Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Simultánka v Utopii

Ze spolupráce CHESS TEAMU BRNO a čajovny UTOPIA vzešla další zajímavá akce, která měla přilákat zájem veřejnosti. Simultánka Vojty Zwardoně a mé maličkosti proti veřejnosti se odehrála v úterý 7.6.2016 v čajovně Utopia a tento záměr určitě splnila. Veřejnost byla omezena ratingem nepřevyšujícím hranici 2000 Elo bodů a hrála všechny své partie černými (výjimkou na své přání byli pouze Martin a Jan Brožovi, kteří ve druhé partii dostali bílé), my byli zase znevýhodněni menším časem na přemýšlení a střídáním se v tazích, což občas vyvolávalo i komické situace.

Více fotografií naleznete na Zoneramě.Účastníci simultánky měli slušnou motivaci v možnosti získání poukázek na útratu v čajovně v hodnotách 500,-Kč za vítězství a 200,-Kč za remízu, navíc za poplatek 40,-Kč mohli odehrát hned dvě hry. To většina účastníků využila, ne však vždy s úspěchem. Výsledek nakonec potvrdil převahu simultánčíků nad veřejností.Simultánka začala asi s půlhodinovým zpožděním, zaviněným menším počtem šachového materiálu, po jehož donešení z Veselé čajovny mohla produkce začít. Hráči byli upozorněni na pravidlo 3x a dost, kterým bylo možno 3x během partie odložit svůj tah na později, což také většina hráčů využívala. Hrálo se na 20 šachovnicích a náhodou vyšlo, že příchozích hráčů na začátek simultánky bylo právě 20, takže nikdo nemusel čekat. Z dvacítky hráčů si nakonec přišli zahrát jen tři neregistrovaní a vzhledem k ratingům registrovaných (většinou mezi 1800 - 1900) nás s Vojtou při té rychlosti a střídání se v tazích nečekalo nic jednoduchého. To se také potvrdilo délkou jednotlivých partií. V průměru jedna partie trvala asi 1,5 hodiny, což je u simultánky dost neobvyklé a měli jsme vlastně štěstí, že nepřišlo více zájemců, kteří by tak museli čekat. Uspořádání podobné simultánky v budoucnu tak bude minimálně omezeno jedinou hrou a možná i snížením ratingu soupeřů, neb při vyšší kvalitě soupeřů vše trvá nepoměrně déle.


Na čučku přišel i Leoš Fojt s partnerkou Naďou

Pojďme ale zpátky k simultánce, kterou si přišlo zahrát mnoho známých tváří. Z Kuřimi dorazil triumvirát Katka Tajovská se synem Šimonem (s nímž jsem měl navíc před simultánkou trénink) a Honza Číhal. Katka přišla od státnic tak trochu za černou mambu, v partii nás však svým jedem naštěstí nezasáhla. To Šimon odehrál partii velmi dobře a ve čtyřvěžovce k remíze úplně stačilo pokrytí citlivého pe7. To však Šimon neudělal a koncovku nakonec prohrál, za dlouho vyrovnaný boj má však naše uznání.


Šimon s Katkou společnými silami

Honza Číhal věren svému příjmení číhal na svou příležitost po celou partii a už to vypadalo, že jeho hradby neprolomíme, nakonec se ale přece jen našla cestička.


Honza Číhal (vpravo)

Zajímavou skupinou byla 4-členná parta mladých hráčů ze Sloupu, která srdnatě vzdorovala v každé partii a nakonec se jí také podařilo ukořistit dvě remízy zásluhou Petra Špičáka a Martina Pokladníka.


Zleva Martin Pokladník a Petr Špičák

Z Durasu přišli Honzík Brož v doprovodu táty Martina a Pavel Menčík. Honzík si nevedl špatně, když hlavně v první partii držel ve střední hře jen trochu horší pozici. Pak ale nenašel správný plán a po připuštění útoku na krále nešlo již nic dělat. Honzíkovi ale nechybí dobré nápady s odvahou a Duras tak nemusí mít o své následovníky obavy.


