Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Bleskový den Mirka Jurky počtvrté - jasná záležitost pro IM Vojtěcha Zwardoně

CHESS TEAM BRNO ve spolupráci s Fakultou stavební Vysokého učení technického v Brně uspořádali v sobotu 3.6.2017 pod záštitou děkana FAST VUT prof. Ing. Rostislava Drochytky, CSc, MBA, 4. ročník turnaje Bleskový den Mirka Jurky, který se hrál na počest nedožitých 53. narozenin (Mirek se narodil přesně 3.6.1964) tohoto skvělého hráče, člověka a milovníka rychlých šachových disciplín. Turnaj se hrál na 15 kol švýcarským způsobem a zúčastnilo se jej 52 hráčů.

To bylo výrazně méně než v předešlých dvou ročnících, kdy jsme registrovali vždy přes 80 hráčů. Důvodem mohlo být výrazně teplé počasí (přes 30°C), které lákalo k jiným než šachovým radovánkám a trochu také souběh s MČR družstev starších žáků v Chrudimi, které nám odválo nadějné mládežníky. Hrálo se tempem 2x3 minuty + 2 vteřiny/tah, které hráči u prezence historicky poprvé upřednostnili před tempem 2x5 minut, a to těsným poměrem hlasů 27 : 24.

Výsledky najdete na chess-results, bohatou fotogalerii na Zoneramě.

Letošní 4. ročník přinesl jednu zajímavou změnu, a to premiérové udílení věcných cen. Těch bylo celkem 30, takže se v součtu s finančními cenami (10 hlavních a 7 cen v kategoriích) hrálo o celkových 47 cen. Dalších pět věcných cen bylo připraveno pro výherce kvízových otázek a protože pravidla umožňují každému vyhrát pouze jednu cenu (vždy tu vyšší), bylo vzhledem k počtu účastníků jasné, že vyhraje každý. To výraznou měrou přispělo ke spokojenosti všech účastníků, což potvrdily i víceré poturnajové ohlasy. Je tedy nabíledni, že se tento model pokusíme dodržet i v budoucích letech.


Věcné ceny

Pořádání celé akce v takovém rozsahu by však nebylo možné bez podpory sponzorů. Velké poděkování proto patří našim partnerům, kterými byli Dopravní stavby Brno, s.r.o. (Ing. Vlastimil Chládek), tht advokátní kancelář Továrek, Horký a partneři (Mgr. Ing. Antonín Továrek), advokát Mgr. Michal Vávra, který dodal i tři vinné ceny a DNA DESIGN s.r.o. (Ing. Břetislav Eichler). Pevně věříme, že jejich podpora tomuto turnaji vydrží i do budoucna.Na turnaji se sešlo Mirkovo nejbližší příbuzenstvo a podle zvyku se i letos na nástěnku aranžovaly fotografie z Mirkova života. Tentokrát to byly fotky dosud neznámé a myslím, že i zajímavé.


Mirek s kolegy ze Sokolské

A nyní již k turnaji. Kvalita turnaje byla i letos vysoká, byť výšin té loňské nedosáhla (průměr první desítky letos 2379,8, loni 2433,1). Mezinárodní punc turnaji dodala účast milých indických hostů bratrů Bharadwajových (8 a 13 let), jenž v doprovodu svých rodičů předváděli opravdu zajímavé výkony a zvláště starší Dhanush zle zatápěl i největším favoritům. A jak to celé vlastně dopadlo?Jak už je z nadpisu patrné, vítězem se stal IM Vojtěch Zwardoň z Beskydské šachové školy Frýdek-Místek, který prošel turnajem naprosto suverénně a ziskem 13,5/15 zvítězil doslova o parník. Tuhý boj pak probíhal o další místa. Stříbrnou pozici nakonec vybojoval loňský vítěz IM Martin Červený z ŠK Joly Lysá nad Labem, který získal 11/15 velmi zajímavým způsobem. Po úvodních třech výhrách totiž přišla nečekaná velká rošáda, a tak Martin musel dotahovat. To se mu povedlo tak, že z následujících devíti partií uhrál 8 bodů a celý turnaj tak zakončil opravdu paradoxně - bez jediné remízy! Tak nějak má vypadat bojovnost. Velký souboj byl sveden o pomyslný bronz. Na 10 bodech se totiž ustavila skupina čtyř hráčů, jejichž pořadí rozetnulo až pomocné hodnocení. To měl nejlepší nejvýše nasazený IM Cyril Ponížil z Durasu, přičemž za sebou nechal asi největší překvapení turnaje Petra Koutného, jehož ambiciózní Vlčnov se dere vpřed na šachové mapě (letošní postup do 2. ligy).


