Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

1. liga východ - Duras A po klubovním derby do čela, nerozjetá Lokomotiva se s Durasem B zatím topí

Ve 4. kole, které bylo pro letošek posledním, se hrálo bojovně s nevelkým počtem remíz, výjimkou je tradičně snad jen tým z Orlové. Rozhodlo se o podzimním "půlmistrovi" a do jisté míry vyprofilovalo reálný okruh kandidátů na sestup. Týmem, který přezimuje na čele, je první tým brněnského Durasu, který vyhrál potřetí v řadě 6 : 2 (tentokrát v derby s Durasem "B") a o skóre přeskočil týmy Starého Města (má ale o zápas více) a Zlína. Zlín v prvním těžkém zápase remizoval v regionálním derby se silnou Slavií Kroměříž a tato jeho první ztráta v soutěži také znamenala přepustění místa na piedestalu. I tak je však zlínský úvod skvělý a nadšení jde ruku v ruce s bojovou náladou i do příštího roku. Po nečekané porážce na Durasu B zabrala Orlová, která v silné sestavě přehrála Chrudim 5,5 : 2,5. Stejným poměrem si poradil Grygov s Rychnovem a tyto dva týmy jsou tak na dostřel vedoucímu triu Duras "A", Staré Město (porazilo Opavu) a Zlín. Vyrovnaný zápas sehráli Lokomotiva Brno a frýdecko-místecká Beskydská šachová škola "B". Štěstí se nakonec usmálo na hosty, kteří těsným vítězstvím 3,5 : 4,5 potvrdili svůj vzestup a z kvarteta velmi silných protivníků Orlová, Duras "A", Staré Město a Lokomotiva Brno vydolovali slušivých 6 bodů. Pokud bude slezský tým takto pokračovat i proti ratingově slabším soupeřům, můžeme se nadát zajímavého zamíchání soutěže. To Brňané musejí hodně zabrat, aby se dostali z nepříjemně červených čísel. Klíčové mohou být již následující dva duely v Opavě a s Durasem "B", ve kterých by měla Lokomotiva urvat minimálně 4 body, aby zahnala alespoň největší chmury. Společně s Lokomotivou jsou na tom nejhůře Rychnov, Duras "B," Opava a Chrudim, která má navíc předehráno 6. kolo, takže bude muset nepříjemně čekat na případné přeskočení. Těchto pět týmů si to také nejspíš rozdá o tři nechtěné druholigové vstupenky, u ostatních pak vidím herní potenciál směřující spíše ke špici tabulky. Nyní už ale k proběhnuvším zápasům.

Výsledky, tabulku a statistiky můžete zhlédnout ze svazové databáze a chess-results, partie jsou k dispozici zde.

Vedoucí Zlín zavítal do nedaleké Kroměříže a měl před sebou první velkou výzvu. Teoreticky silnější domácí tým však nastoupil bez několika hráčů základu, konkrétně bez GM Jan Krejčího, IM Aloise Lanče a Martina Dvořáka, takže síly byly i vzhledem k téměř základní osmičce Zlína prakticky vyrovnány. V napínavém zápase se vedení přelévalo na obě strany, aby nakonec vše skončilo tak, jak začalo. Na zlínských stránkách najdeme pochvalné zmínky o výkonech Michala Krčála a lídra týmu IM Cyrila Ponížila s douškou, že o vítězství Zlína mohl rozhodnout Petr Koutný, který v utkání s Alešem Sojkou měl tak dlouho technicky vyhranou partii s čistým pěšcem navíc, až ve čtyřvěžovce přehlédl nečekaný šach se ztrátou celé věže a musel vzdát. Inu, šachy dovedou být někdy hodně kruté. Na druhé straně jsou též chváleny výkony domácích FM Josefa Mudráka a FM Vladimíra Karlíka, kteří společně s lucky guyem Alešem Sojkou měli důležitý podíl na konečné remíze. Slavia Kroměříž - SK Zlín 4 : 4.

