Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

1. liga východ - Polabiny střídají Orlovou, Duras již druhý, Lokomotiva krůček od propasti

Ani v 8. kole nedošlo k ustálení pořadí v horních patrech tabulky a pořadí se opět řádně promíchalo. Veducí Orlová, která se po minulém kole dostala na vrchol z 5. místa, se na něj opět vrátila po těsné porážce od Kroměříže, která se zase naopak zařadila mezi hlavní uchazeče o postup. Výsledku tohoto souboje využily druhé Polabiny, které se vysokým vítězstvím nad Ostravou vrací do čela. Podobně jako Kroměříž však dýchá Polabinám na záda brněnský Duras, který využil slabší litovelské sestavy k druhému 6,5-bodovému vítězství v řadě a je již druhý. O další bod zpět je nekompromisně hrající Staré Město, které v soutěži ještě ani jednou neremizovalo a podle toho také vypadal zápas v Brně na Lokomotivě (3 : 5 bez remíz). Lokomotivu nyní může spasit již jen nepravděpodobný hattrick proti Litovli, Zlínu a Frýdku-Místku v kombinaci s litovelskou nemohoucností. Vítězstvím 3 : 5 v Dalešicích udělal rázný krok k záchraně Zlín, který tak současně vystavil stopku domácímu týmu v boji o postup. Neštěstí nechodí po horách, ale po Chrudimi - asi tak by se dala lehce parafrázovat marná snaha Východočechů o vítězství, místo něhož přicházejí těsné porážky. Po předehrávaném a vítězném utkání tohoto kola proti Frýdku-Místku (4,5 : 3,5) totiž Chrudimáci v další předehrávce těsně podlehli předposlední Ostravě a mají už jen dva zápasy k opuštění červené zóny. Ty ovšem odehrají proti favoritům z Orlové a Kroměříže, takže se záchrana zdá být spíše pohádkovým snem.

Prvním zápasem je dnes duel Polabin s Ostravou, který měl potvrdit pardubické ambice a ostravskou beznaděj. Přesně to se také stalo, čemuž hosté trochu napomohli tradiční venkovní absencí FM Ivana Břečky, což bývá při kvalitativně úzkém ostravském kádru a síle mnohých soupeřů klíčový faktor. Polabiny sice postrádaly FM Martina Červeného, no solidní sestava doplněná v závěru o velmi nadějné mladíky Jana Macháně s Jakubem Půlpánem, pasovala domácí tým do role favorita, kterou také výsledkově potvrdil. Polabiny nyní čeká těžký závěr, kdy se postupně popasují se Starým Městem, Kroměříží a Tatranem Litovel "B", který rovněž umí postavit velmi silnou sestavu. Pokud se s tímto losem parta kolem Michala Novotného vypořádá a minimálně udrží nynější náskok, bude její postup zcela zasloužený. Ostravu naopak čekají již jen dva zápasy a cesta k záchraně vede jen přes dvě výhry proti Chrudimi a Dalešicím, k nimž nutno připočítat příznivý souběh dalších zápasů. 2222 Polabiny - TJ Ostrava 6 : 2.

Soubojem těžkých vah můžeme bez nadsázky nazvat zápas dvou Slavií - Kroměříže a Orlové. Vedoucí Orlované k tradiční sestavě nečekaně tasili GM Eduarda Andreeva, nicméně k dokonalosti Orlovským chyběli další dva killeři GM Alexej Kislinsky a FMTadeáš Kriebel. To domácí Kroměříž postavila skoro nejsilnější sestavu a vyplatilo se. V nervydrásajícím zápase nakonec Kroměříž Orlovou přetlačila a těsný triumf jí dává dobré praktické šance na extraligový postup. K němu však potřebuje především zaváhání Durasu, protože ještě hraje proti vedoucím Polabinám a dvojici sestupem namočených Chrudimi a Ostravě.Orlové to letos už zřejmě nevyjde, i když letošní soutěž stálými pořádky rozhodně netrpí a pořadí se přesýpá doslova každým kolem. Aby však ve třech zbývajících kolech zaváhalo hned kvarteto orlovských soupeřů, se i přes závěrečný souboj s Durasem jeví jako nepravděpodobné. Slavia Kroměříž - Slavia Orlová 4,5 : 3,5.

