Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Bleskový den Mirka Jurky ovládl Tomáš Polák

Šachové kluby Duras BVK Královo Pole a Lokomotiva Brno uspořádaly v sobotu 31.5.2014 na počest nedožitých 50. narozenin skvělého hráče, člověka a milovníka rychlých šachových disciplín Bleskový den Mirka Jurky. Turnaj se hrál na 18 kol švýcarským způsobem a novinkou bylo zvolení hracího tempa účastníky u prezence. Z možností 2x5 minut a 2x3 minuty + 2 vteřiny/tah nakonec v poměru 34 : 30 zvítězilo tempo 2x5 minut.

Výsledky najdete na chess-results, fotografie pak na Rajčeti Lokomotivy Brno a Rajčeti Durasu.

Mirek Jurka loni koncem léta podlehl rakovině a někdy po jeho pohřbu, kterého se mimochodem zúčastnilo na 80 lidí, nás s Břeťou Eichlerem napadla myšlenka uspořádat turnaj na jeho počest. Mirek si takový turnaj určitě zaslouží, protože to byl člověk hodný, skromný, nápomocný a slušný, který snad neměl nepřátel. V neposlední řadě také výborný hráč, jehož zdobily především fenomenální paměť a encyklopedické znalosti. Jeho záliba v různých bleskových formátech byla všeobecně známá a často získával úspěchy i na významných šachových akcích. Z těch poměrně nedávných jmenujme několik medailí z bleskového maratónu v Pardubicích hraného jako MČR v této disciplíně nebo v roce 2010 7. místo z MČR v Praze v klasických blickách.

Mirek na MČR v Praze v roce 2010

Chtěli jsme proto udělat akci, která by svou kvalitou, kvantitou i celkovou atmosférou vzdala Mirkovi hold a která by současně započala pěknou tradici. Tomu značně napomohli sponzoři Ing. Vlastimil Chládek (DS Brno), Mgr. Ing. Antonín Továrek (Továrek, Horký a partneři, advokátní kancelář), Mgr. Michal Vávra (AK Bulinský, Vávra) a Tespo Engineering, kterým bych chtěl tímto ještě jednou poděkovat.

Dlouho připravovaného turnaje se příznačně zúčastnilo 64 hráčů, z nichž byli 3 GM, 3 IM, 6 FM a 1 WGM. Dle přihlášek se den před turnajem účast dokonce vyšplhala až na číslo 77, někteří však zaspali, jiní po oslavách nemohli a další zase zapomněli. To napomohlo k poměrně pohodovému zaplnění herny Lokomotivy a nebylo tak potřeba jisté "nafukování", které nám s Břeťou vycházelo na max. 84 míst.

Břeťa Eichler

Příprava hracího prostoru započala už v pátek a dokončena byla nazítří okolo 9.00, kdy Mirkova dcera Blanka přinesla zajímavé rodinné fotografie. Ty jsme společně s těmi veřejně známými a seznamem největších Mirkových úspěchů umístili na nástěnku k prohlédnutí.

Mirek je na nich kromě šachových úspěchů ukázán mj. jako vzorný otec, pohodář či dokonce dobyvatel dívčích srdcí. Mimochodem, uhodnete, který silný, v Brně žijící šachista, byl jeho soupeřem na první "žákovské" fotografii?

Pro pohodový turnaj jsme se snažili zvolit lidovou cestu, kdy na poměrně velké množství cen (20 hlavních a 6 cen v kategoriích) byly vyčleněny téměř všechny příjmy a vklady jsme i přes uvedení v propozicích nezvyšovali ani v den přihlášení. Velkou pomocí byl také Břeťou zajištěný mikrofon, který jsem především já hojně využíval k různým organizačním věcem či turnajovým pozvánkám. Zapomenout nesmím ani na Vlaďku Novákovou, jinak předsedkyni jihomoravské STK, která výborně zvládala roli rozhodčí, fotografky a zapisovatelky do Swiss Manageru, čímž nám značně ulehčila organizaci a společenské povinnosti během turnaje.

Vlaďka Nováková

Turnaje se účastnili především hráči z Brna a Jihomoravského kraje. Registrovali jsme však i zástupce pardubických Polabin a bývalého hráče Durasu FM Martina Červeného, z klubu Kavalier Sázava Moniku a Vladimíra Závůrkovy či dokonce až z Plzně příchozího Filipa Holého, který si odnesl cenu v kategorii Ela do 1800.

