Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

JmKPIIC 8.kolo

Do čela průběžného pořadí se vrátila VSK Univerzita Brno, která z něj v přímé konfrontaci sesadila TJ ŠK Veselí nad Moravou B. ŠK Hodonín a TJ Tatran Poštorná se v důležitých a těžkých soubojích vrátili do hry o postup, ŠK Lokomotiva Brno F sice přišla o svou šanci do posledního kola vyrazit z první příčky a uzavírá čtyřčlennou skupinu družstev s dvoubodovou ztrátou na vedoucí tým – avšak zatímco všechny týmy, které jsou v tabulce před ní, se v posledním kole budou lopotit o cenné body mezi sebou, Lokomotiva doma hostí beznadějně poslední Bučovice… Důležitý krok k záchraně podnikl TJ Podlužan Prušánky v souboji s MKS Vyškov B, který naopak bude v posledním kole hrát o holý život – v případě prohry bude totiž mezi týmy na devátých místech všech skupin JmKPII nejhorší a to by znamenalo jasný sestup. Š.K. 1923 Sokol Kyjov vybojoval povinnou výhru, ale i tak se stále pohybuje na hranici sestupu. Jediné dva týmy mají své jisté – ŠK Slavoj Velké Pavlovice si prohrou definitivně zajistila šesté místo a KŠ TJ Bučovice, které uzavírají a budou uzavírat startovní pole i po posledním kole.
K jednotlivým zápasům:

 

Šlágrem kola byl přímý souboj o první místo TJ ŠK Veselí nad Moravou B – VSK Universita Brno. Domácím se v posledních dvou kolech podařilo porazit Velké Pavlovice a Poštornou, zatímco hostům po Novém roce jakoby došel dech (dvě prohry – s Velkými Pavlovicemi a Prušánkami). Podtrženo sečteno – sebevědomí i mírná převaha v soupisce (průměrných +40ELO bodů) byla na straně domácích. Ale hostům opět zabojovala úderná trojice Hladík-Slepov-Zerdaloglu, která v této sezoně celkem již počtvrté byla stoprocentní, zato domácí úderná zadácká dvojice Janás-Vítek (kterým je dohromady 143let!), jinak nemilosrdně sbírající vzadu body, dnes poprvé neuspěla. To jsou hlavní příčiny celkového výsledku 3-5.

