Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

1. liga východ 2013/2014 - úvodní zpráva

Společně s úvodní zprávou, vydanou již po druhý rok vedoucím soutěže Jiřím Koptou, je již na dohled úvodní kolo dalšího ročníku 1. ligy východ. Ta začne přesně tuto neděli 20.10.2013 a jejím průběhem vás budu i tento rok provázet. Dřív však než hráči zasednou k šachovnicím, podívejme se blíže na jednotlivá družstva a jejich ambice.

Nejvyšším průměrem základní osmičky (počítáno dle FIDE Ela), která se od letošní sezóny vztahuje na první tři písmenka a následujících pět kmenových hráčů, se letos může pyšnit Duras BVK Královo Pole (2362). V úvodní zprávě je dokonce uveden údaj 2397, ten ovšem považuji za nesmyslný, neb mi nevyšel v jakékoli matematické operaci ani s naším čtvrtým písmenkem IM Romanem Chytilkem (2374). Brněnský tým má letos v sestavě tři velmistry (Michalík, Bernášek, Polák), dva mezinárodní mistry (Vyskočil, Chytilek) a po dvouleté školní odmlce také navrátilce Bronislava Vymazala. Jen vysoké ratingy však soutěž nevyhrají, a tak budou pro úspěch důležité především dobrá docházka a poctivá příprava.

Druhý nejvyšší průměr mají v Orlové (2346), kde se sice rozloučili s ruským velmistrem Michailem Ivanovem, přibyl však nadějný mládežník Jakub Szotkowski a více by letos měla oehrát i WIM Tereza Olšarová. Orlovský tým je zdá se dobře věkově vyvážený a měl by i letos patřit k hlavním favoritům soutěže.

Díky poklesu průměrných ratingů většiny týmů je letos třetím nejvýše nasazeným týmem Slavia Kroměříž (2326). Tým se zde prakticky nezměnil a pokud udrží dobrou docházku, měl by na rozdíl od loňska, kdy zachraňoval soutěž až závěrečnými dvěma výhrami, letos bojovat o příčky nejvyšší.

Zajímavě složený tým má nováček soutěže a druhý brněnský i jihomoravský zástupce Lokomotiva Brno (2306). Na prvních dvou šachovnicích průměr výrazně zvedají IM Vojtěch Plát a brněnský navrátilec z novoborských služeb GM Radek Kalod. Zbytek sestavy je pak spíše průměrný, ale rozhodně ne špatný a tým okolo osobnostně výrazného kapitána Karla Kratochvíla může zajímavě míchat kartami. Nepochybně však i zde bude přímo klíčová docházka zmíněných předních hráčů, což by v kladném případě mohlo znamenat solidní nováčkovskou sezónu.

Poměrně výrazný ratingový pokles zaznamenal loni úspěšný "stříbrný" nováček z Třebíče, který letos startuje pod novým názvem Caissa Pivovar Dalešice (2303). V sestavě již nenalezneme IM Mariána Kantoríka, v Anglii momentálně žijícího Milana Smištíka ani neaktivního FM Libora Daňka. Naproti tomu možná dostane šanci mládí v podobě nadějného odchovance Petra Walka, což by mohla být ta správná cesta. V každém případě třebíčský tým řadím k černým koňům soutěže, neb ratingové propady některých hráčů mohly být zapřičiněny nešachovými vlivy a v nové sezóně by při solidní docházce mohlo všechno opět dobře fungovat.

Rezerva extraligové Litovle (2294) prošla loni neuvěřitelným peklem a v loterii posledního kola si v přímém souboji s nešťastným Grygovem "B" (výsledek 6,5 : 1,5 akorát stačil k záchraně) zajistila prvoligovou účast v tomto ročníku. Letos tak byla k silné trojici GM Krejčí, IM Stachowiak, IM Butkiewicz sestava pro jistotu vyztužena IM Jakubem Zeberskim z Polska, kterého známe z rychnovských barev a který se při očekávaných absencích prvně jmenovaného bude hanáckému týmu hodit. Jestli to však bude k záchraně stačit těžko říci. Loni totiž z ostatních hráčů téměř nikdo nedokázal uhrát ani 50% bodů a jen obrovská fazóna prvních tří borců nakonec tým zachránila. Dovolím si však pro letošek zatipovat ve prospěch Hanáků, protože tým nemá špatné hráče a soudit dle jedné nepovedené sezóny může být ošidné, byť ani skvělá forma týmových lídrů nemusí být věčná.

