Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

1. liga východ - Karviná krůček od postupu, Duras v dramatu těsně podlehl Starému Městu

Ani 9. kolo nevybočilo z letošní ohromné vyrovnanosti, když jediným výrazným výsledkem byla výhra lídra z Karviné v Grygově. Ke dvěma dalším těsným výsledkům přibyly také tři remízy, z nichž jedna patří Orlové, prakticky již jedinému karvinskému pronásledovateli. Ta jenom remizovala se Zlínem a na Karvinou tak ztrácí již čtyři body. Karviné tak stačí k postupu do extraligy vyhrát buď příště s posledními Polabinami "B" nebo na závěr se Starým Městem. Velké drama slibuje boj o záchranu, ve kterém se krom už jasně padajících Polabin "B" seřadily na 11 bodech hned čtyři družstva. O bod méně má pak Slavia Kroměříž a ani 7-bodový jihlavský Gordic ještě není úplně bez šancí. Musel by ale na kýžené 9. místo v závěru dvakrát vyhrát (Caissa Třebíč, Polabiny "B") a doufat přitom v zaváhání konkurentů. Velký krok k záchraně udělalo Staré Město, které vyhrálo točivý zápas v Brně na Durasu a pokud vybojuje v příštím kole alespoň bod s Grygovem "B", mělo by to na udržení stačit.

Rozjetá Caissa Třebíč přivítala poslední Polabiny "B", které na letošní smutný vývoj již trochu rezignovaly příjezdem sedmi statečných. Jasně favorizovaná Caissa tak navíc vedla hned z výkopu a nabízela se pouze otázka výše pardubické porážky. Ta se nakonec skutečně konala, ale až po nečekaně srdnatém výkonu všech polabinských hráčů. Za stavu 3,5 : 3,5 totiž o utrápené výhře Caissy nakonec rozhodl IM David Kaňovský, který ve věžovce s pěšcem více porazil FM Martina Červeného. Caissa se tímto vítězstvím dostala již na 3. místo a vyhrála i pátý zápas v roce 2013. Zápasový komentář s diagramy na stránkách Caissy pak tradičně nabízí IM David Kaňovský, některé partie k přehrání najdete na ChessTalkeru. Caissa Třebíč - 2222 Polabiny "B" 4,5 : 3,5.

Gordic Jihlava nastoupil k existenčnímu zápasu proti Beskydské šachové škole "B" téměř kompletní, chyběl pouze Zdeněk Hába. To soupeř z Frýdku-Místku přivezl velmi mladý tým, když chyběl nejzkušenější IM Sergej Vesselovsky. Na pohled zcela vyrovnaný zápas bez favorita však probíhal v jasné režii hostů, takže by se nikdo nemohl divit, kdyby Gordic na šachovnicích uhrál 1,5 až 2 body. V časovkách však mladíci dokázali zahodit snad i nemožné, když například několikrát zcela jasně vyhranou partii prohrála WIM Joanna Worek se Śtěpánem Seidlem, pouze s remízou se musela spokojit Kristýna Novosadová, když nevidělajednotahovou matovou hrozbu spojenou se ziskem materiálu a nečekaně také Pavel Benčo, který mohl jihlavskému "strašnému" Viktorovi (Žigovi, letos 7/8) sebrat ve střední hře zadarmo pěšce s lepší pozici. Šachy však hrají lidé a ti jak známo chybují, nota bene pak v takto důležitém zápase. Gordic nakonec přežil klinickou smrt a vybojoval alespoň bod. Jak však uvádím výše, musí k němu v závěrečných dvou kolech přidat maximum v podobě šesti bodů, které by asi měly na záchranu stačit. BŠS to po této ztrátě nebude mít jednoduché, když příště hraje s Orlovou a na závěr v podobně ohrožené Kroměříži. Beskydský zápasový pohled Zdeňka Holeksy pak nabízím zde. Gordic Jihlava - Beskydská šachová škola "B" 4 : 4.