Petr Koutný (vlevo) proti Pavlu Strašilovi

Na 5. místě skončil již zmíněný Dhanush Bharadwaj z Indie, s nímž jsem měl v turnaji také tu čest (remíza).


Dhanush Bharadwaj

Šestý skončil Karel Kratochvíl z Lokomotivy (10/15), následován jedním z favoritů GM Petrem Veličkou z HM Ostrava. O tom, že favorité neměli na růžích ustláno svědčí i další umístění. Osmý skončil IM Pavel Šimáček z Turnova, devátý pak Adam Dvořák z Lokomotivy a první desítku uzavřel Petr Skácelík z Moravské Slavie Brno. Až jedenáctý skončil IM Pavel Zpěvák (nově v ŠO Kunovice!), dvanáctý Pavel Strašil ze Zábřehu a třináctá moje maličkost, když jsem k mnoha organizačním povinnostem již nedokázal přidat lepší výkon, byť šance rozhodně byly (vyhrané partie s Veličkou, Kratochvílem a Strašilem mě straší ještě teď).


Vítězná trojice, zleva IM Cyril Ponížil (3), IM Vojtěch Zwardoň (1) a IM Martin Červený (2)

Jak už bylo výše uvedeno, cen v kategoriích bylo letos sedm. Seniorskou cenu letos převzal milý pražský host Jindřich Melich z Pankráce (8/15), který prožil těžký začátek, když přejel tramvají o dvě zastávky dál a nestihnul úvodní kolo. Velkou bojovností se však vrátil do popředí a nakonec ve své kategorii po zásluze triumfoval.


Jindřich Melich proti IM Martinu Červenému

Nejlepším juniorem (do 20 let) se stal mladičký 9-letý Arjun Bharadwaj z Indie (6/15), který sice nebyl ve své kategorii první, ale protože podle pravidel hráči před ním již získali hlavní ceny, přešla tato kategorijní cena na něj. Jeho neskrývaná radost pak byla odměnou i nám pořadatelům.


Arjun Bharadwaj

Nejlepší ženou se stala Zdeňka Vránová (dříve Blümelová), když hlavní favoritka Jana Zpěváková dorazila na turnaj původně jen v roli diváka a po určitých přesvědčovacích pokusech se nakonec rozhodla hrát od 8. kola! Tento velmi neobvyklý počin ji málem vyšel, když na své cestě postupně kosila jednoho soupeře za druhým, nakonec jí však zastavil neortodoxně hrající Stanislav Messerschmidt z Ořechova. I tak bylo získaných 7/8 velmi pěkných a Jana zaslouží velké uznání za odvahu nastoupit takto pozdě i za hru samotnou.


Zdeňka Vránová zvítězila v kategorii ženy

No a dostáváme se k ratingovým kategoriím. V kategorii Elo 0 - 1700 zvítězil dobře naladěný Petr Galuška z Dubňan (7/15),


Petr Galuška

kategorii 1701 - 1900 ovládnul Pavel Hubený z Boskovic (8/15), kterého vždy rádi vidíme a o jehož účasti na turnaji se rozhodlo na poslední chvíli.


Pavel Hubený

Kategorii 1901 - 2000 pro sebe získal mnohonásobný přeborník ČR v mezinárodní dámě Jiří Sysel z Ivančic.


Jirka Sysel

No a cenu v ratingově nejvyšší udělované kategorii mohl získat Tomáš Zdražil z ASK DA Olomouoc, ale nezískal. Podmínkou zisku jakékoli ceny je totiž účast na závěrečném vyhlášení, což se zde z neznámých přičin nestalo, a tak cenu převzal druhý v pořadí této kategorie Stanislav Staněk z Jezdců Jundrov.


