Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

1. liga východ - Duras s Lokomotivou výhrami udrželi své naděje, na obou pólech stav nezměněn

Ani předposlední 10. kolo nerozluštilo žádnou ze tří dosud neodkrytých tajenek, a tak si na rozhodnutí o postupujícím a dvou zbylých sestupujících musíme počkat na samotný závěr. Jedinou jistotou je tak již od minulého kola padající Ostrava, k níž ovšem kandidátů paradoxně spíš přibylo. Na "vině" je především tažení brněnské Lokomotivy, která druhým vítězstvím v řadě doslova vstává z mrtvých. V boji o postup si to na férovku rozdaly Polabiny s Kroměříží. Úspěšnější byl nejtěsnějším poměrem vedoucí tým z Pardubic, který tak z cesty odstranil další překažku. Tou poslední zůstává brněnský Duras, který vyhrál popáté v řadě (tentokrát s Frýdkem-Místkem "B" 6,5 : 1,5)a na Polabiny stále ztrácí jediný bod. Poslední kolo hraje Duras v Orlové a Polabiny v Litovli. Litoval si zavařila prohrou ve Starém Městě a na záchranu jí nezbývá než Polabiny porazit a pak čekat na zaváhání jednoho z trojlístku Zlín, Frýdek-Místek "B" a Chrudim. Nejlepší výchozí pozici má díky dobrému skóre Chrudim, které by měl k jistotě záchrany stačit bod s Kroměříží a možná je při zaváhání některého z konkurentů i prakticky jakákoli porážka. Bodovat musí i Zlín (Staré Město) a BŠŠ Frýdek-Místek "B" (Lokomotiva Brno). Pokud ovšem Litovel neporazí Polabiny, sestoupí a současně zachrání Chrudim. Dolů pak jako třetí zřejmě půjde mocně finišující Lokomotiva Brno (nyní výhra nad Zlínem 5 : 3 dokonce v sedmi hráčích!), ovšem ani za tohoto stavu nelze úplně vyloučit jistou záchranářskou teorii. Ta spočívá buď ve vítězství 6 : 2 v přímém souboji s Frýdkem-Místkem "B" (pak by se Lokálka nemusela už na nic ohlížet) nebo např. při vítězství 5,5 : 2,5 a současné porážce Zlína se Starým Městem alespoň 2 : 6. Za těchto okolností by Lokomotiva Brno přepsala dějiny.

Začínáme zápasem kola mezi vedoucími Polabinami a třetí Kroměříží, která ztrácela tři body a při vítězství mohla ještě pomýšlet na postup. Tomu odpovídala i letos poprvé nastoupivší základní sestava, ovšem zahanbit se nenechali ani Pardubičáci, kteří vyrukovali s vyoptimalizovanou sestavou prvních šesti hráčů, doplněných nadějnými a velmi dobře hrajícími mladíky Macháněm a Pulpánem (z 16 partií ještě neprohráli!). Napínavý zápas rozhodl domácí FM Milan Hošek, který si na svého soupeře Jindřicha Pavelku takříkajíc počkal a určil konečný ortel. V zápasu se nedařilo domácímu kapitánovi FM Michalu Novotnému, kterému zkazil předchozí famózní výsledek (8/9) FM Josef Mudrák do trochu méně famózního. Neprosadil se ani kroměřížský fantóm závěrečných vítězných partií FM Tomáš Cagašík, který poněkud riskantní hrou opustil svůj trpělivý styl a byl paradoxně prvním, kdo v tomto veledůležitém zápase prohrál. Tolik střípky z tohoto utkání, o němž si můžete více přečíst z polabinské reportáže Michala Novotného. 2222 Polabiny - Slavia Kroměříž 4,5 : 3,5.

Druhým v pořadí je již mnohem dříve předehrávaný duel Chrudimi s Ostravou (22.2.2014). Chrudimáci nastoupili v silné sestavě s prvními sedmi hráči a proti nekompletní Ostravě, která navíc musela vážit předalekou cestu (230 km), byla favoritem. Jenže šedá je každá teorie, a ve sportu to platí dvojnásob. Východočeši totiž příznivé okolnosti nevyužili a těsnou porážkou si značně zkomplikovali cestu za záchranou. Navzdory celkovým pěti (!) porážkám 3,5 : 4,5 ale mají díky zlepšeným výsledkům osud ve svých rukách (viz výše), zatímco hráči ze severomoravské metropole mají již od minulého kola jako jediní sestupovou jistotu. ŠO Chrudim - TJ Ostrava 3,5 : 4,5. 

