Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

1. liga východ - první prohra Durasu A dramatizuje boj o postup, Duras B a Rychnov sestupují

V 9. kole došlo i na zatím jasně vedoucí Duras "A", který utrpěl první porážku v soutěži. Bylo to však na půdě kvalitativně nejsilnějšího protivníka v Orlové, která nastoupila potřetí prakticky v základu (vždy bez GM Andreeva) a potřetí také zvítězila. Orlovským toto vítězství však již k postupu patrně nepomůže, neb 4-bodový deficit je na závěrečná dvě kola zřejmě příliš. Jásat naopak mohou ve Frýdku-Místku, kde rezerva Beskydské šachové školy zvítězila po úvodních dvou porážkách i posedmé v řadě (tentokrát v Rychnově) a již pouhý bod ji dělí od piedestalu. Na 3. místě se s 3-bodovým odstupem od Durasu statečně drží Zlín, který počtvrté v soutěži zvítězil nejtěsnějším rozdílem. Tentokrát to bylo nad Lokomotivou Brno, kterou tak nechal v malé záchranářské nejistotě. Sestup Lokomotivy však patří již spíše do oblasti sci-fi, neb desátá Chrudim, která podlehla v existenčním utkání Opavě, by musela proti dvěma porážkám Lokomotivy oba zbývající zápasy vyhrát a současně překonat 6-bodový deficit ve skóre. Do 2. ligy již po 9. kole sestupují Duras "B" a Rychnov, objektivně asi nejslabší týmy v soutěži, a tak zbývá rozkrýt prakticky již jedinou tajenku - postupovou. Trumfy v rukou drží stále Duras "A", ovšem již jen o bod před BŠŠ "B" a o tři body před Zlínem. Zlín má však výrazně horší skóre, takže prakticky o čtyři. Jiné týmy by pak do postupové hry již zasáhnout neměly, ale kdo ví. V každém případě to brněnský tým nebude mít vůbec jednoduché, neb jej čekají velmi silné týmy Kroměříže a Starého Města, zatímco Beskyďany duel s třetím Zlínem a Grygovem, který je papírově rovněž silný, ovšem jeho faktické nastupování je pro soupeře spíše sázkou do loterie.Výsledky, tabulku a statistiky najdete ve svazové databázi nebo na chess-results.

Duras "B" to ještě zkusil a proti Kroměříži postavil téměř optimální sestavu. Slovo téměř však pro Brňany bohužel znamenala absence lídra FM Kirilla Burdaleva, kterého na poslední chvíli musel nahradit Michael Věžník. Možná právě tento moment nakonec znamenal rozhodující výhodu pro hosty, kteří byli jinak vysokými favority, byť nepřivezli jednoho ze silných mezinárodních mistrů IM Klímu, resp. IM Lanče. Zápas totiž nečekaně zkomplikovala porážka hostující jedničky GM Jana Krejčího od Štěpána Seidla, který měl dosud na kontě pouhý bod z osmi. Pro Štěpána jistě velké povzbuzení do budoucna, pro hosty zápasová komplikace. O jejich výhře pak prakticky rozhodly šachovnice 2 a 3, kde naplno bodovali IM Malinovský s FM Mudrákem. Očekávanou výhru hostů na osmičce pak za domácí kompenzoval svěřenec GM Tomáše Poláka Radek Zeman, který na vedlejší šachovnici porazil Martina Beila. Duras BVK Královo Pole "B" - Slavia Kroměříž 3,5 : 4,5.

Podobně jako béčko Durasu to zkusili v Chrudimi, kam přijela slušně rozjetá a již zachráněná Opava. Pro Východočechy byl však slezský tým přeci jen překonatelnou překážkou, navíc umocněný delší dojezdovou vzdáleností hostů. Tomu odpovídala i sestava, když za domácí nastoupilo z první osmičky sedm hráčů vč. FM Zdeňka Pokorného a s tradičním zadákem Tomášem Trhalem. Hosté však kontrovali neméně silnou sestavou s prvními šesti hráči, a tak se dal očekávat vyrovnaný boj. Ten pakticky rozhodly první dvě šachovnice, na kterých byli úspěšnější hosté z Opavy a tak vezou na sever Moravy zasloužené tři body. Chrudim sice ještě není ve 2. lize, ale jak již bylo výše řečeno, sympatické Východočechy spasí již jen teoretický zázrak. Bližší pohled očima opavského kapitána Marka Nábělka nabízím zde. ŠO Chrudim - KVS EKODIVIZE Opava 3 : 5.

