Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Jm KP I. 2012/2013 - závěrečná zpráva

Přesně o měsíc později než loni můžeme zalistovat v Závěrečné zprávě KP I. Opravdu zalistovat. Má 10 stran textu a tabulek plus dva listy příloh v excelu - chabá výmluva pro měsíční zdržení? No tak jo - máte pravdu a příště se bude muset vedoucí soutěže notně polepšit.

Už třetím rokem si týmy v KP I. užívají klídek a pohodu minimálního počtu sestupujících, byť by mohl někdo jedovatě namítnout, že je to klídek provinčního rybníka, kam po hromadných sešupech už nemá z vyšších soutěží kdo spadnout. I letos to vypadalo na jediného sestupujícího z ligy a dva z KP I., ale nepodařený ligový závěr Adamova a Veselí nad Moravou znamená, že jsme se v KP I. museli rozloučit se třemi týmy. Nahradí je trojice vítězů KP II. Sokol Rudice, SPgŠ Znojmo a TJ Vinohrady Brno. Příští ročník bude opět mimořádně vyrovnaný.

Letos bylo opět nejčastějším výsledkem nejtěsnější vítězství 4,5 : 3,5 (hrálo se tak 21x), 12x utkání skončilo nerozhodně 4 : 4. Znamená to, že v plné polovině utkání (33 z 66) nebyl rozdíl mezi družstvy větší, než je rozdíl mezi výhrou a remízou nebo remízou a prohrou v jedné individuální partii. To svědčí o mimořádné vyrovnanosti.

O rekordní výsledky (2x 7 : 1, 1x 7,5 : 0,5) se letos starala nejvýše nasazená Lokomotiva Brno C. Přesto se málem do ligy nedostala a o jejím postupu rozhodl až onen neznatelný rozdíl mezi remízou a prohrou, když Janu Kalendovskému v mači posledního kola v obtížné, ale remízové koncovce spadl praporek. Postup z druhého místa si ale Lokomotiva zaslouží, stačí se podívat na skóre a počet vyhraných partií. Oporou byli kapitán Jakub Bednář (8/11) a Milan Kratochvíl (8,5/10) nastupující převážně na 2. a 3. desce.

Překvapivou prohrou s předposlední nasazenou Lokomotivou Brno B vstoupil do soutěže pozdější vítěz Garde Lipovec. Vše dohnal šňůrou osmi vítězství a mohl si dovolit luxus v předposledním kole remízovat a v posledním prohrát. Pozoruhodné sepětí se svým novým týmem předvedl Tomáš Fojtík. V prvním kole, kdy Lipovec prohrál, pauzíroval, pak společně se svým týmem 8x za sebou vyhrál, aby v závěrečných kolech stejně jako celé družstvo udělal jednu prohru a jednu remízu. Přišel tak o cenu Perfect game věnovanou klubovým kolegou Vlastimilem Chládkem pro nejlepšího stoprocentního hráče letošních soutěží. Lipovec měl na první desce mezinárodního mistra, ale síla týmu byla ve vyrovnanosti. Proto, když IM Pavel David v prvním lednovém kole prohrál v časovce s IM Vojtěchem Plátem (souboj dvou mezinárodních mistrů jsme viděli poprvé v historii KP I.)

a zbytek soutěže jen doremízoval, na vítězné tažení Lipovce to nemělo žádný vliv.

Půlmistr Bystrc Oilers může želet, že se nehraje systémem jaro - podzim. V jarní části loňské soutěže vyhrál všech šest zápasů, pak na podzim další čtyři a v lednu přidal ještě dva. Teprve třináctý zápas přinesl smůlu v podobě remízy s Durasem následovanou dvěma prohrami se Znojmem a s Lipovcem. Bystrčtí měli vyrovnaný tým, ale možná trochu úzkou lavičku náhradníků. Oporou byl lídr David Holemář (6/8) a nekompromisní Jan Píše (7/11) s Jiřím Hrdinou (7/9). Ale něco málo k postupu chybělo. Snad to, aby se Jan Kalendovský pořádně podíval na hodiny?! David Navara se vás pokusí přesvědčit, že je správné označit to za klíčový moment, ale v žádném případě za okamžik rozhodující o všem - o partii, zápasu, postupu a snad i dalším osudu celého týmu.

