Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Bleskový den Mirka Jurky - nabitý 3. ročník ovládl IM Martin Červený!

CHESS TEAM BRNO ve spolupráci s Fakultou stavební Vysokého učení technického v Brně uspořádali v neděli 5.6.2016 pod záštitou děkana FAST VUT prof. Ing. Rostislava Drochytky, CSc, MBA, 3. ročník turnaje Bleskový den Mirka Jurky, který se hrál na počest nedožitých 52. narozenin tohoto skvělého hráče, člověka a milovníka rychlých šachových disciplín. Turnaj se hrál na 15 kol švýcarským způsobem a zúčastnilo se jej 84 hráčů, což bylo nejvíce v dosavadní historii. Hrálo se tempem 2x5 minut, které hráči u prezence upřednostnili před tempem 2x3 minuty + 2 vteřiny / tah, a to mimořádně těsným poměrem hlasů 43 : 41.

Výsledky najdete na chess-results, bohatou fotogalerii na Zoneramě.

Letošní 3. ročník nepřinesl v porovnání s tím loňským žádné výrazné změny. Klíčové bylo místo konání turnaje, které bylo stejně jako loni na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně. Díky vstřícnosti a ochotě fakultních představitelů jsme i letos měli k dispozici prostornou hrací místnost pro min. 150 lidí, která nabídla veškerý komfort a technické zázemí. To výraznou měrou přispělo ke spokojenosti všech účastníků.Víceméně zachovaný zůstal i cenový fond, kde jsme provedli pouze drobnou změnu v počtu cen, kdy zůstalo 30 hlavních (ještě poslední cena byla dvojnásobkem vkladu!) a cen v kategoriích bylo letos sedm (loni deset), což jsme zase kompenzovali větším množstvím věcných cen u kvízových otázek a také zvýšením počtu cen v kategorii ženy, kde vítězka brala standardních 200,-Kč a navíc byly vinné ceny (Veltlínské zelené "z dílny" Mgr. Michala Vávry) za 2.-3. místo. Stejně jako loni zůstalo pravidlo o nekumulování cen, tedy pokud získal hráč některou z hlavních cen, neměl už nárok na cenu v kategorii, která tak přešla na další v pořadí. Turnaj byl stejně jako loni započten na FIDE Blitz Elo.Pořádání celé akce v takovém rozsahu by však nebylo možné bez podpory sponzorů. Velké poděkování proto patří našim partnerům, kterými byli Dopravní stavby Brno, s.r.o. (Ing. Vlastimil Chládek), tht advokátní kancelář Továrek, Horký a partneři (Mgr. Ing. Antonín Továrek), advokát Mgr. Michal Vávra, který dodal i čtyři vinné ceny, TESPO engineering s.r.o. (Ing. Radek Strnad) a DNA DESIGN s.r.o. (Ing. Břetislav Eichler). Pevně věříme, že jejich podpora tomuto turnaji vydrží i do budoucna.Na turnaji se sešla celá Mirkova rodina, která jako vzpomínku na jeho život aranžovala nástěnku s jeho více či méně známými fotografiemi. Na stěně za rozhodcovským stolem pak navíc během turnaje běžely pomocí dataprojektoru další fotografie z Mirkovy šachové kariéry, což jej výrazně přiblížilo všem účastníkům.

A nyní již k turnaji. Kvalita turnaje byla i letos velmi vysoká, když průměr první nasazené desítky byl 2433,1 (loni 2434,5). Turnaje se nezúčastnil jeho loňský vítěz IM Cyril Ponížil, a tak se cesta k vítězství otevřela pro hlavního favorita IM Vojtěcha Pláta, jenž je aktuálně držitelem všech tří mistrovských titulů, tedy v klasice, rapid i bleskovém šachu a jehož bleskový rating 2655 budil velký respekt. Ne vždy však papírové předpoklady platí bezezbytku, a to se naplnilo i v tomto turnaji. Jeho vítězem se totiž stal IM Martin Červený (2380) z ŠK Joly Lysá nad Labem, který získal 12/15 a velmi těžkým turnajem prošel poměrně s přehledem. O jeho vítězství však muselo rozhodnout až třetí pomocné kritérium, kterým byl Sonnenborn, jenž měl Martin lepší o 0,75 bodu. Jedinou porážku na turnaji mu uštědřil rakouský host IM Aco Alvir (2401), který tedy stejným bodovým ziskem skončil druhý a 3. místo získal výsledkem 11/15 sympatický FM Jiří Kočiščák (2502) z HM Ostrava.