Stanislav Staněk

Populární součástí turnaje byly rovněž kvízové otázky z Mirkova šachového a soukromého života, za jejichž správné zodpovězení si úspěšní řešitelé mohli vybrat mezi třemi různými archivními víny od Mgr. Michala Vávry a tričky vydanými k příležitosti nedávného závěrečného trojkola tht Extraligy v Brně (31.3. - 2.4.2017 právě zde na stavební fakultě).

A jaké že byly letos otázky a výherci?

1) Kolika let by se Mirek letos dožil? (53)
výherce Stanislav Staněk z Jundrova (od té doby jej vídám již jen v tomto extraligovém tričku)

2) Ve kterém roce se stal Mirek mistrem FIDE (1990)
výherce Miroslav Beneš ze Zlína (rychle a přesně)

3) Které předměty Mirek vyučoval na SPŠ a VOŠ technické na Sokolské ulici v Brně? (odborná matematika a výpočetní technika)
výherce Jiří Sysel z Ivančic (až po malé nápovědě z řad příbuzenstva)

4) Jaký měl Mirek nejvyšší rating? (2380)
výherce Arnošt Zeman z Moravské Slavie Brno (nejbližší tip 2381)

5) Se kterou mistryní světa se Mirek utkal? (Zsuzsa Polgárová)
výherce GM Petr Velička z Ostravy (až po mnoha jiných pokusech, mj. i Judita Polgárová)

Důležitým článkem turnaje byla Katka Šmajzrová. V roli rozhodčí, fotografky, zapisovatelky a správkyně kasy obstála na jedničku s hvězdičkou a především díky ní měl turnaj rychlý spád i v případech, kdy například někdo chybně nahlásil výsledek (zdržení nebylo delší 3 minut).


Katka Šmajzrová

Asi tři kola před koncem jsem přenechal kasu i s penězi Katce, aby spočítala ceny, jejichž výše musela být vzhledem k nižšímu počtu účastníků adekvátně krácena (jinak bychom to dávali ze svého). Toho pohotově využila Jana Zpěváková (alias Bonnie), která po společné fotce s Michalem Vávrouzamířila k lákadlu největšímu. Naštěstí však od svého původního záměru ustoupila, a tak byl turnaj zachráněn.


Jana s Katkou ovládly kasu

Na závěr ještě pár zajímavých momentek:


Břeťa Eichler (vlevo) vystoupal v 10. kole až na GM Petra Veličku


Pavel Hubený se vzdává Petru Kapustovi, který nevšímavě pokračuje dál


Mirkova dcera Blanka Jurková (21) proti rodinným příslušníkům


Všechny ženy v turnaji - zleva Kateřina Zpěváková, Zdeňka Vránová,
Jitka Lorencová, Jana Zpěváková, Blanka Jurková a Veronika Bartošová


4. ročník Bleskového dne Mirka Jurky je tedy úspěšně za námi a můžeme se již těšit na ten další, který by měl v roce 2017 opět proběhnout první červnovou sobotu na stejném místě a ve stejném čase. Ještě jednou velké poděkování FAST VUT v Brně, všem našim partnerům a dále šachovým klubům z Durasu, Jundrova a čajovně Utopia za zapůjčený materiál. Přístí rok tedy opět na viděnou!
Soubor ke stažení: []