Grygov přivítal na Přírodovědecké fakultě v Olomouci Pandu Rychnov nad Kněžnou, kde se to polskými jmény jenom hemží. Domácí výběr byl však zřejmým favoritem, když ratingovou převahu měli hosté pouze na posledních dvou šachovnicích. V tomto duchu utkání také nakonec výsledkově skončilo, leč dlouho nebylo všechno tak jasné. Utkání nakonec rozhodla větší zkušenost grygovského týmu, která se projevila v časovkách, kde se zápasy obyčejně rozhodují. Klíčovými se v tomto ohledu staly partie Josef Novotný - Jakub Fuksík a Piotr Sabuk - IM David Kaňovský, kde měli bílými hrající rychnovští hráči plné předpoklady k vítězství. Místo toho však oba v časovkách pochybili a výsledkem byla nakonec jedna velká nula, což prakticky rozhodlo celé střetnutí. Hlavně možnost Piotra Sabuka uplést v koncovce okolo 30. tahu matovou síť se nevidí každý den. Blíže si o utkání můžete přečíst z grygovské reportáže IM Richarda Biolka sr. a z článku Jiřího Daniela na rychnovských stránkách. Agentura 64 Grygov - Region Panda Rychnov nad Kněžnou 5,5 : 2,5.

O utkání Slavie Orlové s Chrudimí žádné bližší zprávy nejsou, zato jsou již k dispozici partie a podle nich lze soudit, že favorizovaný domácí tým vyhrál zaslouženě, dokonce bez jediné porážky. Malým hrdinou hostů se podobně jako minule (výhra nad IM Richardem Biolkem jr.) mohl stát chrudimský lídr FM Michal Novotný, který sice v divoké přestřelce s GM Alexejem Kislinským držel po většinu partie velkou výhodu, v závěrečné časovce ale vše jedním tahem pokazil a jak už to v ostrých pozicích bývá, krátce poté i prohrál. Ostatní partie však byly hrány víceméně korektně a hosté v nich prokázali své kvality. Slavia Orlová - ŠO Chrudim 5,5 : 2,5.

Po sedmi letech se na půdě Durasu opět odehrálo prvoligové klubovní derby áčka proti béčku. Béčko, po předchozí nečekané výhře nad Orlovou, mělo o motivaci postaráno, jenž byla ještě umocněna slibem kapitána Tomáše Mudry na pozvání celého týmu k malé hostině poté, co bude áčko pokořeno. Tomáš šel také příkladem, když se mu podařilo v kapitánském souboji trochu nečekaně přemoci v závěrečné koncovce autora těchto řádků IM Neklana Vyskočila, který sice úspěšně vylákal Tomáše k oběti kvality, ta však nevedla k výhře, nýbrž jen k remíze. Nakonec se však sám utopil v jemnostech vzniklé koncovky a připsal si tak první letošní porážku. Jeho spoluhráči však již dříve spolehlivě prokázali své ratingové převahy, a tak ani přes tuto nehodu nebylo vítězství favorita ohroženo a v TM peněžence se tak neodehrál žádný větší průvan. Zajímavostí je pozoruhodný přístup prvních čtyř šachovnic Durasu A, kteří shodně nerošovali ani jednou s tím, že se již zřejmě jedná o přežitek, čímž vyslali jasný vzkaz svým budoucím soupeřům. Duras BVK Královo Pole "A" - Duras BVK Královo Pole "B"  6 : 2.


Staré Město přivítalo Opavu a po vydařeném úvodu chtělo odčinit porážku z minulého kola ve Frýdku-Místku. K tomu mělo staroměstský tým nasměrovat domácí prostředí, prakticky základní sestava i ratingová převaha, která byla patrnější i díky neúčasti opavské jedničky IM Tadeáše Kriebela. Opavští však neprodali kůži lacino a konečné rozhodnutí přišlo až po 5,5 hodinách hry. Určité šance na celkovou remízu Slezané měli, ale ze závěrečných dvou partií (IM Sosna - Nábělek a Uříčář - FM Čempel) nevydolovali potřebných 1,5 bodu a po prohře FM Jaroslava Čempela již ani nemohli. Staroměstští si tak připsali do tabulky již 10 bodů a i přes jeden odehraný zápas navíc zůstávají jedním z kandidátů na postup. Slezan bude muset nabrat přes Vánoce hodně sil, aby se dostal z červeného pásma, když velmi důležitým bude již jeho první zápas proti dosud nerozjeté Lokomotivě Brno. Opavské hodnocení tohoto zápasu i toho předchozího proti Durasu "A", si můžete přečíst v komentáři zde. Staré Město - Slezan Opava 5 : 3.

