Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Simultánka v Utopii

Ze spolupráce CHESS TEAMU BRNO a čajovny UTOPIA vzešla další zajímavá akce, která měla přilákat zájem veřejnosti. Simultánka Vojty Zwardoně a mé maličkosti proti veřejnosti se odehrála v úterý 7.6.2016 v čajovně Utopia a tento záměr určitě splnila. Veřejnost byla omezena ratingem nepřevyšujícím hranici 2000 Elo bodů a hrála všechny své partie černými (výjimkou na své přání byli pouze Martin a Jan Brožovi, kteří ve druhé partii dostali bílé), my byli zase znevýhodněni menším časem na přemýšlení a střídáním se v tazích, což občas vyvolávalo i komické situace.

Více fotografií naleznete na Zoneramě.Účastníci simultánky měli slušnou motivaci v možnosti získání poukázek na útratu v čajovně v hodnotách 500,-Kč za vítězství a 200,-Kč za remízu, navíc za poplatek 40,-Kč mohli odehrát hned dvě hry. To většina účastníků využila, ne však vždy s úspěchem. Výsledek nakonec potvrdil převahu simultánčíků nad veřejností.Simultánka začala asi s půlhodinovým zpožděním, zaviněným menším počtem šachového materiálu, po jehož donešení z Veselé čajovny mohla produkce začít. Hráči byli upozorněni na pravidlo 3x a dost, kterým bylo možno 3x během partie odložit svůj tah na později, což také většina hráčů využívala. Hrálo se na 20 šachovnicích a náhodou vyšlo, že příchozích hráčů na začátek simultánky bylo právě 20, takže nikdo nemusel čekat. Z dvacítky hráčů si nakonec přišli zahrát jen tři neregistrovaní a vzhledem k ratingům registrovaných (většinou mezi 1800 - 1900) nás s Vojtou při té rychlosti a střídání se v tazích nečekalo nic jednoduchého. To se také potvrdilo délkou jednotlivých partií. V průměru jedna partie trvala asi 1,5 hodiny, což je u simultánky dost neobvyklé a měli jsme vlastně štěstí, že nepřišlo více zájemců, kteří by tak museli čekat. Uspořádání podobné simultánky v budoucnu tak bude minimálně omezeno jedinou hrou a možná i snížením ratingu soupeřů, neb při vyšší kvalitě soupeřů vše trvá nepoměrně déle.


Na čučku přišel i Leoš Fojt s partnerkou Naďou

Pojďme ale zpátky k simultánce, kterou si přišlo zahrát mnoho známých tváří. Z Kuřimi dorazil triumvirát Katka Tajovská se synem Šimonem (s nímž jsem měl navíc před simultánkou trénink) a Honza Číhal. Katka přišla od státnic tak trochu za černou mambu, v partii nás však svým jedem naštěstí nezasáhla. To Šimon odehrál partii velmi dobře a ve čtyřvěžovce k remíze úplně stačilo pokrytí citlivého pe7. To však Šimon neudělal a koncovku nakonec prohrál, za dlouho vyrovnaný boj má však naše uznání.


Šimon s Katkou společnými silami

Honza Číhal věren svému příjmení číhal na svou příležitost po celou partii a už to vypadalo, že jeho hradby neprolomíme, nakonec se ale přece jen našla cestička.


Honza Číhal (vpravo)

Zajímavou skupinou byla 4-členná parta mladých hráčů ze Sloupu, která srdnatě vzdorovala v každé partii a nakonec se jí také podařilo ukořistit dvě remízy zásluhou Petra Špičáka a Martina Pokladníka.


Zleva Martin Pokladník a Petr Špičák

Z Durasu přišli Honzík Brož v doprovodu táty Martina a Pavel Menčík. Honzík si nevedl špatně, když hlavně v první partii držel ve střední hře jen trochu horší pozici. Pak ale nenašel správný plán a po připuštění útoku na krále nešlo již nic dělat. Honzíkovi ale nechybí dobré nápady s odvahou a Duras tak nemusí mít o své následovníky obavy.


Zleva Honzík a Martin Brožovi

Další Durasák Pavel Menčík obě své partie prohrál, ale zvláště v té první se děly věci. Nejprve nám dobře provedený útok zajistil vyhranou pozici, kterou jsem ale trochu pokazil a když už jsme přežili brejk a vypadalo to na remízu, tak Pavel ztratil dámu


Tady se Wir napadené dámě ještě smál, ztráta přišla až o 20 tahů později

Ve druhé partii jsme připustili "rady" asi ve 20.30 přichozího Michala Kaloda, což nám ale paradoxně spíše pomohlo a partie skončila sice až v koncovce, ale přesto docela brzy.

Ratingově nejsilnějším hráčem simultánky byl Michal Šípek z Jundrova, který je velmi nebezpečný především v bleskové hře, ale i v klasice má svou sílu. Michalovo Elo 2013 jej sice neopravňovalo ke startu, ale již dříve jsme v CHESS TEAMU rozhodli o připuštění v případě rozdílu pár Elo bodíků. Michal byl ovšem velmi dobře střežen a nakonec se nám jej podařilo pokořit v obou partiích, což jsem já osobně příliš nečekal.