Daleko musela cestovat i Slavia Orlová (240 km), která zavítala na půdu dalešického pivovaru. Pro Caissu to byl poslední domácí zápas, a tak se v něm představila i silná domácí sestava. Naproti tomu Orlováci přijeli v kombinované sestavě, která byla i jakýmsi odrazem již bez větší motivace hrajícího hostujícího týmu. Podle toho zápas také vypadal a loni stříbrná Caissa si došla pro poměrně snadné vítězství, které jí před závěrečným zápasem v Ostravě dává velkou naději na bronzové medaile. Více si o zápasu můžete počíst z tradiční reportáže IM Davida Kaňovského, který jej mimo jiné opisuje jako věžovkový zápas. Caissa Pivovar Dalešice - Slavia Orlová 5,5 : 2,5.

Úspěšné první čtyři šachovnice Caissy

Poslední zápas doma hrál také Duras a i zde se opakoval scénář z dalešického duelu. Hosté z Frýdku-Místku rovněž přijeli v kombinované sestavě a proti základní sestavě Durasu mnoho šancí neměli. Za hosty bodovali z výrazně horších pozic Zdeněk Holeksa (výhra proti Martinu Blahynkovi) a nadějná juniorka Martina Fusková (remíza proti Petru Skácelíkovi), která jinak prokázala velkou výdrž a solidní propočet.

Zbytek byl vesměs v režii brněnského týmu. Výjimkou byla jen partie na 1. šachovnici, kde se v brněnských barvách hrající slovenský velmistr Peter Michalík přepočítal a musel bojovat s materiální nevýhodou. Jeho soupeř IM Vojtěch Zwardoň však hrál v důležitých momentech zbytečně rychle a slušnou výhodu nejen ztratil, ale postupně chyboval jak v taktice, tak i v odhadu koncovky s nerovným materiálem. Za zmínku stojí sedmá výhra Bronislava Vymazala, který se i díky dvěma porážkám stal vítězem "rezultativní soutěže" vypsané Vlastimilem Chládkem, a to na úrovni dvou nejvyšších ligových soutěží. Krátké hodnocení z beskydské strany pak čtěte zde. Duras BVK Královo Pole - BŠŠ Frýdek Místek "B" 6,5 : 1,5.

Třetí zleva Bronislav Vymazal, za ním Berny

Dosti neuvěřitelně začal zápas ohrožených Lokomotivy Brno a Zlína. Domácí lídr IM Vojtěch Plát k zápasu nedorazil ani přes domácím kapitánem zakoupenou jízdenkou Poprad - Brno (závěr slovenské erxtraligy ve Staré Lubovni). Nic netušícím spoluhráčům nasadil parožky hraním za Caissu Čadca, což bude navíc Lokomotivu stát hrozivých 8.000,-Kč. Srdnatě bojujícím Brňanům však ani tato nepříjemnost nezabránila ve spanilé jízdě a trochu nemohoucí Zlín, v jehož barvách z výše uvedených důvodů absentovaly slovenské opory IM Milan Pacher a FM Vladimír Vojtek, nečekaně přejeli poměrně jistým způsobem. Je samozřejmě otázkou, zda to bude na záchranu stačit. Víc už dělat ale opravdu asi nelze a kdo ví, zda například snovým vítězstvím 6 : 2 nad Frýdkem-Místkem nezavrší brněnský tým svůj pohádkový příběh. Zlín se jistě zachrání výhrou nad Starým Městem a pravděpodobně i remízou. Při porážce by pak musel čekat na zaváhání dvojice Litovel, Lokomotiva Brno anebo na vyšší porážku rezervy Frýdku-Místku. Více ze zápasu se můžete dozvědět ze zlínského reportu IM Cyrila Ponížila. Lokomotiva Brno - ŠK Zlín 5 : 3.