O šancích Chrudimi už bylo napsáno výše, takže pro formu konstatujme předehrávané vítězství nad frýdecko-místeckou Beskydskou šachovou školou "B". To bylo Východočechům trochu usnadněno slabší hostující sestavou, ve které chyběli IM Rojíček, IM Vesselovsky, Kubík a Pecha. To domácí Chrudim nastoupila v silné sestavě (vč. GM Petra Háby), ve které chyběl pouze Vratislav Jarábek. Na každý bod se však Chrudimáci hrozně nadřou a nejinak tomu bylo i zde. Nakonec však přece jen slavili vítězství, když o něm rozhodla jediná trefa v podání Zdeňka Pokorného, který černými figurami zdolal hostujícího kapitána Zdeňka Holeksu. Chrudim ovšem nepotvrdila dobrou formu výše uvedenou neúspěšnou předehrávkou 10. kola proti Ostravě a nyní ji už zachrání jen malý zázrak. Ve Frýdku-Místku by se 1. liga měla hrát i napřesrok, když soupeři Dalešice, Duras a Lokomotiva Brno dávají solidní šance k prvoligové pojistce. ŠO Chrudim - Beskydská šachová škola "B" 4,5 : 3,5.

Dalešice nastoupily proti Zlínu značně oslabeny, když chybělo trio šachově silných Petrů Velička, Pisk a Buchníček. To Zlíňáci naopak přivezli poměrně silnou sestavu, byť tu základní úplně nepřipomínala. Nic to však nezměnilo na tom, že to byli právě hosté, jenž měli převahu prakticky na všech šachovnicích a tu také nakonec proměnili v bezpečně kontrolované vítězství. To sportovně potvrzuje také tradiční přímý aktér a současně dalešický zpravodaj v jedné osobě IM David Kaňovský, na jehož reportáž se můžete podívat zde, zlínský pohled pak nabízím zde. Caissa Pivovar Dalešice - ŠK Zlín 3 : 5.

Brněnský Duras nastoupil doma proti o záchranu bojujícímu Tatranu Litovel "B" a měl vzhledem k neúčasti všech svých tří velmistrů (Michalík, Bernášek, Polák) z utkání obavy. Ty však i přes avizovanou neúčast GM Krejčího a IM Stachowiaka rozptýlil příchod Hanáků do hrací místnosti, když se v sestavě neobjevili ani další dva Poláci z litovelské soupisky (IM Butkiewicz a IM Zeberski). Místo vyrovnaného zápasu se tak postupně začal naplňovat jednoznačný scénář, ve kterém domácí hráči potvrdili ratingovou převahu na všech šachovnicích k dalšímu vysokému vítězství. Z hostů se celý bod podařilo vybojovat Petru Mohaplovi, když na 6. šachovnici přemohl po dlouhém boji Petra Skácelíka. Ten, ač od zahájení chudší pěšce, mohl před časovou kontrolou reklamovat 3x stejnou pozici. To však neučinil a v závěru si tak logicky vyčinil. Zajímavé šance na výhru měl také na 1. šachovnici hrající IM Zdeněk Beil proti autoru těchto řádků IM Neklanu Vyskočilovi. Černý měl na výběr více možností, avšak nakonec vybral tu nejméně šťastnou. V časovce totiž přešel do koncovky nestejnopoláků s pěšcem více tak nešťastně, že aktivní bílý král postupně všechno vysbíral a ve spolupráci s volným c-pěšcem rozhodl partii. Více šancí hosté neměli a mohli být naopak ještě rádi za remízu v partii na 7. šachovnici Vladimír Ševčík - Antonín Neoral. Duras BVK Královo Pole - Tatran Litovel "B" 6,5 : 1,5.