Filip Holý

Již tak trochu samozřejmostí byla účast v Náměšti nad Oslavou žijícího prvního ostravského velmistra Petra Veličky nebo šachově silných "brněnských" studentů IM Vojtěcha Zwardoně a IM Jaroslava Bureše. Dodávat pak jistě nemusím, že velmistři Tomáš Polák s Pavlem Blatným jsou rodilí Brňáci, kmenově ovšem hrající v jiných barvách. A samozřejmě nezapomeňme na něžné pohlaví, které zastupovalo kvarteto WGM Eva Kulovaná, Nataša Richterová, Monika Závůrková a Blanka Jurková, které bude letos v listopadu krásných 18.

Blanka Jurková na snímku s maminkou Alenou

Jak už bylo výše uvedeno, turnaj se hrál švýcarským způsobem na 18 kol. Původně se měl odehrát na 25 kol, ale po menším počátečním skluzu (30 minut) byl po 4. kole snížen na 21 (pro hlasovala drtivá většina účastníků). Že nakonec nebylo konečné ani toto číslo "způsobil" trucující Swiss Manager, který 19. kolo tvrdošíjně odmítal nasadit s odkazem na nutnost ručního nalosování některých dvojic (většina předních hráčů by již dostávala výrazně slabší soupeře). Po opravdu horkých chvilkách a dlouhých marných telefonátech s Láďou Palovským, jsme se rozhodli turnaj ukončit po tomto kole, neb v tu chvíli prostě nebylo jiné východisko. To možná bylo i určitou úlevou pro většinu hráčů, kteří již začínali bojovat s únavou. Máme tak pro příští ročník alespoň malý návod na obecně přijatelnější hrací systém.

A nyní již k průběhu turnaje. Ten připomínal one man show nasazené jedničky GM Tomáše Poláka, který dlouho předlouho stále jen vyhrával. Až ve 12. kole (!) se Tomáše podařilo částečně zastavit remízou, což měl na svědomí autor těchto řádků, který v lehkofigurové koncovce možná mohl i prorazit. Tomáš po této partii trochu zvolnil a po remíze s FM Davidem Holemářem utrpěl jedinou turnajovou porážku od GM Pavla Blatného.

Nakonec však dokázal v cílové rovince udržet náskok před mocně finišujícím IM Vojtěchem Zwardoněm a zvítězil výsledkem 15/18. O půlku zpět tedy zůstal výsledkem 14,5/18 IM Vojtěch Zwardoň a pomyslný bronz bral v loterii posledního kola Jakub Roubalík ze Zlína (12,5/18).

V těžkém turnaji, kde každý mohl porazit každého, například úplně neuspěli bleskoví specialisté GM Petr Velička (8), FM Martin Červený (11) nebo FM Josef Kratochvíl (18). Turnaj naopak výborně vyšel nenápadnému rychlíkovi z Durasu Tomáši Mudrovi (7), který když má den, je tvrdým oříškem pro každého. Spokojenost se dvěma cenami (nejlepší žena + hlavní turnaj) nijak neskrývala WGM Eva Kulovaná (15), které vyšla sázka na remízovou strategii (+4 =13 -1) a navíc se dokázala vyhnout Tomáši Polákovi, který by jí nejspíš čekal v 19. kole.

Zlí jazykové dokonce tvrdí, že si remízové kratochvíle krátila u klobásek, které pak o přestávce na všechny zájemce jaksi nevyšly...

Zajímavě se prezentovala také další žena v turnaji Monika Závůrková, která s Elem 1817 měla po 8 kolech 5 bodů a byla v té době na dostřel prvním šesti stolům, které se nacházely v oddělené místnosti. Pak byla sice nucena zvolnit, no konečných 8,5/18 je v této konkurenci krásný výsledek.

Monika Závůrková v partii s Petrem Kučerou

Stejný výsledek uhrál také Břeťa Eichler, což je s jeho bleskovým ratingem 1669 ještě obdivuhodnější a pokud by byl turnaj započítán na bleskové FIDE Elo, získal by dokonce 104 bodů! Rovněž se sluší zmínit o výborném výkonu Michala Šípka, jinak předsedy loni vzniknuvšího klubu Jezdci Jundrov, v jehož prostorách se již odehrála celá řada významných akcí (mj. i prosincové MČR v blesku). Michal s ratingem 1991 uhrál v těžké konkurenci 10/18 a obsadil ještě honorované 18. místo. Navíc se v průběhu turnaje několikrát podíval až na samou špici a sehrál také zajímavou partii s pozdějším vítězem GM Tomášem Polákem.

