Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

JmKPIIA, 5. kolo - Začíná boj o postup

Páté kolo pořadím na špici tabulky nezamíchalo. Sloup, Vyškov, Kuřim i Lipovec své zápasy vyhráli. Nečekaný výsledek se zrodil v Brně, kde Lokomotiva porazila Adamov.

Blansko nastoupilo proti Kuřimi pouze v sedmi a prohrálo nejtěsnějším rozdílem 4.5:3.5. Podle zprávy na kuřimském webu byl však zápas zcela pod kontrolou kuřimských hráčů. Komentář k utkání poslal také domácí kapitán Roman Moc: „Dnes jsme nastoupili proti favoritovi z Kuřimi pouze se sedmi hráči. Jako první se dohrála partie na 5. desce, která skončila remízou. Poté prohrál pan Dufek na sedmé a prohrávali jsme 0,5:2,5. Po remíze na 6. a mé šťastné výhře na 2. šachovnici, kdy jsem se už chtěl vzdávat, ale můj soupeř přehlédl dvoutahový mat a zapletl se do pozice tak, že po špatné volbě okna g3 místo h3 ztratil figuru a partii jsem poté vyhrál. Pak prohrál Jan Saida s Pavlem Krupicou a vypadalo to s námi špatně. Jako poslední se dohrávali partie na 1. a 3. za stavu 2:4 pro hosty. Na první Senáši dotáhl převahu pěšce k výhře, ale partie Martin Moc-Dumková skončila remízou. Opět s jednou kontumací jsme prohráli těsně 3,5:4,5.“

Vyškov prohrával s Boskovicemi 1.5:3.5, přesto nakonec zvítězil 4,5:3.5. Zpráva z utkání na boskovickém webu. Vyškovský kapitán Stanislav Vémola šťastnou výhru svého týmu krátce okomentoval: „Zápas byl napínavý až do konce, po úvodní výhře v miniaturce jsme body jen ztráceli a najednou byl stav 1,5:3,5. Pak kapitán obešel zbylý mančaft a body jen přibývaly. Při stavu 3,5:3,5 rozhodoval výsledek na 5. šachovnici, kde hrál kapitán našeho béčka. Výsledek na šachovnici určí výsledek zápasu, nervozní kapitán situaci zvládl, navzdory stále kladeným překážkám soupeře, konečný stav je 4,5:3,5 je šťastný pro domácí. Partie z utkání dáme postupně na vyškovský web.“

Lipovec se začíná pomalu rozehrávat. Lipůvku porazil 5.5:2.5 a pokud zvládne utkání se Sloupem a Vyškovem, může ještě uvažovat o postupovém boji.

Adamov měl podle papírových předpokladů v Brně získat své první body. Lokomotiva ovšem zatopila pod kotlem a svého soupeře přejela 5.5:2.5.

Sloup letos míří za postupem, což potvrdil i vysokou výhrou nad Rudicí. Domácí kapitán Martin Pokladník zprávy z utkání příliš často neposílá, tentokrát si však dal záležet a sepsal podrobnou zprávu: „Rudickým hostům sice chyběli tři hráči základní sestavy, přibližně po hodině hry však zápas vypadal přinejmenším vyrovnaně. Petr Špičák velmi pěkně rozehrál Tartakowerovu variantu dámského gambitu, dvěma nevhodnými tahy černopolným střelcem se však dostal do situace, ve které se musel smířit s rozbitou pěšcovou strukturou na královském křídle a v podstatě prohranou pozicí; Richard Toulec byl naštěstí smírně naladěn a přijal nabídnutou remízu.

František Baláž hrající s Drahošem Nejezchlebem odmítl na příkaz kapitána nabídku remízy, aby bezprostředně poté vstoupil do pasti známé hlavně z některých variant sicilské obrany; Ve vzniklé pozici sice získal pěšce zpátky, ale se slabým izolovaným pěšcem na d6 by ho mohl čekat jen těžký boj o remízu. Tu naštěstí soupeř nečekaně nabídl sám – zde už nebylo o čem přemýšlet.

První bod domácích přidal do zápisu Martin Pokladník, který se rozhodl pro solidní, ale pasivní uherskou obranu v italské hře. Michal Hnilička se při standardní prostorové převaze bílého rozhodl pro hru na královském křídle.