Silnou sestavou se v domácím utkání proti BŠŠ Frýdek-Místek "B" prezentovala Lokomotiva Brno, když poprvé v sezóně nasadila všechny své hvězdy (GM Kalod, IM Plát, IM Šimáček). Jedna z nich, IM Pavel Šimáček, však v souboji s IM Vesselovskym již ve 12. tahu přehlédl ztrátu figury a musel vzdát, což významně ovlivnilo průběh zápasu. Lokomotiva pak již celý zápas jen marně dotahovala, a to měla ještě jako bonus vítězství IM Vojtěcha Pláta, kterému ve zcela rovné koncovce přehlédl figuru IM Stanislav Jasný. Za stavu 3 : 4 pak vítězství hostům zajistila Kristýna Novosadová, která v předlouhé partii nakonec po 108 tazích ustála koncovku K+V+1p - K+S+1p proti FM Martinu Šklíbovi, což znamenalo pro mladé družstvo z Frýdku-Místku druhé vítězství v řadě a výhled další slušné perspektivy. To Lokomotiva má opačné starosti a jak již bylo výše uvedeno, důležitým v tomto ohledu bude již její první zápas po novém roce v Opavě. Zápasový komentář hostujícího Zdeňka Holeksy čtěte zde. Lokomotiva Brno - BŠŠ Frýdek-Místek "B" 3,5 : 4,5.

Poslední letošní kolo je tedy minulostí a do dějství pátého, které se uskuteční nedlouho po Silvestru 4.1.2015, vám všem přeji příjemné prožití vánočních svátků, nabrání více sil než kil a hodně inspirace pro další šachová klání v roce 2015. Dvojice pro 5. kolo jsou tyto:

Beskydská šachová škola "B" - Slavia Kroměříž
Slezan Opava - Lokomotiva Brno
Duras BVK Královo Pole "B" - Staré Město 
ŠO Chrudim - Duras BVK Královo Pole "A"
Region Panda Rychnov nad Kněžnou - Slavia Orlová
SK Zlín - Agentura 64 Grygov

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal Neklan Vyskočil dne 10.12.2014 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
17.05.2015 1. liga východ - závěrečná zpráva ke stažení
16.04.2015 1. liga východ - partie 1.-11. kola ke stažení
14.04.2015 1. liga východ - Duras po šesti letech extraligový! ke stažení
27.03.2015 1. liga východ - partie 1.-10. kola ke stažení
26.03.2015 1. liga východ - Duras A drží vedení před Frýdkem-Místkem B, Lokomotiva zachráněna ke stažení
22.03.2015 1. liga východ - partie 1.-9. kola ke stažení
03.03.2015 1. liga východ - první prohra Durasu A dramatizuje boj o postup, Duras B a Rychnov sestupují ke stažení
17.02.2015 1. liga východ - partie 1.-8. kola ke stažení
17.02.2015 1. liga východ - hattrick Lokomotivy znamená prakticky záchranu, Duras A drží vedení ke stažení
05.02.2015 1. liga východ - Duras A v trháku, Lokomotiva míří k záchraně, béčko Durasu na dně ke stažení
04.02.2015 1. liga východ - partie 1.-7. kola ke stažení
21.01.2015 1. liga východ - partie 1.-6. kola ke stažení
21.01.2015 1. liga východ - Duras A do čela, brněnské derby pro Lokálku ke stažení
06.01.2015 1. liga východ - partie 1.-5. kola ke stažení
05.01.2015 1. liga východ - na východní frontě klid, Lokomotiva v Opavě bez bodu ke stažení
10.12.2014 1. liga východ - Duras A po klubovním derby do čela, nerozjetá Lokomotiva se s Durasem B zatím topí ke stažení
09.12.2014 1. liga východ - partie 1.-4. kola ke stažení
25.11.2014 1. liga východ - partie 1.-3. kola ke stažení
24.11.2014 1. liga východ - nečekaný dvojúder Durasu, Orlová na kolenou, v čele Zlín ke stažení
13.11.2014 1. liga východ - partie 1.-2. kola ke stažení
09.11.2014 1. liga východ - Duras A vítězně, Duras B a Lokomotiva poraženi, v čele Staré Město ke stažení
23.10.2014 1. liga východ - partie 1. kola ke stažení
21.10.2014 1. liga východ - nejlépe odstartoval Zlín na Durasu B, Lokomotiva - Duras A 4 : 4 ke stažení
12.10.2014 1. liga východ 2014/2015 - úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009