O malý kousek zpět je tradiční prvoligový účastník ze Starého Města (2289), které díky výše zmíněnému grygovskému sestupu mohlo posílit o mladé mezinárodní mistry Richarda Biolka jr. a Jaroslava Bureše. V týmu naopak nezůstal další mladík Martin Pagerka ze Slovenska, který letos na pardubickém Czech Openu atakoval dokonce velmistrovskou normu. Tradiční krajoví mohykáni IM Pavel Zpěvák s IM Janem Sosnou tak asi budou muset střídat, takže uvidíme, jak se s tím ve Starém Městě poperou. V každém případě to však letos vypadá na lepší než záchranářské časy, protože solidní zbytek týmu zůstal prakticky pohromadě.

Dalším týmem reprezentujícím neklidný střed jsou pardubické 2222 Polabiny (2287). Ty sice z naší skupiny loni sestoupily, nicméně ratingově slabší druhý tým v západní skupině záchranu udržel, a tak se celkem logicky pro letošek přesunul opět na východ. Těžko však odhadnout, jak to Polabinám půjde letos, nicméně o moc hůře než loni to už asi nejde. I přes odchody IM Michala Konopky, Petera Palečka a Jiřího Hlavničky si však dovolím tipnout záchranu, neb jsou zde zase mladé nadějné tváře v čele se slovenským Matějem Hrabušou.

Druhým východočeským týmem je nováček z Chrudimi (2287), který vyhrál silnou 2. ligu D a má navlas stejný průměrný rating základní osmičky jako výše zmíněný polabinský tým. Navíc se oba týmy spolu utkají v 1. kole, tedy hned na úvod jakási bitva o krále prvoligového českého východu. Tým navíc pořádně vyztužil o kapitána ženské reprezentace GM Petra Hábu a také vysokomýtského FM Mariana Sabola. Dovolím si tvrdit, že právě vyrovnaná Chrudim bude těžkým oříškem pro každého a běda těm, kdo tento tým byť jen trochu podcení.

Velmi mladou sestavou disponuje loňský nováček Beskydská šachová škola "B" (2282), kde se to jenom hemží místními odchovanci. Tento tým loni nadšeně zvládnul svou prvoligovou premiéru a zkušenosti z ní se nyní jistě budou hodit. K týmu navíc přichází i čerstvý mezinárodní mistr IM Vojtěch Zwardoň, který coby karvinský odchovanec již svou budoucnost spojuje s frýdecko-místeckým týmem. Zajímavá je zde dívčí výměna, kde místo odchozích WIM Joanny Worek a Kristýny Novosadové v sestavě najdeme úspěšné mládežnické reprezentantky Natálii Kaňákovou a odchovankyni staroměstského šachu Martinu Fuskovou. O možnostech tohoto mladého družstva může hodně napovědět již jeho úvodní duel ve Starém Městě.

Loni na poslední chvíli se zachránivší tým ze Zlína (2276) to nebude mít jednoduché ani letos. V týmu již není loni prakticky nehrající slovenský mladík Vladimír Jacko, zato nenapádně na jedenáctém místě soupisky je schovaná zajímavá posila v podobě Petra Kičmera (2221). Tento silný hráč rychlejších šachových disciplín je sice až čtvrtým písmenkem z celkových pěti, přesto může být ve více zápasech platnou posilou. A protože se zlínský tým jinak prakticky nezměnil, můžeme i zde očekávat napínavý boj o neklidně "klidný" prvoligový střed.

