Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

1. liga východ - nejlépe odstartoval Zlín na Durasu B, Lokomotiva - Duras A 4 : 4

Své úvodní dějství má za sebou také 1. liga východ a nutno říci, že výsledky z něj jen potvrdily dlouhodobý vyrovnaný trend. Z přehršle vyrovnaných výsledků vybočilo pouze vysoké vítězství Zlína na půdě oslabeného nováčka Durasu B (1,5 : 6,5), ostatní pak již přinesly mnohem zajímavější podívanou. Jednoduché to neměli oslabení předsezónní favorité Duras A a Kroměříž, kteří ztráceli, a tak naplno bodovala pouze Slavia Orlová, která ve Frýdku-Místku nastoupila v silné sestavě pouze bez GM Andreeva. Výborně do sezóny vstoupil nováček z Opavy vítězstvím nad ještě loni extraligovým Grygovem a ve východočeském derby těsně triumfovali hráči Chrudimi nad rychnovskou Pandou. Čeká nás tedy bezpochyby další zajímavý ročník, v němž o překvapivé výsledky jistě nebude nouze.

Výsledky, tabulku a statistiky můžete zhlédnout ze svazové databáze a chess-results.Staré Město vylosovalo jedničku a tak začíná dvakrát doma. Na rozjezd Staroměstští dostali silnou Slavii Kroměříž a navíc se jednalo o regionální derby, takže třeskutý začátek se vším všudy. Domácí tým dokázal na úvod postavit to vůbec nejlepší, co má dle ratingu na skladě a vzhledem k absencím nového kroměřížského lídra GM Jana Krejčího, IM Lukáše Klímy a některého ze silných zadáků, byl najednou poměrně výrazným favoritem (2309 : 2247). Tuto převahu nakonec dokázal přetavit ve vítězství, byť o něj musel tvrdě bojovat a nevyhnul se ani překvapivým ztrátám (Petr Bažant jr. podlehl zkušenému FM Vladimíru Karlíkovi). V každém případě ale pro Staroměstské velmi důležité body, které z něj mohou udělat černého koně soutěže. Kroměříž svou sílu jistě ještě ukáže, musí však nejprve nabrat dech a zvládnout přijatelné soupeře do konce roku. Staré Město - Slavia Kroměříž 4,5 : 3,5.

Loni z 10. místa sestoupivší Lokomotiva Brno dostala milost odstoupením Caissy Třebíč a pro letošní sezónu tak mohla představit posílený tým o IM Pavla Šimáčka. Lokomotiva je však prozatím  oslabená o IM Vojtěcha Pláta, který by však za určitých okolností mohl startovat již v tomto roce. Mnohem horší pohroma však postihla Durasáky, kteří se museli obejít bez všech čtyř velmistrů a navíc také o IM Romana Chytilka. Nebylo proto divu, že brněnské derby nemělo favorita, vždyť v celkovém součtu nastoupivších sestav byl rozdíl pouhých 20 Elo bodů (tedy rozdíl 2,5 bodu na průměr) ve prospěch Lokomotivy. Utkání podle toho také vypadalo a misky vah se přelévaly tu na jednu stranu, tu na druhou, až nakonec vše skončilo tak, jak začalo. Domácí naplno bodovali v petropavlovských soubojích, kdy WIM Petra Sochorová porazila Petra Skácelíka a IM Pavel Šimáček IM Pavla Davida, Duras zase kontroval výhrou v martinském duelu Martin Blahynka - FM Martin Šklíba a "černým" zabijákem Broňou Vymazalem (loni 9x z 10 černýma, výsledek 7/10), který zdolal FM Josefa Kratochvíla. Bez zajímavosti nebyl ani souboj na 8. šachovnici, kde se zase hrálo o nejlepšího brněnského Dvořáka mezi nadějným domácím Adamem a hostujícím skvělým kuchařem Karlem. Partie po zajímavém průběhu skončila věčným šachem, takže si na odpověď ještě nějakou chvíli počkáme. Ve zbývajících třech soubojích udržel na jedničce autor těchto řádků IM Neklan Vyskočil na uzdě domácího lídra GM Radka Kaloda a s pomocí všech svatých pak i domácí bratři Milan a Karel Kratochvílové proti Šimonu Macharáčkovi, resp. Vladimíru Ševčíkovi. Zápas tak nakonec skončil zaslouženou remízou, ze které měly v pozápasovém družném posezení radost i smutek obě strany (inu 3-bodový systém v protikladu s oboustranně nepočítaným bodem). Lokomotiva Brno - Duras BVK Královo Pole "A" 4 : 4.