Slavia Orlová, která uštědřila v minulém kole nakládačku Litovli "B", nastoupila proti Zlínu coby dalšímu ohroženému týmu. Každý zápas je však jiný a tato pravda se nyní naplno potvrdila. Mladý zlínský tým nově řízený zkušeným hráčem i funkcionářem Rosťou Svobodou, předvedl v online přenosu nadšený výkon a nakonec se mu podařilo vyvzdorovat nečekaný bod, o kterém v závěru 101-tahové partie rozhodl Jakub Roubalík proti FM Tadeáši Kriebelovi. Z průběhu zápasu i zlínského komentáře je vidět, že oba týmy mohly zápas vyhrát, celková remíza je proto asi spravedlivá. Pro Orlovou to znamená již jen teoretickou extraligovou šanci, pro obuvníky zase živou vodu před příštím veledůležitým zápasem proti Kroměříži. Za zmínku ještě stojí další výhra zlínského Michala Krčála, jehož fantastický výsledek 8,5/9 mu momentálně přidává 71 bodů do Ela! Slavia Orlová - ŠK Zlín 4 : 4.

Béčko Litovle cestovalo do Kroměříže a po předchozím debaklu s Orlovou (0,5 : 7,5) přece jen v podstatně silnější sestavě, když díky kolizi s německými soutěžemi chyběl pouze GM Jan Krejčí. Domácí Slavia se před utkáním trochu nečekaně nacházela na sestupovém 10. místě, a tak nebylo divu, že postavila prakticky to nejsilnější co má k dispozici. Utkání však bylo velmi vyrovnané a podle litovelského komentáře na stránkách Olomouckého šachového portálu se nakonec urodila i zasloužená celková remíza. Ta má jistě větší význam pro Tatran, který má ale proti konkurentům výrazně horší celkové skóre (30), což prakticky znamená povinnost uhrání více bodů, než tým na sestupovém 10. místě. To kroměřížské skóre je díky těsným porážkám v pohodě (36) a pokud se Slavii podaří uhrát se Zlínem a BŠŠ alespoň čtyři body, měla by se zde 1. liga hrát i v příští sezóně. Slavia Kroměříž - Tatran Litovel "B" - 4 : 4.

Duras Brno přivítal po karvinském nezdaru ohrožené Staré Město a musel se obejít bez silného trojlístku GM Michalík, IM Chytilek, Nepomucký. Staré Město přijelo pouze bez FM Františka Vrány, a tak byly předzápasové šance zhruba vyrovnané. To zápas také zcela potvrdil a utkání se točilo skoro tak rychle, jak zlatavý mok na brněnských pivních slavnostech. Všechny partie se navíc hrály nadoraz a pouze duel Jakub Uříčář - Jiří Nehybka skončila těsně před časovou kontrolou. Úspěšnější byl staroměstský hráč, který ale předtím prošel údolím stínů a když Jirka neviděl dva tahy před koncem ani kombinační trik vedoucí k remíze, byl obrat dokonán a Staré Město šlo do vedení. Poté se zrodila remíza na 1. šachovnici v partii GM Tomáš Polák - IM Pavel Zpěvák, kde tahal Tomáš po většinu partie za kratší konec a nakonec byl rád za remízu. Dlouho vyrovnaná partie FM Jiří Majer - Jaroslav Sháněl se po časovce začala naklánět ve prospěch černého, který však tah před koncem udělal takovou hrubku, že znamenala okamžitou kapitulaci a brněnské vyrovnání na 1,5 : 1,5. Další remíza se zrodila v pěkné partii Martin Blahynka - Petr Bažant jr., kde náš benjamínek a čerstvý mistr ČR v H16 obětoval za iniciativu dva pěšce, aby je dostal zpátky i s úročným pěšcem navíc, kterého však přes výbornou obranu černého nepřetavil v celý bod. Opravdu obsažná a poučná partie jak ve střední hře, tak v koncovce! Ani partie Petr Bažant sr. - Vladimír Ševčík neskončila jinak než remízou, byť měl brněnský hráč ve střelcovce výrazně aktivnějšího krále, což ale bylo málo. Do vedení hosty poslal IM Jan Sosna, který proti autoru těchto řádků zvládl napjatou střední hru lépe a v jezdcové koncovce uplatnil pěšce navíc. Výbornou partii hrál až do 30. tahu Petr Skácelík, který mohl následně zcela rozvrátit černou pozici Petra Kapusty. Místo toho pozoruhodně odevzdal dva pěšce, z nichž mu ovšem jednoho černý nepozorností vrátil a zbylou převahu již uplatnit nešlo - 3 : 4. O výsledku zápasu tak rozhodla partie na osmičce Vojtěch Dobeš - Vít Bureš, která byla dlouho zcela vyrovnaná a věci se začaly dít až v koncovce bílého jezdce proti černému střelci. Mladý vůdce bílých to stále zkoušel a dočkal se, kdy černý neopatrným tahem mohl doslova dostat na koně bílého koně. Místo výhry se však bílý již o tři tahy později "revanšoval" a poslal do brejku černého dlouhonožce. Ani zde se však neurodilo, a tak i tato partie skončila nerozhodně a zajistila Starému Městu veledůležité tři body. Duras Brno - Staré Město 3,5 : 4,5.