přidal Neklan Vyskočil dne 11.06.2017 | sekce: Turnaje

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
20.01.2019 Optika Medek Open 2019 akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
31.12.2018 Olexův memoriál pro bystrcké olejáře ke stažení
27.12.2018 V Brně začal Olexův memoriál ke stažení
25.12.2018 Radilův memoriál akce
24.12.2018 V přerovské Dlažce šachovalo 18 hráčů ke stažení
18.12.2018 Páté kolo základního turnaje ke stažení
12.12.2018 Memoriál J. Švandy a V. Holíka akce
26.11.2018 Druhé kolo základního turnaje ke stažení
19.11.2018 Akademickým mistrem ČR IM Martin Blahynka ke stažení
13.11.2018 Akademické MČR v bleskové hře již tuto sobotu, součástí také doprovodný turnaj ke stažení
09.11.2018 Olexův memoriál akce
07.11.2018 Přihlaste se na otevřené MČR v bleskovém šachu 2018! akce
24.10.2018 V Moutnicích proběhlo Mistrovství Orla v šachu ke stažení
19.10.2018 Memoriál Josefa Oharka akce
14.10.2018 Akademické MČR v bleskové hře tradičně 17. listopadu ke stažení
14.10.2018 Otevřený turnaj k AMČR v bleskovém šachu akce
14.10.2018 Akademické MČR v bleskovém šachu akce
30.09.2018 Šípkův memoriál 2018 ke stažení
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
27.09.2018 Třetí sobota akce
26.09.2018 Knínice open akce
26.09.2018 Líté boje ve Šlapanicích opět úspěšné ke stažení
21.09.2018 Mistrovství Orla v šachu akce
19.09.2018 Turnaj Napříč generacemi na Zelňáku se vydařil ke stažení
18.09.2018 10. Svatováclavský turnaj Kyjov akce
13.09.2018 32. ROČNÍK MEMORIÁLU KARLA OSMANČÍKA akce
10.09.2018 Pohár bystrcké radnice ke stažení
04.09.2018 Turnaj všech generací akce
03.09.2018 Rapid Open Dobšice - přebor čtyřčlenných družstev akce
03.09.2018 Veletržní turnaj úspěšně dokončen ke stažení
01.09.2018 Čtvrté kolo Veletržního turnaje ke stažení
29.08.2018 Simultánka IM Neklana Vyskočila (15.00 - 19.00) akce
27.08.2018 V Brně zahájil Veletržní turnaj ke stažení
24.08.2018 Memoriál Františka Křížka a Milana Grabce akce
20.07.2018 Jihomoravští šachisté v Lignanu ke stažení
30.06.2018 Líté boje pod radničním mečem akce
19.06.2018 FIDE rapid Podluží akce
17.06.2018 Bleskový den Mirka Jurky - 5. ročník vyhrál IM Jaroslav Bureš ke stažení
14.06.2018 Memoriál Oldřicha Šípka akce
07.06.2018 Bleskový den Mirka Jurky za dveřmi, přihlášeno již přes 50 účastníků! ke stažení
07.06.2018 Bleskový den Mirka Jurky za dveřmi, přihlášeno již přes 50 účastníků! ke stažení
27.05.2018 Bleskový den Mirka Jurky uvidí v novém hávu Společenské centrum v Bystrci ke stažení
25.05.2018 Bleskový den Mirka Jurky akce
15.05.2018 Mistrovství ČR seniorů v rapidšachu akce
13.05.2018 Pohár bystrcké radnice akce
07.05.2018 Open Hodonice 2018 akce
30.04.2018 Bleskovky Zdeňka Páska v rámci přeboru Brna v bleskové hře jednotlivců ke stažení
21.04.2018 Ořechovské loučení se sezónou ke stažení
17.04.2018 43. Veletržní šachový turnaj jako otevřený přebor JmŠS ke stažení
17.04.2018 Veletržní turnaj akce
16.04.2018 Wisconsin Cup PROSTĚJOV 2018 akce
16.04.2018 Memoriál Jana Kováře akce
10.04.2018 Memoriál Karla Bartoše akce
05.04.2018 Olomoucký Turnaj přátelství pro Vaculíka ke stažení
02.04.2018 Bohuslavice Open 2018 akce
29.03.2018 PAVELKA ELEKTRO CUP akce
13.03.2018 Přebor Brna blesk jednotlivců akce
10.03.2018 HAIVA CUP akce
08.03.2018 V sobotu přijďte na Fischerky! ke stažení
08.03.2018 FISCHER RANDOM CHESS OPEN akce
08.03.2018 Kam o Velikonocích? ke stažení
07.03.2018 Turnaj šachových nadějí a turnaj Pobeskydí akce
07.03.2018 Turnaj přátelství akce
07.03.2018 O pohár Mistra Jana akce
27.02.2018 Výsledky turnaje v Hodonicích článek


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009