Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Bleskový den Mirka Jurky podruhé - triumf IM Cyrila Ponížila

Šachové kluby Duras BVK Královo Pole, Lokomotiva Brno a VSK Universita Brno uspořádaly v neděli 7.6.2015 ve spolupráci s Fakultou stavební Vysokého učení technického v Brně, pod záštitou děkana Fakulty stavební prof. Ing. Rostislava Drochytky, CSc, MBA, 2. ročník turnaje Bleskový den Mirka Jurky, který se hrál na počest nedožitých 51. narozenin tohoto skvělého hráče, člověka a milovníka rychlých šachových disciplín. Turnaj se hrál na 15 kol švýcarským způsobem a zúčastnilo se jej 82 hráčů. Hrálo se tempem 2x5 minut, které hráči v hlasování u prezence upřednostnili před tempem 2x3 minuty + 2 vteřiny / tah relativně těsným poměrem hlasů 45 : 37.

Výsledky najdete na chess-results, bohatou fotogalerii na fotoúložišti Zonerama.

Letošní 2. ročník přinesl čtyři výrazné změny, které jak se ukázalo, byly pro turnaj velmi přínosné. Tou hlavní bylo místo konání, kterým se stala Fakulta stavební Vysokého učení technického v Brně. Díky vstřícnosti a ochotě fakultních představitelů jsme měli ve 4. patře k dispozici prostornou hrací místnost pro min. 150 lidí, která nabídla veškerý komfort a technické zázemí. To výraznou měrou přispělo ke spokojenosti všech účastníků, jejichž pozitivní ohlasy zaznamenáváme ještě nyní.Druhou podstatnou změnou byla úprava cenového fondu. Letos jsme se rozhodli pro lidovější model, když se rozdělovalo v českých podmínkách méně obvyklých 40 finančních cen (nejnižší ceny byly mimochodem dvojnásobkem vkladu), z nichž bylo 10 cen v kategoriích (vždy vítězové, pokud byl takový hráč v hlavních cenách či zvítězil v jiné kategorii, přešla cena na dalšího v pořadí). Souběh cen tedy nebyl možný, takže bylo také 40 výherců. Třetí změnou byl premiérový zápočet výsledků turnaje na mezinárodní FIDE Blitz Elo, což jak doufáme, podstatně zvýší prestiž tohoto turnaje. Změnou poslední byl počet kol, kterých bylo letos 15 a vzhledem k všeobecné spokojenosti tento počet nejspíš ustálíme i do budoucna.

Pořádání celé akce v takovém rozsahu by však nebylo možné bez podpory sponzorů. Velké poděkování proto patří našim partnerům, kterými byly Dopravní stavby Brno (Ing. Vlastimil Chládek), tht advokátní kancelář Továrek, Horký a partneři (Mgr. Ing. Antonín Továrek), advokátní kancelář Bulinský&Vávra (Mgr. Michal Vávra) a TESPO engineering s.r.o. (Ing. Radek Strnad). Pevně věříme, že jejich podpora tomuto turnaji vydrží i do budoucna.

Nyní pár slov o Mirkovi. Mirek byl člověk hodný, skromný, nápomocný a až extrémně slušný, který snad neměl nepřátel a také proto si pořádání tohoto turnaje rozhodně zaslouží. V neposlední řadě byl také výborný hráč, jehož zdobily především fenomenální paměť a encyklopedické znalosti. Jeho záliba v různých bleskových formátech byla všeobecně známá a často získával úspěchy i na významných šachových akcích. Z těch poměrně nedávných jmenujme několik medailí z bleskového maratónu v Pardubicích hraného jako MČR v této disciplíně nebo v roce 2010 skvělé 7. místo z MČR v Praze.Na turnaji se sešla celá Mirkova rodina, která jako vzpomínku na jeho život aranžovala nástěnku s jeho více či méně známými fotografiemi. Na stěně za rozhodcovským stolem pak navíc během turnaje běžely pomocí dataprojektoru další fotografie z Mirkovy šachové kariéry, což Mirka myslím přiblížilo více než dostatečně.Turnaj zahájila Mirkova dcera Blanka Jurková, která účastníky přivítala a ve jménu Mirkovy rodiny popřála všem hodně štěstí. V podobném duchu promluvil také zástupce University Brno Ladislav Absolín, který připomněl, že právě v dobách největší slávy  University (mezi mnoha jinými úspěchy vynikne především zisk mistrovského titulu v Celostátní lize v roce 1988) byl Mirek jedním z jeho hlavních strůjců. Osobní vzpomínku na Mirka pak prezentoval jeho blízký kamarád IM Pavel David a svou doušku jsem na závěr připojil také já, když jsem ve zkratce připomněl Mirkův šachový i osobní život a všem účastníkům doporučil gentlemanské chování u partie tak, jak bylo u Mirka tradičně zvykem.