Třetí zápas a třetí sestupový kandidát - Panda Rychnov nad Kněžnou. Druhý východočeský tým v soutěži postavil silnou sestavu, ve které chyběl pouze, zato však citelně, FM Petr Kačírek. Druhý tým tabulky, Beskydská šachová škola "B", přijela do více než 200 km vzdáleného Rychnova ve velmi mladé sestavě, kde její závěr obstaralo dokonce dívčí mládežnické duo Martina Fusková, Natálie Kaňáková. Tento sympatický počin byl odměněn nečekaně vysokým vítězstvím, byť v roli mírného favorita byli spíše domácí šachisté. Na těch však byla patrná deka z předchozích nezdarů a v kombinaci s dobře školenými beskydskými soupeři nedokázali rovnocenně vzdorovat. To přineslo nečekaný debakl, který současně znamená trochu smutné loučení s 1. ligou, zatímco hosté stále živí extraligové naděje. To už konečně také zaznívá v reportáži hostujícího kapitána Zdeňka Holeksy. Region Panda Rychnov nad Kněžnou - Beskydská šachová škola "B" 1,5 : 6,5.

Napínavý zápas sehráli Zlín s Lokomotivou Brno. Zlín nastoupil poprvé v sezóně s prvními sedmi hráči, které tradičně doplnil Petr Koutný. Brňané sice postrádali lídra GM Radka Kaloda s FM Martinem Šklíbou, na vyrovnanosti šancí to však nemělo vliv. V tomto duchu také probíhal samotný zápas, který se přeléval tu na jednu stranu, tu na druhou. Po šesti odehraných partiích vedli Brňané 2,5 : 3,5, ovšem zlínský tým měl dvě lepší koncovky. Tu první dokázal přetavit v celý bod nejlepší domácí hráč IM Cyril Ponížil proti IM Pavlu Šimáčkovi a rozhodnutí zůstalo na partii FM Josef Kratochvíl - Adam Rubal. Černými hrající domácí hráč je už jakýmsi tradičním borcem na konec, přičemž tentokrát to bylo s palcem nahoru. Jeho vítězství tak znamenalo i vítězství zlínského týmu a udržení velmi lichotivého třetího místa, pro Lokomotivu pak ještě malou chvíli nejistoty. Více ve zlínském zápasovém komentáři Jakuba Roubalíka. ŠK Zlín - Lokomotiva Brno 4,5 : 3,5.

Grygov po 20 letech přivítal Staré Město, ovšem vzpomínkový mač to nejspíše nebyl. Oběma týmům již prakticky o nic nejde, a tak možná i s tímto vědomím poskládaly své sestavy. V té domácí chyběl především IM David Kaňovský, hostům pak FM Fera Vrána, Jaroslav Buráň a Jakub Uříčář. Zápas vyšel lépe Staroměstským, kteří neprohráli ani jednu partii a udeřili tam, kde se to letos tak nějak očekává. Výhry si totiž připsali IM Jan Sosna (6/9), přítelkyně Zbyňka Hráčka WGM Joanna Worek (6,5/9) a zkušený Petr Bažant sr. (5,5/9). Za zmínku však určitě stojí také prozatímní výkon 19-letého Vojtěcha Dobeše (5,5/7), který v tomto zápase remizoval s Jaroslavem Šobáněm. Agentura 64 Grygov - Staré Město 2,5 : 5,5.

Souboj dvou nejvýše nasazených týmů Durasu "A" a Orlové se odehrál na severu Moravy a na brněnské hráče zde již skutečně čekal velmi silný protivník. Ten očekávaně postrádal pouze ukrajinského GM Eduarda Andreeva, který má již odehrány povinné dva zápasy a vzhledem k titěrným postupovým šancím Orlovských by jeho účast byla jen zbytečným mrháním finančních prostředků. Ostatní domácí hráči však již nastoupili a vzhledem k absenci hostujících GM Petera Michalíka (ME) a Bronislava Vymazala se jednalo o zcela otevřený zápas. Po úvodních remízách v partiích Pavel Zabystrzan - Petr Skácelík a IM Vlastimil Neděla - IM Neklan Vyskočil, kde Duras nadějně odehrál černé figury, přišel orlovský direkt na 8. šachovnici v partii Vladimír Ševčík - Lumír Mrázek, kde černými hrající domácí hráč obětoval kvalitu a po nepřesné reakci brněnského borce rozehrál své figury takovým způsobem, že měl zakrátko figuru za dva pěšce a nedlouho poté i bod. Z brněnského pohledu však v té chvíli nadějně vypadaly partie WIM Tereza Olšarová - IM Pavel David a Martin Blahynka - WIM Karolína Olšarová, přičemž na 2. šachovnici zajímavě obětoval kvalitu dosud stoprocentní GM Tomáš Polák (7/7) proti jeho tradičnímu soupeři GM Vladimíru Tallovi. Hůře, ale hratelně pak stáli Brňané v partiích GM Pavel Blatný - Marcin Krzyzanowski a GM Alexej Kislinsky - GM Jan Bernášek. Rozřešení přinesly tradičně časovky. Domácí vedení navýšil GM Vladimír Talla, který lépe ustál divokou přestřelku s GM Tomášem Polákem a když poté domácí udeřili do třetice černými Marcinem Krzyzanovskim, bylo prakticky rozhodnuto. Za stavu 4 : 1 totiž v partii lídrů bojoval Honza Bernášek dlouhodobě o vyrovnání, které nakonec s trochou štěstí našel v dámské koncovce, což bylo skutečně maximum. Zbývající dvě partie WIM Tereza Olšarová - IM Pavel David a Martin Blahynka - WIM Karolína Olšarová dopadly ve prospěch Brňanů (zvláště technika Martina Blahynky v nelehké koncovce těžkých figur stojí za povšimnutí), to však již nemohlo nic změnit na vítězství domácího týmu, které vnímám jako zasloužené. Slavia Orlová - Duras BVK Královo Pole "A" 4,5 : 3,5.

