Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Lokomotiva veze 3 medaile z mistrovství Moravy mládeže

Brněnská Lokomotiva přitápí pod kotlem a po dvou úvodních vysoce prestižních výhrách v extralize s Vyšehradem a Mahrlou si dojela pro další skvělý úspěch, tentokrát na Mistrovství Moravy a Slezska mládeže v Kroměříži (26.-30.10.2005).

Přitom mezi oběma úspěchy je jednoznačný spojovací článek v osobě velmistra Tomáše Poláka.
Tomáše kráčejícího mezi stolky šestnáctiletých chlapců by si leckdo mohl splést s některým z účastníků turnaje, při analýzách partií mu tvrdě oponovaly a své "skvělé" nápady předváděly i desetileté děti z konce výsledkové tabulky, ale oč méně bylo autority formální, o to více bylo té neformální. "Nás trénuje velmistr, hráč našeho extraligového áčka a kdo vás?", mohly hrdě hlásit početné dětičky ve výrazných zelených dresech s logem Lokomotivy Brno. Velmistra si přivezla a zaplatila Lokomotiva pro svou vlastní potřebu, ale úplně zkrátka nepřišli ani jiní. Analýzy byly veřejné a k přehnaně striktnímu dělení na "naše" a "vaše" hráče nikdy nedošlo.

Oficiálními trenéry byli mezinárodní mistři Petr Pisk (H16), Richard Biolek (H14), dále Martin Beil (H12) a Jiří Hodovský (H10). Svého soukromého šéftrenéra si tradičně přivezl i Frýdek-Místek (IM Sergej Berezjuk). Dívky se přidávaly tu tam, tu onde, stejně jako loni ve Zlíně byly divácky nejvděčnější analýzy sester Olšarových u Petra Piska (za úsměvů přihlížejících probíhaly nekonečné dialogy v rytmu staccata: "Tos zahrála pěknou blbost...", "A já si myslím, že stojím dobře!", "Tak mi to dokaž...", "Pojedu sem a sem!", "No tak dobře, není to ještě tak jasné...", "Tak vidíš, že jsem měla pravdu!").

Celkově se rozdělení kategorií mezi trenéry příliš nedodržovalo, většinou rozebíral ten, u koho byla zrovna nejmenší fronta. V tom se trenéři docela dobře doplňovali. Kdyby totiž rozebírali jen Petr Pisk a Martin Beil, asi by se analyzovalo celou noc až do snídaně. Jejich analýzy byly perfektně metodické s důrazem na obecné strategické principy, při jejichž pohotovém obhajování konkrétními taktickými variantami byl mistrem nad mistry zejména Petr Pisk. Richard Biolek a Jiří Hodovský se více řídili starou zásadou Vratislava Hory, že popartiový rozbor má hlavně upozornit hráče na klíčové momenty, které by si měl po turnaji podrobněji rozebrat se svým osobním trenérem. Každý si mohl vybrat.

V nejstarší kategorii do 16 let zopakoval své překvapivé vítězství z nedávného MČR v rapidu v Sedlčanech Milan Kratochvíl z Lokomotivy Brno. Když se propracoval na první desku Lokomotivy v dorostenecké extralize, soupeři se většinou ušklíbali: "To to ta Lokálka dopracovala...". Dnes se už neušklíbá nikdo a ač byl Milan až 15. nasazený, své hlavní konkurenty porážel jako kuželky a jedinou prohru utrpěl od celkově druhého Jaroslava Bureše z Prostějova. V posledním kole si Milan mohl dovolit pojistit vítězství sedmitahovou půlkou (ostatně v 8,05 - kolo začínalo v 8,00 - se už na první desce nehrálo ani v kategoriích H14 a H12). Překvapivě silnou komunitu v této kategorii tvořily dívky všeho věku. I když se na poslední chvíli odhlásila stříbrná z MČR žen Anna Bálková, slečny Kristýna Novosádová, Tereza a Karolína Olšarovy, Iva Čuprová a alespoň čtveřice dalších se neustále pohybovaly na předních stolech na úrovni první desítky celkového pořadí.