Zleva IM Aco Alvir (2), IM Martin Červený (1) a FM Jiří Kočiščák (3)

Po nepříliš vyrovnaném výkonu, zato s perfektním finišem 3/3, se na 4. místo prodral IM Vojtěch Zwardoň (10,5/15) z Beskydské šachové školy a až pátý skončil největší favorit IM Vojtěch Plát (10/15) z ŠK Joly Lysá nad Labem. Stejný počet bodů, ale s horším pomocným hodnocením, seřadilo na 10/15 i další hráče v pořadí 6. FM Kirill Burdalev (Lokomotiva Brno), 7. IM Pavel Šimáček (Zikuda Turnov) a 8. FM David Holemář (Moravská Slavia Brno). Zklamáním turnaj skončil pro jediného velmistra v poli GM Petra Veličku (HM Ostrava), který prohrál poslední kolo s Vojtou Zwardoněm, a to jej odsunulo na 9. místo (9,5/15). Elitní desítku uzavřel se stejným počtem bodů FM Josef Kratochvíl z Lokomotivy Brno. Z dalších umístění stojí za zmínku 12. místo Stanislava Staňka (Jezdci Jundrov), který byl s Elem 2060 nasazený až jako 37. Získal moc pěkných 9,5/15 a byl možná nejpříjemnějším překvapením turnaje. Výborně si počínala také Jana Zpěváková ze Starého Města (2076), která 19. místem a ziskem 9/15 taktéž udělala značný skok proti svému nasazení a dokonce překonala svého mnohem slavnějšího tátu IM Pavla Zpěváka (2420, Tatran Litovel), kterému coby čtvrtému nasazenému hráči turnaj pro změnu nevyšel a výsledkem 8,5/15 obsadil až 21. místo. Nic to však není proti zdaleka největšímu skokanovi turnaje Arnoštu Zemanovi (OREL Ořechov), který byl s Elem 1951 nasazený až jako 54, nicméně skvělým výkonem obsadil 26. místo (8,5/15) a vešel se tak dokonce i do hlavních cen.

Jak už bylo výše uvedeno, cen v kategoriích bylo letos sedm. Seniorskou cenu letos převzal Josef Kolek z Ivančic (7/15) a nutno říct, že s pořádným štěstím. Nejvíce bodů měl Jan Uhmann z Hustopečí, ale protože už získal jednu z hlavních cen, přešla cena na dalšího v pořadí, a tím byl Stanislav Messerschmidt z Ořechova (7,5/15). Jenže Standa se po skončení poslední partie vypařil jak pára nad hrncem, a tak přišel na řadu třetí v pořadí, výše uvedený Josef Kolek z Ivančic. Nezapomenu jeho značně udivený výraz, když uslyšel své jméno. Inu, i to je výhoda systému turnaje, kde možno získat pouze jednu cenu.


Josefu Kolkovi předává Blanka Jurková

Podobné to bylo u nejlepšího juniora, tedy hráče do 20 let. Cenu v této kategorii získal výsledkem 7,5/15 teprve 14-letý Martin Nehyba ze Skaličky, když Adam Dvořák a Nataša Richterová brali již jiné ceny. No a výjimkou nebyly ani ženy, kde se vzhledem k umístění WGM Evy Kulované a Jany Zpěvákové v hlavních cenách z hlavní ženské ceny nakonec radovala WFM Nataša Richterová (ŠK AD Jičín), která výsledkem 8/15 obsadila 32. místo.


Nataša Richterová (v černém)

A jak již bylo výše uvedeno, bonusově byly oceněny ještě další dvě ženy v pořadí, které skončily stejným ziskem 8/15 těsně za sebou v pořadí 35. Zdeňka Blümelová (Slavia Kroměříž)


Zdeňka Blümelová

a 36. Kristýna Novosadová (Beskydská šachová škola).


Kristýna Novosadová

U ratingových kategorií to bylo o poznání jednodušší. V kategorii Elo 0 - 1600 zvítězil nadějný mládežník z Kuřimi Matěj Tajovský (6,5/15),


Matěj Tajovský

Elo 1601 - 1800 ovládnul Jan Moštěk z TJ Vlčnov (7/15),


Jan Moštěk

v kategorii 1801 - 2000 získal ocenění výsledkem 8/15 jeden z hlavních sponzorů turnaje sympatický Michal Vávra (Moravská Slavia Brno)


Michal Vávra

a v nejnabitější kategorii 2001 - 2100 (celkem 15 hráčů!) si výsledkem 8/15 cenu odnesl Michal Šípek (Jezdci Jundrov).