Michal Šípek (vlevo) čelí Vojtovi

Z lokomotivácké omladiny dorazili bráchové Kamil a Samuel Khadashové. Staršímu Kamilovi se nakonec podařilo s trochou štěstí svou jedinou (dlouhou) partii v koncovce remizovat a za tuto výdrž si poukaz určitě zasloužil.


Kamil odolal i mým tahům od boku

Břeťa Eichler přijel pracovně dost unavený a po ztrátě figury v přechodu ze zahájení do střední hry musel vzdát. Znám to nejlíp sám, téměř vždy funguji lépe dopoledne než navečer.


Zleva Rosťa Rotrekl a Břeťa Eichler

Asi nejdéle vzdorovali dnes již neaktivní Rosťa Rotrekl s Petrem Škaroupkou. Tito kamarádi byli velmi blízko remízám, ani oni však neodolali všem nástrahám a museli kapitulovat. Rozhodně jsme se ale právě v těchto partiích nadřeli snad nejvíc.


Petr Škaroupka

Zvláštní ocenění zaslouží neregistrovaný Jakub Kratochvíla. Vojta v Caro-Kannu přehlédl brzy kvalitu a náš protivník nás poté předlouho mučil v koncovce jeho dvou věží proti naší věži a jezdci (a na začátku pěšcům 6 - 6). Protože se však do našich hradeb nemohl dostat, vrátil kvalitu s dobráním pěšce a zkoušel vyhrát věžovku s pěšcem navíc. Ani to se mu však nepodařilo a partie skončila nerozhodně. V každém případě jsme právě zde museli vynaložit velké obranné úsilí a nutno říci, že takový výkon jsme od neregistrovaného šachisty rozhodně nečekali. Zasloužený 200,-Kč poukaz!


Jakub Kratochvíla

No a je tu borec na konec, vítěz úterní simultánky. Tím se stal 28-letý Alibek Tokabayev (Elo 1886) z Kazachstánu. Alibek je slabozraký šachista, který se ale v našich končinách již dobře zapsal 8. místem na rapid turnaji Pohár bystrcké radnice (2015), kde předstihl i několik velmi silných hráčů (IM Milan Žůrek, FM David Holemář, Lukáš Řehůřek, Petr Mlýnek ad.). V první partii jsme až komicky doplatili na nezvyk při hraní se zapichovacími figurkami na menší šachovnici, když po napadení našeho pf5 černou dámou na d7 zahrál Vojta g2-g4 v domnění, že naše dáma stojí stále ještě na d1. Já však o tah předtím dámu posunul na d2, takže po g4 přišla samozřejmě vidlička Je5-f3+ a museli jsme snad už v 10. tahu vzdát. Ve druhé partii jsme našeho soupeře v koncovce čtyř věží a našeho lepšího koně nad zcela pasivním černým střelcem technicky přetlačili, v okamžiku sklizně jsem však přehlédl taktiku a partie pak již vyhrát nešla. Jeden z komických momentů, možných asi jen při střídavém tahání, nastal ve druhé partii v okamžiku volené strategie v koncovce, kde jsem nejprve táhnul věží z h3 na h4, aby Vojta následně vrátil věž zpátky na h3. Popuzen nepochopením svého plánu jsem vrátil věž zpátky na h4 a zde už Vojta zahrál dle mého plánu druhou věží na druhou řadu s přesunem přes f3 na h3 a připoutáním obou černých věží ke krytí ph5 s tím, že zbytek obstará na druhém křídle bílý koník proti bezmocnému černému střelci. Že to nakonec nevyšlo bylo mou chybou, viz výše V každém případě si Alibek poukazy v celkové hodnotě 700,-Kč zasloužil, načež jsme jej pochválili za dobrou hru a mladé dívky z Utopie jej pak vyvedli z útrob čajovny až na ulici.


Alibek Tokabayev
 
Simultánka krátce poté skončila, a to výsledkem 28,5 : 3,5 pro nás. Shrnuto podtrženo, poukazy získali:

Alibek Tokabayev (Kazachstán, Elo 1886) - 500 + 200
Kamil Khadash
(Lokomotiva Brno, Elo 1384) - 200
Petr Špičák
(TJ Sloup, Elo 1869) - 200
Martin Pokladník
(TJ Sloup, Elo 1955) - 200
Jakub Kratochvíla
(neregistrovaný) - 200