Kategorii H14 překvapivě suverénně vyhrál Josef Kratochvíl z Náměšti nad Oslavou, který podobně jako jeho jmenovec v H16 (společné mají jenom jméno) zářil už v Sedlčanech. Za Tomášem Pechou z Frýdku-Místku obsadil třetí místo Karel Svoboda z Lokomotivy Brno. Partie těchto dvou borců ve 4. kole měla na celkové pořadí osudový vliv. Prestižní souboj o první místo na první šachovnici totiž ukončilo po 5 tazích zazvonění mobilního telefonu v kapse Karla Svobody. Hlavní rozhodčí a Kájův trenér v jedné osobě Miroslav Hurta nezaváhal ani vteřinu a partii zkontumoval. Šouravá chůze z plného sálu na ubytovnu zkrápěná slzami jako hrachy by dojala i srdce z kamene, ale pravidla jsou pravidla. Blízko k postupu na MČR měl i hodonínský Tomáš Prášek, ale holt soupeři byli tentokrát lepší.

V kategorii H12 opět zvítězila nerozlučná "jednovaječná" bratrská dvojka Tomáš a Ondřej Boráňovi z Frýdku-Místku. Ve frýdecko-boršickém mlýnu se podařilo uzmout bronzovou medaili Jirkovi Musilovi z Lokomotivy Brno. Jirka patří k hráčům, jejichž touha po šachu je mnohdy nenasytná. Zoufalá řečnická otázka nešťastného desetiletého Jirky při zahájení doprovodného bleskového turnaje (ve 20,00 hodin večer): "A proč nemůžu hrát?" pronášená se stupňující se intenzitou a naléhavostí snad desetkrát za sebou nepostrádala půvabu.

V kategorii H10 jsme měli nejméně zástupců, ale také jedno medailové želízko Oskara Hájka z Tatranu Poštorná. Ten podobně jako Jirka Musil nemá šachu nikdy dost, na rozdíl od něho si bleskový turnaj zahrál a po zbytek turnaje chodil desetkrát denně za svým trenérem se stále stejnou otázkou: "A dnes večer budou taky bleskovky?". Po výborném začátku začal Oskar hrát jako bleskovky i vážné partie, bez mrknutí oka například obětoval dámu za krásný odtažný mat, který měl tu chybu, že šel pokrýt a v konečném pořadí obsadil až 10. místo znamenající nejisté čekání na divokou kartu.

Turnaj dívek byl stejně jako loni ochuzen minimálně o polovinu účastnic startujících v chlapeckých kategoriích. 24 dívek svědčí o tom, že to s naším dívčím šachem není zase tak beznadějné. Od prvního kola vedla Klára Čermáková z Brankovic, dobře se držela i její sestra Radka a zlepšeným závěrem se dopředu vypracovala i Markéta Lapúniková z Lokomotivy Brno.

Rekordní turnaj o počtu 219 hráčů zvládl Sokol Postoupky (tj. především Vladimír Opluštil) opět velmi dobře. Hrálo a jedlo se na Střední hotelové škole, bydlelo na Arcibiskupském gymnáziu. Hrálo se dobře (byť byl sál naplněn k prasknutí, ale k dispozici byla řada dalších místností), jedlo se taky dobře, jen si někteří stěžovali na velikost porcí, které zachutnaly, ale nezasytily. Většinou se však dalo požádat o nášup.

Původně mělo být vše soustředěno v Hotelové škole, ale všichni ubytovaní se do ní prostě nevešli. Cesta na ubytovnu zabrala dobrou čtvrthodinu, ovšem nádherné slunečné a teplé podzimní počasí, poletující zlaté listí v Podzámecké zahradě (pro ty, co zvolili o pár kroků delší, ale nesmírně romantickou trasu) k procházkám přímo lákalo. Nevýhodou gymnázia je hygiena na chodbě, výhodou poměrně rozlehlé pokoje a sportovní vyžití na pingpongových stolech přímo na širokých chodbách, v tělocvičně a na školním dvoře. Navíc má objekt atraktivní polohu přímo u zámku a hlavního náměstí.

