími s rychlostí a frekvencí pověstných kaťuší (např. Poštorná - Boršice) doplnilo ostatním 136 účastníkům obvyklý šachový pohybový deficit a někteří při příchodu k partii vypadali více jako závodníci v lyžování (po roztání sněhu jako soutěžící v plavání) než jako šachisté.

V tradičním prostředí Kulturního domu se hrály 3 turnaje pro žáky do 15 let (1990 a mladší), do 11 let (1994 a mladší) a turnaj dívek. Turnaj byl prvním dílem seriálu Jihomoravského krajského přeboru v rapid šachu, ale jako obvykle bojovaly jihomoravské naděje více se svými konkurenty ze Zlínského kraje než mezi sebou. Při absenci Postoupek a úderného Zlínského tandemu Ponížil-Roubalík bylo letos výsledné skóre přijatelné. Na medaile vyhrálo Zlínsko 5:4, podle umístění v TOP10 všech tří turnajů to bylo 6:4 (H15), 5:5 (H11) a 5:5 (dívky).

V turnaji chlapců do 15 let byla nasazenou jedničkou Anička Bálková z Tatranu Poštorná, ovšem 3 remízy s extraligovými kolegy ze Starého Města (kde Anička hostuje) Uřičářem, Novotným a Králíkem ji odsunuly na stříbrný stupínek. Těšit ji mohly hlavně výhry s oběma Kratochvíly. Pro vítězství si cílevědomě a bez zakolísání dokráčel Jakub Uřičář z Veselí hájící barvy Starého Města. Bálkovou zkušeně odpůlil, ostatní soupeře porazil a v posledním kole si mohl dovolit kontrolovat pozici a blahosklonně souhlasit s remízovou nabídkou Tomáše Práška. Třetí místo ve vyrovnaném poli získal David Bartas z Vinohrad Brno. Pochválit je nutno dvanáctiletého Tomáše Práška z Hodonína končícího turnaj na první šachovnici, naopak hlavním nespokojeným byl až 14. úřadující mistr ČR v rapidu a mistr Moravy Milan Kratochvíl z Lokomotivy Brno.

Turnaj chlapců do 11 let vyhrál systémem start-cíl se 7 body ze 7 partií Luděk Volčík z Boršic. Jediným vážnějším konkurentem mu byl oddílový kolega Dominik Pfeffer. Ostatní hleděli na tuto dvojku z uctivé vzdálenosti, byť třetí Oskar Hájek z Tatranu Poštorná dosáhl stejného počtu bodů (6/7) jako druhý Pfeffer. Řízením osudu a Swiss-Manageru totiž ani na jednoho z obou vítězů nenarazil. Bronzová příčka by určitě slušela i čtvrté Lucce Kuchynkové z Hustopečí (prohrála s oběma vítězi) a páté Karolíně Zavadilové z Durasu Brno (prohrála s Pfefferem a Hájkem), které se neustále točily na prvních deskách. Až špatný závěr připravil o ještě lepší umístění Víta Sedláře z Bučovic a Romana Borufku z Hodonína (v posledním kole hrál na první desce).

V dívkách neměla konkurenci Iva Čuprová a půlila jen se druhou v pořadí Barborou Kolomazníkovou ze Zlína. Pozoruhodností tohoto turnaje bylo 8(!) účastnic z domácího oddílu ŠK ZŠ Brankovice. To je snad jen sen, povzdechne si funkcionář mnohého oddílu, kde dívku neviděli od počátku jeho existence.

Ceny byly přichystány pro všechny účastníky, losování (Jiří Srna) probíhalo bleskově, organizace (rodinky Hejných a Čermákových + Stanislav Lánský) klapala, protesty nebyly.

Před zahájením turnaje předali předseda JmŠS a předseda Komise mládeže David Ciprys a Miroslav Hurta medaile a diplomy nejlepším hráčům loňského seriálu KP. Na schůzce vedoucích prezentoval Zdeněk Vojáček svou představu úprav stávajícího systému soutěží - nižší počet turnajů v seriálu KP, zavedení víkendových minisoustředění se 3 partiemi 2x1 hodina započítávanými na ELO, prozatím však se svými návrhy příliš neuspěl. Podle názoru předsedy Komise mládeže, doprovázeného většinovým přikyvováním, není hlavním problémem současnosti struktura soutěží, ale kvalita tréninků.

V příloze naleznete výsledky všech tří turnajů na jednotlivých listech excelovského souboru.

4 fotografie z turnaje naleznete pod tímto článkem.

Soubor ke stažení: [xls]

přidal David Ciprys dne 26.11.2005 | sekce: Soutěže mládeže