Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

1. liga východ - Duras A drží vedení před Frýdkem-Místkem B, Lokomotiva zachráněna

V předposledním dějství  1. ligy východ se vyhrávalo především 5:3, důležitější však bylo definitivní rozhodnutí o sestupujících do 2. lig. Jsou jimi Duras „B“, Panda Rychnov nad Kněžnou a Chrudim. Pro Chrudim byla výhra na půdě Durasu „B“ labutí písní, neb její jediný sestupový konkurent Lokomotiva Brno zavěsila 5 : 3 proti Grygovu a tím současně potvrdila svou prvoligovou účast i pro příští ročník.  Jedinou tajenkou tak zůstává souboj na dálku o extraligový postup mezi  Durasem „A“ a Beskydskou šachovou školou „B“. Mladíci z Frýdku-Místku nyní porazili třetí Zlín vysoko 6,5 : 1,5 a při nelehkém vítězství Durasu „A“ v Kroměříži tak ztrácejí nadále bod. Zlínu ještě mohlo jít o postup, neb ztrácel na Duras tři body, jenže vykradená sestava se sedmi hráči v poli všechny tyto naděje pohřbila. O postupu se tak rozhodne v kole posledním, kdy bude Duras hájit jednobodový náskok proti Starému Městu a hráči z Frýdku-Místku zamíří do Grygova. V dalších zápasech byl již tak trochu cítit závěr soutěže, kdy proti minulým letům většině týmů o nic moc nešlo. Například již před tímto kolem padající Rychnov přijel do Opavy podobně jako Zlín do Frýdku-Místku, tedy v sedmi a se slabou sestavou, výsledek byl pak očekávaný. Nezklamal tak pouze zápas Staré Město – Slavia Orlová, kde proti sobě nastoupily silné sestavy a v pěkném zápase se nakonec z vítězství radoval hostující tým.
 


Výsledky, tabulku a statistiky najdete ve svazové databázi a chess-results.

Duras „A“ vyrazil do Kroměříže v prakticky stejné sestavě jako předtím do Orlové, jen IM Pavla Davida nahradil IM Roman Chytilek. Kroměřížská Slavia postavila podobně jako ta orlovská prakticky to nejlepší co má na skladě a s podobnou motivací, což Brňanům samozřejmě situaci nijak neulehčilo. Svou sílu pak začal domácí tým postupně potvrzovat a Durasákům nebylo v průběhu zápasu zrovna lehko. Po úvodní remíze FM Vladimír Karlík – IM Roman Chytilek se podařilo zavěsit GM Janu Krejčímu, který na jedničce nedal šanci GM Janu Bernáškovi a když se přidal na sedmičce FM Tomáš Cagašík, který zmatil Petra Skácelíka, bylo to 2,5 : 0,5 pro domácí. Horké chvilky pro Duras ještě umocňovala partie GM Pavel Blatný – FM Josef Mudrák, kde černými hrající domácí hráč stál dlouho lépe a nic nenasvědčovalo tomu, že by se v této zřejmě klíčové partii měla udát nějaká změna. Nakonec se však domácí hráč přece jen zmýlil a důležitý bod putoval také na brněnskou stranu. Poté již domácí akcie začaly padat k zemi jako na newyorské burze. Nejprve za Duras vyrovnal v této sezóně skvěle hrající Martin Blahynka a po remíze na osmičce v partii Šimon Macharáček – Martin Stachoň triumf Durasu téměř současně završili IM Neklan Vyskočil s GM Tomášem Polákem proti IM Aloisi Lančovi, resp. IM Karlu Malinovskému. Vítězství v tomto složitém zápase uchovalo Durasu naději na extraligu, kterou se pokusí potvrdit 12.4.2015 proti Starému Městu. Slavia Kroměříž – Duras BVK Královo Pole „A“ 3 : 5.

Slavia Orlová přijela do Starého Města bez ukrajinsky mluvících velmistrů Alexeje Kislinského a Eduarda Andreeva, přesto však ve velmi silné sestavě, ve které mj. nechyběly sestry Olšarovy. Staré Město zase postrádalo IM Pavla Zpěváka, který si plnil své povinnosti ve slovenské extralize za Dubnicu, a tak dostala příležitost Pavlova dcera a již třetí šachová dáma v tomto zápase Jana Zpěváková. Té se však bohužel nevedlo, což možná tak trochu předznamenalo osud Staroměstských v tomto zápase. Jediným domácím hrdinou byl totiž Vojtěch Dobeš, který i přes svou výhru a též vynikající celkový výsledek (6,5/8) nemohl nahradit tři porážky svých spoluhráčů. Orlováci se tak vracejí na medailové posty, Staré Město padá do silného středu. Staré Město – Slavia Orlová 3 : 5.

