Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Jm KP I. 2013/2014 - závěrečná zpráva

Jedenáctá sezóna jihomoravského KP I. (v hranicích dnešních krajů se soutěže hrají od podzimu 2003) skončila úspěšně - do druhé ligy postupuje více týmů (Lokomotiva Brno C a Vinohrady Brno)¸ než se jich vrací zpět (ŠK Kuřim).

Věřme tomu, že tento trend bude pokračovat. Nakonec proč ne, když po mezinárodních mistrech zasedl letos za šachovnice KP I. dokonce i velmistr .

Po úvodním klopotném vítězství Lokomotivy Brno C nad Vinohrady Brno 4,5 : 3,5 si asi málokdo pomyslil, že šlo vlastně o předčasné finále dvou nejúspěšnějších týmů. A přesto byl jejich postup do ligy zasloužený až suverénní. Lokálka se rozjela k dlouho nevídanému výkonu - vyhrála úvodních 9 zápasů a teprve v závěrečných dvou kolech zaznamenala remízu a prohru, stejně jako suverén loňské soutěže Garde Lipovec. Lokomotiva měla skvěle sestavený tým bez slabin (ze 13 hrajících borců měli všichni 50% a více) a když na jaře doplnila na první desku ukrajinského studenta JAMU FM Kirilla Burdaleva, bylo o vítězi soutěže rozhodnuto. Její soupeři se nedočkali žádných výprasků (jen jednou 6,5 : 1,5 a jednou 6 : 2), ale také žádné reálné šance obrátit zápas ve svůj prospěch. Skvěle zahráli oba lídři Kirill Burdalev (4/6) a Milan Šnorek (6/10) a také nekompromisní zadák Jaromír Veselý (7/9). Největším překvapením byly výkony Nataši Richterové - 5,5/7, perfo 2257!

Druhé místo a postup do ligy pro Vinohrady Brno lze označit za největší překvapení soutěže. Ještě je v dobré paměti předminulá sezóna, kdy Vinohrady jako ambiciózní nováček totálně pohořely a sestupovaly z posledního místa. Po tomto debaklu se však borci z Vinohrad naladili na vítěznou vlnu a po prolétnutí kápé dvojkou (vyhráli všech 9 utkání) postoupili na jeden zátah až do ligy. Zcela zaslouženě, porazili všechny své konkurenty Ořechov, Adamov i Veselí nad Moravou. Motorem byl lídr Josef Hladík, kterému letos v KP I. i v KP II. vycházelo doslova vše, na co sáhl. Prohrál jen jednou s Janem Dočekalem ze Znojma a společně s ním se rozdělil o nejprestižnější individuální úspěch - vítězství na první šachovnici. Svou troškou do mlýna přispěli i Miroslav Pakosta a Tomáš Lamser (oba podali výkon na úrovni 2200) a vlastně i všichni ostatní. Vinohrady suverénně obsadily první příčku podle kritéria "Hráli jsme nad nebo pod své možnosti?" (součet přírůstků a úbytků Ela všech hráčů týmu). Zajímá vás takové pořadí?

1. Vinohrady Brno +113, 2. SPgŠ + G Znojmo +92, 3. ŠK Tetčice +23, 4. Lokomotiva Brno C +22, 5. Sokol Rudice +14, 6. Orel Ořechov -9, 7. Duras Brno -32, 8. Veselí nad Moravou -35, 9. Spartak Adamov -53, 10. Bystrc Oilers -65, 11. MKS Vyškov -72, 11. TJ Znojmo -73.

Třetí Orel Ořechov byl prvním nasazeným týmem, ale průměr uměle zvyšoval velmistr Jan Krejčí na první desce. Bylo zřejmé, že sotva sehraje více než dvě povinné partie. Nevypočitatelné ořechovské sestavy a výkony vedly k několika překvapivým ztrátám (např. prohra se sestupujícím Znojmem) a ještě překvapivějším vítězstvím (s vítěznou Lokomotivou). Tahouny byli Tomáš Lakatoš (7/10 - vítěz 5. desky) a Arnošt Zeman (8/11). Orli ještě nejsou úplně bez šance na postup, protože se proslýchá, že kombinace tří týmů ve 2. lize a dvou v KP II. bez jediného družstva v KP I. by mohla být nestravitelným soustem i pro tak velký oddíl, jako je Lokomotiva Brno. Proto společně s Ořechovem vyčkejme, jak se páni výboři v Lokomotivě spolu s hráči nakonec dohodnou.