Michal Šípek

Součástí turnaje byly rovněž kvízové otázky z Mirkova šachového a soukromého života, za jejichž správné zodpovězení byly udělovány věcné ceny v podobě čtyř vinných cen (jak již bylo výše uvedeno Veltlínské zelené od Mgr. Vávry), 2 ks pěkných modrých triček s motivy památečního zápasu letošní extraligy Duras BVK Královo Pole - 1. ŠK Novoborský a knihy o jedné slečince s prvky humoru kocoura Garfielda. Pro zkrácení uvedu jen otázky a výherce:

1) Jaký byl Mirkův největší šachový úspěch v posledních letech života?
(7. místo na MČR v bleskové hře 2010 v Praze)
Kateřina Zpěváková (Spartak Uherský Brod) - tričko

2) Jakého šachového turnaje se Mirek zúčastnil jako posledního ve svém životě?
(přebor Brna družstev 2013 za Duras – 1. místo)
nezodpovězeno, vinná cena přešla do kategorie žen

3) Ve které sezóně a za který klub se Mirek dočkal mistrovského titulu v Celostátní lize družstev? (1987/1988, Univerzita Brno)
Pavel Šimáček (Zikuda Turnov) - víno


Pavel v závěru partie se mnou

4) Ve kterém roce (tříleté období) a v barvách kterého klubu Mirek získal mistrovský titul v korespondenční hře družstev? (1991 – 1993, Ela Třebíč)
FM Josef Mudrák (Slavia Kroměříž) - víno


FM Josef Mudrák přijímá mou gratulaci

5) Jakou národnost měla Mirkova babička z matčiny strany?
(německou)
Rudolf Richter (Šachy Zastávka) - tričko


Rudolf Richter odchází s památečním tričkem

6) Kterými kluby Mirek prošel jako kmenový hráč od žákovských let? Napovíme, že jich bylo 5. (DPM Brno, Univerzita Brno, Mazda Třebíč, Bydo Zakřany, Duras BVK Královo Pole)
Mgr. Michal Vávra (Moravská Slavia Brno) - knížka "O slečince v banánových kalhotkách"


Michal Vávra s velmi humornou knihou

Důležitými články turnaje byly dvě ženy. Katka Šmajzrová v roli rozhodčí, fotografky, zapisovatelky a správkyně kasy obstála na jedničku s hvězdičkou a především díky ní měl turnaj rychlý spád i v případech, kdy například někdo chybně nahlásil výsledek (zdržení nebylo delší 3 minut).


Vždy usměvavá Katka Šmajzrová

Dramatický moment se odehrál v poslední  třetině turnaje, kdy za Katkou dorazila její jundrovská spoluhráčka Martina Marečková a poté co se zmocnila kasy (v čemž jí šibalsky ještě podpořila Kristýna Novosadová), byl finanční osud turnaje na vážkách. Naštěstí se Martina včas přeprogramovala na užitečné psaní obálek, a tak nakonec všechno dobře dopadlo.


Zleva Kristýna, Martina, Katka a lepší polovina protipožární hlídky

To Dana Holzmannová měla za úkol především nasytit či napojit všechny účastníky, což se jí i přes rychlý průběh docela dařilo.


Dana Holzmannová

A na závěr několik zajímavých momentek:


David mezi Goliáši aneb je libo pár veselých historek?


Získat Janičku Zpěvákovou na svou stranu zkusil Michal Vávra


což si ovšem nenechal líbit Tonda Továrek


až nakonec jeden druhému zakryli reklamy vlastním tělem


Nejmladší dívka Zuzana Jackovičová (v červeném) a Anna Vavřínková


a od nejmladších rovnou k nejlepším - WGM Eva Kulovaná byla úspěšná


stejně tak i sympatická Elena Semenova


přesuneme se do kuřimských končin - Matěj, Martin a Katka Tajovští


od nich zpátky k nám na Duras - Ondra Nepomucký v extraligovém dresu proti Janu Uhmannovi sr.


a obrazový blok zakončíme s 20-letou slečnou Blankou Jurkovou
tak příští rok opět na viděnou!

3. ročník Bleskového dne Mirka Jurky je tedy úspěšně za námi a můžeme se již těšit na ten další, který by měl v roce 2017 opět proběhnout první červnovou neděli na stejném místě a ve stejném čase. Ještě jednou velké poděkování FAST VUT v Brně, všem našim partnerům a dále šachovým klubům z Durasu, Jundrova, Univerzity, Kuřimi a čajovně Utopia za zapůjčený materiál, jejichž hráči měli díky tomu 50% slevu na startovném. Od psacího stolu tedy na napsanou a od šachovnice a mikrofonu zase napřesrok na viděnou!
Soubor ke stažení: []