Další klíčový duel byl TJ Tatran Poštorná – ŠK Lokomotiva Brno F. Převaha měla být spíše na straně hostů (průměrných +99ELO bodů) jak předpokládal dokonce i sám domácí kapitán, jehož komentář k utkání řekne víc: „Lokomotiva Brno F dnes přivezla do Poštorné vzácný náklad - prvních osm hráčů soupisky. To se jí ještě nepodařilo a možná už nebude mít chuť to zopakovat: Tatran Poštorná - Lokomotiva Brno F 4,5 : 3,5! Domácí kapitán, když si těsně před zápasem sumíroval, co napíše do zprávy, usoudil, že asi nic. Co by se taky dalo psát po očekávaném velkém výprasku. Leda tak žehrat na poměry: "Pro mladé už není start za družstvo žádnou prioritou, o identifikaci se svým týmem ani nemluvě. Dříve hráči základu sami dlouho dopředu hlásili, jak nastoupí, dnes se člověk až po mailovém dotazu, příp. SMSkové urgenci dozví: Už mám jiný program, však náhradníků máte dost..."
Když zhruba po hodině hry dal partii za remis jediný z domácích borců s vyšším ratingem než soupeř, povzdechl si kapitán, "Tak to vypadalo aspoň na 1 : 7, teď to bude 0,5 : 7,5!" "Nebude...", chlácholil ho Jan Kalendovský, "Bohuslav to na Brňáky umí". A měl pravdu. Po efektní oběti kvality Jaromírem Veselým to sice s Janem Bohuslavem chvilku opticky vypadalo bledě, ale skutečně jen chvilku. Vzápětí stál jasně na výhru s kvalitou víc, ale měnil, měnil, až se doměnil do nestejných střelců - 1/2. To si hosté hodně oddechli, protože jinak jim na prvních prknech hrozil kanár 4:0. Tomáš Trnka uloupil pěšce Janu Uhmannovi juniorovi a vzorově jej uplatnil, David Ciprys zatlačil bílými v Pircovce Lukáše Sikoru do těžké defenzívy. V časovce soupeř možná mohl převzít otěže nebo alespoň srovnat krok, nakonec ale bílý uplatnil postouplého e-pěšce do dámy. František Veverka čelil v královské indické velkému náporu Arnošta Zemana na královském křídle, ale protože shodou okolností stejnou variantu hrává bílými sám, útok ustál a s kvalitou víc pěkně vyhrál. Na 6. a 7. desce měli hosté (Jan Kalendovský a Tomáš Lamser) takovou převahu nad domácími náhradníky, že o výsledku nebylo od počátku pochyb. Za stavu 4 : 3 rozhodovala poslední partie Karla Martiška s domácím Zdeňkem Součkem. Málokdo pochyboval, že hostující favorit svou prostorovou převahu uplatní k matu nebo alespoň k pochodu centrálního pěšce do dámy. Ale všechna čest Zdeňku Součkovi. Všechny na pohled nekrytelné hrozby odrazil, otočil čas na hodinách a když lokomotivní borec konečně souhlasil s opakováním tahů, měl na hodinách jen něco přes minutu, zatímco Zdeněk Souček tři. Pravděpodobně až při závěrečném bleskovém šachování si všiml, že na rozdíl od KP I. mu nepřibývá bonusových 30 vteřin. Do té doby seděl klidně, hrál rozvážně a zapisoval krasopisně .
Drobným osvěžením pro rozhodcovské fajnšmekry bylo tiché, ale zřetelné odbití poledne a pak ještě 13. hodiny z mobilu ukrytého v kapse některého z kabátů na věšáku. Vyšetřovat či nevyšetřovat, šacovat nebo nešacovat, zabavit kabáty a vydávat je až po osobní prohlídce nebo vše nechat být?! Zvítězila poslední možnost a ani Pravidla nepřišla zkrátka. Mobil totiž patřil domácímu váženému seniorovi, který však velmi špatně slyší a ono bim-bam od kabátů ho na rozdíl od celé místnosti nechávalo zcela chladným. Při prvním cinkání byl těsně před vzdáním, při druhém už byl jen divák. „