Blanka Jurková při úvodní řeči, vpravo Ladislav Absolín a IM Pavel David

V tomto duchu byla také vyhlášena malá prémie v podobě vína dodaného jedním ze sponzorů akce Mgr. Michalem Vávrou (dodal celkem tři vína, o výhercích čtěte níže). Poté byli účastníci seznámení s výsledkem hlasování o hracím tempu a turnaj mohl začít.


Zádumčivý Michal Vávra v "právním" souboji s Martinem Šenkýřem

V něm se z výše uvedených 82 hráčů účastnila bezmála čtvrtina hráčů s mezinárodními tituly, konkrétně 2 velmistři, 7 mezinárodních mistrů a 10 mistrů FIDE. To je opravdu velmi pěkné číslo, které překonalo loňské klání (3 GM, 3 IM, 6 FM a 1 WGM) a přirozeně znamenalo velkou konkurenci v boji o přední posty. K hlavním favoritům patřili především první dva nasazení hráči IM Vojtěch Plát s IM Cyrilem Ponížilem, kteří své umění prokázali především na nedávných mistrovstvích ČR v této disciplíně (Vojta v roce 2012 dokonce celé MČR vyhrál, Cyrda byl na posledním MČR v posinci 2014 v Brně čtvrtý). A jak to celé dopadlo?

Turnaj skončil bez větších překvapení, když prvníćh osm míst obsadilo v různém pořadí prvních osm nasazených. Prakticky celý turnaj vedl nejvýše nasazený hráč IM Vojtěch Plát a měl již vítězství na dosah. V předposledním kole jej však zastavil IM Petr Pisk, který mu uštědřil jedinou porážku v turnaji a to Vojtu stálo prvenství. To si nakonec po velmi dobrém výkonu odnesl IM Cyril Ponížil z frýdeckomístecké Beskydské šachové školy, který finišoval pěti závěrečnými výhrami v řadě a ziskem 12,5 bodu z 15 partií získal palmu vítězství. Stříbro vybojoval již zmíněný IM Vojtěch Plát (12/15, TŽ Třinec) a bronz pardubický FM Martin Červený (11,5/15, 2222 ŠK Polabiny).


Zleva IM Vojtěch Plát (2), IM Cyril Ponížil (1) a FM Martin Červený (3)

Do ceněné první desítky dále pronikli IM Pavel Šimáček (11/15, Zikuda Turnov), GM Jan Bernášek (10,5/15, Rapid Pardubice), IM Vojtěch Zwardoň (10,5/15, Beskydská šachová škola), IM Petr Pisk (9,5/15, TŽ Třinec), GM Petr Velička (9,5/15, Šachový klub HM Ostrava) a dva "nenasazení" hráči Roman Brázdil (9,5/15, Sokol Postoupky) a Václav Fiala (9,5/15, Jezdci Jundrov), pro něž jsou tato umístění jistě velkým úspěchem.

Hlavní ceny si rozdělilo prvních 30 hráčů a dále také hráči v jednotlivých (celkem deseti) kategoriích. Temito oceněnými hráči byli:

nejlepší žena - Zdeňka Blümelová (6,5/15, 62. místo, Slavia Kroměříž), která na jiné fotografii velmi obratně vyšívá,nejlepší senior - Jan Uhmann (8/15, 33. místo, ŠK Hustopeče), který byl v době předávání "odskočený" a cenu tak přebíral Honza junior (na této turnajové fotografii je to však Jeník sám) nejlepší junior - Vít Kratochvíl (8/15, 32. místo, TJ Náměšť nad Oslavou), který se již pomalu dostává na úroveň úspěšnějšího bráchy JosefaElo 0 - 1600 - Petra Masáková (6,5/15, 64. místo, Spartak Adamov), teprve 14-letá dívčí naděje z AdamovaElo 1601 - 1700 - Václav Fencl (7/15, 52. místo, Duras BVK Královo Pole), můj spoluhráč z Durasu, jinak vždy příjemný a elegantní gentlemanElo 1701 - 1800 - Břetislav Eichler (7/15, 56. místo, Lokomotiva Brno), můj parťák v šachových projektech, který připsal krásných 74 bodů do bleskového FIDE Ela!Elo 1801 - 1900 - Daniel Gajdoš (7/15, 54. místo, Jevíčko), "lesník" (student Mendelovy univerzity) a amatérský pěvecElo 1901 - 2000 - Pavel Kubát (8/15, 36. místo, OREL Ořechov), mladý šéf druholigového Ořechova. Tento klub je mj. populární pořádáním pozoruhodného šachového loučení po sezóně (letos se turnaj jmenoval SVEZARE Cup)Elo 2001 - 2100 - Jiří Sysel (8/15, 35. místo, ŠK Tetčice), několikanásobný přeborník ČR v mezinárodní dámě měl velmi slušný výsledek i v turnaji šachovémElo 2101 - 2200 - Tomáš Lakatoš (34. místo, Slovensko), populární Laky naspal před turnajem asi hodinu a přesto byl úspěšnýTurnaj nabídnul také několik zajímavých zpestření. Jedním z nich byla cena pro nejstaršího účastníka turnaje, kterou ve formě láhve slivovice osobně věnoval hádejte kdo? No sám nejstarší účastník turnaje František Vykydal (nar. 1932), který je stále velmi nebezpečným protivníkem pro každého (v turnaji 7,5/15, 44. místo). Tuto cenu si odnesl druhý nejstarší účastník Vlastimil Brda z Boskovic (nar. 1940).Dalším zpestřením byly tři vínové ceny věnované Mgr. Michalem Vávrou, jedním z partnerů turnaje. Tu první si za gentlemanské chování odnesl FM Ivan Markovič z Hustopečí, a to za partii 2. kola se mnou (při opakování pozice jsem překročil čas, Ivan však místo výhry nahlásil remízu). Druhá vínová cena se udělovala za správnou odpověď na otázku, kdo je v souboji dětí na obrázku níže soupeřem Mirka Jurky (vpravo). Správnou odpověď (IM Pavel David, na obrázku vlevo) uhodnul rychle Lukáš Řehůřek z Bystrce a nedal tak ostatním účastníkům příliš mnoho prostoru k zamyšlení.No a třetí vínová cena byla udělena za správnou odpověď na otázku "kterému evropskému a současně poněkud exotickému jazyku se Mirek dokázal naučit (rumunština, během šachového turnaje v Rumunsku). I tato otázka byla správně a rychle zodpovězena, a to Jaromírem Veselým z Lokomotivy Brno.

Velké poděkování za skvělý výkon patří také hlavnímu rozhodčímu Ondrovi Zámečníkovi, který za pomoci své přítelkyně Marušky Tancerové zvládal zapisovat, losovat, fotografovat, vyvěšovat losy jednotlivých kol včetně pořadí a turnaj pod jeho vedením  pěkně odsýpal.O pohodu všech účastníků se rovněž tradičně skvěle starala Dana Holzmannová, jejíž "lidový" bufet už v brněnském šachovém světě zdomácněl.K pozitivům turnaje patřilo také to, že Ondra Zámečník jako rozhodčí ani námitková komise ve složení IM Pavel Šimáček, IM Neklan Vyskočil a Břetislav Eichler, nemusela řešit jediný problém, což svědčí o  pohodovém průběhu turnaje a gentlemanství hráčů na šachovnicích. Závěrem se rozlučme několika zajímavými momentkami s krátkým komentářem.


v útrobách byla k vidění i dáma s dámou


dvě turnajová nej spoluhráčů z Lokomotivy Brno v partii
Michael Kureš (9 let) - František Vykydal (82 let)


či odhodlaný pohled 15-leté Terezy Kocí z Lokomotivy Brno

2. ročník Bleskového dne Mirka Jurky je tedy za námi a my se můžeme těšit na jeho třetí pokračování, které by při zachování stávající podpory ze strany FAST VUT a sponzorů mohlo znamenat další posuny, třebas k magické stovce účastníků. Do té doby od mikrofonu a psacího stolu na viděnou a na shledanou!