Návštěva zámku zapsaného do seznamu světového dědictví UNESCO se Sněmovním sálem notoricky známým z učebnic dějepisu jako jednací místo Ústavodárného sněmu z přelomu let 1848/1849 (méně je známo, že se v tomto sále natáčel sedmioskarový Amadeus) a Tizianovým Apollónem a Marsyasem (dle průvodkyně pojištěným při četných zahraničních zápůjčkách na závratných 350 milionů dolarů) nemohla chybět v doprovodném programu. Další součástí byl už zmiňovaný bleskový turnaj (vyhrál Ríša Biolek junior před Petrem Piskem), seminář trenérů mládeže, schůze Komise mládeže ŠSČR a samozřejmě i uzavřený FIDE turnaj hraný na pódiu hlavního sálu a zakončený k velké radosti domácích překvapivým vítězstvím kroměřížského Petra Bačáka.

Na semináři trenérů představil Beskydskou šachovou školu její ředitel Antonín Surma. S neodolatelností sobě vlastní a otevřeností zcela neobvyklou popsal 5 hlavních principů fungování BŠS (kvalitní hrací prostředí, propracované zajišťování mládežnické "klientely" počínaje mateřskými školami, personální zabezpečení, materiální zajištění a stanovení cílů) a prozradil řadu konkrétních dat. Obrovská podpora ze strany Místeckého Domu dětí hned vypadá jinak při zjištění, že ve Frýdku-Místku každoročně zapíší až 500 dětí a odvedou za ně zápisné přesahující 200,000Kč. To by si nejspíše daly líbit i jiné "domečky". Čtvrtinu rozpočtu BŠS pokrývá Městský úřad Frýdek-Místek (šachy mají díky BŠS postavení srovnatelné s "velkými" sporty typu fotbalu, hokeje nebo házené), 1/4 zajišťují sponzoři, 1/4 nadace a granty a 1/4 rodiče dětí. V přípravce probíhající 2x týdně rodiče přispívají až 500Kč měsíčně, u pokročilých a individuálně vedených dětí je to samozřejmě ještě více. Podle zkušeností BŠS nemá 80% rodičů s platbou problém, 10% váhá a 10% odmítá.

Servis poskytovaný ze strany BŠS je ovšem naprosto profesionální - špičkoví trenéři, špičkové soutěže, výjezdy do zahraničí, soustředění, tábory, všestranný rozvoj osobnosti dítěte. Na takové výzvy slyší i rodiče z vrstev majetkově nikterak nadprůměrných. Nic však není zadarmo. Hromada 30 pohlednic Kroměříže trpělivě vypisovaná v hracím sále rukou pana ředitele a rozeslaná sponzorům a příznivcům BŠS vypověděla o mnohém. Nelze také pochybovat, že o mistrech Moravy se obratem dovědí nejen obyvatelé Frýdku-Místku a okolí v místním tisku, ale i ředitelé škol, kde tito mladí reprezentanti studují.

Schůze Komise mládeže už tak pohodová nebyla. Staronový předseda Jiří Daniel se přijel osobně představit a zároveň rozloučit, protože koncem roku končí. Zásadní bod nové koncepce KM (tréninkové zajištění špičkových talentů čtyřmi územně příslušnými a svazem placenými trenéry) tak byl diskutován sotva půl hodiny s nulovým závěrem a určitou obavou, aby VV ŠSČR nepřijal změny, které rozhodně nejsou dopracované a zdaleka ne všem vyhovují.

Výsledky lze nalézt na stránkách pořadatele (viz odkaz v úvodním odstavci). Nepřehledné špalíry dětí na přiložené fotografii půjde od pondělka určitě doplnit ve fotogaleriích na stránkách Lokomotivy Brno a Beskydské šachové školy.