Pozoruhodnou sestavou překvapila Lokomotiva Brno solidně nastoupivší Grygov, kterému sice již o nic nejde, ale chuť si dobře zahrát tomuto týmu nechybí. Absence prvních čtyř domácích desek (mj. IM Pavla Šimáčka s IM Vojtěchem Plátem) mj. znamenala, že zadní čtyřka byla ratingově srovnatelná s tou první, což tomuto zápasu dodalo zajímavý rozměr. Grygovu totiž nebyla nic platná převaha v první půlce sestavy, z níž vytěžil tři body, protože v té druhé neuhrál ani bod! Za Lokomotivu zde totiž plně skórovali WGM Eva Kulovaná, bratři Milan a Karel Kratochvílové a svěřenec Zdeňka Závodného Adam Dvořák. Triumf zadáků Lokomotivy současně znamenal definitivní potvrzení její prvoligové příslušnosti, což mj. znamená minimálně dva jisté zástupce jihomoravské metropole v této soutěži (z 2. ligy E postoupí buď Moravská Slavia Brno nebo Lokomotiva Brno „B“). Lokomotiva Brno – Agentura 64 Grygov 5 : 3.

O zápase Beskydské šachové školy „B“ se Zlínem bylo již to podstatné řečeno výše, a tak ještě zmiňme absenci domácího IM Vojtěcha Rojíčka a především hostujícího Adama Rubala, který si podle zlínského reportu měl vybrat day off formou hypersomnie (zvýšená spavost), což ve mně evokovalo myšlenku neprobuzení se ze zimního spánku ani s příchodem jara. Buď  jak buď, sedm statečných nemělo ve Frýdku-Místku šanci, a to mohlo být ještě rádo, že domácí tým nevyužil možnosti zneúčastnit  zlínského IM Cyrila Ponížila, který v extralize hájí barvy právě slezského giganta. Beskyďané vyhráli po úvodních dvou porážkách již poosmé v řadě (!) a v tomto kontextu se přímo nabízejí dvě paralely z tohoto týmu. IM Stanislav Jasný, který začal 0,5/3, totiž  vyhrál v řadě již pošesté (6,5/9) a rovněž tak Michael Kubík, který má po úvodní prohře dokonce vynikajících 6/7. V součtu všech těchto faktů to znamená stříbrný post za Durasem, při jehož případném zaváhání by se tito šikovní mladíci mohli radovat z nečekaného postupu. Zlín touto krutou prohrou opustil medailové příčky a při předpokládaném vítězství Orlové nad Lokomotivou to pro tento sympatický tým vypadá nejlépe na bramboru (soupeřem bude Opava), což by i tak byl pěkný úspěch. Beskydská šachová škola „B“ – ŠK Zlín 6,5 : 1,5.

Již zachráněný nováček z Opavy nastoupil proti naopak spadnuvšímu Rychnovu, který díky tomuto faktu, delší dojezdové vzdálenosti a téměř nulové motivaci předvedl výprodej a sedm zápasových hráčů. Přesto neprodal svou kůži lacino a při stavu 3 : 2 pro domácí měl určité šance na celkovou remízu. Dle opavské reportáže se o všem rozhodlo v partii domácího kapitána Marka Nábělka proti Martinu Šmajzrovi (jinak vedoucí extraligy). Tomu se letos šachově pranic nedaří a tato nepohoda se zřejmě projevila i v této partii, v níž nevyužil dobré možnosti a poslední chybou umožnil skórovat na druhé straně. Celkově tak vítězství Opavy, která coby nováček může při shodě příznivých okolností skončit dokonce na bronzovém stupínku! KVS EKODIVIZE Opava – Region Panda Rychnov nad Kněžnou 5 : 3.