Zleva Honzík a Martin Brožovi

Další Durasák Pavel Menčík obě své partie prohrál, ale zvláště v té první se děly věci. Nejprve nám dobře provedený útok zajistil vyhranou pozici, kterou jsem ale trochu pokazil a když už jsme přežili brejk a vypadalo to na remízu, tak Pavel ztratil dámu


Tady se Wir napadené dámě ještě smál, ztráta přišla až o 20 tahů později

Ve druhé partii jsme připustili "rady" asi ve 20.30 přichozího Michala Kaloda, což nám ale paradoxně spíše pomohlo a partie skončila sice až v koncovce, ale přesto docela brzy.

Ratingově nejsilnějším hráčem simultánky byl Michal Šípek z Jundrova, který je velmi nebezpečný především v bleskové hře, ale i v klasice má svou sílu. Michalovo Elo 2013 jej sice neopravňovalo ke startu, ale již dříve jsme v CHESS TEAMU rozhodli o připuštění v případě rozdílu pár Elo bodíků. Michal byl ovšem velmi dobře střežen a nakonec se nám jej podařilo pokořit v obou partiích, což jsem já osobně příliš nečekal.


Michal Šípek (vlevo) čelí Vojtovi

Z lokomotivácké omladiny dorazili bráchové Kamil a Samuel Khadashové. Staršímu Kamilovi se nakonec podařilo s trochou štěstí svou jedinou (dlouhou) partii v koncovce remizovat a za tuto výdrž si poukaz určitě zasloužil.


Kamil odolal i mým tahům od boku

Břeťa Eichler přijel pracovně dost unavený a po ztrátě figury v přechodu ze zahájení do střední hry musel vzdát. Znám to nejlíp sám, téměř vždy funguji lépe dopoledne než navečer.


Zleva Rosťa Rotrekl a Břeťa Eichler

Asi nejdéle vzdorovali dnes již neaktivní Rosťa Rotrekl s Petrem Škaroupkou. Tito kamarádi byli velmi blízko remízám, ani oni však neodolali všem nástrahám a museli kapitulovat. Rozhodně jsme se ale právě v těchto partiích nadřeli snad nejvíc.


Petr Škaroupka

Zvláštní ocenění zaslouží neregistrovaný Jakub Kratochvíla. Vojta v Caro-Kannu přehlédl brzy kvalitu a náš protivník nás poté předlouho mučil v koncovce jeho dvou věží proti naší věži a jezdci (a na začátku pěšcům 6 - 6). Protože se však do našich hradeb nemohl dostat, vrátil kvalitu s dobráním pěšce a zkoušel vyhrát věžovku s pěšcem navíc. Ani to se mu však nepodařilo a partie skončila nerozhodně. V každém případě jsme právě zde museli vynaložit velké obranné úsilí a nutno říci, že takový výkon jsme od neregistrovaného šachisty rozhodně nečekali. Zasloužený 200,-Kč poukaz!


Jakub Kratochvíla

No a je tu borec na konec, vítěz úterní simultánky. Tím se stal 28-letý Alibek Tokabayev (Elo 1886) z Kazachstánu. Alibek je slabozraký šachista, který se ale v našich končinách již dobře zapsal 8. místem na rapid turnaji Pohár bystrcké radnice (2015), kde předstihl i několik velmi silných hráčů (IM Milan Žůrek, FM David Holemář, Lukáš Řehůřek, Petr Mlýnek ad.). V první partii jsme až komicky doplatili na nezvyk při hraní se zapichovacími figurkami na menší šachovnici, když po napadení našeho pf5 černou dámou na d7 zahrál Vojta g2-g4 v domnění, že naše dáma stojí stále ještě na d1. Já však o tah předtím dámu posunul na d2, takže po g4 přišla samozřejmě vidlička Je5-f3+ a museli jsme snad už v 10. tahu vzdát. Ve druhé partii jsme našeho soupeře v koncovce čtyř věží a našeho lepšího koně nad zcela pasivním černým střelcem technicky přetlačili, v okamžiku sklizně jsem však přehlédl taktiku a partie pak již vyhrát nešla. Jeden z komických momentů, možných asi jen při střídavém tahání, nastal ve druhé partii v okamžiku volené strategie v koncovce, kde jsem nejprve táhnul věží z h3 na h4, aby Vojta následně vrátil věž zpátky na h3. Popuzen nepochopením svého plánu jsem vrátil věž zpátky na h4 a zde už Vojta zahrál dle mého plánu druhou věží na druhou řadu s přesunem přes f3 na h3 a připoutáním obou černých věží ke krytí ph5 s tím, že zbytek obstará na druhém křídle bílý koník proti bezmocnému černému střelci. Že to nakonec nevyšlo bylo mou chybou, viz výše V každém případě si Alibek poukazy v celkové hodnotě 700,-Kč zasloužil, načež jsme jej pochválili za dobrou hru a mladé dívky z Utopie jej pak vyvedli z útrob čajovny až na ulici.


