Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

JmKPIIC 5.kolo

V prvním kole roku 2014 si Univerzita upevnila první místo, Poštorná a Veselí B popadlo druhý dech, daří se také Lokálce, Hodonín a Velké Pavlovice lapají tuto sezonu po dechu zatím marně – oba favorité se trápí a okupují střední pozice tabulky…

Klíčový duel tohoto kola byl ŠK Slavoj Velké Pavlovice – TJ Tatran Poštorná. Domácí pouze bez jednoho hráče základní sestavy, hosté přivezli tři náhradníky – přesto dle sestav k utkání byli mírným favoritem hosté, kteří si nakonec odvezli plné tři body a kromě vedoucí Univerzity Brno zůstávají tak jediným týmem, který má své postupové šance plně ve svých rukou – na Univerzitu sice ztrácí tři body, ale v posledním kole v přímém souboji s dosavadním lídrem mají možnost toto manko smáznout! Připojuji poutavý a podrobný komentář hostujícího kapitána:

Domácí Slavoj Velké Pavlovice byl oslaben neúčastí Táni Holušové na třetí desce (doposud 3/4) viditelně více než hostující Tatran Poštorná absencí tří hráčů základní sestavy, protože náhradnickou lavičku má Tatran po definitivním sestupu svého Béčka z krajského přeboru silnou. Zápas otevřeli na třetí desce po hodině a půl domácí Marek Prokůpek s kapitánem hostí. Domácí hráč zahájil zostra Skotským gambitem, ale hosté jsou vyškolení svým někdejším nejlepším hráčem a velkým propagátorem tohoto zahájení Jiřím Markem a tak po výměnách materiálu došlo k rychlému smíru. Kapitán se pak vydal v probleskujícím slunci a při jarní teplotě 10°C na příjemnou nedělní procházku sousední zbrusu novou (loni tu ještě nebyla) "enviromentální vzdělávací zahradou" u čerstvě zrekonstuovaného zámečku (mimochodem v Pavlovicích najdete cedulky s názvy dřevin všude po městě), pak okolo novotou svítící radnice a přes rozlehlé dětské hříště na břehu říčky Trkmanky skoro až k rozhledně Slunečná vypínající se už několik let na vrcholku Modrých hor pokrytých vinohrady. A pak, že je nějaká krize... :-)

Někdy se říká, že na venkově (snad se v městě Velkých Pavlovicích neurazí) dávají lišky dobrou noc. Možná bych opravil, že alespoň ve Velkých Pavlovicích a alespoň v neděli tu děti dávají dobrý den (kromě dvou týpků před hospodou a několika důchodců u kostela v ulicích nikoho kromě dětí před polednem nebylo). Že by to tak kdysi bývalo zvykem, že se neznámí lidé na ulici zdraví?! :-)

Po návratu už byly figurky v základním postavení na dalších dvou stolech. Vítězové Petr Věžník a Zdeněk Hicl zatlačili své soupeře do takové defenzívy, že doslova neměli čím táhnout - 1,5 : 1,5. Na 6. desce měl hostující Josef Krystián nabídnutou remízu snad už několik desítek minut. O pár tahů dříve měl obrovskou převahu na šachovnici i na hodinách, tak se mu (a hlavně jeho kapitánovi) do přijetí moc nechtělo. Ovšem když hráč úplně ztratí nit, je lepší půlku vzít - 2 : 2. "Když všechno dopadne normálně, bude to 5 : 3 pro nás", liboval si kapitán hostí, aby si vzápětí trhal zbytky vlasů a zoufale vyl, "Jestli prohrajem 3,5 : 4,5, zahodím klíče od auta a jdem domů pěšky!" Podle pozdějších analýz to byly nejspíš zbytečné obavy, ale těsně před časovkami a krátce po nich to skutečně vypadalo s hosty nahnutě. Poprvé si oddechli po partii Jana Bohuslava s Alešem Václavíkem, v níž domácí hráč převzal černými v Sicilské iniciativu, bílému se ji podařilo neutralizovat přechodem do koncovky nestejných střelců, ale v té si ještě užil horké chvilky, než soupeři zneškodnil dvojici spojených volných pěšců. Vzápětí domácí Stanislav Hlávka, který měl pro špatný zrak větší partiář a na něm vytištěno jen 30 tahů, obrátil spokojeně list a po několika minutách zcela zbytečně a nevědomky překročil čas 10 tahů před kontrolou. Dlužno dodat, že v té době stál zcela na prohru. Hosté šli do vedení  2,5 : 3,5, ale u obou zbývajících partií dílem trnuli, "Je to prohrané", dílem jásali, "Bude to remis!" Nejprve se překvapivě rozuzlila poslední deska. Hostující lišák Zdeněk Souček šel sice do koncovky a do časovky o pěšáka chudší, ale ve správné chvíli mu bohyně Caissa poradila vzorově zcentralizovat krále a František Kynický až po výměně věží s hrůzou zjistil, že soupeř nejen získá pěšáka zpět, ale navíc ho ještě vytempuje - 2,5 : 4,5.