Staré Město přivítalo Tatran Litovel "B" a na rozdíl od hostů mělo krom domácího prostředí výhodu tzv. nemusu. Hosté sice přivezli svou největší hvězdu GM Jana Krejčího, ovšem absence IM Stachowiaka či IM Zeberského byla pro tak důležitý zápas citelná. A jak už se stalo u Tatranu zvykem, kterak hraje předek, takový bývá výsledek. Tentokrát to ovšem bylo nečekaně kruté Waterloo a ušetřen nezůstal ani hostující lídr Honza Krejčí. V Litovli tak musí pro záchranu zmobilizovat všechny síly a porazit vedoucí tým soutěže Polabiny. Jedině tato cesta vede k záchraně, byť ani to nemusí při větší potenci stejně namočených stačit. Staré Město - Tatran Litovel "B" 5,5 : 2,5.

Je tedy za námi 10. kolo a závěr soutěže nám přichystal několik pozoruhodných zápletek. Ze čtyř tajenek stále známe pouze jedinou (sestup Ostravy) a vy si můžete schválně zatipovat, jak to všechno nakonec dopadne. Pro lepší orientaci udávám tradiční odkazy na svazovou databázi a chess-results. V závěrečném 11. kole se tedy utkají: 

Tatran Litovel "B" - 2222 Polabiny
ŠK Zlín - Staré Město
BŠŠ Frýdek-Místek "B" - Lokomotiva Brno
Slavia Orlová - Duras BVK Královo Pole
TJ Ostrava - Caissa Pivovar Dalešice
Slavia Kroměříž - ŠO Chrudim

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal Neklan Vyskočil dne 01.04.2014 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
26.04.2014 1LV - závěrečná zpráva ke stažení
15.04.2014 1LV - partie 1.-11. kola ke stažení
14.04.2014 1. liga východ - Polabiny postupují, dolů Lokomotiva, Litovel "B" a Ostrava ke stažení
07.04.2014 1LV - partie 1.-10. kola ke stažení
01.04.2014 1. liga východ - Duras s Lokomotivou výhrami udrželi své naděje, na obou pólech stav nezměněn ke stažení
19.03.2014 1LV - partie 1.-9. kolo ke stažení
19.03.2014 1. liga východ - Duras stíhá Polabiny, Lokomotiva vítězí v Litovli a ještě žije, první padák Ostravě ke stažení
26.02.2014 1LV - partie 1.-8. kola ke stažení
24.02.2014 1. liga východ - Polabiny střídají Orlovou, Duras již druhý, Lokomotiva krůček od propasti ke stažení
12.02.2014 1LV - partie 1.-7. kolo ke stažení
11.02.2014 1. liga východ - Vedoucí šestka jak na kolotoči, Duras již třetí, Lokomotiva vzala bod Polabinám ke stažení
28.01.2014 1LV - partie 1.-6. kolo ke stažení
27.01.2014 1. liga východ - povstání ponížených posílá do čela Polabiny, v brněnském derby úspěšnější Duras ke stažení
15.01.2014 1LV - partie 1.-5. kolo ke stažení
14.01.2014 1. liga východ - Oslabené Polabiny šokovaly kompletní Duras, Lokomotiva podlehla vedoucím Dalešicím ke stažení
11.12.2013 1LV - partie 1. - 4. kola ke stažení
09.12.2013 1. liga východ - Po loupeži Durasu v Dalešicích již nikdo bez prohry, Lokomotiva připsala první bod ke stažení
27.11.2013 1LV - partie 1.-3. kolo ke stažení
25.11.2013 1. liga východ - Na čele Dalešice, Duras jen remizoval s Chrudimí, Lokomotiva stále bez bodu ke stažení
12.11.2013 1LV - partie 1.-2. kolo ke stažení
11.11.2013 1. liga východ - Trápení favoritů využily Polabiny a vedou, Brňané tentokrát s nulou ke stažení
25.10.2013 1LV - partie 1. kolo ke stažení
22.10.2013 1. liga východ - favorité na úvod nezaváhali, Brňané na 50% ke stažení
14.10.2013 1. liga východ 2013/2014 - úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009