Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Za Fischerem na Island - doplněno

Můj oddílový kolega Václav Fencl mě poprosil o zveřejnění článku o jeho cestě na Island. A jak už název v titulku napovídá, nebyla to cesta ledajaká - za památkou nikoho menšího, než Roberta Jamese Fischera, mnohými považovaného za nejlepšího šachistu historie. Václavova reportáž, obohacená četnými fotografiemi, je ohromně zajímavá, a tak i vy můžete nahlédnout pod pokličku této výpravy.

Island je poslední skandinávskou zemí, kterou jsem ještě nenavštívil, což je pro člena  Severské společnosti vážný nedostatek. Takže když mně můj přítel navrhnul se tam podívat, nebylo nad čím dlouho přemýšlet. Navíc je Island pro každého šachistu přitažlivý místem konání slavného zápasu o titul mistra světa v roce 1972 mezi Spasským a Fischerem a místem, kde Fischer prožil poslední léta svého života.

Na cestu bylo nutné se dobře připravit. V knihkupectví beru do ruky průvodce Island řady Lonely Planet, která se úplnou náhodou otevře na straně 125, kde pod titulkem Selfoss - zajímavosti a aktivity, ke svému velkému překvapení čtu: Centrum Bobbyho Fischera - toto muzeum ukrývá memorabilie týkající se šachového velmistra Bobbyho Fischera, který je pohřben na hřbitově dva kilometry severovýchodně v Laugardaelirkirkja. Takže o cestě je definitivně rozhodnuto, zbývá jen se do městečka Selfoss po příjezdu do Reykjavíku dostat.

Selfoss je na islandské poměry se svými téměř 7 000 obyvateli velké město, které se od ostatních liší tím, že na rozdíl od všech ostatních se nachází ve vnitrozemí a nikoliv na pobřeží. Po příjezdu do Reykjavíku si zjišťuji linky autobusů, které mne do Selfossu dopraví. Linka číslo 51 jezdí poměrně často a po nasednutí na autobusovém nádraží Mjódd  po hodině a půl vysedám před místní radnicí. Budovu centra nacházím brzy, je poměrně jasně označena.Kráčím po krátkém schodišti ke dveřím, mačkám na kliku a k mému zklamání se dveře neotevírají, je zamčeno, i když je cca čtvrt na dvě.V sousedním obchodě mi paní ochotně vychází vstříc, volá (ale neúspěšně) na číslo udané na dveřích a vybavuje mne letáčkem, kde je vyznačena cesta na hřbitov s Fischerovým hrobem. Vydávám se na cestu udaným směrem a posílám textovou zprávu na uvedené číslo, zakrátko se hlásí ženský hlas a domlouváme se, že o půl třetí bude centrum otevřeno.


Pokračuji ve své cestě na hřbitov a asi po půl hodině chůze přicházím na hřbitov u kostela v Laugardaelu. Hrob nacházím snadno, je hned vedle branky.Hrob velkého šachisty je opravdu skromný, překvapuje mne nepříliš důstojné okolí, snad po dostavění objektu bude místo před vstupem na hřbitov vypadat lépe. Kostel, islandsky kirkja, je opravdu půvabný, i když při mé návštěvě jej stínil nakladač místních farmářů.Po krátké prohlídce okolí hřbitova spěchám do centra a znovu vystupuji po schodech k jeho dveřím. Současně se mnou přijíždí na kole zástupce místních šachistů, takže oba vstupujeme do budovy, kde nás vítá místní knihovnice, která se sice k centru nehlásí, ale o Fischerovi toho ví kupodivu dost.

Expozice je opravdu zajímavá, je zaměřena především na zápas se Spasským v roce 1972 a pobyt Fischera na Islandu v letech 2005-2008. Po stěnách jsou umístěny předměty, fotky a obrázky, v jednom rohu místnosti na televizní obrazovce běží film Bobby Fischer Against  the World.

Místnosti vévodí replika stolu, u kterého se zápas hrál. Na snímku se mi přes rameno dívá sám velký Bobby.Paní knihovnice si na Fischera pamatuje z Reykjavíku a upozorňuje mne na antikvariát, kde Bobby trávil většinu svého času. V centru je uložena židle, na které tam sedával.


Pobyt Fischera na Islandu netrval dlouho. Po třech letech Fischer umírá na problémy s ledvinami, které odmítal léčit, protože moderní medicínu neuznával.V jakém duševním stavu se Fischer na konci svého života  nacházel nejlépe dokumentují knihy, které si v antikvariátu Braga objednal, ale už nestačil vyzvednout.

Po prohlídce centra v Selfoss se vracím do Reykjavíku, rozhodnut najít Fischerův oblíbený antikvariát. Nacházím ho na rohu ulic Klapparstigur a Hverfisgata.Vstupuji dovnitř a táži se majitele, zda tam chodíval Bobby Fischer.Majitel mně ochotně ukazuje kout u výkladní skříně, kde vidím šachovnici s figurkami a na polici cenné šachové knihy slavných autorů. Listoval v nich i Bobby?Majitel rád na Fischera vzpomíná, byl to prý velmi příjemný člověk, šachy s místními nehrál, jen s jeho dcerou. Neodolám a k šachovnici se posadím.
 


Očima hladím krásné knihy, rád bych si některou odvezl, cena mne však odrazuje. Co ale není na Islandu drahé?Odcházím z krásného antikvariátu a ještě z ulice si fotím Fischerův kout.Tím moje toulky za Fischerem na Islandu končí. Místo konání zápasu století již navštívit nestíhám, snad to vyjde při příští návštěvě země, která má pro každého na každém kroku plno překvapení.


Soubor ke stažení: []

přidal Neklan Vyskočil dne 08.10.2017 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009