Jak už bylo výše uvedeno, Slavia Orlová nastoupila ve Frýdku-Místku pouze bez GM Andreeva a byla vysokým favoritem, neb domácí výběr byl bez IM Vojtěcha Rojíčka, IM Stanislava Jasného, Kristýny Novosadové a Tomáše Pechy děravý jako ementál. Přesto to Orlovští neměli jednoduché, nakonec se jim však podařilo otočit z nepříznivých 1,5 : 0,5 až na konečné dvoubodové vítězství. Na zasloužené výhře hostů se potom vzácně shodují jak komentář na webu BŠŠ, tak na výše uvedených orlovských stránkách. Beskydská šachová škola "B" - Slavia Orlová 3 : 5.

K zajímavému střetu došlo na půdě nováčka z Opavy, kam přijel ještě loni extraligový Grygov. K zajímavému proto, že ještě loni byl rozdíl mezi oběma soky propastný, po grygovském sestupu a opavském postupu se však docela srovnal. Grygov totiž citelně oslabil odchodem tří silných Poláků a také IM Jaroslava Bureše do Starého Města, takže prakticky regionální sestava není na prvoligové poměry nikterak výjimečná. Domácímu týmu sice chyběli IM Tadeáš Kriebel (MS juniorů v Indii) a Pavel Hromada, Grygov ovšem ze základu postrádal IM Davida Kaňovského, IM Radka Sluku a Josefa Zedníka, takže jeho ratingová převaha v zápase byla nevelká (2229 : 2246) a připomínala spíše přední druholigový tým. To skýtalo opavskému nováčkovi šanci na překvapení a k němu také nakonec po napínavém průběhu došlo. Slezan totiž nadšeně zabojoval a mohl tak nakonec ve své prvoligové premiéře slavit poněkud nečekané vítězství. Opavskou radost si můžete vychutnat z kapitánské reportáže Marka Nábělka, grygovský smutek zase z reportu IM Richarda Biolka jr. Slezan Opava - Agentura 64 Grygov 4,5 : 3,5.

Naprosto opačnou prvoligovou premiéru si odbyl Duras B, který přivítal Zlín. Duras měl poměrně nešťastnou shodou okolností i termínovým souběhem svých družstev B + C potíže jak v 1. lize, tak i v KP I., a tak ke slovu přišly hráčské rošády ještě před tím, než se stačily udát na šachovnicích (hráči B + C se v obou soutěžích prolínají). Slušně nastoupená zlínská sestava (prakticky jen bez Ladislava Mikulčíka) tak ostře kontrastovala s vykradenou sestavou Durasu, ze které zbyli jen čtyři hráči základu, přičemž náhradníci byli až z konce sestavy. Takový luxus u posledního nasazeného týmu v soutěži nemohl dobře dopadnout, což se také v zápase plně potvrdilo. Podle hesla zachraň se kdo můžeš nakonec cenné remízy uhráli na jedničce FM Kirill Burdalev s IM Cyrilem Ponížilem, na pětce Petr Mlýnek s Michalem Krčálem a na sedmičce Michal Věžník s Jiřím Hodovským. Zlínskou reportáž Martina Šenkýře si můžete přečíst zde. Duras BVK Královo Pole "B" - ŠK Zlín 1,5 : 6,5.

