Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

JmKPIIC 7.kolo

Máme nového lídra soutěže – TJ ŠK Veselí nad Moravou B, které porazilo v napínavém souboji (původně o druhé místo) TJ Tatran Poštornou. Spanilá jízda VSK Univerzity Brno podruhé skončila těsnou porážkou – dnes s ŠK Slavojem Velké Pavlovice. SK Lokomotiva Brno F zvítězila na půdě Š.K. 1923 Sokol Kyjov – pro Kyjov to znamená nelichotivý a varovný posuv na předposlední místo, pro Lokálku dělení prvního místa – za Veselany zaostávají jen v pomocných hodnoceních. ŠK Hodonín těsně zkrotil houževnatý TJ Podlužan Prušánky, MKS Vyškov B dokázal proti Bučovicím výrazněji zvítězit a důrazně si tak řekl o setrvání v soutěži. Pojďme se na jednotlivá utkání podívat zblízka:

TJ ŠK Veselí na Moravou B – TJ Tatran Poštorná. Vskutku vyrovnaný souboj, hodný zápolení o druhé a jak se později ukázalo, dokonce první místo – rozdíl průměrného ELO pouhé čtyři body. Kapitán hostujícího týmu, jak už bývá jeho dobrým zvykem zaslal zajímavý komentář – dneska prý jen krátce:
Tatran Poštorná vyrazil do Veselí nad Moravou k boji o druhé a možná i první místo s prvními šesti hráči základní sestavy a dvěma úspěšnými náhradníky. Bohužel optimistické "jedeme vyhrát" se začalo hroutit po třetí hodině hry a realistické "nevadí, 4 : 4 je taky dobrý, v příštím kole nám Veselí porazí Universitu a samo postupovat nebude", definitivně padlo čtvrthodinku před koncem zápasu trvajícího bez jedné minuty plných 6 hodin.
Nejdříve se začalo cosi kazit vzadu. No bodejť. Veselští borci na posledních 3 deskách mají úspěšnost 5,5/6, 6,5/7 a 5/6! Nejdříve "vysvětlil" domácí Milan Vítek Zdeňkovi Součkovi, že držet zuby nehty pěšce navíc ve Skandinávské po 2. ... Jf6 je pro bílého sebevražedné, poté Radek Hrabal jednoduše posbíral Petru Věžníkovi vše, co mu ten nezjištně a zcela zdarma předal (naposledy to byla celá věž) a nakonec Vladimír Janás přetlačil Josefa Krystiána v Anglické a v podstatě mu nedal ani tu nejmenší šanci.
Mezi tím poměrně snadno vyhráli hosté David Ciprys a Jan Bohuslav, když se domácí Zdeněk Uřičář a Jan Píštěk nechali zatlačit do defenzívy a zdaleka nevyužili všech obraných možností.
Na stavu 3 : 2 pro domácí se skóre zastavilo na dobrou hodinu a půl. "Asi vyhrajete 4,5 :
3,5", loučil se někdejší kapitán Veselských Radek Hrabal, "Jen abychom neprohráli 3,5 : 4,5", opáčil kapitán Poštorenských. Přitom za nejpravděpodobnější a asi i nejspravedlivější výsledek oba považovali remízu 4 : 4. Za hosty vedl o kvalitu František Veverka a o pěšce Oskar Hájek, za domácí měl slibnou aktivní pozici Josef Navrátil. V jednu chvíli to sice vypadalo, jak je to v jeho bojových a rychle hraných partiích obvyklé, že by mohl i prohrát, ale chladnokrevnost, s jakou odvrátil nečekaný přepad svého krále soupeřovou dámou a věží, byla příkladná. Za stavu 4 : 2 museli hosté obě zbývající partie vyhrát, ale zejména na 5. desce, kde se domácí junior Jan Skalka každou chvíli ptal "Nedáme to za remis?" a jeho soupeř František Veverka neustále s povzbudivým usměvem odpovídal "Zatím nemůžu, ale už brzo asi jo...", nebezpečně rychle ubývalo nejen figurek a pěšců, ale i zbývajícího času, až hostujícímu borci zbyla jen věž proti jezdci a 2 minuty na hodinách - 4,5 : 2,5. Zbývalo rozřešit poslední hádanku, jestli se Oskaru Hájkovi se dvěma pěšci navíc podaří vyhrát dámskou koncovku s Františkem Křížkem. Bylo to repete z minulého týdne v KP I. a očití svědci tvrdili, že skoro jako přes kopírák. Všichni hráči se nahromadili kolem partie a doslova bez dechu pozorovali souboj hodný vyšší soutěže. Soupeři si udržovali plus minus vyrovnaný čas, po každém Oskarově tahu hosté pokyvovali hlavami, že teď už je to jasné, po každé odpovědi soupeře si mohli ukroutit krky, jak je to možné, že zase našel nějakou výmluvu. Poslední tahy už se hrály v bleskovém tempu bez zápisu a teprve při oboustranném stavu na digitálních hodinách 1 minuta 50 sekund se František Křížek zamyslel. Konečně se jeho soupeři podařilo postavit zugzwang! Po minutě a půl usilovného přemýšlení si pan Křížek nenechal spadnout praporek, ale sportovně zastavil hodiny a blahopřál mladému soupeři k vítězství. ŠK Veselí nad Moravou B - Tatran Poštorná 4,5 : 3,5. Blahopřejeme Veselským k vítězství a k vedení v soutěži!“