Nedlouho poté zremizoval svou partii na 7. desce Jindra Veselý. Podařilo se mu ve španělské hře vybudovat výhodnou pozici s lepší pěšcovou strukturou, aktivními figurami a dobrými útočnými šancemi na královském křídle, při několika příležitostech však nenašel odvahu k ráznějšímu pokračování a společně se soupeřem nasměroval hru do vcelku vyrovnané koncovky s věží a střelcem na každé straně.

Přibližně ve stejné době zvítězil Zdeněk Helebrand. I zde se hrála španělská ve variantě 3…Jge7. Bílý se ve správnou chvíli rozhodl zablokovat centrum s výměnou bělopolných střelců a přechodem do pozice s pěšcovou strukturou odpovídající královské indické obraně, za daných okolností pro něj výhodné kvůli horšímu postavení černých figur. Výrazná prostorová převaha se v dalším průběhu hry přeměnila v matové hrozby, zisk figury a následně celého bodu.

Jistotu zápasového vítězství přinesli domácím Ivo Sedlák na 8. desce a Leoš Ševčík na 3. šachovnici. Prvně jmenovaný se zcela podle svého stylu spokojil v zahájení se stísněnou pozicí, ze které se postupně vyprošťoval. Přes postupnou redukci materiálu se jeho postavení v některých momentech zdálo být pod silným tlakem, podařilo se mu však najít cestu do dámské koncovky se třemi pěšci proti dvěma. Vše nasvědčovalo nerozhodnému výsledku, soupeř se však nechal zlákat k tomu, aby králem opustil pěšcový kryt, a po vynucené výměně dam vzniklou pěšcovou koncovku prohrál.

Leoš využil bílých figur a trpělivou hrou si udržoval určitou výhodu díky mírné prostorové převaze a kompaktní pěšcové struktuře. Podařilo se mu získat pěšce a se svým pevným postavením si mohl i za přítomnosti dámy a věže dovolit postoupit králem až na čtvrtou řadu. Čím dál stísněnější soupeř neodolal pomalému, ale jistému postupu bílých figur a pěšců a tváří v tvář dalším materiálním ztrátám se vzdal.

Na konečných 6:2 pro domácí dorovnal stav zápasu po dlouhém boji Josef Dirgas. Velká složitost partie (alespoň z pohledu diváků) si vyžádala oboustranné nepřesnosti až chyby – Josefovi se po vcelku vyrovnaném průběhu střední hry podařilo získat postavení, ve kterém by nejpřesnější pokračování vedlo k nevyhnutelným materiálním ztrátám černého. Na jeho dosažení však spotřeboval příliš mnoho času a Daneš Polách z těžké situace obratně vyklouzl. V koncovce po 40. tahu následovaly na obou stranách další nepřesnosti způsobené jistě i únavou z náročného souboje, partie je však „snesla“ a dospěla až ke zcela remízovému postavení s různobarevnými střelci. Sloup si tak připsal cennou výhru se silným a nebezpečným soupeřem.“

Páté kolo se bohužel neobešlo bez udělení další pokuty ve výši 100 Kč pro tým Blanska, které nastoupilo nekompletní. Pokuta bude přeposlána družstvu Kuřimi.

Kompletní výsledky naleznete v databázi ŠSČR nebo na webu Chess-Results.

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal Vladimíra Šťastná dne 20.12.2018 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
03.03.2019 Závěrečná zpráva z KPIIA 2018/2019 ke stažení
03.03.2019 KPIIA, 9. kolo - Sloup postupuje, Lipůvka sestupuje ke stažení
13.02.2019 Jm KPIIA - po 8. kole bojují dva týmy o postup i udržení ke stažení
01.02.2019 KPIIA, 7. kolo - Kuřim zaváhala a Sloup je opět v čele ke stažení
18.01.2019 JmKPII A, 6. kolo - Sloup prohrál, Kuřim do čela ke stažení
20.12.2018 JmKPIIA, 5. kolo - Začíná boj o postup ke stažení
07.12.2018 JmKPIIA - po 4. kole v čele Sloup ke stažení
23.11.2018 Jm KPIIA - po 3. kole Vyškov stále ve vedení ke stažení
22.11.2018 Sami U Sama ke stažení
08.11.2018 Jm KPIIA - Lipovec ztratil, Vyškov vede o skóre ke stažení


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009