Čtvrtý Spartak Adamov byl největším tragédem letošní soutěže. Po pěti jednoznačných vítězstvích, na nichž se rovnoměrně podílel celý tým nastupující s nevídanou disciplínou vždy v nejsilnějším složení, přišla série čtyř porážek, která smazala znánlivě nedostižný osmibodový náskok. Přestalo se dařit lídrům - v celé sedmikolové jarní části nedokázali první tři borci vyhrát ani jednu jedinou partii. Nakonec kromě Karla Kredla a Pavla Masáka všichni ostatní něco ze svých ratingů odepsali - letos jim to prostě nešlo.

Páté Veselí nad Moravou sestupem z ligy přišlo o svého dlouholetého lídra Jakuba Uřičáře, který se už pevně zabydlel v 1. lize za Staré Město. Dobře jej zastoupil Petr Symerský, skvěle se přidali Petr Trávníček s mladíky Petrem Vičarem a Petrem Bílkem (poslední tři borci vyhráli 3., 4. a 7. šachovnici - v počtu vyhraných desek tak Veselí letos zvítězilo), ale zbytek úzkého kádru zapadl do průměru až podprůměru a na návrat do ligy tentokrát neměl. Referáty o všech utkáních většinou i s fotkami a diagramy najdete na veselském webu.

Po stříbrné medaili pro Vinohrady je určitě druhým největším překvapením šesté místo ŠK Tetčice. Hlavním tahounem byl Martin Tláskal. Střídavě na první a druhé desce uhrál 7,5/11 s perfo 2273 a přírůstkem 50 bodů do svého ratingu. Výkonem 7/10 vyhrál 6. šachovnici předseda JmŠS David Hampel - a pak, že funkcionaření je jen pro herní zoufalce.  Tetčice letos uměly zabrat proti sestupovým konkurentům - porazily všechna tři poslední družstva a takové body jsou v závěrečném účtování k nezaplacení. Umístění v první polovině tabulky je pro Tetčické historickým úspěchem.

Sedmý Duras Brno C hraje už řadu let podle stejného scénáře. Ratingově patří mezi největší favority, může porazit kohokoliv, ale také s kýmkoliv prohrát. Občas je nahoře, občas dole, ale vždy nakonec zakončí soutěž v polovině startovního pole. Letos měl jediného pořádného dodavatele bodů v osobě Milana Donnerta a to jako obvykle na výraznější úspěch nestačilo.

Osmý MKS Vyškov měl vzornou docházku klíčových hráčů, týmový duch, ale kromě Jaroslava Hejného (6,5/11) na trojce a Jiřího Moučky (6/9) na šestce to bylo spíš balancování na hraně sestupu. Na druhé straně získali letos Vyškovští jistotu záchrany už kolo před koncem a nebýt tři remíz 4 : 4... Vyškov letos zaznamenal pozoruhodný rekord - jako tým středu a tedy žádný otloukánek nedokázal vyhrát ani jediný zápas v domácím prostředí. Vyškovské reportáže najdete zde.

Po první pětici družstev s ambicemi na postup a trojici "klidného středu", je deváté SPgŠ + G Znojmo v čele týmů "neklidného závěru". Až mobilizace toho absolutně nejlepšího, co se ve znojemské sestavě našlo, zachránila mladý tým Honzy Dočmena Dočekala a jeho kamarádů a odchovanců od pádu zpět do KP II., kam by podle ratingů nastupujících hráčů jednoznačně patřil. Nakonec podívejte se sami v pěkném přehledu na znojemském webu. Znojemští měli dva borce z nejužší soutěžní špičky (Jan Dočekal a Lubomír Riška - oba 7,5/11) a doufali, že občas "tam spadne" i nějaký bodík z dalších šachovnic. To by asi v příští sezóně nestačilo, pokud by ovšem polovinu znojemského týmu netvořili mladíci, kteří budou příště určitě zase o něco výše.