Soubor ke stažení: [jpg]

přidal David Ciprys dne 30.10.2005 | sekce: Soutěže mládeže

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
24.06.2019 V červnovém druhém úterý vítězí Rudolf Richter ke stažení
13.06.2019 PODLUŽÍ FIDE open rapid & blesk akce
29.05.2019 Pořadí KP mládeže v rapidšachu ke stažení
23.05.2019 Druhé úterý pro Tadeáše Hladkého ke stažení
16.05.2019 Přebor mládeže okresu Vyškov v klasickém šachu s otevřenou účastí akce
27.04.2019 Veletržní turnaj akce
14.04.2019 7.Kyjovský koník - šachový turnaj pro děti akce
13.04.2019 Open Hodonice 2019 (děti) akce
11.04.2019 Druhé úterý pro Rudolfa Richtera ke stažení
10.04.2019 Memoriál Bohumila Nekuly v šachu akce
09.04.2019 Krajskými přeborníky v rapidšachu Neklan Vyskočil a Michaela Svobodová ke stažení
04.04.2019 Haiva CUP akce
02.04.2019 Na krajský přebor do Rajhradu přihlášeno 144 hráčů článek
01.04.2019 GPOA Open - aneb Lokomotiva si dojela do Znojma pro vítězství ke stažení
31.03.2019 OP Brno-venkov mládeže v rapidšachu 2019 ke stažení
30.03.2019 Kam o Velikonocích? článek
30.03.2019 Turnaj přátelství akce
18.03.2019 Mistrovství ČR mládeže skončilo - blahopřání do Adamova a do Kuřimi ke stažení
16.03.2019 Březnový rapid na Mládežce - vítězní bratři Žažovi a bronzový Radim Ivanovič ke stažení
16.03.2019 O velikonočního beránka akce
12.03.2019 HŘÍBATA OPEN - šachový turnaj pro děti akce
12.03.2019 Druhé úterý pro Ondřeje Hronka ke stažení
10.03.2019 V Koutech nad Desnou zahájilo M-ČR mládeže ke stažení
06.03.2019 V KP žáků zvítězili zástupci Brna-města a Brna-venkova ke stažení
25.02.2019 Pořadí KP mládeže v rapidšachu ke stažení
23.02.2019 Memoriál Jana Krejčího jako KP dětí i dospělých akce
19.02.2019 Březnový turnaj dětí a mládeže v rapidšachu akce
15.02.2019 GPOA Open - středoškolský přebor v rapid šachu akce
12.02.2019 V únorovém druhém úterý vítězí Richter ke stažení
09.02.2019 Mistrovství ČR dětí do 8 let akce
02.02.2019 Sapíkův blicák aneb poslední leč akce
26.01.2019 Pořadí KP mládeže v rapidšachu ke stažení
25.01.2019 Fide rapid Dalešice 2019 akce
20.01.2019 Optika Medek Open 2019 akce
13.01.2019 Vyškovská rošáda 2019 ke stažení
12.01.2019 KP žáků jednotlivců ve vážných partiích do 10, 12, 14 a 16 let akce
11.01.2019 M-ČR mládeže a doprovodné openy akce
10.01.2019 Memoriál Lubomíra Gillara akce
09.01.2019 Čtyři první místa na druhém úterý ke stažení
01.01.2019 Druhé úterý pro Vavřínkovou článek
30.12.2018 Pořadí KP mládeže v rapidšachu ke stažení
28.12.2018 Ratíškovice pro Tajovského ke stažení
19.12.2018 O přeborníka Králova Pole se blíží ke stažení
16.12.2018 Pořadí KP mládeže v rapidšachu ke stažení
13.12.2018 Vyškovská rošáda - 3. turnaj seriálu KP mládeže v rapidšachu akce
12.12.2018 O perníkovou chaloupku akce
12.12.2018 Memoriál J. Švandy a V. Holíka akce
06.12.2018 Ratíškovské šachy akce
01.12.2018 Seriál KP žactva v rapidšachu zahájil turnajem v Brankovicích ke stažení