Posledním zápasem je souboj nevyzpytatelného Grygova "B" s vedoucí Karvinou. Oběma týmům šlo o hodně a tomu odpovídaly i sestavy. Domácí Hanáci nastoupili v Olomouci prakticky kompletní a u stabilní Karviné se mění prakticky jen písmenka. Zápas byl vyrovnaný do stavu 2,5 : 2,5, po časovkách však domácí pokazili všechny tři zbylé partie. Dle grygovského komentáře Richarda Biolka sr. byly všechny tyto duely nadějně rozehrané, ale postupně se kazily a kazily až do nešťastného konce. Na Grygov tak čeká perný záchranářský závěr v podobě přímých soubojů se Starým Městem a Tatranem Litovel "B". Karvinský report s hodnocením a dvěma mečboly si pak můžete přečíst zde. A64 PROCLIENT Grygov "B" - Šachový klub Karviná 2,5 : 5,5.

Je tedy za námi bojovné 9. kolo, jehož tabulku, podrobné výsledky a statistiky můžete tradičně zhlédnout ze svazové databáze nebo chess-results. Dá se téměř s jistotou předpokládat, že úporné bitvy budou vzhledem k silnému a neklidnému středu pokračovat i po Velikonocích, kdy je na 7.4.2013 naplánováno předposlední 10. kolo. V něm se utkají:

2222 Polabiny "B" - Šachový klub Karviná
Staré Město  - A64 PROCLIENT Grygov "B"
Tatran Litovel "B" - Duras Brno
ŠK Zlín - Slavia Kroměříž
Beskydská šachová škola "B" - Slavia Orlová
Caissa RHEA Třebíč - Gordic Jihlava

 


 

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal Neklan Vyskočil dne 19.03.2013 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
02.05.2013 1. liga východ 2012/2013 - závěrečná zpráva ke stažení
30.04.2013 1. liga východ 2012/2013 - partie z 1.-11. kola ke stažení
22.04.2013 1. liga východ - Karviná do extraligy, Duras čtvrtý, třetím sestupujícím senzačně Grygov "B"! ke stažení
08.04.2013 1. liga východ - Karviná slaví, Gordic druhým sestupujícím, Duras je blízko bronzu ke stažení
19.03.2013 1. liga východ - Karviná krůček od postupu, Duras v dramatu těsně podlehl Starému Městu ke stažení
25.02.2013 1. liga východ - Karviná přemohla Duras a na dálku svede extraligový boj s Orlovou ke stažení
11.02.2013 1. liga východ - Karviná stále v čele, Duras po remíze s Grygovem B třetí ke stažení
28.01.2013 1. liga východ - Karviná střídá Orlovou, Duras již jen o skóre druhý! ke stažení
14.01.2013 1. liga východ - Na čele beze změn, dole střídání týmů z Vysočiny ke stažení
10.12.2012 1. liga východ - Duras smutní, Orlová do čela ke stažení
26.11.2012 1. liga východ - Duras Brno po napínavé bitvě v Jihlavě do čela, překvapivé karvinské klopýtnutí ke stažení
12.11.2012 1. liga východ - Orlová s předehrávkou do čela, Duras v utkání kola šťastně vítězí s Caissou Třebíč ke stažení
22.10.2012 1. ligu východ nejlépe zahájilo Staré Město, Duras vyhrál ve Frýdku-Místku ke stažení
07.10.2012 1. liga východ - úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009