Alibek Tokabayev
 
Simultánka krátce poté skončila, a to výsledkem 28,5 : 3,5 pro nás. Shrnuto podtrženo, poukazy získali:

Alibek Tokabayev (Kazachstán, Elo 1886) - 500 + 200
Kamil Khadash
(Lokomotiva Brno, Elo 1384) - 200
Petr Špičák
(TJ Sloup, Elo 1869) - 200
Martin Pokladník
(TJ Sloup, Elo 1955) - 200
Jakub Kratochvíla
(neregistrovaný) - 200

Simultánka se tedy vydařila a s Vojtou jsme myslím podali docela dobrý výkon. Naší roli navíc poněkud stěžoval těžký vzduch uvnitř čajovny a zanedbatelný nebyl ani náš sportovní výkon, když jsme donekonečna rotovali z jednoho patra do druhého. Vzhledem k výše uvedené průměrné délce jedné partie jsem už okolo 20.30 nepřipustil ke hře Michala Kaloda, neb vidina další minimálně hodiny hry by vzhledem k výše uvedenému nebyla pro naše zdraví úplně vhodná. V každém případě jsme se ale této role zhostili rádi a v budoucnu se nebudeme bránit dalším podobným akcím.Soubor ke stažení: [xlsx]

přidal Neklan Vyskočil dne 09.06.2016 | sekce: Turnaje

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
12.02.2018 O pardubickou kotvu akce
10.02.2018 Základní turnaj - 10. kolo ke stažení
03.02.2018 Únoroví Pásci - dávní navrátilci, čtyři nováčci a staronový vítěz ke stažení
16.01.2018 FIDE RAPID PIVOVARU DALEŠICE akce
04.01.2018 Radilův memoriál pro Holemáře ke stažení
02.01.2018 Olexův memoriál vyhrál Oskar Hájek z Prušánek ke stažení
30.12.2017 Ivančický brousek vyhrál Pavel Kubát ke stažení
29.12.2017 Šachový klub Rozrazil hledá trenéry článek
24.12.2017 Radilův memoriál akce
23.12.2017 Bleskovky Zdeňka Páska akce
23.12.2017 Bleskovky Zdeňka Páska akce
23.12.2017 Bleskovky Zdeňka Páska akce
23.12.2017 Bleskovky Zdeňka Páska akce
23.12.2017 Bleskovky Zdeňka Páska akce
23.12.2017 Bleskovky Zdeňka Páska akce
23.12.2017 Bleskovky Zdeňka Páska akce
23.12.2017 Bleskovky Zdeňka Páska akce
23.12.2017 Bleskovky Zdeňka Páska akce
23.12.2017 Bleskovky Zdeňka Páska akce
23.12.2017 Bleskovky Zdeňka Páska akce
23.12.2017 Bleskovky Zdeňka Páska akce
14.12.2017 Štěpánský turnaj v šachu – O pohár Kyjovského pivovaru akce
09.12.2017 Novoroční cena města Bílovce akce
06.12.2017 Ivančický Brousek akce
21.11.2017 Šachy pro Diakonii akce
12.11.2017 Turnaj Napříč generacemi proběhl v Rajhradě za účasti 50 hráčů ke stažení
05.11.2017 Memoriál Josefa Oharka akce
04.11.2017 21. ročník rekreačního pobytu u moře se šachovým programem akce
31.10.2017 Rapid v krčmě Pod Lípou ke stažení
28.10.2017 Olexův memoriál akce
27.10.2017 Turnaj napříč generacemi o pohár starosty MČ Brno-sever Mgr. Martina Malečka akce
23.10.2017 Mistrem Orla v šachu se stává Tomáš Brouček z Turnova ke stažení
21.10.2017 Novoroční turnaj v šachu v hodinovkách akce
21.10.2017 Vánoční turnaj v šachu akce
18.10.2017 Pozvánka na Open Brno ke stažení
