Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

1. liga východ - povstání ponížených posílá do čela Polabiny, v brněnském derby úspěšnější Duras

V 6. kole se zase děly věci a vyrovnaná soutěž teď bez nadsázky připomíná přesýpací hodiny. Vedoucí týmy povětšinou ztrácely a na jejich dostřel se tak dostala další družstva. Remíza Polabin s oslabenou Orlovou poslala do čela prvně jmenované, neb jejich 12-bodoví konkurenti z Kroměříže a Dalešic prohráli. Toho využilo Staré Město, které se vysokou výhrou právě v Dalešicích prodralo již na stříbrnou pozici a tak trochu naplňuje mou prognózu z minulého kola. Není jistě bez zajímavosti, že Polabiny ztratily po šesti kolech již 5 bodů a přesto samostatně vedou. Za nimi se tak logicky utvořila početná smečka šesti vlků, která končí sedmým, stále ještě "dostřelovým" Durasem. Ten si v brněnském bezvelmistrovském derby poradil s Lokomotivou, která má tak stále jediný bod a její naděje klesají už spíše do teoretické roviny. Nepříjemně si osud zahrává s chrudimským nováčkem, který již počtvrté prohrál 3,5 : 4,5 (nyní s Tatranem Litovel "B") a i přes jeden odehraný zápas více je již v červených číslech. Krizi snad zažehnali ve Frýdku-Místku výhrou na půdě dalšího nováčka z Ostravy.

Polabiny si po minulém vítězství na Durasu soutěž užívají a již se těšily na dalšího z favoritů Slavii Orlovou. Ta však pardubickým šachistům udělala čáru přes rozpočet vskutku vykradenou sestavou (ze základu chyběli GM Kislinsky, GM Andreev, FM Kriebel a WIM Tereza Olšarová) a najednou museli domácí hrát místo na brejky spíše do plných. To se tak úplně nepovedlo a návrat k tradiční defenzivní taktice Orlovským také přinesl celkovou zápasovou remízu. Ta sice nebývá v 3-bodovém systému pro oba týmy velkým štěstím, zde to však při souběhu ostatních prvoligových výsledků znamenalo polabinský posun na samostatné 1. místo! Za zmínku stojí skvělá forma kapitána domácích FM Michala Novotného, který má při průměru soupeřů 2318 5,5/6! 2222 Polabiny - Slavia Orlová 4 : 4.

Výsledkovou krizi zřejmě zažehnala Beskydská šachová škola "B", která si výhrou na půdě ostravského nováčka současně trochu vylepšila skóre a její posun do středu tabulky má vzhledem k již odehrané předehrávce 8. kola svou váhu. V zápase se urodila jediná remíza (IM Klíma - IM Zwardoň na 1. šachovnici) a následnou přestřelku lépe zvládli hosté, jež skórovali na šachovnicích 2-4 (IM Rojíček, IM Jasný, Rabatin), kapitánem Zdeňkem Holeksou a zasloužilým matadorem Vladimírem Holečkem. Za Ostravu bodovali na pětce Oto Hladík a na sedmičce Martin Veselý. TJ Ostrava - Beskydská šachová škola "B" 2,5 : 5,5.

V regionálním derby na sebe narazili Slavia Kroměříž a ŠK Zlín. Tradičně se hrálo v Kroměříži a i přes absence IM Malinovského a FM Cagašíka byl favoritem ambiciózní domácí tým. Tím spíše, že hosté ze Zlína přijeli bez slovenských posil a sestavu lepili téměř na poslední chvíli. Okřídlené rčení však praví, že člověk míní a život mění. To bez výjimky platilo v tomto zápase a jen se tím potvrdila ohromná vyrovnanost této soutěže. V napínavém zápase se totiž nakonec trochu nečekaně, ale zřejmě zaslouženě slavilo na zlínské straně, když o vítězství rozhodl v poslední partii IM Cyril Ponížil, který ubránil proti GM Robertu Cvekovi koncovku s pěšcem méně. Dokonce dva zápasové zlínské komentáře si můžete prohlédnout zde. Slavia Kroměříž - ŠK Zlín 3,5 : 4,5.

Těžko se začíná dýchat Chrudimi, která se po další těsné porážce propadla již na sestupovou pozici a má navíc o jeden odehraný zápas více. Východočeši sice hrají vyrovnané zápasy a jejich výsledky mají až neuvěřitelnou vyrovnanost (všech sedm zápasů je v rozmezí 3,5 - 4,5), převaha těsných porážek (4x) je však sráží ke dnu. Ze zkušenosti vím, jak moc je taková věc v hlavách hráčů a jak těžké je ty hlavy zase zvednout. Chrudim nastoupila v silné sestavě, když nehrál pouze tradičně absentující FM Jiří Tůma. Špatnou sestavu však nepřivezli ani hosté z Litovle, kterým sice chyběli GM Jan Krejčí a FM Vladimír Bělunek, to však bylo částečně dolepeno předsezónním angažováním polského IM Jakuba Zeberského. V tomto zápase se potvrdilo, že pokud Litovli hodně zabodují přední šachovnice, obyčejně boduje i celý tým. No a protože polští legionáři nyní uhráli pěkných 2,5/3, byl konečný výsledek tak trochu očekávaný. ŠO Chrudim - Tatran Litovel "B" 3,5 : 4,5.