 
Soubor ke stažení: []

přidal Neklan Vyskočil dne 09.06.2015 | sekce: Turnaje

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
23.06.2019 100 let Kociánky akce
15.06.2019 Bleskový den Mirka Jurky pošesté - vítězí GM Vojtěch Plát! ke stažení
14.06.2019 Bleskový den Mirka Jurky ke stažení
13.06.2019 PODLUŽÍ FIDE open rapid & blesk akce
04.06.2019 Bleskový den Mirka Jurky již tuto neděli ve Společenském centru v Bystrci! ke stažení
02.06.2019 Jak jsme šachovali v Ořechově na PAVELKA ELEKTRO CUP 2019 ke stažení
26.05.2019 Open Hodonice 2019 (dospělí) akce
27.04.2019 Veletržní turnaj akce
26.04.2019 Ořechovské loučení se sezónou ke stažení
26.04.2019 PAVELKA ELEKTRO CUP akce
17.04.2019 Bleskový den Mirka Jurky akce
12.04.2019 Memoriál Karla Bartoše akce
09.04.2019 Krajskými přeborníky v rapidšachu Neklan Vyskočil a Michaela Svobodová ke stažení
04.04.2019 Haiva CUP akce
03.04.2019 To byl ... základní turnaj ke stažení
02.04.2019 Na krajský přebor do Rajhradu přihlášeno 144 hráčů článek
30.03.2019 Kam o Velikonocích? článek
30.03.2019 Turnaj přátelství akce
27.03.2019 Přebor Brna blesk Družstev akce
27.03.2019 Přebor Brna blesk jednotlivci akce
08.03.2019 Srdečně Vás zveme na FIDE turnaj Wisconsin cup 2019, Prostějov, 22.6. - 29.6. 2019 akce
21.02.2019 OPTIKA MEDEK OPEN ke stažení
13.02.2019 O pardubickou kotvu akce
08.02.2019 Open Vysočina 2019 - Otevřený přebor Kraje Vysočina akce
02.02.2019 Sapíkův blicák aneb poslední leč akce
02.02.2019 Tišnovská věž akce
25.01.2019 Fide rapid Dalešice 2019 akce
23.01.2019 Třetí sobota v lednu ke stažení
20.01.2019 Optika Medek Open 2019 akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
12.01.2019 Bleskovky Zdeňka Páska akce
31.12.2018 Olexův memoriál pro bystrcké olejáře ke stažení
27.12.2018 V Brně začal Olexův memoriál ke stažení
25.12.2018 Radilův memoriál akce
24.12.2018 V přerovské Dlažce šachovalo 18 hráčů ke stažení
18.12.2018 Páté kolo základního turnaje ke stažení
12.12.2018 Memoriál J. Švandy a V. Holíka akce
26.11.2018 Druhé kolo základního turnaje ke stažení
19.11.2018 Akademickým mistrem ČR IM Martin Blahynka ke stažení
13.11.2018 Akademické MČR v bleskové hře již tuto sobotu, součástí také doprovodný turnaj ke stažení
09.11.2018 Olexův memoriál akce
07.11.2018 Přihlaste se na otevřené MČR v bleskovém šachu 2018! akce
24.10.2018 V Moutnicích proběhlo Mistrovství Orla v šachu ke stažení
19.10.2018 Memoriál Josefa Oharka akce
14.10.2018 Akademické MČR v bleskové hře tradičně 17. listopadu ke stažení
14.10.2018 Otevřený turnaj k AMČR v bleskovém šachu akce
14.10.2018 Akademické MČR v bleskovém šachu akce
30.09.2018 Šípkův memoriál 2018 ke stažení
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
29.09.2018 Základní turnaj akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
28.09.2018 Třetí sobota akce
27.09.2018 Třetí sobota akce
26.09.2018 Knínice open akce
26.09.2018 Líté boje ve Šlapanicích opět úspěšné ke stažení
21.09.2018 Mistrovství Orla v šachu akce
19.09.2018 Turnaj Napříč generacemi na Zelňáku se vydařil ke stažení
18.09.2018 10. Svatováclavský turnaj Kyjov akce
13.09.2018 32. ROČNÍK MEMORIÁLU KARLA OSMANČÍKA akce
10.09.2018 Pohár bystrcké radnice ke stažení
04.09.2018 Turnaj všech generací akce
03.09.2018 Rapid Open Dobšice - přebor čtyřčlenných družstev akce
03.09.2018 Veletržní turnaj úspěšně dokončen ke stažení
01.09.2018 Čtvrté kolo Veletržního turnaje ke stažení
29.08.2018 Simultánka IM Neklana Vyskočila (15.00 - 19.00) akce
27.08.2018 V Brně zahájil Veletržní turnaj ke stažení
24.08.2018 Memoriál Františka Křížka a Milana Grabce akce
20.07.2018 Jihomoravští šachisté v Lignanu ke stažení
30.06.2018 Líté boje pod radničním mečem akce
19.06.2018 FIDE rapid Podluží akce
17.06.2018 Bleskový den Mirka Jurky - 5. ročník vyhrál IM Jaroslav Bureš ke stažení
14.06.2018 Memoriál Oldřicha Šípka akce


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009