Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

1. liga východ - Karviná do extraligy, Duras čtvrtý, třetím sestupujícím senzačně Grygov "B"!

Závěrečné dějství přineslo neuvěřitelné sestupové drama, na jehož konci se rozhostil smutek v řadách rezervy extraligového Grygova, který padnul až na druhé pomocné kritérium v počtu vyhraných partií (25 : 24 pro Litovel "B"). Pojďme však pěkně popořádku. Připomeňme, že již jistými sestupujícími byly týmy Polabin "B" a Gordicu Jihlava. V souboji o třetího Černého Petra měli nejhorší výchozí pozici hráči Litovle "B" (11 bodů a jasně nejhorší skóre 33), kteří nesměli prohrát a k jistotě záchrany vedla pouze drtivá výhra v Grygově (14 bodů, skóre 38) 1,5 : 6,5 a výš. A přesně to se stalo! Nešťastní grygovští hráči navíc neměli štěstí ani u jiných konkurenčních zápasů, když druhý nejvíce namočený Zlín (11 bodů, skóre 40) otočil v Brně na Durasu několik partií a nakonec s oslabeným domácím týmem šťastně vyhrál 3 : 5. Vytáhnout Hanáky z bahna mohlo Staré Město (13 bodů, skóre 39,5), které muselo cestovat k již jistému vítězi do Karviné a uhrát k záchraně bod. Jenže domácí tým pojal zápas ekonomicky a sestava s mnoha náhradníky umožnila Starému Městu získat rovnou všechny body. No a když své kvality jasně prokázala Slavia Kroměříž (13 bodů, skóre 41,5) výhrou 5,5 : 2,5 s již zachráněnou Beskydskou šachovou školou "B", byla grygovská sportovní tragédie dovršena. Kdo by před posledním kolem čekal výhry všech ohrožených a sestup týmu, kterému k záchraně stačila i prohra 2 : 6? Nicméně popřejme sympatickým Hanákům do příští sezóny šťastnější tvář a rychlý návrat zpět. Trochu ve stínu záchranářských bojů pak zůstal zápas o 2. místo mezi Orlovou a Caissou Třebíč, který po vyrovnaném průběhu skončil nerozhodně a zajistil tak horáckému nováčkovi pěknou stříbrnou pozici. No a v souboji sestupujících se lépe vedlo Polabinám, které se rozloučily se soutěží svou první výhrou v Jihlavě na Gordicu 3,5 : 4,5.

A začínáme právě soubojem Gordicu s Polabinami "B", o kterém však nemám žádné bližší informace. Konstatujme tedy, že v tomto pro oba týmy rozlučkovém zápase byli šťastnější hosté z Pardubic, kterým kromě dobrého výkonu přišla jistě vhod i neúčast jihlavských opor GM Petra Háby, Lukáše Karáska a FM Oldřicha Sedláčka. Za zmínku stojí závěrečné herní vzepětí FM Vlastimila Pízy, který po vítězství v předchozím kole nad IM Davidem Kaňovským nyní zdolal dokonce velmistra GM Jana Votavu. Gordic Jihlava - 2222 Polabiny "B" 3,5 : 4,5.

Slavia Orlová dohrávala po ztrátě postupových nadějí soutěž ekonomicky a výjimkou nebyl ani závěrečný online zápas o 2. místo s Caissou Třebíč. Ani Caissa však nepostavila úplně optimální sestavu, když chyběli především GM Petr Velička a FM Josef Kratochvíl. Papírově vyrovnaný a opatrně hraný zápas pak nepřinesl výhodu žádnému z týmů, a tak se nakonec z celkové remízy a krásného 2. místa radoval silný třebíčský nováček. Více si o tomto úspěchu můžete počíst ze stránek Caissy, některé partie pak najdete na ChessTalkeru. Slavia Orlová - Caissa Třebíč 4 : 4.

Reprezentační souboj WIM Karolína Olšarová - WGM Eva Kulovaná

Slavia Kroměříž potřebovala k jistotě záchrany bod s Beskydskou šachovou školou "B" a tomuto cíli podřídila i sestavu, ve které nechyběla žádná z opor. Frýdecko-místecký tým postavil sice první tři hráče soupisky, vynechal však další čtyři hráče základu, a to nemohlo na ratingově mnohem silnější Kroměříž stačit. Domácí Slavia tak zachránila nelehkou sezónu, ve které měla nečekaně hodně práce a může tak pro tu příští zase spřádat smělé plány. Mladý nováček z Frýdku Místku se zachránil již v minulém kole, což je jistě pěkným úspěchem a povzbuzením do další práce s tamní mládeží. Zápasový komentář z beskydské strany nabízím potom zde. Slavia Kroměříž - Beskydská šachová škola "B" 5,5 : 2,5.

Brněnský Duras přivítal v "ekonomické" sestavě Zlín, který musel k záchraně zvítězit. Při jakémkoli jiném výsledku pak musel doufat, že se stejně povede i béčku Litovle. Nervózní hosty uklidnil slovenský FM Vladimír Vojtek, kterému Vladimír Ševčík zbytečně naběhl na taktický trik v čerstvě vzniklé tupé koncovce. Po remíze v partii Petr Skácelík - Michal Krčál se dlouho bojovalo a další výsledky přišly až po časovkách. V nich Duras zahodil doslova co mohl, když vítězné příležitosti postupně prováhali Tomáš Mudra (plus výrazně lepší čas) s Martinem Šenkýřem, FM Jiří Majer s Jakubem Roubalíkem (zisk celé věže!) a ve střední hře Martin Blahynka, který mohl IM Cyrilu Ponížilovi sebrat jednotahově pěšce s dobrými šancemi na výhru. Na druhou stranu sice trochu z bahna vybředl "cyklista" Šimon Macharáček, který nakonec ubojoval remízu s Petrem Koutným, celkově však byly větší šance jasně na straně Durasu. Pravidlo nedáš - dostaneš však platí i v šachu, a tak se místo brněnských oslav z 3. místa raduje ze záchrany soupeř ze Zlína. Jeho pohled pak nabízím ve zlínské reportáži. Duras Brno - ŠK Zlín 3 : 5.