Čtvrté místo Lokomotivy Brno B je velkým překvapením a nebýt dvou kontumačních nul v zápase proti Vyškovu, mohla Lokálka reálně usiloval o ligu. Málokdy se podaří tak ideálně spojit mládež (Adam Dvořák na 3. desce 7,5/11) se seniory (František Vykydal 8,5/11, jeden z nejlepších výsledků celé soutěže).

Pátý Orel Ořechov vnesl vzruch do soutěže angažováním doposud nejsilnějšího hráče IM Vojtěcha Pláta. Kupodivu sehrál více než dvě povinné partie (3/3, kromě toho se v prvním kole objevil v sestavě, ale nikoliv v herně, tj. 0-1 kontumačně) a splnil, co se od něho očekávalo. Porazil svého stejně titulovaného konkurenta IM Pavla Davida a dokonce nám jednu ze svých partií okomentoval. Tradičně výborný a tradičně nekompromisní výsledek měl na 3. desce Jan Uhmann st. (7/11).

Šestý skončil stejně jako loni Duras Brno C. Jako vždy plně využíval celou škálu svých hráčů od lídrů až po poslední náhradníky a jako vždy se pohyboval níže, než odpovídá jeho nasazení. Spousta bodů mu unikla čtyřmi zápasovými remízami a největšího úspěchu dosáhl v posledním kole výhrou nad vítězným Lipovcem. Z početného hráčského pole vynikli první dva borci FM Miroslav Furka (7/9) a Petr Mlýnek (8,5/11) a pak až mladíček Radek Zeman (6/8).

Sedmý MKS Vyškov začal s náležitým nováčkovským respektem, až do 7. kola měl na kontě kromě dvou úvodních remíz jen výhru s dalším nováčkem z Hodonína. Po nepříjemné nehodě druhého nejproduktivnějšího hráče Jaroslava Hejného se Vyškovští nepoložili, ale naopak semkli a výsledkem byla šňůra zápasů bez porážky. Sympatické je, že Vyškovští stavěli ve vyšší soutěži prakticky výhradně své vlastní dlouholeté opory a dávali šanci i mladým odchovancům (Jiří Jireš 5/7). Tahounem týmu byl Vlastimil Rozumek (7,5/11).

Druhý nováček ŠK Tetčice začal spanilou jízdou a ve čtvrtém kole hrál s bystrckými Olejáři o titul podzimního mistra. Tím se ovšem nováčkovské síly vyčerpaly a nebýt indispozice Lokomotivy Brno D, která své zlepšené jarní výkony přerušila krutou porážkou právě s Tetčicemi 1,5 : 6,5, mohl se podzimní sen o vedení v soutěži změnit v pravý opak. Malou kaňkou na výkonu Tetčic byla závěrečná osmiremízová plichta 4 : 4 v Ořechově. Zajišťovala totiž 100% záchranu, kdežto porážka mohla za určitých okolností znamenat sestup. Nedá se proto v žádném případě mluvit o tom, že hráči už v posledním kole neměli motivaci, protože "o nic nešlo". Nejvíce bodů Tetčic uhrál na třetí desce Martin Tláskal (6,5/10), ale pravou hvězdou týmu byl překvapivě "první mezi rovnými" v JmŠS, předseda svazu David Hampel. Uhrál 6/7 a díky své menší herní aktivitě a tedy vyššímu rozvojovému koeficientu 30 si nahrál rekordních 85 bodů do svého FIDE Ela.

Deváté místo a první nesestupová pozice patří týmu TJ Znojmo. Může si říct totéž co předchozí skupinka družstev počínaje Vyškovem. Něco tomu letos chybělo a zaplať bůh, že jsme zachráněni. Majstrštykem Znojemských byla výhra v 8. kole s Bystrcí, která Olejáře připravila o neporazitelnost, vedení v soutěži, iluze a pravděpodobně i postup do ligy. Hlavní oporou Znojma byl Zdeněk Kavan na druhé šachovnici (6,5/11).