VSK Univerzita Brno – ŠK Slavoj Velké Pavlovice. Mírná převaha měla být na straně domácích – průměrných 47ELO bodů. Z mého pohledu dnes rozhodli zadáci – celkově sice 2-2, ale rozhodující jsou body na posledních šachovnicích, kde měla být významnější převaha spíše na straně domácích. A když domácí úderné duo Hladík-Slepov dnes „jen“ remizovalo, tak právě to rozhodlo. Celkem 3,5-4,5. Univerzita tak přišla o první místo a vrátit se na něj nebude vůbec jednoduché – čeká je teď vedoucí Veselí B a Poštorná…

Š.K. 1923 Sokol Kyjov – SK Lokomotiva Brno F. Favorizování byli hosté (průměrných 43ELO bodů). V řadách domácích má několik osvědčených borců letos špatný rok a na výsledcích Kyjova je to znát. Jediné, co se jim v této sezóně zatím povedlo, byla porážka nyní vedoucího Veselí ve druhém kole – ale to je dávno... S kompaktní lokomotivou to dnes nestačilo ani na vyrovnaný souboj – rozhodli středopolaři na 4. až 6. šachovnici, kde v zápise o utkání domácí zaznamenali symboly nápadně se podobající zápisu velké rošády… Celkem 2,5-5,5.

ŠK Hodonín – TJ Podlužan Prušánky B. Podle sestav se mělo jednat o hru na jednu branku (průměrný rozdíl ELO 186 bodů), ale věřte, že skutečnost se tomu vůbec nepodobala. Domácí zpestřili začátek utkání tím, že borec na třetí šachovnici došel k partii se značným zpožděním – zdá se, že ze zvyku došel na desátou, ale hrálo se od čtvrt na deset – na takový začátek se snad ani zaspat nedá. Nicméně po dvou a půl hodině již domácí vedli 2,5-0,5. Jen na mou pozici na sedmé šachovnici všichni vrhali podezřívavé pohledy – tak jsem se poté, co jsem shledal, že opravdu stojím jako prase, rozhodl, že za pěšce uvolním tlak soupeře a vlákal jej do lákavé léčky, výsledkem které bylo, že jsem stál před těžkými materiálními ztrátami nebo matem – v propočtu se mi totiž potvora věž posunula z a1 na f1… Vzhledem k tomu, že se v hrací místnosti hrálo ještě další utkání a mezi hráči napříč všemi mužstvy občas propukaly vášnivé diskuse o právě skončených partiích, vyřádil jsem se alespoň coby rozhodčí Hosté postupně snížili až na 3,5-2,5, ale rozhodující bod zařídil domácí M. Makovička proti protřelému mazákovi panu Dryšlovi, když původně zavřenou pozici postupnou obětí figury a kvality otevřel doslova jako konzervu… Poslední partie P. Trávníček – J.Kocáb přešla do zajímavé koncovky s nestejným materiálem (V+J+6p × V+J+S+3p). O nic už nešlo, ale přesto se partie protáhla. Nakonec přes heroickou obranu domácího borce, pan Kocáb ukázkou krásné koordinace figur začal postupně sbírat pěšáčky a převahu precizně uplatnil. Celkem 4,5-3,5.

MKS Vyškov B – KŠ TJ Bučovice. Favoritem jistě byli domácí, ale uragán na prvních čtyřech šachovnicích asi nikdo nečekal. Čtyři pumelenice a bylo rozhodnuto (4-0). Zadáci hostí jen mírně korigovali (1,5-2,5) – celkově jednoznačně 5,5-2,5. Vyškovští se tak odpoutali od nepříznivého předposledního místa, Bučovičtí v příští sezóně zase ušetří za benzín…

V příštím kole nás čeká jeden zajímavý zápas vedle druhého: Poštorná – Lokomotiva F, Veselí B – Univerzita Brno a Velké Pavlovice – Hodonín, to jsou vše zápasy mezi celky na prvních šesti místech, takže se opět může pořadí výrazně měnit. Dále Prušánky – Vyškov B, kde vítěz se výrazně přiblíží jistotě setrvání v soutěži. Nakonec Bučovice – Kyjov, domácí prakticky bez šance na záchranu, ale hosté budou hrát o holý život.

Jiří Myšulka
Vedoucí soutěže JmKPIIC

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal Jiří Myšulka dne 02.02.2014 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
21.09.2014 Losovací schůze krajských přeborů družstev akce
06.03.2014 JmKPIIC 2013/2014 ALL STARS + závěrečná zpráva ke stažení
03.03.2014 JmKPIIC 9.kolo ke stažení
16.02.2014 JmKPIIC 8.kolo ke stažení
02.02.2014 JmKPIIC 7.kolo ke stažení
19.01.2014 JmKPIIC 6.kolo ke stažení
05.01.2014 JmKPIIC 5.kolo ke stažení
15.12.2013 JmKPIIC 4.kolo ke stažení
01.12.2013 JmKPIIC 3.kolo ke stažení
17.11.2013 JmKPIIC 2.kolo ke stažení
03.11.2013 JmKPIIC 1.kolo ke stažení


Aktuální akce

» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009