Na závěr jsme si dnes nechali zápas,  v němž si to rozdali již sestupující „Duras „B“  a Chrudim, která měla již jen teoretickou a dosti nepravděpodobnou šanci na záchranu. Naděje však umírá poslední, a tak Východočeši přivezli velmi slušnou sestavu, jenž ostře kontrastovala s tou brněnskou. V té dostali příležitost poslední dva hráči soupisky Michael Věžník s Pavlem Menčíkem. Prvně jmenovaný o den dříve příjemně překvapil na pravidelném brněnském  turnaji Třetí sobota, kde obsadil bronzovou příčku, a to dokonce před IM Jaroslavem Burešem! V tomto zápase se mu však vzestup potvrdit nepodařilo. Jeho ratingově mnohem slabší kolega Pavel Menčík, známý spíše jako bughousový specialista, však uhrál nečekanou remízu černými proti Jiřímu Malivánkovi, aniž by potřeboval podat některou z figur do hry. Celkově však vítězství Chrudimi bez jediné porážky bylo jasné, bohužel však při vítězství Lokomotivy neznamenalo pro východočeský tým ani prodloužení záchranářské naděje. Pro oba týmy tedy svorně platí „adieu a za rok třeba zas". Duras BVK Královo Pole „B“ – ŠO Chrudim 2,5 : 5,5.

Sečteno podtrženo, známe tedy tři sestupující a zbývá rozluštit poslední tajenku, která má přívlastek extraligová. Vedoucí Duras „A“ přivítá Staré Město, které má velmi slušný tým bez viditelné slabiny, Beskydská šachová škola „B“ pak bude chtít zvítězit v nevyzpytatelném Grygově a čekat na zaváhání brněnského týmu. Rozhodnutí padne 12.4.2015, kdy se v posledním soutěžním kole utkají:

ŠO Chrudim – Slavia Kroměříž
Panda Rychnov nad Kněžnou – Duras BVK Královo Pole „B“
ŠK Zlín - KVS EKODIVIZE Opava
Agentura 64 Grygov - Beskydská šachová škola "B"
Slavia Orlová - Lokomotiva Brno
Duras BVK Královo Pole "A" - Staré Město

 
Soubor ke stažení: [pdf]

přidal Neklan Vyskočil dne 26.03.2015 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
17.05.2015 1. liga východ - závěrečná zpráva ke stažení
16.04.2015 1. liga východ - partie 1.-11. kola ke stažení
14.04.2015 1. liga východ - Duras po šesti letech extraligový! ke stažení
27.03.2015 1. liga východ - partie 1.-10. kola ke stažení
26.03.2015 1. liga východ - Duras A drží vedení před Frýdkem-Místkem B, Lokomotiva zachráněna ke stažení
22.03.2015 1. liga východ - partie 1.-9. kola ke stažení
03.03.2015 1. liga východ - první prohra Durasu A dramatizuje boj o postup, Duras B a Rychnov sestupují ke stažení
17.02.2015 1. liga východ - partie 1.-8. kola ke stažení
17.02.2015 1. liga východ - hattrick Lokomotivy znamená prakticky záchranu, Duras A drží vedení ke stažení
05.02.2015 1. liga východ - Duras A v trháku, Lokomotiva míří k záchraně, béčko Durasu na dně ke stažení
04.02.2015 1. liga východ - partie 1.-7. kola ke stažení
21.01.2015 1. liga východ - partie 1.-6. kola ke stažení
21.01.2015 1. liga východ - Duras A do čela, brněnské derby pro Lokálku ke stažení
06.01.2015 1. liga východ - partie 1.-5. kola ke stažení
05.01.2015 1. liga východ - na východní frontě klid, Lokomotiva v Opavě bez bodu ke stažení
10.12.2014 1. liga východ - Duras A po klubovním derby do čela, nerozjetá Lokomotiva se s Durasem B zatím topí ke stažení
09.12.2014 1. liga východ - partie 1.-4. kola ke stažení
25.11.2014 1. liga východ - partie 1.-3. kola ke stažení
24.11.2014 1. liga východ - nečekaný dvojúder Durasu, Orlová na kolenou, v čele Zlín ke stažení
13.11.2014 1. liga východ - partie 1.-2. kola ke stažení
09.11.2014 1. liga východ - Duras A vítězně, Duras B a Lokomotiva poraženi, v čele Staré Město ke stažení
23.10.2014 1. liga východ - partie 1. kola ke stažení
21.10.2014 1. liga východ - nejlépe odstartoval Zlín na Durasu B, Lokomotiva - Duras A 4 : 4 ke stažení
12.10.2014 1. liga východ 2014/2015 - úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009