Tragédii postupného pádu z výšin dokonala kdysi extraligová Zbrojovka alias ŠK 64 Brno sestupem do KP II. K záchraně možná scházela jedna remíza v jednom zápase, ale podle už zmíněné úvahy Davida Navary to není možné označit za příčinu pádu. Tou je dlouhodobě špatné proměňování šancí. Až do posledních dvou kol, kdy se Zbrojováci konečně naučili více vyhrávat (paradoxně oba tyto zápasy skončily 4 : 4), byl počet jejich individuálních vítězství srovnatelný s počtem kol. Příznačné je, že nejvyšší uhraný počet bodů činil jen 50% možného - 5,5 získal Jan Masařík. Týmu prostě chyběl pořádný tahoun.

Předposlední příčku obsadila Lokomotiva Brno D a sotva by někdo tušil, že bude v posledním kole urputně bojovat o záchranu, když první body v soutěži získala až 10. února. Po sestupu Lokomotivy D a postupu Lokomotivy C bude mít Lokálka v KP I. jen jeden tým a to je určitě škoda. Výborný výkon podával nově angažovaný host Antonín Seidl (7,5/10).

Černý Petr zbyl nakonec na nováčka ŠK Hodonín, který své výkony střídal jako jarní počasí. Bohužel kromě skvělého Michala Provazníka na první desce (7/9) nenašli v Hodoníně nikoho podobného a nejzkušenějším borcům z čela sestavy Jiřímu Markovi, Pavlu Balšínkovi, Romanu Pešákovi a Petru Trávníčkovi se letos vyloženě nedařilo. Hodonín zaslouží uznání, že operativně zaskočil za Velké Pavlovice, ale na tak silnou soutěž holt letos neměl.

Na závěr trocha statistiky. Nejprestižnější první desku vyhráli FM Miroslav Jurka z Durasu a Michal Provazník z Hodonína se 7 body. Nejvíce bodů (8,5) přinesli svým týmům Milan Kratochvíl (Loko C), Tomáš Fojtík (Lipovec), Petr Mlýnek (Duras) a František Vykydal (Loko B). Nejlepší výkon vedle stoprocentního IM Vojtěcha Pláta uhrál FM David Holemář z Bystrce 2359. Nejvíce českých Elo bodů si připsal (stejně jako loni) Adam Dvořák z Loko B (+69), nejvíce FIDE bodů David Hampel z Tetčic (+85).

Ostatní už si přečtěte v závěrečné zprávě. Vlastní zprávu v souboru .pdf si otevřte v příloze, doplněk se dvěma excelovými listy obsahujícími statistiky Ela a přehled výsledků podle družstev si stáhněte zde.

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 02.06.2013 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
02.06.2013 Jm KP I. 2012/2013 - závěrečná zpráva ke stažení
02.06.2013 Příloha Závěrečné zprávy Jm KP I. 2012-2013 ke stažení
28.04.2013 Jm KP I 2012-2013, partie z 1.-11. kola ke stažení
23.04.2013 Jm KP I. - po nejdramatičtějším kole soutěže Loko C do ligy, Loko D a ŠK 64 do KP ke stažení
07.04.2013 Jm KP I. - šok na Durasu a v Hodoníně ke stažení
17.03.2013 Jm KP I. - Lipovec porazil Olejáře a otevřel dveře Lokálce ke stažení
24.02.2013 Jm KP I. - už je to tady! Bystrc prohrála se Znojmem ke stažení
10.02.2013 Jm KP I. - lokomotivní revanš ke stažení
27.01.2013 Jm KP I. - černý den Lokomotiv ke stažení
13.01.2013 Jm KP I. - Bystrc vede, Lipovec porazil Ořechov, ale klesl ke stažení
09.12.2012 Jm KP I. - Olejáři půlmistrem, Duras a Znojmo s výpraskem ke stažení
26.11.2012 Jm KP I. - ujeté Lokomotivy ke stažení
11.11.2012 Jm KP I. - Lipovec se revanšoval Lokomotivě ke stažení
21.10.2012 Jm KP I. - poslední dva celky odstartovaly vítězně ke stažení
16.06.2012 Rozpis soutěží družstev řízených JmŠS 2012-2013 ke stažení


Aktuální akce

» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009