17.10.2017 Pohár bystrcké radnice akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Třetí sobota akce
17.10.2017 Třetí sobota akce
17.10.2017 Třetí sobota akce
17.10.2017 Třetí sobota akce
17.10.2017 Třetí sobota akce
17.10.2017 Třetí sobota akce
17.10.2017 Třetí sobota akce
17.10.2017 Třetí sobota akce
12.10.2017 Základní turnaj akce
10.10.2017 Třetí sobota akce
10.10.2017 O pohár a pohárek BVK již klepe na dveře ke stažení
08.10.2017 Bleskovky Zdeňka Páska v Utopii - říjen pro mě ke stažení
05.10.2017 Mistrovství Orla v šachu akce
30.09.2017 Pátek v Bystrci ke stažení
28.09.2017 Kyjovský svatováclavský turnaj vyhrál slovenský Pribila ke stažení
27.09.2017 Martin Hošek vítězem turnaje ve Šlapanicích ke stažení
26.09.2017 O pohár BVK akce
26.09.2017 Přebor JMŠS v bleskové hře jednotlivců - vítězem IM Vojtěch Zwardoň, přeborníkem Jan Mikeš ke stažení
26.09.2017 Pohár města Bučovic akce
15.09.2017 9. Svatováclavský turnaj Kyjov akce
14.09.2017 Třetí sobota akce
10.09.2017 Jan Kalendovský o 7. kole Veletržního turnaje ke stažení
09.09.2017 Přebor JMŠS v bleskové hře jednotlivců příští sobotu, přihlášky bez navýšení do středeční půlnoci! ke stažení
04.09.2017 Veletržní turnaj - galerie vítězů ke stažení
03.09.2017 Bleskovky Zdeňka Páska v Utopii - po prázdninách vítězí Petr Skácelík ke stažení
01.09.2017 Veletržní turnaj očima Jana Kalendovského ke stažení
28.08.2017 Veletržní turnaj zahájen ke stažení
12.08.2017 Přebor JMŠS v bleskové hře jednotlivců akce
11.08.2017 Wisconsin Cup akce
08.08.2017 Bleskovky Zdeňka Páska v Utopii - Martin Šenkýř vítězí podruhé v řadě! ke stažení
06.08.2017 Memoriál Karla Osmančíka akce
06.08.2017 O pohár města Moravský Beroun akce
06.08.2017 Memoriál Františka Křížka a Milana Grabce akce
05.08.2017 Líté boje pod radničním mečem akce
21.07.2017 Pardubický festival tradičně ke stažení
21.07.2017 Jeseník Open akce
21.07.2017 Mezinárodní rychnovský šachový festival a MČR seniorů akce
21.07.2017 FIDE OPEN STARÉ MĚSTO akce
21.07.2017 Open Brno akce
19.07.2017 Memoriál O.Šípka 2017 akce
19.07.2017 Vydařený návrat do Caorle ke stažení
18.07.2017 Jihomoravští šachisté v Lignanu ke stažení
16.07.2017 Podluží 2017 akce
05.07.2017 42. ročník Veletržního šachového turnaje akce
29.06.2017 Vyrovnaný Open Duras BVK očima Jana Kalendovského ke stažení
28.06.2017 Czech Open akce
27.06.2017 Bleskovky Zdeňka Páska již tuto sobotu! ke stažení
19.06.2017 Rapid Kunovice - Kunovský šachový festival akce
14.06.2017 Open Duras BVK již příští sobotu! ke stažení
13.06.2017 Bleskovky Zdeňka Páska - červen ovládl IM Neklan Vyskočil ke stažení
11.06.2017 Bleskový den Mirka Jurky počtvrté - jasná záležitost pro IM Vojtěcha Zwardoně ke stažení
01.06.2017 Bleskovky Zdeňka Páska až druhou červnovou sobotu, tato sobota patří Jurkovi! ke stažení


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009