Další z úvodní plejády derby zápasů se odehrál v Chrudimi, kde si to o krále prvoligového českého východu hned na úvod rozdaly družstva Chrudimi a Rychnova nad Kněžnou. Oba týmy nastoupily téměř kompletní (u domácích ovšem chyběl lídr FM Michal Novotný), což slibovalo zajímavý a vyrovnaný boj. To u chrudimského týmu navíc už jaksi patří k bontonu (pozorný čtenář si vzpomene na až nevídaně vyrovnanou chrudimskou sérii v loňské sezóně) a tradici neporušil ani tento zápas. V něm se o jeho osudu zřejmě rozhodlo na šachovnicích 2. a 5., kde mladí polští Piotrové Sabuk s Goluchem nevyužili výhod získaných ze zahájení a nakonec oba podlehli. Alespoň tak to vidí ve svém skromném zápasovém komentáři Jiří Daniel, pohled z domácího tábora si pak můžete přečíst z chrudimské reportáže. ŠO Chrudim - Region Panda Rychnov nad Kněžnou 4,5 : 3,5.

Tolik tedy k 1. kolu, které sice ještě nemusí nic znamenat, ale například u Starého Města nebo nováčka z Opavy mohou mít dosažená vítězství větší váhu. Nakolik se to však potvrdí ukáží až následující řeže, jejichž nejbližší pokračování je po mládežnických přeborech v Koutech nad Desnou naplánováno až na 9.11.2014. Utkají se:

Slavia Kroměříž - Region Panda Rychnov nad Kněžnou
ŠK Zlín - ŠO Chrudim
Agentura 64 Grygov - Duras BVK Královo Pole "B"
Slavia Orlová - Slezan Opava
Duras BVK Královo Pole "A" - Beskydská šachová škola "B"
Staré Město - Lokomotiva Brno
 
Soubor ke stažení: [pdf]

přidal Neklan Vyskočil dne 21.10.2014 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
17.05.2015 1. liga východ - závěrečná zpráva ke stažení
16.04.2015 1. liga východ - partie 1.-11. kola ke stažení
14.04.2015 1. liga východ - Duras po šesti letech extraligový! ke stažení
27.03.2015 1. liga východ - partie 1.-10. kola ke stažení
26.03.2015 1. liga východ - Duras A drží vedení před Frýdkem-Místkem B, Lokomotiva zachráněna ke stažení
22.03.2015 1. liga východ - partie 1.-9. kola ke stažení
03.03.2015 1. liga východ - první prohra Durasu A dramatizuje boj o postup, Duras B a Rychnov sestupují ke stažení
17.02.2015 1. liga východ - partie 1.-8. kola ke stažení
17.02.2015 1. liga východ - hattrick Lokomotivy znamená prakticky záchranu, Duras A drží vedení ke stažení
05.02.2015 1. liga východ - Duras A v trháku, Lokomotiva míří k záchraně, béčko Durasu na dně ke stažení
04.02.2015 1. liga východ - partie 1.-7. kola ke stažení
21.01.2015 1. liga východ - partie 1.-6. kola ke stažení
21.01.2015 1. liga východ - Duras A do čela, brněnské derby pro Lokálku ke stažení
06.01.2015 1. liga východ - partie 1.-5. kola ke stažení
05.01.2015 1. liga východ - na východní frontě klid, Lokomotiva v Opavě bez bodu ke stažení
10.12.2014 1. liga východ - Duras A po klubovním derby do čela, nerozjetá Lokomotiva se s Durasem B zatím topí ke stažení
09.12.2014 1. liga východ - partie 1.-4. kola ke stažení
25.11.2014 1. liga východ - partie 1.-3. kola ke stažení
24.11.2014 1. liga východ - nečekaný dvojúder Durasu, Orlová na kolenou, v čele Zlín ke stažení
13.11.2014 1. liga východ - partie 1.-2. kola ke stažení
09.11.2014 1. liga východ - Duras A vítězně, Duras B a Lokomotiva poraženi, v čele Staré Město ke stažení
23.10.2014 1. liga východ - partie 1. kola ke stažení
21.10.2014 1. liga východ - nejlépe odstartoval Zlín na Durasu B, Lokomotiva - Duras A 4 : 4 ke stažení
12.10.2014 1. liga východ 2014/2015 - úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009