Michal Šípek proti Tomáši Polákovi

Ještě lépe dopadl další hráč s bleskovým ratingem pod 2000, nadějný Adam Dvořák z domácí Lokomotivy. Ten získal ještě o půlku víc a obsadil 13. místo, což pro něj znamenalo hned tři ceny (hlavní turnaj, Elo 1801-2000 a nejlepší junior). U Adama to však není nic neobvyklého. Loni si totiž na turnaji Open Duras BVK, hraného současně jako přebor JMŠS v klasickém šachu, odnesl cen dokonce šest a zřejmě tím vytvořil těžko překonatelný rekord. V turnaji byly dále vypsány ceny v šesti kategoriích, jehož vítězi se stali Blanka Jurková z Durasu (Elo do 1600), Filip Holý z TJ Košutka Plzeň (Elo 1601-1800), již zmíněný Adam Dvořák z Lokomotivy Brno (1801-2000 + nejlepší junior),

Adam Dvořák vlevo proti oranjes Petra Koutného

WGM Eva Kulovaná (nejlepší žena) a Jan Uhmann sr. z ŠK Hustopeče (nejlepší senior).

Jan Uhmann vyhrál seniorskou cenu

Jedna kuriozita. "Slovenský blesk" Sláva Sremaňák je úspěšný rapidový i bleskový hráč a ani zde se výsledkem 10/18 v těžké konkurenci neztratil (20. místo). Zní proto až neuvěřitelně, že ani jedna z jeho 18 partií neskončila remízou! A co je ještě zábavnější, až na první kolo prohrál všechno bílými a naopak vyhrál všechno černými.

Slavomír Sremaňák aneb vždy s úsměvem

Na úplný závěr pak ještě přidávám pár zajímavých momentek.

Budou se Petr Skácelík s Michalem Vávrou smát příští rok v Morendě?

 

Pohoda jazz Tomáše Fojtíka

 

Málo jsem dnes nahrabal...

Tolik k premiérovému turnaji na počest Mirka Jurky, který jak pevně doufáme, udrží tradici i v letech následujících a stane se tak významnou součástí brněnského šachového života.

Soubor ke stažení: []