Simultánka se tedy vydařila a s Vojtou jsme myslím podali docela dobrý výkon. Naší roli navíc poněkud stěžoval těžký vzduch uvnitř čajovny a zanedbatelný nebyl ani náš sportovní výkon, když jsme donekonečna rotovali z jednoho patra do druhého. Vzhledem k výše uvedené průměrné délce jedné partie jsem už okolo 20.30 nepřipustil ke hře Michala Kaloda, neb vidina další minimálně hodiny hry by vzhledem k výše uvedenému nebyla pro naše zdraví úplně vhodná. V každém případě jsme se ale této role zhostili rádi a v budoucnu se nebudeme bránit dalším podobným akcím.Soubor ke stažení: [xlsx]

přidal Neklan Vyskočil dne 09.06.2016 | sekce: Turnaje

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
20.01.2019 Optika Medek Open 2019 akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
31.12.2018 Olexův memoriál pro bystrcké olejáře ke stažení
27.12.2018 V Brně začal Olexův memoriál ke stažení
25.12.2018 Radilův memoriál akce
24.12.2018 V přerovské Dlažce šachovalo 18 hráčů ke stažení
18.12.2018 Páté kolo základního turnaje ke stažení
12.12.2018 Memoriál J. Švandy a V. Holíka akce
26.11.2018 Druhé kolo základního turnaje ke stažení
19.11.2018 Akademickým mistrem ČR IM Martin Blahynka ke stažení
13.11.2018 Akademické MČR v bleskové hře již tuto sobotu, součástí také doprovodný turnaj ke stažení
09.11.2018 Olexův memoriál akce
07.11.2018 Přihlaste se na otevřené MČR v bleskovém šachu 2018! akce
24.10.2018 V Moutnicích proběhlo Mistrovství Orla v šachu ke stažení
19.10.2018 Memoriál Josefa Oharka akce
14.10.2018 Akademické MČR v bleskové hře tradičně 17. listopadu ke stažení
14.10.2018 Otevřený turnaj k AMČR v bleskovém šachu akce
14.10.2018 Akademické MČR v bleskovém šachu akce
30.09.2018 Šípkův memoriál 2018 ke stažení
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
27.09.2018 Třetí sobota akce
26.09.2018 Knínice open akce
26.09.2018 Líté boje ve Šlapanicích opět úspěšné ke stažení
21.09.2018 Mistrovství Orla v šachu akce
19.09.2018 Turnaj Napříč generacemi na Zelňáku se vydařil ke stažení
18.09.2018 10. Svatováclavský turnaj Kyjov akce
13.09.2018 32. ROČNÍK MEMORIÁLU KARLA OSMANČÍKA akce
10.09.2018 Pohár bystrcké radnice ke stažení
04.09.2018 Turnaj všech generací akce
03.09.2018 Rapid Open Dobšice - přebor čtyřčlenných družstev akce
03.09.2018 Veletržní turnaj úspěšně dokončen ke stažení
01.09.2018 Čtvrté kolo Veletržního turnaje ke stažení
29.08.2018 Simultánka IM Neklana Vyskočila (15.00 - 19.00) akce
27.08.2018 V Brně zahájil Veletržní turnaj ke stažení
24.08.2018 Memoriál Františka Křížka a Milana Grabce akce
20.07.2018 Jihomoravští šachisté v Lignanu ke stažení
30.06.2018 Líté boje pod radničním mečem akce
19.06.2018 FIDE rapid Podluží akce
17.06.2018 Bleskový den Mirka Jurky - 5. ročník vyhrál IM Jaroslav Bureš ke stažení
14.06.2018 Memoriál Oldřicha Šípka akce
07.06.2018 Bleskový den Mirka Jurky za dveřmi, přihlášeno již přes 50 účastníků! ke stažení
07.06.2018 Bleskový den Mirka Jurky za dveřmi, přihlášeno již přes 50 účastníků! ke stažení
27.05.2018 Bleskový den Mirka Jurky uvidí v novém hávu Společenské centrum v Bystrci ke stažení
25.05.2018 Bleskový den Mirka Jurky akce
15.05.2018 Mistrovství ČR seniorů v rapidšachu akce
13.05.2018 Pohár bystrcké radnice akce
07.05.2018 Open Hodonice 2018 akce
30.04.2018 Bleskovky Zdeňka Páska v rámci přeboru Brna v bleskové hře jednotlivců ke stažení
21.04.2018 Ořechovské loučení se sezónou ke stažení
17.04.2018 43. Veletržní šachový turnaj jako otevřený přebor JmŠS ke stažení
17.04.2018 Veletržní turnaj akce
16.04.2018 Wisconsin Cup PROSTĚJOV 2018 akce
16.04.2018 Memoriál Jana Kováře akce
10.04.2018 Memoriál Karla Bartoše akce
05.04.2018 Olomoucký Turnaj přátelství pro Vaculíka ke stažení
02.04.2018 Bohuslavice Open 2018 akce
29.03.2018 PAVELKA ELEKTRO CUP akce
13.03.2018 Přebor Brna blesk jednotlivců akce
10.03.2018 HAIVA CUP akce
08.03.2018 V sobotu přijďte na Fischerky! ke stažení
08.03.2018 FISCHER RANDOM CHESS OPEN akce
08.03.2018 Kam o Velikonocích? ke stažení
07.03.2018 Turnaj šachových nadějí a turnaj Pobeskydí akce
07.03.2018 Turnaj přátelství akce
07.03.2018 O pohár Mistra Jana akce
27.02.2018 Výsledky turnaje v Hodonicích článek


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009