A nyní již k šokujícímu hanáckému derby v Grygově. Domácímu týmu stačilo na záchranu prohrát i 2 : 6, neb jeho soupeř z Litovle měl o tři body míň a opravdu mizerné celkové skóre. Jak se však může přihodit tak nešťastný scénář, aby se z téměř jistě zachráněného týmu stal tým sestupující? Sešlo se několik věcí. Příprava na maturitu zabránila startu IM Jaroslava Bureše, start litovelského IM Stachowiaka, hrajícího v extralize právě za Grygov, byl domácími povolen a pak samozřejmě špatná hra domácího týmu. Trochu přísnější měřítko snesou pouze Jakub Fuksík, který vyhrál zřejmě remízovou koncovku s Pavlem Strašilem (ovšem již za stavu 0,5 : 6,5!) a FM Josef Obšívač, který udržel těžkou koncovku s FM Vladimírem Bělunkem. Sestupové rozhodnutí zřejmě padlo na osmičce v partii Jan Krejčí sr. - Petr Zatloukal, ve které stál černými hrající domácí hráč velmi dobře, aby v závěru špatně spočítal kombinaci a prohrál. Den blbec pak potvrdily i nečekaně úspěšné výsledky ostatních konkurentů, a tak se sympatický grygovský tým musí nejméně na rok poroučet do 2. ligy. Pro Litovel, která ještě v 8. kole inkasovala tvrdý direkt od Orlové (domácí prohra 0,5 : 7,5), je tento výsledek opravdovým zázrakem, který potvrdil známé "nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní, neb nikdy nikdo neví, co se může státi". Zápasové hodnocení z obou stran si můžete přečíst ze stránek Olomouckého šachového svazu, jehož autory jsou z grygovské strany Michal Hrabal a z litovelské Pavel Strašil. A64 PROCLIENT Grygov "B" - Tatran Litovel "B" 1,5 : 6,5. 

Již jistý vítěz a nový extraligový účastník z Karviné přivítal Staré Město, které potřebovalo v jámě lvové uhrát bod. Dosažení tohoto cíle jim domácí značně usnadnili svou ekonomickou sestavou, která čítala pouze tři hráče základu a pět náhradníků z konce soupisky. I přes tento fakt nebyli Karvinští bez šancí na dobrý výsledek, když dle některých optimistických předpovědí mohli i těsně zvítězit. Výkonnostní rozdíl se však nakonec přece jen projevil a Staroměstští zápas rozhodli na zadních šachovnicích (0,5 : 3,5). Po zápase tak mohly slavit oba týmy. Domácí Karviná i za účasti svých hvězd a Staroměstští pak opětovnou záchranu a účast v příštím prvoligovém ročníku. Hodnocení z pera MUDR. Jaromíra Canibala si pak přečtěte v karvinské reportáži. Šachový klub Karviná - Staré Město 3 : 5.

Východní prvoligové zápolení je tedy za námi a známy jsou již všechny tajenky. Vítěznému týmu z Karviné blahopřeji k postupu do extraligy a v ní přeji hodně štěstí. Do 2. ligy sestupují družstva 2222 Polabiny "B", Gordic Jihlava a A64 PROCLIENT Grygov "B", kterým zase přeji rychlý návrat zpět. K hodnocení soutěže se ještě dostanu po vydání závěrečné zprávy vedoucíhosoutěže. Výsledky a statistiky si tradičně můžete prohlédnout ze svazových stránek a chess-results.
 

 

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal Neklan Vyskočil dne 22.04.2013 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
02.05.2013 1. liga východ 2012/2013 - závěrečná zpráva ke stažení
30.04.2013 1. liga východ 2012/2013 - partie z 1.-11. kola ke stažení
22.04.2013 1. liga východ - Karviná do extraligy, Duras čtvrtý, třetím sestupujícím senzačně Grygov "B"! ke stažení
08.04.2013 1. liga východ - Karviná slaví, Gordic druhým sestupujícím, Duras je blízko bronzu ke stažení
19.03.2013 1. liga východ - Karviná krůček od postupu, Duras v dramatu těsně podlehl Starému Městu ke stažení
25.02.2013 1. liga východ - Karviná přemohla Duras a na dálku svede extraligový boj s Orlovou ke stažení
11.02.2013 1. liga východ - Karviná stále v čele, Duras po remíze s Grygovem B třetí ke stažení
28.01.2013 1. liga východ - Karviná střídá Orlovou, Duras již jen o skóre druhý! ke stažení
14.01.2013 1. liga východ - Na čele beze změn, dole střídání týmů z Vysočiny ke stažení
10.12.2012 1. liga východ - Duras smutní, Orlová do čela ke stažení
26.11.2012 1. liga východ - Duras Brno po napínavé bitvě v Jihlavě do čela, překvapivé karvinské klopýtnutí ke stažení
12.11.2012 1. liga východ - Orlová s předehrávkou do čela, Duras v utkání kola šťastně vítězí s Caissou Třebíč ke stažení
22.10.2012 1. ligu východ nejlépe zahájilo Staré Město, Duras vyhrál ve Frýdku-Místku ke stažení
07.10.2012 1. liga východ - úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009