Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Juniorský přeborník republiky Zdeněk Pechan slaví osmdesát

Od 14. října uplynulo už několik dní, ale nikdy není pozdě poděkovat dobrému člověku. Předseda šachového klubu Universita Brno Zdeněk Pechan¸ stále ještě aktivní hráč a místokapitán se dožívá osmdesáti let. Blahopřejeme!

Asi jen málokdo ze studentů hrajících na velkém akademickém turnaji k 17. listopadu před třemi lety v Brně poznal v důstojném šedovlasém pánovi s velkými brýlemi nenápadně procházejícím hracími sály zakládajícího člena a od roku 2001 předsedu jednoho z nejslavnějších brněnských klubů - University Brno.

A určitě ani většina z těch, kteří pana Pechana jako hráče a funkcionáře University znají dlouhá léta, netuší, že byl v mládí juniorským mistrem Československa! Taky už je to pěkně stará historie - dlouhých 62 let. V roce 1951 v Chocni předstihl o půl bodu Františka Blatného, s nímž ho pojí stejný rok narození.

Koncem 50. let se začíná tehdy už RNDr. Zdeněk Pechan, CSc. z aktivního šachu vytrácet a stejně úspěšně se věnuje biochemii a biofyzice na brněnské universitě a v Agrostavu. Je spoluautorem několika publikací a patentů, po roce 1989 se pustil i do podnikání.

Už roku 1968 však společně s pozdějšími docenty astronomie a informatiky Vladimírem Šteflem a Ivo Kopečkem a dále s Karlem Langem, Karlem Jahnem a Janou Davidovou zakládá vysokoškolský šachový oddíl při TJ Universita Brno. Přes všechny skvělé vzlety i tvrdé pády zůstává Zdeněk Pechan svému klubu věrný už 45 let. A to je další jubileum, ke kterému se sluší blahopřát.


Zdeněk Pechan pětačtyřicetiletý v roce 1978

Jan Kalendovský, který byl osobně u prvních krůčků nového vysokoškolského klubu, připravil kdysi k 70. narozeninám Zdeňka Pechana pamětní spisek, který později doplnil a poskytl nám přečtení v příloze. Neváhejte, dozvíte se např. i to, jak originálním a něžným způsobem povzbuzovaly šachisty na extralize v Bratislavě brněnské ligové košíkářky. To by bylo šachistů, kdyby se něco podobného podařilo zorganizovat i dnes.

Otevřte si přílohu! 

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 23.10.2013 | sekce:


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009