přidal Neklan Vyskočil dne 04.06.2014 | sekce: Turnaje

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
12.02.2018 O pardubickou kotvu akce
10.02.2018 Základní turnaj - 10. kolo ke stažení
03.02.2018 Únoroví Pásci - dávní navrátilci, čtyři nováčci a staronový vítěz ke stažení
16.01.2018 FIDE RAPID PIVOVARU DALEŠICE akce
04.01.2018 Radilův memoriál pro Holemáře ke stažení
02.01.2018 Olexův memoriál vyhrál Oskar Hájek z Prušánek ke stažení
30.12.2017 Ivančický brousek vyhrál Pavel Kubát ke stažení
29.12.2017 Šachový klub Rozrazil hledá trenéry článek
24.12.2017 Radilův memoriál akce
23.12.2017 Bleskovky Zdeňka Páska akce
23.12.2017 Bleskovky Zdeňka Páska akce
23.12.2017 Bleskovky Zdeňka Páska akce
23.12.2017 Bleskovky Zdeňka Páska akce
23.12.2017 Bleskovky Zdeňka Páska akce
23.12.2017 Bleskovky Zdeňka Páska akce
23.12.2017 Bleskovky Zdeňka Páska akce
23.12.2017 Bleskovky Zdeňka Páska akce
23.12.2017 Bleskovky Zdeňka Páska akce
23.12.2017 Bleskovky Zdeňka Páska akce
23.12.2017 Bleskovky Zdeňka Páska akce
23.12.2017 Bleskovky Zdeňka Páska akce
14.12.2017 Štěpánský turnaj v šachu – O pohár Kyjovského pivovaru akce
09.12.2017 Novoroční cena města Bílovce akce
06.12.2017 Ivančický Brousek akce
21.11.2017 Šachy pro Diakonii akce
12.11.2017 Turnaj Napříč generacemi proběhl v Rajhradě za účasti 50 hráčů ke stažení
05.11.2017 Memoriál Josefa Oharka akce
04.11.2017 21. ročník rekreačního pobytu u moře se šachovým programem akce
31.10.2017 Rapid v krčmě Pod Lípou ke stažení
28.10.2017 Olexův memoriál akce
27.10.2017 Turnaj napříč generacemi o pohár starosty MČ Brno-sever Mgr. Martina Malečka akce
23.10.2017 Mistrem Orla v šachu se stává Tomáš Brouček z Turnova ke stažení
21.10.2017 Novoroční turnaj v šachu v hodinovkách akce
21.10.2017 Vánoční turnaj v šachu akce
18.10.2017 Pozvánka na Open Brno ke stažení
17.10.2017 Pohár bystrcké radnice akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Základní turnaj akce
17.10.2017 Třetí sobota akce
17.10.2017 Třetí sobota akce
17.10.2017 Třetí sobota akce
17.10.2017 Třetí sobota akce
17.10.2017 Třetí sobota akce
17.10.2017 Třetí sobota akce
17.10.2017 Třetí sobota akce
17.10.2017 Třetí sobota akce
12.10.2017 Základní turnaj akce
10.10.2017 Třetí sobota akce
10.10.2017 O pohár a pohárek BVK již klepe na dveře ke stažení
08.10.2017 Bleskovky Zdeňka Páska v Utopii - říjen pro mě ke stažení
05.10.2017 Mistrovství Orla v šachu akce
30.09.2017 Pátek v Bystrci ke stažení
28.09.2017 Kyjovský svatováclavský turnaj vyhrál slovenský Pribila ke stažení
27.09.2017 Martin Hošek vítězem turnaje ve Šlapanicích ke stažení
26.09.2017 O pohár BVK akce
26.09.2017 Přebor JMŠS v bleskové hře jednotlivců - vítězem IM Vojtěch Zwardoň, přeborníkem Jan Mikeš ke stažení
26.09.2017 Pohár města Bučovic akce
15.09.2017 9. Svatováclavský turnaj Kyjov akce
14.09.2017 Třetí sobota akce
10.09.2017 Jan Kalendovský o 7. kole Veletržního turnaje ke stažení
09.09.2017 Přebor JMŠS v bleskové hře jednotlivců příští sobotu, přihlášky bez navýšení do středeční půlnoci! ke stažení
04.09.2017 Veletržní turnaj - galerie vítězů ke stažení
03.09.2017 Bleskovky Zdeňka Páska v Utopii - po prázdninách vítězí Petr Skácelík ke stažení
01.09.2017 Veletržní turnaj očima Jana Kalendovského ke stažení
28.08.2017 Veletržní turnaj zahájen ke stažení
12.08.2017 Přebor JMŠS v bleskové hře jednotlivců akce
11.08.2017 Wisconsin Cup akce
08.08.2017 Bleskovky Zdeňka Páska v Utopii - Martin Šenkýř vítězí podruhé v řadě! ke stažení
06.08.2017 Memoriál Karla Osmančíka akce
06.08.2017 O pohár města Moravský Beroun akce
06.08.2017 Memoriál Františka Křížka a Milana Grabce akce
05.08.2017 Líté boje pod radničním mečem akce
21.07.2017 Pardubický festival tradičně ke stažení
21.07.2017 Jeseník Open akce
21.07.2017 Mezinárodní rychnovský šachový festival a MČR seniorů akce
21.07.2017 FIDE OPEN STARÉ MĚSTO akce
21.07.2017 Open Brno akce
19.07.2017 Memoriál O.Šípka 2017 akce
19.07.2017 Vydařený návrat do Caorle ke stažení
18.07.2017 Jihomoravští šachisté v Lignanu ke stažení
16.07.2017 Podluží 2017 akce
05.07.2017 42. ročník Veletržního šachového turnaje akce
29.06.2017 Vyrovnaný Open Duras BVK očima Jana Kalendovského ke stažení
28.06.2017 Czech Open akce
27.06.2017 Bleskovky Zdeňka Páska již tuto sobotu! ke stažení
19.06.2017 Rapid Kunovice - Kunovský šachový festival akce
14.06.2017 Open Duras BVK již příští sobotu! ke stažení
13.06.2017 Bleskovky Zdeňka Páska - červen ovládl IM Neklan Vyskočil ke stažení
11.06.2017 Bleskový den Mirka Jurky počtvrté - jasná záležitost pro IM Vojtěcha Zwardoně ke stažení
01.06.2017 Bleskovky Zdeňka Páska až druhou červnovou sobotu, tato sobota patří Jurkovi! ke stažení


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009