V poslední partii na první desce se domácí Ivo Svoboda usilovně a místy i riskantně snažil narušit rovnováhu ve věžovce s Tomášem Trnkou, ale neuspěl. Po více než pěti hodinách a vyčerpání všech možností zapsali hráči remis a hosté se mohli vrátit domů s vítězstvím 5 : 3 a blaženým pocitem, že alespoň někdy stojí Štěstěna na jejich straně.

Vedoucí VSK Univerzita Brno hostila poslední KŠ TJ Bučovice. Domácí potvrdili svou převahu a zvítězili celkem 5,5-2,5. Úspěchy domácích stojí na výborných výkonech prvních šachovnic (1.š. J.Hladík 4/5, 3.š. K. Slepov 4,5/5) a nepřekonaném náhradníkovi V. Zerdaloglu (5/5!).

TJ ŠK Veselí nad Moravou B přivítalo TJ Podlužan Prušánky. Domácí pouze bez jednoho hráče základní sestavy, hosté pouze s jedním hráčem základní sestavyJ - pro Prušánky však typický úkaz. Domácí tak byli docela výrazným favoritem, ale to co se stalo snad nikdo nečekal – veselané pustili je  dvě plichty a Prušánkám nadělili výprask 7-1!

ŠK Hodonín hostil ŠK Lokomotivu Brno F. Po úvodním rituálu domácího kapitána, který každému nově příchozímu vyčinil za pozdní příchod, se rozběhla všeobecná diskuse o tom, jestli už zápas může začít – proti rozpisu byl totiž posunut o půl hodiny až na desátou. Pět minut před desátou už téměř všichni usazení, partiáře vypsané, „no tak bychom mohli začít…“, „no to bychom neměli, začátek zápasu byl posunut“ – tak jsme pět minut strávili čekáním na Godota, tedy na desátou hodinu – by mě zajímalo, který pitomec trval na tom čekání…(pozn. red. – nikdo jiný, než autor těchto řádků…). Během toho si hostující hráči vyjasňovali, za které písmenko Lokomotivy vlastně dneska hrajíJ. To vše přispělo k tomu, že utkání proběhlo v příjemné a přátelské atmosféře. Hosté se poměrně brzy ujali vedení, které už domácí nedotáhli a přesto, že byli mírným favoritem nedokázali už stav otočit. Nakonec těsně 3,5-4,5. Pro Lokálku satisfakce za prohru s Universitou v minulém kole a kontakt s vedoucí skupinou, pro Hodonín konečná pro jejich snahu vrátit se do KPI…

MKS Vyškov přivítal Š.K. 1923 Sokol Kyjov, který měl být mírným favoritem. Jak již však bylo mnohokrát napsáno Vyškov je velmi houževnatý tým s výborným lídrem (V.Rozumek 4/5 při průměrném Elo soupeřů 2062!). Kyjované se letos trápí a dnes po tuhém boji, při pouhých dvou partiových remízách to nakonec byla plichta 4-4.

Příští kolo by mělo přinést pět víceméně nevyrovnaných duelů – každý zápas má jasného favorita. Na druhou stranu – takových už bylo, že?

Jiří Myšulka
Vedoucí soutěže JmKPIICSoubor ke stažení: [pdf]

přidal Jiří Myšulka dne 05.01.2014 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
21.09.2014 Losovací schůze krajských přeborů družstev akce
06.03.2014 JmKPIIC 2013/2014 ALL STARS + závěrečná zpráva ke stažení
03.03.2014 JmKPIIC 9.kolo ke stažení
16.02.2014 JmKPIIC 8.kolo ke stažení
02.02.2014 JmKPIIC 7.kolo ke stažení
19.01.2014 JmKPIIC 6.kolo ke stažení
05.01.2014 JmKPIIC 5.kolo ke stažení
15.12.2013 JmKPIIC 4.kolo ke stažení
01.12.2013 JmKPIIC 3.kolo ke stažení
17.11.2013 JmKPIIC 2.kolo ke stažení
03.11.2013 JmKPIIC 1.kolo ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009