9. kolo je tedy za námi a jeho výsledkem jest potvrzený sestup Durasu "B" a Rychnova. Na třetího sestupujícího si pak budeme muset počkat minimálně do skončení 10. kola. Rozřešena může být teoreticky i postupová tajenka, to ovšem pouze za předpokladu vítězství Durasu "A" v Kroměříži a remíze v zápase aktuálních medailistů BŠŠ "B" - ŠK Zlín. Jaká však bude skutečnost se dozvíme až za tři týdny 22.3.2015, kdy se mezi sebou utkají:


Slavia Kroměříž - Duras BVK Královo Pole "A"
Staré Město - Slavia Orlová
Lokomotiva Brno - Agentura 64 Grygov
Beskydská šachová škola "B" - ŠK Zlín
KVS EKODIVIZE Opava - Region Panda Rychnov nad Kněžnou
Duras Královo Pole "B" - ŠO Chrudim

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal Neklan Vyskočil dne 03.03.2015 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
17.05.2015 1. liga východ - závěrečná zpráva ke stažení
16.04.2015 1. liga východ - partie 1.-11. kola ke stažení
14.04.2015 1. liga východ - Duras po šesti letech extraligový! ke stažení
27.03.2015 1. liga východ - partie 1.-10. kola ke stažení
26.03.2015 1. liga východ - Duras A drží vedení před Frýdkem-Místkem B, Lokomotiva zachráněna ke stažení
22.03.2015 1. liga východ - partie 1.-9. kola ke stažení
03.03.2015 1. liga východ - první prohra Durasu A dramatizuje boj o postup, Duras B a Rychnov sestupují ke stažení
17.02.2015 1. liga východ - partie 1.-8. kola ke stažení
17.02.2015 1. liga východ - hattrick Lokomotivy znamená prakticky záchranu, Duras A drží vedení ke stažení
05.02.2015 1. liga východ - Duras A v trháku, Lokomotiva míří k záchraně, béčko Durasu na dně ke stažení
04.02.2015 1. liga východ - partie 1.-7. kola ke stažení
21.01.2015 1. liga východ - partie 1.-6. kola ke stažení
21.01.2015 1. liga východ - Duras A do čela, brněnské derby pro Lokálku ke stažení
06.01.2015 1. liga východ - partie 1.-5. kola ke stažení
05.01.2015 1. liga východ - na východní frontě klid, Lokomotiva v Opavě bez bodu ke stažení
10.12.2014 1. liga východ - Duras A po klubovním derby do čela, nerozjetá Lokomotiva se s Durasem B zatím topí ke stažení
09.12.2014 1. liga východ - partie 1.-4. kola ke stažení
25.11.2014 1. liga východ - partie 1.-3. kola ke stažení
24.11.2014 1. liga východ - nečekaný dvojúder Durasu, Orlová na kolenou, v čele Zlín ke stažení
13.11.2014 1. liga východ - partie 1.-2. kola ke stažení
09.11.2014 1. liga východ - Duras A vítězně, Duras B a Lokomotiva poraženi, v čele Staré Město ke stažení
23.10.2014 1. liga východ - partie 1. kola ke stažení
21.10.2014 1. liga východ - nejlépe odstartoval Zlín na Durasu B, Lokomotiva - Duras A 4 : 4 ke stažení
12.10.2014 1. liga východ 2014/2015 - úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009