Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

JmKPIIC 2.kolo

Druhým kolem dnes pokračoval JmKPIIC. Dva největší favorité (Jezdci Jundrov B a TJ Podlužan Prušánky B) dnes předvedli spanilou jízdu a potvrdili své role – zatímco pro Prušánky to znamená jasné vedení s dvoubodovým náskokem¸ Jundrov po nelichotivém „maňasu“ z minulého kola okupuje pátou příčku. Trio stíhačů (ŠK 64 Brno, ŠK Duras BVK Královo Pole D a ŠK Hodonín) dnes moc nestíhalo, spíše je stíhala jedna pohroma za druhou a výsledek nula bodov hovoří za vše… Naopak dnes bodovaly poslední tři týmy dle nasazovacího žebříčku (ŠK 1923 Sokol Kyjov, ŠK Veselí nad Moravou B a KŠ TJ Bučovice). Takže do toho:

TJ Podlužan Prušánky B po minulém duelu s největším konkurentem, který skončil devastací Jundrovské pevnosti (2-6), dnes čekal další tvrdý oříšek -  ŠK Duras BVK Královo Pole D. Domácí vytasili dokonce mezinárodního mistra, který u nás v KPII působí přeci jen trochu exoticky…. No zabralo to. Domácí byli favoritem (dle sestav +53 průměrných ELO bodů), ale rozhodla převaha právě na předních šachovnicích (výhry na prvních dvou deskách). Celkem 5-3.

ŠK Lokomotiva Brno F přivítala Jezdce Jundrov B. Domácí svůj zápas svedli pravděpodobně už před začátkem utkání, kdy lepili sestavu a pohříchu se jim to moc nepovedlo… Tři hráči základní sestavy a tři náhradníci – ať počítali, jak počítali, při výkopu jim dva borci chyběli, navíc na prvních čtyřech deskách průměrných 191 Elo bodů ve prospěch hostí a tak se hrálo na jednu branku. Pro rehabilitaci postupových ambicí hostujícího družstva přímo ideální konstelace! Jak ten zápas pro lokálku bídně začal, tak bídně skončil. Čest domácích zachraňoval matador soutěže a rozhodčí v jedné osobě pan Novák. Celkem 2-6.

V zápase KŠ TJ Bučovice – ŠK 1923 Sokol Kyjov domácí překvapivě přehráli Kyjov vepředu (3-1 na prvních šachovnicích). Hosté museli kontrovat vzadu, ale stačilo to pouze na celkovou remízu 4-4. Pro domácí cenný úspěch, pro hosty pěkné druhé místo v průběžném pořadí.

ŠK Hodonín hostil ŠK Veselí nad Moravou B s kterým neprohrál již osm let. Hodonín pouze s jedním náhradníkem a průměrným ELO koeficientem +100 (na prvních čtyřech deskách dokonce +154!). Domácí kapitán si to přihasil s půlhodinovým zpožděním, po hodině hry zapůlil, vstal, začal obhlížet partie svých oveček a čekal, kdy začne exhibice… Mně ještě odkýval přijetí nabídky remízy se slovy: “Bude to 1:1 – můžeme si to dovolit…“ Ani to nedořekl a bylo to 1-3: na třetí desce přehlížíme kombinaci řečenou „vidle“ na dámu a krále, přičemž domácí borec vlastnil kromě pěšců právě tyto dvě figury a na šestém prkně se domácímu hráči zdála pozice s kvalitou méně už dostatečně prohraná... Pak jsme dvě hodiny chodili po chodbě a lomili rukama nad svými remízami, no jediný úspěch domácích na sedmé desce to zachránit nemohl. Poslední partie, poslední šachovnice, poslední šance - dohrává za stavu 3-4. Aby toho nebylo málo, poslední hřebíček bylo přijetí remízy domácím hráčem ve vyrovnané koncovce, kde se dalo ještě něco hrát, něco zkoušet… Pak se zeptal: „Kolik to je?“ Odpověď: „No teď už 3,5-4,5“ Ať žije týmový duch… Tak nakonec to exhibice opravdu byla – exhibice protáhlých obličejů domácích hráčů.

V utkání TJ Tatran Poštorná – ŠK 64 Brno o protáhlé obličeje asi taky nebyla nouze – přečtěte si poutavý popis domácího kapitána:

„Festivalem zahozených příležitostí, přepnutých strun a paradoxů byl zápas Tatranu Poštorná s ŠK 64 Brno. Poštorané vyhráli 5 : 3, ale Zbrojovákům by více slušel výsledek 4 : 4, možná i lepší. Domácí byli připraveni na vše, podle dispozic kapitána měli "Vyhrát, v horším případě remízovat a při nejhorším neprohrát moc vysoko...

K první desce si za Poštornou sedl po více než roční přestávce někdejší krajský přeborník Ondřej Nepomucký (2261). Nenašel za ní očekávaného Fina Ville Ketolu, ale "až" druhého hráče brněnské soupisky Petra Sedláčka (2067), což fatálně ovlivnilo nejen jeho partii...