přidal Neklan Vyskočil dne 12.06.2016 | sekce: Turnaje

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
20.01.2019 Optika Medek Open 2019 akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
31.12.2018 Olexův memoriál pro bystrcké olejáře ke stažení
27.12.2018 V Brně začal Olexův memoriál ke stažení
25.12.2018 Radilův memoriál akce
24.12.2018 V přerovské Dlažce šachovalo 18 hráčů ke stažení
18.12.2018 Páté kolo základního turnaje ke stažení
12.12.2018 Memoriál J. Švandy a V. Holíka akce
26.11.2018 Druhé kolo základního turnaje ke stažení
19.11.2018 Akademickým mistrem ČR IM Martin Blahynka ke stažení
13.11.2018 Akademické MČR v bleskové hře již tuto sobotu, součástí také doprovodný turnaj ke stažení
09.11.2018 Olexův memoriál akce
07.11.2018 Přihlaste se na otevřené MČR v bleskovém šachu 2018! akce
24.10.2018 V Moutnicích proběhlo Mistrovství Orla v šachu ke stažení
19.10.2018 Memoriál Josefa Oharka akce
14.10.2018 Akademické MČR v bleskové hře tradičně 17. listopadu ke stažení
14.10.2018 Otevřený turnaj k AMČR v bleskovém šachu akce
14.10.2018 Akademické MČR v bleskovém šachu akce
30.09.2018 Šípkův memoriál 2018 ke stažení
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
27.09.2018 Třetí sobota akce
26.09.2018 Knínice open akce
26.09.2018 Líté boje ve Šlapanicích opět úspěšné ke stažení
21.09.2018 Mistrovství Orla v šachu akce
19.09.2018 Turnaj Napříč generacemi na Zelňáku se vydařil ke stažení
18.09.2018 10. Svatováclavský turnaj Kyjov akce
13.09.2018 32. ROČNÍK MEMORIÁLU KARLA OSMANČÍKA akce
10.09.2018 Pohár bystrcké radnice ke stažení
04.09.2018 Turnaj všech generací akce
03.09.2018 Rapid Open Dobšice - přebor čtyřčlenných družstev akce
03.09.2018 Veletržní turnaj úspěšně dokončen ke stažení
01.09.2018 Čtvrté kolo Veletržního turnaje ke stažení
29.08.2018 Simultánka IM Neklana Vyskočila (15.00 - 19.00) akce
27.08.2018 V Brně zahájil Veletržní turnaj ke stažení
24.08.2018 Memoriál Františka Křížka a Milana Grabce akce
20.07.2018 Jihomoravští šachisté v Lignanu ke stažení
30.06.2018 Líté boje pod radničním mečem akce
19.06.2018 FIDE rapid Podluží akce
17.06.2018 Bleskový den Mirka Jurky - 5. ročník vyhrál IM Jaroslav Bureš ke stažení
14.06.2018 Memoriál Oldřicha Šípka akce
07.06.2018 Bleskový den Mirka Jurky za dveřmi, přihlášeno již přes 50 účastníků! ke stažení
07.06.2018 Bleskový den Mirka Jurky za dveřmi, přihlášeno již přes 50 účastníků! ke stažení
27.05.2018 Bleskový den Mirka Jurky uvidí v novém hávu Společenské centrum v Bystrci ke stažení
25.05.2018 Bleskový den Mirka Jurky akce
15.05.2018 Mistrovství ČR seniorů v rapidšachu akce
13.05.2018 Pohár bystrcké radnice akce
07.05.2018 Open Hodonice 2018 akce
30.04.2018 Bleskovky Zdeňka Páska v rámci přeboru Brna v bleskové hře jednotlivců ke stažení
21.04.2018 Ořechovské loučení se sezónou ke stažení
17.04.2018 43. Veletržní šachový turnaj jako otevřený přebor JmŠS ke stažení
17.04.2018 Veletržní turnaj akce
16.04.2018 Wisconsin Cup PROSTĚJOV 2018 akce
16.04.2018 Memoriál Jana Kováře akce
10.04.2018 Memoriál Karla Bartoše akce
05.04.2018 Olomoucký Turnaj přátelství pro Vaculíka ke stažení
02.04.2018 Bohuslavice Open 2018 akce
29.03.2018 PAVELKA ELEKTRO CUP akce
13.03.2018 Přebor Brna blesk jednotlivců akce
10.03.2018 HAIVA CUP akce
08.03.2018 V sobotu přijďte na Fischerky! ke stažení
08.03.2018 FISCHER RANDOM CHESS OPEN akce
08.03.2018 Kam o Velikonocích? ke stažení
07.03.2018 Turnaj šachových nadějí a turnaj Pobeskydí akce
07.03.2018 Turnaj přátelství akce
07.03.2018 O pohár Mistra Jana akce
27.02.2018 Výsledky turnaje v Hodonicích článek


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009