I třetí duel o lecčem rozhodoval – ŠK Slavoj Velké Pavlovice přivítal ŠK Hodonín. O důležitosti zápasu pro oba aktéry svědčí i to, že oba týmy nastoupily v základních sestavách. Sympatickým a galantním gestem domácího kapitána – předáním kytice a poděkování letité opoře domácího týmu Táni Holušové, která tým od další sezony opouští – zápas začal. Když po půl hodině hry jeden se zapálených kuřáků domácích zamknul na balkóně své tři kolegy (čirou náhodou všechny z řad hostí) pronesl domácí kapitán suše: „to my tady děláme běžně…“ Na začátek zápasu to bylo vše – poté se téměř tři hodiny nic zásadního nestalo, žádná partie se nezdála být rozhodnuta a boj tvrdě pokračoval, přerušen jen smírem borců na páté desce. Vše se začalo lámat až s časovými tísněmi. Protože nepatřím zrovna mezi dobré hospodáře s naloženým časovým limitem a kolem půlčvrté hodiny hry zpravidla stěží obstarávám své tělesné potřeby a krom toho sem tam něco potáhnu, neptejte se mě jak, ale v jeden moment byl zničehonic stav 3-3. Těsně před časovou kontrolou se mi podaří přidat čtvrtý bod a za stavu 3-4 se dohrávala partie titánů na první šachovnici. Ta měla zajímavý vývoj – lídr hostí (M.Provazník), dle svých slov zřejmě nekorektně obětoval několik pěšců (v jednu chvíli jsem napočítal dokonce čtyři, ale mohu se plést – v té chvíli jsem ještě hrál a kolem první desky jsem jen „sprintoval“ na záchod…). Tlak za obětované pěšce byl obrovský a všichni čekali, že černý musí bílého (lídr domácích I.Svoboda) někde zaříznout. Ten se ale výtečně bránil a ze zápletek nakonec vyšel o píška bohatší a s nemalou protihrou, ze které ještě vytěžil kvalitu. To už zase čekali domácí, že bílý musí zaříznout černého (v té době by to již znamenalo konečný stav 4-4). Jenže nalézt správnou cestu po pěti hodinách hry nebylo pro domácího borce snadné, zvláště když proti Vám sedí soupěř, který s každým tahem své figury zase jaksi nenápadně rozehrával a dostal bílého pod tlak i v padesátém tahu - stále se hrálo i s dámami! Výsledkem zápletek a série výměn byl pro bílého jen pěšec navíc, ovšem v horší koncovce střelce proti jezdci – objektivně pravděpodobně remis, ale s ubývajícím časem domácí borec chyboval a nakonec prohrál. V heroické partii plné zvratů a ponaučení pro nás běžné smrtelníky tak hosté rozhodli o výhře 3-5.

TJ Podlužan Prušánky hostil MSK Vyškov B. Oba týmy hrály o důležité body zajišťující poněkud jistější pozici v otázce sestupových hádanek. I podle soupisek to byl vyrovnaný boj. Rozhodli úspěšnější středopolaři domácích a svými výhrami zabezpečili výsledek 5-3.V posledním kole tak mohou být výrazně klidnější Prušánky.

Posledním duelem byl KŠ TJ Bučovice – Š.K. 1923 Sokol Kyjov. Předpokládání i skuteční favorité utkání byli hosté, kteří to nakonec i nekompromisně dokázali. Bez jediné partiové porážky celkem 2-6.

Za čtrnáct dní nás čeká poslední kolo – nevídaně dramatický ročník JmKPIIC čeká rozuzlení: Klíčovým bude duel Univerzita – Poštorná: za jistých okolností stačí domácím k zisku titulu i remíza. Naopak šance hostů na celkové prvním místo je ze všech pěti celků, které ještě mají šanci, nejmenší – i v případě výhry nad Univerzitou Poštornou přeskočí vítěz derby Hodonín-Veselí B lepším pomocným hodnocením a možná i Lokomotiva F, která může výrazně zaskórovat s beznadějně posledními Bučovicemi. O tři body zajišťující jistotu setrvání v soutěži zabojují Prušánky s Kyjovem – pokud bude šťastnější Kyjov, o to smutnější budou ve Vyškově – to by je pak před pravděpodobným sestupem nezachránila ani výhra s Velkými Pavlovicemi. V případě prohry bude sestup Vyškova však jistý.

Jiří Myšulka
Vedoucí soutěže JmKPIIC

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal Jiří Myšulka dne 16.02.2014 | sekce: Soutěže mládeže

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
21.09.2014 Losovací schůze krajských přeborů družstev akce
06.03.2014 JmKPIIC 2013/2014 ALL STARS + závěrečná zpráva ke stažení
03.03.2014 JmKPIIC 9.kolo ke stažení
16.02.2014 JmKPIIC 8.kolo ke stažení
02.02.2014 JmKPIIC 7.kolo ke stažení
19.01.2014 JmKPIIC 6.kolo ke stažení
05.01.2014 JmKPIIC 5.kolo ke stažení
15.12.2013 JmKPIIC 4.kolo ke stažení
01.12.2013 JmKPIIC 3.kolo ke stažení
17.11.2013 JmKPIIC 2.kolo ke stažení
03.11.2013 JmKPIIC 1.kolo ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009