Nabídka remízy po hodince a půl přišla vhod i nevhod. Doma (resp. v Lednici, kde byl s rodinou na návštěvě u rodičů) Ondra slíbil, že se vrátí do oběda. Takto mohl rodinku překvapit ještě před dvanáctou. Jenže co ta ztracená půlka s bílými figurami s hráčem o dvě stovky elo bodů chudším... A co ten rozpačitý výraz kapitána, když tři partie spoluhráčů se povážlivě naklánějí... "No nic, hrajeme dál, když neudělá chybu, dám mu to později..." Paradoxem č.1 je, že ze zmíněných tří "nakloněných" partií domácí nakonec získali 2,5 bodu.

Za další hodinku a půl se partie moc nepohla: "Nabízim remis". Ale ouvej, hostující Jaroslav Binder právě ve vyhrané pozici přehlíží věž a akcie domácích nečekaně stoupají. A tak hostující lídr hrdině odmítá -  "Vždyť o nic nejde", praví skoro omluvně. Za další hodinu a půl se naplňuje paradox č.2 - Ondra znechuceně vstává od prohrané koncovky a ujíždí omluvit se domů za téměř dvouhodinové zpoždění. Kdyby byl úvodní nabídku remízy přijal, byl by býval doma o hodinu dříve, než slíbil, půlbod by byl v kapse, zápas by skončil stejným výsledkem 5 : 3 a spoluhráči by jej velebili za "rozhodující půlku na 4,5" (jeho vzdáním hosté snížili ze 4 : 2 na 4 : 3). A paradox č.3? Tím je průběh a výsledek poslední partie. Zkuste si to představit - kdyby už bylo 4,5, jede se domů. Stav je však 4 : 3, máte totálně remízovou koncovku, hodin je jak na kostele, půlka týmu už je doma a přesto všichni čekají, že zrovna vy to ještě "nějak zkusíte". Co horšího si člověk může přát! Petr Kučera to zkoušel, zkoušel až pozdě odpoledne prohrál...

Ke zbývajícím paradoxům už jen krátce. Skvělou premiéru si v poštorenském dresu odbyl host z Velkých Pavlovic František Kynický. Jeho zkušený soupeř, o 238 bodů bohatší Petr Krejčí, si nad narůstající poziční a poté i materiální převahou spokojeně mlel svůj palcový mlýnek až do doby, kdy František nečekanou kombinací získal zpět ztraceného pěšce a přešel do vyrovnané a snad i trochu lepší věžovky končící neodvratnou remízou.

Hostující Tomáš Kacálek dopravil už krátce po zahájení svého bílého pěšce až na g7 (černý král stál na g8), za pár tahů jej dokonce pokryl tahem střelce na f8, ale ouha, mat dostal sám. Je to známý paradox, že nejlepším krytem krále je soupeřův pěšec, protože nejde ničím sebrat. A bílý střelec na f8? Oč vypadal agresivněji, o to byl bezmocnější v reálném boji.

Z této partie dvě malé ukázky: Z prvního diagramu je zřejmé, že bílý nejel střelcem na f8 jen tak pokrývat pěšce. Měl na mysli něco mnóóhem většího - efektní oběť dámy na h7. Černý mu ji však zkazil tahem 25. ... f5. Na druhém diagramu bílý konečně odjel střelcem 33. Sf8-b4, ale už bylo pozdě. Po 33. ... Da6+ (nebo i Db5+) byl dvoutahový mat. Ještě pěknější mat dávala dáma po 33. ... Jf4+ 34. exf4 Dxf3 mat!

   

Do zápasu zasáhla nečekaná ranní výluka na trati mezi Brnem a Břeclaví doprovázená zmatkem na všech nádražích. Hosté jeli auty, ale domácí Petr Věžník se přikodrcal náhradní autobusovou dopravou s téměř hodinovým zpožděním. Kdyby pro něj kapitán domácích a rozhodčí v jedné osobě nepřijel na nádraží autem, do vzdálené hrací místnosti by se vůbec nedostal. Hostům patří poděkování, že toto nahánění domácího hráče rozhodčím (byť zapříčiněné vyšší mocí) akceptovali bez jakékoliv penalizace. Nakonec je domácí museli "ukecat" k posunu hodin alespoň o polovinu ztraceného času, aby nevypadali jako nevychovanci zneužívající dobré vůle soupeřů. Inu za dobrotu na žebrotu platilo v tomto zápase vrchovatě

 

Jiří Myšulka
vedoucí soutěže JmKPIIC

 

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal Jiří Myšulka dne 16.11.2014 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
30.03.2015 JmKPIIC ALL STARS a Závěrečná zpráva ke stažení
15.03.2015 JmKPIIC 9.kolo ke stažení
22.02.2015 JmKPIIC 8.kolo ke stažení
08.02.2015 JmKPIIC 7.kolo ke stažení
25.01.2015 JmKPIIC 6.kolo ke stažení
11.01.2015 JmKPIIC 5.kolo ke stažení
14.12.2014 JmKPIIC 4.kolo ke stažení
01.12.2014 JmKPIIC 3.kolo ke stažení
16.11.2014 JmKPIIC 2.kolo ke stažení
02.11.2014 JmKPIIC 1.kolo ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009