8. kolo dnes zakončíme v Brně na Lokomotivě, která v zápase o poslední naději nastoupila proti Starému Městu. Její sestava však spíše než pevný stisk připomínala tichou rezignaci (především absence IM Pláta s GM Kalodem), čehož hosté s díky využili. Zápas byl nicméně zajímavý svým rezultativním průběhem, když remízou neskončila ani jediná z partií. Za domácí bodovali Milan Kratochvíl s Adamem Dvořákem a především FM Jiří Adámek, který si připsal cenný skalp proti IM Richardu Biolkovi jr. Na Staroměšťáky, bodující naplno celkem pětkrát, to však nestačilo, a tak je tato porážka jakýmsi symbolickým lokomotivním zahoukáním 1. lize. V té však nemusí napřesrok chybět, pokud se ovšem jejímu béčku podaří vyhrát 2. ligu E. To Staroměstští mají příjemné starosti. Zachráněni už dávno jsou a můžou teoreticky ještě postoupit. Hodně v tomto ohledu napoví již jejich příští zápas proti vedoucím Polabinám, tak uvidíme. Lokomotiva Brno - Staré Město 3 : 5.

8. kolo je za námi a vy se v odkazech můžete na její výsledky a statistiky opět podívat přes svazovou databázi a chess-results. O tom, jestli se zachová pravidelný a neustále se zrychlující kolotoč přesunů na špici tabulky a zda bude již rozhodnuto o sestupujících, se po MČR mládeže v Koutech nad Desnou (8.-15.3.2014) můžete dozvědět za tři týdny. V neděli 16.3.2014 se proti sobě postaví:

Staré Město - 2222 Polabiny
Tatran Litovel "B" - Lokomotiva Brno
ŠK Zlín - Duras BVK Královo Pole
BŠŠ Frýdek-Místek "B" - Caissa Pivovar Dalešice
Slavia Orlová - ŠO Chrudim
TJ Ostrava - Slavia Kroměříž

Soubor ke stažení: [doc]

přidal Neklan Vyskočil dne 24.02.2014 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
26.04.2014 1LV - závěrečná zpráva ke stažení
15.04.2014 1LV - partie 1.-11. kola ke stažení
14.04.2014 1. liga východ - Polabiny postupují, dolů Lokomotiva, Litovel "B" a Ostrava ke stažení
07.04.2014 1LV - partie 1.-10. kola ke stažení
01.04.2014 1. liga východ - Duras s Lokomotivou výhrami udrželi své naděje, na obou pólech stav nezměněn ke stažení
19.03.2014 1LV - partie 1.-9. kolo ke stažení
19.03.2014 1. liga východ - Duras stíhá Polabiny, Lokomotiva vítězí v Litovli a ještě žije, první padák Ostravě ke stažení
26.02.2014 1LV - partie 1.-8. kola ke stažení
24.02.2014 1. liga východ - Polabiny střídají Orlovou, Duras již druhý, Lokomotiva krůček od propasti ke stažení
12.02.2014 1LV - partie 1.-7. kolo ke stažení
11.02.2014 1. liga východ - Vedoucí šestka jak na kolotoči, Duras již třetí, Lokomotiva vzala bod Polabinám ke stažení
28.01.2014 1LV - partie 1.-6. kolo ke stažení
27.01.2014 1. liga východ - povstání ponížených posílá do čela Polabiny, v brněnském derby úspěšnější Duras ke stažení
15.01.2014 1LV - partie 1.-5. kolo ke stažení
14.01.2014 1. liga východ - Oslabené Polabiny šokovaly kompletní Duras, Lokomotiva podlehla vedoucím Dalešicím ke stažení
11.12.2013 1LV - partie 1. - 4. kola ke stažení
09.12.2013 1. liga východ - Po loupeži Durasu v Dalešicích již nikdo bez prohry, Lokomotiva připsala první bod ke stažení
27.11.2013 1LV - partie 1.-3. kolo ke stažení
25.11.2013 1. liga východ - Na čele Dalešice, Duras jen remizoval s Chrudimí, Lokomotiva stále bez bodu ke stažení
12.11.2013 1LV - partie 1.-2. kolo ke stažení
11.11.2013 1. liga východ - Trápení favoritů využily Polabiny a vedou, Brňané tentokrát s nulou ke stažení
25.10.2013 1LV - partie 1. kolo ke stažení
22.10.2013 1. liga východ - favorité na úvod nezaváhali, Brňané na 50% ke stažení
14.10.2013 1. liga východ 2013/2014 - úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009