Outsiderem soutěže se letos jeví být nováček TJ Ostrava (2226, dříve NH a později Mittal), který loni vyhrál silnou a vyrovnanou 2. ligu F. Podceňování tedy rozhodně není na místě, navíc nováčkovské nadšení v minulosti často dokázalo pravé divy. Lídrem týmu je ostravská šachová ikona IM Lukáš Klíma, silným hráčem je též FM Ivan Břečka a rozhodně zajímavý je porubský FM Jan Malík, který před pár dny dokázal trochu překvapivě zvítězit mezi 206 účastníky na Tatranském poháru, známém jako Open Tatry. Uvidíme tedy, jak si nováčkovské nadšení poradí s prvoligovými nástrahami a popřejme ostravskému týmu hodně štěstí.

Tolik tedy prognózy, uvidíme, nakolik se nakonec budou shodovat s realitou. Pro úvodní dějství na 20.10.2013 los přichystal tyto dvojice:

ŠO Chrudim - 2222 Polabiny
Caissa Pivovar Dalešice - Slavia Kroměříž
Duras BVK Královo Pole - TJ Ostrava
Lokomotiva Brno - Slavia Orlová
Staré Město - Beskydská šachová škola "B"
Tatran Litovel "B" - Zlín

Všechny další informace můžete zhlédnout ze svazových stránek nebo chess-results. Do přílohy jsem pro vaši informaci dal pouze sestavy jednotlivých týmů (druhý dokument najdete na svazových stránkách), neb vedoucí 1. ligy východ opět rozdělil úvodní zprávu na dva dokumenty.

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal Neklan Vyskočil dne 14.10.2013 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
26.04.2014 1LV - závěrečná zpráva ke stažení
15.04.2014 1LV - partie 1.-11. kola ke stažení
14.04.2014 1. liga východ - Polabiny postupují, dolů Lokomotiva, Litovel "B" a Ostrava ke stažení
07.04.2014 1LV - partie 1.-10. kola ke stažení
01.04.2014 1. liga východ - Duras s Lokomotivou výhrami udrželi své naděje, na obou pólech stav nezměněn ke stažení
19.03.2014 1LV - partie 1.-9. kolo ke stažení
19.03.2014 1. liga východ - Duras stíhá Polabiny, Lokomotiva vítězí v Litovli a ještě žije, první padák Ostravě ke stažení
26.02.2014 1LV - partie 1.-8. kola ke stažení
24.02.2014 1. liga východ - Polabiny střídají Orlovou, Duras již druhý, Lokomotiva krůček od propasti ke stažení
12.02.2014 1LV - partie 1.-7. kolo ke stažení
11.02.2014 1. liga východ - Vedoucí šestka jak na kolotoči, Duras již třetí, Lokomotiva vzala bod Polabinám ke stažení
28.01.2014 1LV - partie 1.-6. kolo ke stažení
27.01.2014 1. liga východ - povstání ponížených posílá do čela Polabiny, v brněnském derby úspěšnější Duras ke stažení
15.01.2014 1LV - partie 1.-5. kolo ke stažení
14.01.2014 1. liga východ - Oslabené Polabiny šokovaly kompletní Duras, Lokomotiva podlehla vedoucím Dalešicím ke stažení
11.12.2013 1LV - partie 1. - 4. kola ke stažení
09.12.2013 1. liga východ - Po loupeži Durasu v Dalešicích již nikdo bez prohry, Lokomotiva připsala první bod ke stažení
27.11.2013 1LV - partie 1.-3. kolo ke stažení
25.11.2013 1. liga východ - Na čele Dalešice, Duras jen remizoval s Chrudimí, Lokomotiva stále bez bodu ke stažení
12.11.2013 1LV - partie 1.-2. kolo ke stažení
11.11.2013 1. liga východ - Trápení favoritů využily Polabiny a vedou, Brňané tentokrát s nulou ke stažení
25.10.2013 1LV - partie 1. kolo ke stažení
22.10.2013 1. liga východ - favorité na úvod nezaváhali, Brňané na 50% ke stažení
14.10.2013 1. liga východ 2013/2014 - úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009