Velmi oslabené nastoupily vedoucí Dalešice proti Starému Městu, které týmu z Vysočiny mělo co vracet. Caisse chyběli v důsledku kolizí různých soutěží a zkouškovému období hned čtyři hráči základu (IM Kaňovský, IM Pisk, FM Josef Kratochvíl, WGM Kulovaná), což na rozdíl od podobně postižené Orlové k bodům nestačilo. Staroměstští nasadili osvědčenou a prakticky základní sestavu, která se zápas od zápasu mění jen kosmeticky a ve které se pravidelně točí čtyři hosté na prvních šachovnicích. Za těchto okolností byli Staroměstští favoritem a tuto skutečnost nakonec také přetavili ve vysoké vítězství, které jim v aktuální prvoligové tabulce dává zajímavé postupové vyhlídky. Domácí report Petra Buchníčka pak víceméně podtrhuje až příliš jasný průběh zápasu a uznání, že soupeř byl tentokrát prostě lepší. Caissa Pivovar Dalešice - Staré Město 2 : 6.

Brněnské derby Duras - Lokomotiva přineslo zajímavý boj, ve kterém nenastoupil ani jeden ze čtyř velmistrů (Michalík, Bernášek, Polák - Kalod). Utkání zahájila rychlá 6-tahová a trochu komická remíza v partii Karel Kratochvíl - Petr Skácelík. Vůdce bílých téměř nespal a černého, rochujícího dámou a věží, zase bolela hlava. Stejný výsledek měly jen o něco déle trvající partie na prvních dvou deskách IM Neklan Vyskočil - IM Vojtěch Plát a FM Jiří Adámek - IM Roman Chytilek.

Poté dostal Duras do vedení v novém roce pěkně nastartovaný Martin Blahynka, který téměř z domácí přípravy zdolal FM Martina Šklíbu. Na rozhodnutí zápasu se čekalo až do časovek, kdy se po oběti pěšce tvrdým útokem prosadil Bronislav Vymazal proti Slavomíru Sremaňákovi. Následně již na 4,5 : 1,5 zvýšil domácí náhradník Tomáš Mičánek, který agesivní hrou vzal černými zcela vítr z plachet nadějnému Adamu Dvořákovi a celý zápas definitivně rozhodl.

Partie Adam Dvořák - Tomáš Mičánek

Po korektní remíze v partii FM Jiří Majer - Petra Sochorová hosté korigovali zásluhou Milana Kratochvíla, který využil nepřesnosti Víta Bureše v koncovce. Duras Brno - Lokomotiva Brno 5 : 3.

Je tedy za námi 6. kolo, jehož výsledky a statistiky můžete opět zhlédnout ze svazové databáze a chess-results. Opravdu těžko říci, který z týmů má nyní reálně nejblíž k extraligovému postupu. Vedoucí Polabiny nemají špatný los (Lokomotiva Brno, Ostrava, Staré Město, Kroměříž, Litovel "B"), ale nesmírně vyrovnaná soutěž a také proměnlivost sestav neskýtá záruku žádnému z týmů. To na opačném pólu tabulky se začíná rýsovat trojice sestupujících, no v 3-bodovém systému je možné všechno a nota bene ještě 5 kol před koncem. Nechme se tedy překvapit pokračováním za dva týdny, kdy se 9.2.2014 utkají:

Lokomotiva Brno - 2222 Polabiny
Staré Město - Duras BVK Královo Pole
Tatran Litovel "B" - Caissa Pivovar Dalešice
ŠK Zlín - ŠO Chrudim
Beskydská šachová škola "B" - Slavia Kroměříž
Slavia Orlová - TJ Ostrava

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal Neklan Vyskočil dne 27.01.2014 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
26.04.2014 1LV - závěrečná zpráva ke stažení
15.04.2014 1LV - partie 1.-11. kola ke stažení
14.04.2014 1. liga východ - Polabiny postupují, dolů Lokomotiva, Litovel "B" a Ostrava ke stažení
07.04.2014 1LV - partie 1.-10. kola ke stažení
01.04.2014 1. liga východ - Duras s Lokomotivou výhrami udrželi své naděje, na obou pólech stav nezměněn ke stažení
19.03.2014 1LV - partie 1.-9. kolo ke stažení
19.03.2014 1. liga východ - Duras stíhá Polabiny, Lokomotiva vítězí v Litovli a ještě žije, první padák Ostravě ke stažení
26.02.2014 1LV - partie 1.-8. kola ke stažení
24.02.2014 1. liga východ - Polabiny střídají Orlovou, Duras již druhý, Lokomotiva krůček od propasti ke stažení
12.02.2014 1LV - partie 1.-7. kolo ke stažení
11.02.2014 1. liga východ - Vedoucí šestka jak na kolotoči, Duras již třetí, Lokomotiva vzala bod Polabinám ke stažení
28.01.2014 1LV - partie 1.-6. kolo ke stažení
27.01.2014 1. liga východ - povstání ponížených posílá do čela Polabiny, v brněnském derby úspěšnější Duras ke stažení
15.01.2014 1LV - partie 1.-5. kolo ke stažení
14.01.2014 1. liga východ - Oslabené Polabiny šokovaly kompletní Duras, Lokomotiva podlehla vedoucím Dalešicím ke stažení
11.12.2013 1LV - partie 1. - 4. kola ke stažení
09.12.2013 1. liga východ - Po loupeži Durasu v Dalešicích již nikdo bez prohry, Lokomotiva připsala první bod ke stažení
27.11.2013 1LV - partie 1.-3. kolo ke stažení
25.11.2013 1. liga východ - Na čele Dalešice, Duras jen remizoval s Chrudimí, Lokomotiva stále bez bodu ke stažení
12.11.2013 1LV - partie 1.-2. kolo ke stažení
11.11.2013 1. liga východ - Trápení favoritů využily Polabiny a vedou, Brňané tentokrát s nulou ke stažení
25.10.2013 1LV - partie 1. kolo ke stažení
22.10.2013 1. liga východ - favorité na úvod nezaváhali, Brňané na 50% ke stažení
14.10.2013 1. liga východ 2013/2014 - úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009