28.11.2018 O přeborníka Králova Pole akce
15.11.2018 Listopadové druhé úterý pro Khadashe ke stažení
14.11.2018 Adventní turnaj v Dobšicích akce
02.11.2018 Na Mistrovství Moravy v Koutech naši zástupci nezklamali ke stažení
25.10.2018 Znojemské okresní kolo přeboru škol v šachu akce
20.10.2018 Mistrovství ČR D18/D20 a Polofinále Mistrovství ČR H18/H20 akce
13.10.2018 O brankovického krále, 1. turnaj seriálu KP žactva v rapidšachu do 10, 12 a 14 let akce
10.10.2018 O pohárek BVK se blíží, přihlášky možné do příští středy ke stažení
10.10.2018 Druhé úterý pro Lokomotivu, Zastávku a Kuřim ke stažení
09.10.2018 KP družstev mládeže a doprovodný turnaj akce
06.10.2018 Rozpis KP dětí do 14 let v rapidšachu článek
01.10.2018 Vyškovské mistrovství opět úspěšné ke stažení
23.09.2018 O pohárek BVK ke stažení
21.09.2018 Druhé úterý akce
21.09.2018 Druhé úterý akce
21.09.2018 Druhé úterý akce
21.09.2018 Druhé úterý akce
21.09.2018 Druhé úterý akce
21.09.2018 Druhé úterý akce
21.09.2018 Druhé úterý akce
21.09.2018 Druhé úterý akce
21.09.2018 Druhé úterý akce
17.09.2018 Po prázdninové přestávce opět zahájil seriál turnajů "Druhé úterý" ke stažení
14.09.2018 Žákovské Mistrovství ČR v rapidu: jedna zlatá a dvě bramborové medaile ke stažení
13.09.2018 Mistrovství Moravy a Slezska mládeže do 10, 12, 14 a 16 let a doprovodné turnaje akce
12.09.2018 O pohárek BVK akce
04.09.2018 Turnaj všech generací akce
03.09.2018 Veletržní turnaj úspěšně dokončen ke stažení
01.09.2018 Čtvrté kolo Veletržního turnaje ke stažení
29.08.2018 Simultánka IM Neklana Vyskočila (15.00 - 19.00) akce
22.08.2018 Druhé úterý akce
24.07.2018 MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY juniorů a dorostenců v rapid šachu 2018 akce
23.07.2018 Otevřený přebor mládeže Vyškov v klasickém šachu akce
20.07.2018 Jihomoravští šachisté v Lignanu ke stažení
29.06.2018 Červnové druhé úterý pro Voláka ke stažení
28.06.2018 Závěrečné kolo GP mládeže okresu Znojmo ke stažení
19.06.2018 FIDE rapid Podluží akce
14.06.2018 Memoriál Oldřicha Šípka akce
09.06.2018 Mistrovství ČR dětí do 10, 12 a 14 let v rapidšachu akce
27.05.2018 Bleskový den Mirka Jurky uvidí v novém hávu Společenské centrum v Bystrci ke stažení
26.05.2018 Závěrečné pořadí KP mládeže v rapidšachu ke stažení
23.05.2018 Druhý opakovaný konkurz na pořadatele Mistrovství České republiky juniorů v rapid šachu článek
12.05.2018 Květnové druhé úterý pro Lokomotivu a Duras ke stažení
08.05.2018 GRAND PRIX dětí a mládeže se blíží do finále ke stažení
07.05.2018 Open Hodonice 2018 akce
29.04.2018 Na M-ČR dětí do 8 let Leontýna Hladká bronzová ke stažení
25.04.2018 6.Kyjovský koník - turnaj pro děti akce
24.04.2018 Pořadí KP mládeže v rapidšachu ke stažení
17.04.2018 43. Veletržní šachový turnaj jako otevřený přebor JmŠS ke stažení
17.04.2018 Veletržní turnaj akce
10.04.2018 Na druhém úterý vyplaceny finanční prémie 900 Kč ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009