Desátý ŠK Bystrc Oilers je společně s následujícím TJ Znojmo největším zklamáním soutěže a nechybělo mnoho (vlastně jen jediná dlouhá partie v zápase Vyškov - TJ Znojmo, kterou hosté nedokázali vyhrát) a Bystrčtí skončili v propadlišti. Přitom loni - shodou okolností také v poslední partii celé soutěže, nešťastně přišli o postup opačným směrem - do ligy. Bohužel ze dvou loňských hrdinů jeden (Jan Píše) odešel ke konkurenci a druhý (Jiří Hrdina) po famózním vzestupu zažil o to drtivější pád. David Holemář byl třetí nejlepší borec na první desce, Lukáš Řehůřek suverénně vyhrál druhou desku, ale to nestačilo. Zápasové reportáže najdete na bystrckém webu.

Historický pád jedenáctého týmu TJ Znojmo do KP II. způsobil přesný opak toho, co zajistilo úspěch Tetčicím - Znojemští nedokázali bodovat proti přímým konkurentům. Prohráli s Bystrcí i SPgŠ Znojmo, remízovali s Rudicí. Ale byla to náhoda, když už loni Znojmo skončilo jedinou příčku od sestupu? V každém případě kromě obou lídrů Libora Dvořáka a Zdeňka Kavana a také mladíků Lukáše Mikulů a Josefa Růžičky nedokázal nikdo prodat letité zkušenosti z KP I. i II. ligy.

Dvanáctý Sokol Rudice s ratingově nejslabší sestavou mnozí po úvodních porážkách zcela odepsali, ale předčasně - výhrou v posledním kole se ještě mohli borci z Moravského krasu zachránit. S rekordním počtem čtyř remíz 4 : 4 se však body sbírají pomalu. Rudice měla spolehlivého Libora Chloupka na druhé desce (6,5/11) a nejlepšího náhradníka soutěže (Pavel Hubený 8,5/11), ale zbylí borci měli podobně jako jejich kolegové z Bystrce a TJ Znojmo problém vyhrát partii. Více než jednou se to podařilo jen nekompromisnímu Michalu Radovi (3x) a Daneši Poláchovi (2x).

V přiložené závěrečné zprávě a v excelové příloze (stáhněte si ji zde - má dva listy obsahující statistiky Ela a výsledky hráčů podle družstev) se můžete vydovádět v číslech a třeba i začít chystat strategii na příští rok. 

Na stránku soutěže se můžete podívat zde.

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 27.04.2014 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
21.09.2014 Losovací schůze krajských přeborů družstev akce
27.04.2014 Jm KP I. 2013/2014 - závěrečná zpráva ke stažení
27.04.2014 Příloha Závěrečné zprávy Jm KP I. 2013-2014 ke stažení
15.04.2014 Jm KP I. 2013-2014, partie z 1-11. kola ke stažení
13.04.2014 Jm KP I. - Rudice a TJ Znojmo dolů, došlo i na Lokálku ke stažení
30.03.2014 Jm KP I. - Vinohrady slaví postup, Vyškov záchranu ke stažení
16.03.2014 Jm KP I. - Lokomotiva do ligy, Rudice už není poslední ke stažení
23.02.2014 Jm KP I. - na medailových postech Ořechov a Vinohrady ke stažení
09.02.2014 Jm KP I. - překvapení na Vinohradech, senzace v Rudici ke stažení
26.01.2014 Jm KP I. - kolo vysokých výsledků a první velmistr v krajských soutěžích ke stažení
12.01.2014 Jm KP I. - vedoucí dvojka zvyšuje náskok, první bod pro Rudici ke stažení
08.12.2013 Jm KP I. - 3x 4:4, rýsuje se dvojice pro ligu ke stažení
24.11.2013 Jm KP I. - hosté bez bodu ke stažení
10.11.2013 Jm KP I. - v čele Lokálka, Adamov a Olejáři ke stažení
20.10.2013 Jm KP I. - ligisti vyhráli, nováčci bez bodů ke stažení
28.06.2013 Rozpis soutěží družstev řízených JmŠS 2013-2014 ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009